Panowanie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Łukasz500
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2022

Panowanie

Post autor: Łukasz500 » 2022-11-18, 18:40

Witam
Mam pewne pytanie.
Czy już trawa panowanie antychrysta?
Kiedy antychryst zostanie pokonany?
Kiedy odbędzie się bitwa pod Armagedonem?
Pozdrawiam

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Panowanie

Post autor: Albertus » 2022-11-18, 18:49

Łukasz500 pisze: 2022-11-18, 18:40 Witam
Mam pewne pytanie.
Czy już trawa panowanie antychrysta?
Kiedy antychryst zostanie pokonany?
Kiedy odbędzie się bitwa pod Armagedonem?
Pozdrawiam
Zależy gdzie i jakiego. Bo antychrystów było i jest wielu.

A powszechnego panowania tego ostatniego to jednak na razie nie ma.

Biblia trochę przecież opisuje okoliczności jego panowania. Chociaż też nie do końca wiadomo na ile w tym symboliki.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Panowanie

Post autor: Nenderen » 2022-11-18, 18:55

O ile nie zawodzi mnie pamięć to Katechizm Kościoła uczy, że Antychryst oznacza mentalność wrogości wobec przesłania Chrystusa oraz może ale nie musi - otóż według Katechizmu może okazać się także pojedynczą wysoce grzeszną jednostką. Biblia uczy że działanie Antychrysta zostanie ostatecznie pokonane wraz przyjściem Jezusa na sąd ostateczny więc jeśli biblijny Antychryst oznaczałby także konkretnego człowieka to ten człowiek działałby w czasach istnienia pokolenia którego przedstawiciele dożyją powrotu Chrystusa na sąd.
Ostatnio zmieniony 2022-11-18, 18:56 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Panowanie

Post autor: Albertus » 2022-11-18, 20:55

Konkretnie to pisze w Katechizmie KK:

675 Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących 569 . Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię 570 , odsłoni "tajemnicę bezbożności" pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo pseudomesjanizmu, w którym człowiek uwielbia samego siebie zamiast Boga i Jego Mesjasza, który przyszedł w ciele 571 .

676 To oszustwo Antychrysta ukazuje się w świecie za każdym razem, gdy dąży się do wypełnienia w historii nadziei mesjańskiej, która może zrealizować się wyłącznie poza historią przez sąd eschatologiczny. Kościół odrzucił to zafałszowanie Królestwa, nawet w formie złagodzonej, które pojawiło się pod nazwą millenaryzmu 572 , przede wszystkim zaś w formie politycznej świeckiego mesjanizmu, "wewnętrznie perwersyjnego" 573 .

677 Kościół wejdzie do Królestwa jedynie przez tę ostateczną Paschę, w której podąży za swoim Panem w Jego Śmierci i Jego Zmartwychwstaniu 574 . Królestwo wypełni się więc nie przez historyczny triumf Kościoła 575 zgodnie ze stopniowym rozwojem, lecz przez zwycięstwo Boga nad końcowym rozpętaniem się zła 576 , które sprawi, że z nieba zstąpi Jego Oblubienica 577 . Triumf Boga nad buntem zła przyjmie formę Sądu Ostatecznego 578 po ostatnim wstrząsie kosmicznym tego świata, który przemija 579 .

(podkreślenie moje)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Panowanie

Post autor: Dezerter » 2022-11-18, 21:44

Łukasz500 pisze: 2022-11-18, 18:40 Witam
Mam pewne pytanie.
Czy już trawa panowanie antychrysta?
Kiedy antychryst zostanie pokonany?
Kiedy odbędzie się bitwa pod Armagedonem?
Pozdrawiam
Z tego co ja rozumiem biblijne proroctwa to
Czy już trawa panowanie antychrysta? - Nic mi o tym nie wiadomo, pomimo, że jacyś rabini ogłaszali, ale przyjście Mesjasza też wielokrotnie ogłaszali i nici :p (bo tego prawdziwego przegapili). Antychryst ma zasiąść w Świątyni Boga a jak na razie to 3 Świątyni w Jerozolimie nie odbudowano ( są tacy -- ja się z nimi nie zgadzam - którzy uważają, że ową Świątynią będzie bazylika Św Piotra w Watykanie, ale Franciszek nim na pewno nie jest, więc czekamy na antychrysta nadal

Kiedy antychryst zostanie pokonany? - z tego co ja rozumiem Eschatologię to na pewno przed Królowaniem Mesjasza/Jezusa, Antychryst i Fałszywy Prorok zostaną wrzuceni do Jeziora Ognistego, po nich zostanie pokonany Szatan. Najpierw musi się jednak rozpocząć Apokalipsa z jeźdźcami, wylaniem czasz i uciskiem

Kiedy odbędzie się bitwa pod Armagedonem?
- to będzie po tych opisanych wyżej wydarzeniach to taka ostateczna bitwa i zniszczenie zła, a później już tylko Przemieniona Nowa Ziemi i Nowe Niebo czyli zapanowanie powszechne Królestwa Bożego i życie wieczne w niebiańskiej rzeczywistości z Bogiem.

Jest to moje osobiste zrozumienie Biblii oparte na dość dogłębnym badaniu ale za jego prawdziwość nie dam sobie czubka palca uciąć [-x
Ostatnio zmieniony 2022-11-18, 21:47 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Łukasz500
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2022

Koniec Antychrysta

Post autor: Łukasz500 » 2022-11-21, 16:44

Interesuje mnie bardzo jeszcze jedną kwestią.
Jak będzie wyglądał koniec antychrysta.
I w którym roku on będzie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Panowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-21, 18:31

Łukasz500 pisze: 2022-11-18, 18:40 Kiedy odbędzie się bitwa pod Armagedonem?[/i]
Myślę, że już trwa. W każdej duszy.
Tylko w przestrzeni wolności ludzkiej możliwa jest taka "bitwa" - szatan to tylko stworzenie, w "normalnym starciu" nie mam mowy o bitwie z Bogiem :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koniec Antychrysta

Post autor: Andej » 2022-11-21, 19:44

Łukasz500 pisze: 2022-11-21, 16:44 Jak będzie wyglądał koniec antychrysta.
I w którym roku on będzie?
Koniec, być może, będzie wyglądał tak, że już nikogo nie uda mu się zwieść, bo wszyscy pójdą ku Światłu.
A będzie to w roku ostatnim. Tylko jedna Osoba zna tę datę. Mk 12.32 Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Panowanie

Post autor: AdamS. » 2022-11-22, 09:32

Łukasz500 pisze: 2022-11-18, 18:40 Czy już trawa panowanie antychrysta?
Kiedy antychryst zostanie pokonany?
Polecam w tym zakresie dwie niezwykle ciekawe książki, które należą do beletrystyki, ale w których przewidziano rozwój sytuacji politycznej (globalizacja, powstanie UE, narastająca walka z Kościołem za pomocą mediów, rozpad rodziny, aborcja, eutanazja itd.) - a warto tu dodać, że obydwie pozycje napisano ponad sto lat temu!

Pierwsza książka to "Władca świata" (1908 r.) Roberta Bensona (autorem jest duchowny anglikański, syn arcybiskupa Canterbury, który w Kościele katolickim odkrył pełnię wiary - i mimo, że czekała go kariera arcybiskupa w kościele anglikańskim, przeszedł na katolicyzm).

Druga pozycja to "Krótka opowieść o Antychryście" (1899 r.) Włodzimierza Sołowjowa (pisarz rosyjski i prawosławny, lecz sprzeciwiający się rosyjskiej agresji na Polskę i dążący do zjednoczenia chrześcijaństwa pod przewodem Kościoła katolickiego (!) - za co został w swoim kraju potępiony i poddany ostracyzmowi.

Obydwie książki przeczytałem jednym tchem (czyta się jak połączenie powieści sensacyjnej i scince-fiction z chrześcijańską refleksją na temat upadku cywilizacji). Jednak nie dopatrywałbym się odczytania konkretnych dat czy postaci - raczej jest to bardzo trafny opis procesu duchowego, który zagraża nam w wymiarze czysto duchowym. Bo nie znamy daty ani godziny, kiedy Pan nasz przyjdzie.

Łukasz500
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2022

Re: Panowanie

Post autor: Łukasz500 » 2023-01-28, 11:19

Witam
Interesuje mnie koniec biblijnej bestii 66
Dzięki

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Koniec Antychrysta

Post autor: Nenderen » 2023-01-31, 06:29

Andej pisze: 2022-11-21, 19:44
Łukasz500 pisze: 2022-11-21, 16:44 Jak będzie wyglądał koniec antychrysta.
I w którym roku on będzie?
Koniec, być może, będzie wyglądał tak, że już nikogo nie uda mu się zwieść, bo wszyscy pójdą ku Światłu.
A będzie to w roku ostatnim. Tylko jedna Osoba zna tę datę. Mk 12.32 Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
Trzy równe sobie Osoby Boga w Trójcy znają tą datę w ramach boskiej natury bo Jezus mówił że Syn jej nie zna wtedy gdy miał na myśli przejściowy stan Jego ludzkiej natury, która przez pewien czas nie była tak wszechwiedząca jak boska natura Jezusa. Po Jego zmartwychwstaniu ciało Chrystusa nie podlegało już ograniczeniom a po Wniebowstąpieniu zasiadł już także fizycznie jako Syn w Niebie i od tej pory Jego ludzka natura także zna tą datę.
Przy okazji mam pytanie: czy dosłowne odczytywanie okresu czasowego 3 i pół roku Wielkiego Ucisku przed powrotem Jezusa to kwestia niejako zarezerwowana dla protestantyzmu czy katolik też może tak wierzyć? Czy Kościół się wypowiadał na ten temat? Gdyby pozwalał, znaczyłoby to, że o ile dnia i godziny się nie przewidzi, to jednak w momencie rozpoczęcia się tego 3,5 letniego okresu czasu będzie można przewidzieć sam rok Paruzji.
I jeszcze jedno pytanie: w niektórych środowiskach protestanckich popularna jest wiara w "pochwycenie", "porwanie" ziemskiego Kościoła do nieba. Czy nasza katolicka doktryna zezwala na wiarę w taki wątek?
Ostatnio zmieniony 2023-01-31, 06:37 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Koniec Antychrysta

Post autor: Andej » 2023-01-31, 09:20

Nenderen pisze: 2023-01-31, 06:29 zasiadł już także fizycznie jako Syn w Niebie i od tej pory Jego ludzka natura także zna tą datę.
Wydaje mi się to być jakąś nową nauką. Zwłaszcza to fizyczne zasiadanie. Zapewne źródłem Biblia Pauperum.
A tak przy okazji, czy możesz podać jak ją zdobyłeś. Jakiś czas temu zainteresowała mnie ta pozycja.
Nenderen pisze: 2023-01-31, 06:29 czy dosłowne odczytywanie okresu czasowego 3 i pół roku Wielkiego Ucisku przed powrotem Jezusa to kwestia niejako zarezerwowana dla protestantyzmu czy katolik też może tak wierzyć?
Jak wpadasz na te pytania? Czy prowadzisz jakieś zajęcia z uczniami z podstawówki? Czy masz dzieci w takim wieku?
Zastanawiam się też, dlaczego zadajesz tutaj takie pytania. Przecież wiesz, że te okresy odnoszą się do wyobraźni. Nie są precyzyjnymi zapisami tego, co ma nastąpić. Celem nie jest określanie konkretnych dat, tylko skłonienie do nawrócenia. Chyba, że jesteś ŚJ, ale wtedy zastosowałbyś przeliczniki.
Nenderen pisze: 2023-01-31, 06:29 I jeszcze jedno pytanie: w niektórych środowiskach protestanckich popularna jest wiara w "pochwycenie", "porwanie" ziemskiego Kościoła do nieba. Czy nasza katolicka doktryna zezwala na wiarę w taki wątek?
Pozwala, dopóki nie będziesz tego rozumieć dosłownie. Ale jako drogę każdego z nas do nieba, czyli Kościoła Niebiańskiego. Każdy zbawiony, zmartwychwstały w niebie jest niejako porwany do nieba jaka cząstka/członek Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Koniec Antychrysta

Post autor: AdamS. » 2023-01-31, 09:36

Andej pisze: 2023-01-31, 09:20 Pozwala, dopóki nie będziesz tego rozumieć dosłownie. Ale jako drogę każdego z nas do nieba, czyli Kościoła Niebiańskiego. Każdy zbawiony, zmartwychwstały w niebie jest niejako porwany do nieba jaka cząstka/członek Kościoła.
Myślę, że Kościół nie zakazuje dosłowności, choć skłania się oczywiście do duchowego rozumienia tych słów. Nie prostowałbym jednak na siłę wiary osób prostych w bezpośrednie odczytywanie takich wątków, bo maja prawo być jak dzieci. Nie niesie to żadnej szkody dla ich wiary.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Panowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-31, 09:39

Nie wiem, w jaki sposob Kościół miałby zezwalać lub nie, ale sensu to nijakiego nie ma.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Panowanie

Post autor: Nenderen » 2023-01-31, 11:54

Dziękuję za odpowiedzi.
Odnośnie wątku wiedzy o dacie Paruzji, czy Twoim zdaniem Andeju Jesus teraz zna ten termin?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ