Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Pytający » 2023-01-26, 19:35

Nie ma możliwości poznania kogoś, gdy się z nim nie rozmawia, z nim nie przebywa, gdy się go nie słucha. Nie ma możliwości wysłuchania theos, gdy nie czytamy jego wypowiedzi. O nim w Heb.1:1 czytamy, że przemawiałna wiele sposobówI gdy zajrzymy do Lb 12:6-8 czytamy o proroku, że dawał im siępoznać w widzeniu, przemawiałem do niego we śnieO jednym z nich czytamyz ust do ust przemawiałem do niego
Obecnie sposobem jego do nas przemawiania, jest mowa w spisanym natchnionym słowie. I nie ma innego sposobu.
Nieznajomość jego spisanych słów, czyni nas pod pewnymi względami niepełnymi.On nie jest tajemniczy, ponieważ przemówił. Samego siebie objawił w swoim przemawianiu. A zawarte jest teraz w piśmie i zostało utrwalone poprzez pismo. Nie zostało nagrane. Nie zostało uwiecznione inaczej jak poprzez napisany tekst. I jego nieznajomość, czyni nas głuchymi.
Ostatnio zmieniony 2023-01-26, 19:39 przez Pytający, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Andej » 2023-01-26, 20:50

Słowa, które do nas trafiają, wcale nie musza być czytane. Mogą być słyszane. Zawsze jest jakis pośrednik. Natchniony pisarz, tłumacz, korektor. Ale też rodzic, ksiądz, wykładowca, biblista. To nie ejst tak, że konieczne jest czytanie samej Biblii. Jej zawartość poznaje się na różne sposoby.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Nieznajoma
Początkujący
Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 10 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Nieznajoma » 2023-01-26, 21:46

Ja polecę czytanie / słuchanie Pisma pod kątem tematycznym. Np. na rekolekcjach CROWN są cytaty z Biblii o finansach. Fajnie można sobie poukładać konkretną sferę życia.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Albertus » 2023-01-26, 21:49

Nieznajoma pisze: 2023-01-26, 21:46 Ja polecę czytanie / słuchanie Pisma pod kątem tematycznym. Np. na rekolekcjach CROWN są cytaty z Biblii o finansach. Fajnie można sobie poukładać konkretną sferę życia.
Ciekawy pomysł ale na pewno nie na pierwsze czytanie Biblii

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 577
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 168 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Lwica » 2023-01-26, 23:33

Abstract pisze: 2023-01-24, 18:36 https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Dla każdego co spędza rano 15 minut w drodze do pracy
Dzięki za polecenie, ściągnęłam sobie :-h

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: sądzony » 2023-01-27, 20:24

Przeczytało mi się:

„Bóg objawia się i przemawia do człowieka nie tylko przez Biblię i Kościół, lecz przede wszystkim przez nas samych: przez nasze myśli i uczucia, przez nasze ciało, marzenia, rzekome słabości, a zwłaszcza przez nasz ból. Wznoszenie się ku Bogu zakłada się zanurzenie się w naszą wewnętrzność, w głębiny podświadomości. Nie jest to duchowość jednokierunkowej uliczki, ale droga, która wiedzie przez bezdroża i manowce, przez niepowodzenia i rozczarowania sobą. To nie moje cnoty otwierają mnie na Boga, lecz moje słabości, moja niemoc, a nawet moje grzechy.”

ks. J. Prusak SJ
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: krz30 » 2023-02-01, 15:38

A ja dziś przypadkiem wpadłem na taki oto dokument: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unigenitus

Wydaje się, że nie jest zdezaktualizowany
~Krzysztof

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Albertus » 2023-02-01, 16:58

krz30 pisze: 2023-02-01, 15:38 A ja dziś przypadkiem wpadłem na taki oto dokument: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unigenitus

Wydaje się, że nie jest zdezaktualizowany
Tam w linku jest wyjaśnienie:
Należy jednak pamiętać, że bulla nie potępiała lektury Biblii w ogóle, ale tylko twierdzenie o konieczności osobistego studium Pisma Świętego obowiązującej wszystkich wiernych[3].
Poza tym to Pismo czytane przez ludzi niedouczonych i nieutwierdzonych może być dla nich zgubne i mówi o tym Sama Biblia - 2P3:16.

I jak rozumiem to chodzi tutaj o niektóre księgi a nie wszystkie.

Obecnie jednak Kościół usilnie zachęca wiernych do czytania Pisma Świętego. Najwyraźniej uznał że ewentualne duchowe zyski znacznie przewyższają ryzyko.

Jednak nawet dzisiaj jeśli ludzie zaczynają czytać Biblię bezmyślnie i czysto literalnie to popadają w olbrzymie błędy, z czym mamy do czynienia co jakiś czas na forum.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: krz30 » 2023-02-01, 17:06

No tak. Tylko czasem można spotkać sie z opinią, że konieczne jest osobiste studium Pisma do zbawienia. Tutaj taka teza została odrzucona.
~Krzysztof

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa

Post autor: Albertus » 2023-02-01, 17:43

krz30 pisze: 2023-02-01, 17:06 No tak. Tylko czasem można spotkać sie z opinią, że konieczne jest osobiste studium Pisma do zbawienia. Tutaj taka teza została odrzucona.
Nie jest konieczne do zbawienia. Wystarczy znajomość Ewangelii z przekazu ustnego.

Natomiast Pismo Święte jest skarbem i Kościół usilnie zachęca aby je czytać pomimo pewnego ryzyka jakie takie indywidualne czytanie może przynieść.
Ostatnio zmieniony 2023-02-01, 17:44 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ