Piękno Koranu

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Piękno Koranu

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-12-01, 01:43

Koran jest napisany bardzo pięknym językiem co sprawia, iż jest on recytowany nie czytany. Jego elokwencja, melodyjny styl i kontemplatywny przekaz powodują, iż jest to księga niezwykła. Kiedy pogańscy arabowie pierwszy raz go usłyszeli nazwali proroka Muhammeda "poetą" a potem "czarnoksiężnikiem" gdyż słowa te nie przypominały im ich niczego ze zwykłej poezji napisanej przez człowieka. Relacjonowane jest to m.in w 69:41-43, 10:2, 74:24. Bóg dał wyzwanie w Koranie, że gdy sądzą, iż księga ta nie jest od Niego, żeby przynieśli rozdział podobny do koranicznego odznaczjący się tak złożoną retoryką oraz niosącą pewien znaczący przekaz treścią i wezwali świadków poza Bogiem jeśli są prawdomówni. Arabia tego czasu słynęła ze swoich licznych poetów, ale nikt nie podołał temu wyzwaniu.
Zapraszam do wysłuchania kilku rozdziałów, przy okazji będziecie mogli zapoznać się z przekazem islamu. Wybrałem sury głównie mówiące o Dniu Sądu i życiu po śmierci.

Tu jest z polskim przekładem a dwie następne są po angielsku. Mam nadzieję że to nie będzie stanowić problemu.

A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

afilatelista_michal

Re: Piękno Koranu

Post autor: afilatelista_michal » 2020-12-01, 08:30

Nie widzę tu nic nadzwyczajnego. To że język jest śpiewny?

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Piękno Koranu

Post autor: Pompieri » 2020-12-01, 10:29

Kazda tresc, nawet najbardziej idiotyczna mozna zaspiewac na piekna , chwytliwa nute. Ale co to ma do rzeczy?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Piękno Koranu

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-01, 15:22

no i śpiewają po arabsku (jak sądzę) a napisy są po angielsku. i jak tu biedny Polak ma się zapoznać z pięknem Koranu jak słyszy zawodzenie. Pewnie jakby śpiewali po arabsku 'bilet miesięczny na okaziciela' ;) to też brzmiałoby podobnie...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Piękno Koranu

Post autor: Albertus » 2020-12-01, 16:16

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-12-01, 01:43 Koran jest napisany bardzo pięknym językiem co sprawia, iż jest on recytowany nie czytany. Jego elokwencja, melodyjny styl i kontemplatywny przekaz powodują, iż jest to księga niezwykła.
Ja polecam ci posłuchać naprawdę pięknych pieśni w języku arabskim oddającym chwałę Prawdziwemu Jedynemu Bogu.



Ostatnio zmieniony 2020-12-01, 16:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Piękno Koranu

Post autor: Andej » 2020-12-01, 18:17

Dawno, dawno temu, gdy umiejętność czytania znana była tylko niektórym, a posiadanie słowa pisanego zarezerwowane było tylko dla najbogatszych, kwitł przekaz ustny. Rozwijała się retoryka. Słów przybierało formy łatwiejsze do zapamiętania i przekazywania bez zniekształceń. Służył temu rym u rytm. A człowiek księga znał na pamięć wielogodzinne dzieła. Dziś wydaje się to być niemożliwym. Ale potrzeba wykształciła taką umiejętność. Umiejętność, która teraz zanikła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Piękno Koranu

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-02, 01:26

Mahoment jako kupiec jeździł z karawanami dosyć sporo, spotykał innych kupców i wędrowców, i pewnie słyszał wiele opowieści żydów, chrześcjan, chrześcjanskich heretyków, zaratustrian i innych. I skompilował sobie to wszystko - przez to mamy w Koranie takie błędy jak np. Maria matka Jezusa jest jednocześnie siostrą Aarona (ten od Mojżesza) - gdzie między Mojżeszem a Jezusem mamy spokojnie tysiąc lat różnicy.

Więc może i ładnie wierszem to recytował, ale sensu od tego nie przybyło...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

AnastazjaR.
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 26 kwie 2021
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piękno Koranu

Post autor: AnastazjaR. » 2021-04-26, 11:20

Koran jest zlepkiem różnych pism, w tym Biblii i Talmudu, do tego zawiera szatańskie wersety. Jego język jest beznadziejny, gdyż fakt, że jest zlepkiem różnych pism, łatwiej jest je przetłumaczyć z arabskiego na oryginalny język i zrozumieć, niż zrozumieć w arabskim. Na dodatek jest napisany w VII wiecznym dialekcie Quraysh, którym posługują się nieliczni uczeni islamscy. Wieczne słowo Allaha, które sobie gdzieś tam orbituje w siódmym niebie, zawiera mnóstwo błędów stylistycznych, histycznych, naukowych...

O naturze Koranu pisałam tu: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... -boga.html

i tu: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... koran.html

o tym, jak został spisany tu: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... eczka.html

a o sprzecznościach Koranu tu: https://islamoczamichrzescijanki.blogsp ... wszym.html

Black Fox

Re: Piękno Koranu

Post autor: Black Fox » 2023-01-27, 20:14

Tylko, że koran to taki sam lek na wyleczenie się z tego całego islamu jak tora z judaizmu, a biblia z chrześcijaństwa.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Piękno Koranu

Post autor: AdamS. » 2023-01-28, 11:08

AnastazjaR. pisze: 2021-04-26, 11:20 Koran jest zlepkiem różnych pism, w tym Biblii i Talmudu (...)
Przeczytałem dokładnie cały Koran, chcąc go zrozumieć - i nawet wynotowałem sobie wiele wartościowych wersetów, które mogą inspirować do szlachetnego życia. Ale pomiędzy nimi są też takie, które mają wydźwięk zupełnie przeciwny. Widzę tu więc ogromne pomieszanie wszystkiego - miłosierdzia z nienawiścią, wspaniałomyślności z bezwzględnością, mądrości z fanatyzmem. Czy ta księga może inspirować? Być może, ale do wielu postaw. Dlatego mieliśmy szlachetnych muzułmanów (np. Saladyn) i takich, których owoce kojarzyły się z furią złego ducha. Których jest więcej? Niech każdy rozsądzi we własnym sumieniu.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Piękno Koranu

Post autor: ArtFunky » 2023-07-28, 14:00

Przeczytałem interpretację (jak określają to podobno muzułmanie, bo poznać/przeczytać/zrozumieć Koran - jak mówią - można tylko w oryginale), w każdym razie poznałem w tłumaczeniu Bielawskiego i podpisuję się pod słowami Thomasa Carlyle'go:
Mozolna lektura jak nigdy dotąd, męcząca, pomieszana sieczka, prostacka, nieokraszona. Nic poza poczuciem obowiązku nie może zmusić Europejczyka do przebrnięcia przez Koran.
Źródło: H.A. Gibb, Mohammedanism. An Historical Survey, s. 37. za: https://pl.wikiquote.org/wiki/Koran

Ciekawą lekturą jest książka Raszida Al-Maghriba pt. "Czy Koran jest słowem Bożym?" (https://www.znak.com.pl/ksiazka/czy-kor ... hrib-72982), w której opisuje m.in. kwestie tzw. piękna i cudowności tekstów Koranu.

W każdym razie dawno się tak też nie umęczyłem, aby przebrnąć tę lekturę. Być może w oryginale, dla czytelników arabskich w ich standardach literackich jest to piękny tekst, ale pytanie z czym oni to piękno porównują, tzn. czy wytworzyli oprócz literatury około-koranicznej (nie mówię tu o hadisach) jakieś inne teksty, z którymi się porównują (tu nie wiem)?
Ale: w porównaniu z literaturą światową, Koran - wg mnie - to utwór bardzo niskich lotów.

ODPOWIEDZ