Nowy ateizm

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Nowy ateizm

Post autor: Hildegarda » 2023-01-28, 12:23

Poniżej link do szczegółowego omówienia czym jest tzw. "nowy ateizm" lub neoateizm, poruszane tematy:

Czym jest nowy ateizm? — Tomasz Sieczkowski
Jak nowy ateizm ma się do różnych form ateizmu? — Tomasz Sieczkowski
Kim są nowi ateiści? — Tomasz Sieczkowski
Nic nowego pod Słońcem: na ile nowy jest nowy ateizm — Tomasz Sieczkowski
Stosunek nowego ateizmu do nauki — Tomasz Sieczkowski
Etyka nowego ateizmu — Tomasz Sieczkowski
Nowoateistyczny projekt unaukowienia etyki — Tomasz Sieczkowski
Religia oczami nowych ateistów — Tomasz Sieczkowski
Mankamenty nowego ateizmu — Tomasz Sieczkowski
"Rozmowy o apologetyce" #10 Jak kochać gimboateistów? Aneta Rayzacher-Majewska
Jak rozmawiać z ateistą? Jan Lewandowski gościem naszego podcastu


"W sekcji Krótkie wprowadzenie do ateizmu i naturalizmu przybliżyliśmy główne cechy i odmiany stanowisk ateistycznych, zaprezentowaliśmy przedstawicieli ateizmu oraz historię myśli ateistycznej. W sekcji Nowy ateizm skupiamy się na współczesnych i bardzo popularnych autorach i ich argumentacjach. Osoby te zwykle można zaliczyć do wojujących ateistów, którzy nie tylko starają się przekonywać o słuszności swojego stanowiska, ale często religię obarczają odpowiedzialnością za szereg nieszczęść, jakimi według nich trapiona jest ludzkość, niekiedy nawet odmawiają religii oraz osobom wierzącym szacunku. Uważają, że nadszedł czas na kulturową zmianę, do której przyczynić się powinno promowanie naukowej wizji świata, czyli, ich zdaniem, wizji ateistycznej. W tekstach zamieszczanych w tej sekcji analizujemy poglądy ateistów i sposób ich prezentacji, zastanawiamy się nad tym, na ile nowy ateizm jest rzeczywiście nowy, prezentujemy jego głównych przedstawicieli oraz ich podejście do rozmaitych szczegółowych zagadnień związanych ze sporem między ateizmem a wiarą religijną."

Link do strony https://contragentiles.pl/czytelnia/ate ... wy-ateizm/

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: AdamS. » 2023-01-28, 13:00

Najsmutniejszym dla mnie przejawem walki z wiarą nie są nawet formy nowoczesnego ateizmu, lecz specyficzna grupa katolików deklarujących się jako osoby wierzące, które jednak kibicują wszelkim atakom na Kościół. Ostatnio wysłałem dwa odrębne maile do Interii, gdyż od pewnego czasu regularnie zamieszcza artykuły uderzające w Kościół i duchownych. Zwróciłem się z prośbą, by tak poczytny portal nie zniżał się do poziomu brukowców (bo uważam, że artykuły te są rażąco stronnicze). Niestety nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, więc będę musiał spełnić zawarty w pismach warunek, polegający na odpięciu Interii od swojego paska i nie zaglądania więcej na tę witrynę. Podobnie kilka lat temu zrobiłem z portalem Onet (w tej chwili czasem się dziwię, że taki w ogóle istnieje). I tu można sobie zadać pytanie - czy te media zamieszczałyby podobne artykuły, gdyby nie było na nie popytu? Ilu katolików jest wśród czytających i przekazujących dalej?
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 13:04 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2166
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Arek » 2023-01-28, 15:01

@AdamS. zgodzę się, że nie warto brać udziału w antykatolicyzmie. A z drugiej strony, widzimy pewne mechanizmy i treści, o których trzebaby było wiedzieć, tak by przeciwdziałać. Więc musimy porządnie rozeznać co i jak, by się nie dać i stawić czoła w naszym środowisku.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Hildegarda » 2023-01-30, 12:36


Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Tomek_T » 2023-03-25, 23:05

A czy czytacie co faktycznie przedstawiciela tzw nowego ateizmu mają do powiedzenia? Czy tylko to co o nowych ateistach piszą chrześcijańscy autorzy? Może warto wyjść ze swojej bańki?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 14:16

Tomek_T pisze: 2023-03-25, 23:05 Może warto wyjść ze swojej bańki?
A czy Ty wychodzisz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Abstract » 2023-03-26, 20:21

Nowy ateizm niczym nie różni się od starego, w wielu przypadkach to nieustanna potrzeba siania wątpliwości u wierzących, tak jakby to działanie warunkowało utrzymanie ateizmu w ogóle.
Przecież jeśli Boga nie ma, nie ma również z kim walczyć, a wiarę u innych akceptować jako zjawisko towarzyszące człowiekowi od wieków.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Nowy ateizm

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-26, 21:07

widziałem gdzieś nawet wypowiedz 'nowego ateisty' o tym że religia jest wytworem ewolucyjnym, mającym nawet pewne 'plusy', ale że dziś już czas na ewolucję dalszą i pozbycie się religii, jako niby już niepotrzebnych a wręcz przeszkadzających w rozwoju nauki.

z tego co ja zauważyłem to pochwała religii w jakimkolwiek sensie jest czymś raczej rzadkim w tym gronie, więc to i tak coś ;)
natomiast twierdzenie że dziś trzeba iść dalej i porzucić religię - z punktu widzenia ewolucji jest co najmniej dziwne... skąd wytwór bezmyślnej i przypadkowej ewolucji miałby wiedzieć co jest 'dobre' albo 'lepsze' w dalszym przypadkowym i bezmyślnym procesie?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Tomek_T » 2023-03-26, 22:15

sądzony pisze: 2023-03-26, 14:16 A czy Ty wychodzisz?
A czy pisząc tutaj nie wychodzę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Andej » 2023-03-26, 22:43

Raczej nie. Ta sama śpiewka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: sądzony » 2023-03-27, 07:41

Tomek_T pisze: 2023-03-26, 22:15
sądzony pisze: 2023-03-26, 14:16 A czy Ty wychodzisz?
A czy pisząc tutaj nie wychodzę?
To wiesz tylko Ty.
Możesz pisać po to, by zamykać się w niej szczelniej. "Okokaniać" się :)
To wiesz jedynie Ty.
A jeśli tak ... to może kiedyś motyl.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Hildegarda » 2023-04-21, 04:59

Tek de Cart pisze: 2023-03-26, 21:07 natomiast twierdzenie że dziś trzeba iść dalej i porzucić religię - z punktu widzenia ewolucji jest co najmniej dziwne... skąd wytwór bezmyślnej i przypadkowej ewolucji miałby wiedzieć co jest 'dobre' albo 'lepsze' w dalszym przypadkowym i bezmyślnym procesie?
No właśnie tak wyglądają ateistyczne absurdy ;))

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Tomek_T » 2023-04-23, 22:14

Tek de Cart pisze: 2023-03-26, 21:07 widziałem gdzieś nawet wypowiedz 'nowego ateisty' o tym że religia jest wytworem ewolucyjnym, mającym nawet pewne 'plusy', ale że dziś już czas na ewolucję dalszą i pozbycie się religii, jako niby już niepotrzebnych a wręcz przeszkadzających w rozwoju nauki.

z tego co ja zauważyłem to pochwała religii w jakimkolwiek sensie jest czymś raczej rzadkim w tym gronie, więc to i tak coś ;)
natomiast twierdzenie że dziś trzeba iść dalej i porzucić religię - z punktu widzenia ewolucji jest co najmniej dziwne... skąd wytwór bezmyślnej i przypadkowej ewolucji miałby wiedzieć co jest 'dobre' albo 'lepsze' w dalszym przypadkowym i bezmyślnym procesie?
Religia była korzystna z punktu ewolucji bo:
1 umacniała plemię wokół jednej idei. Często też dawała podstawy władzy króla lub wodza.
2 dawała odpowiedzi na pytania na które ludu pierwotne nie miały i nie mogły mieć odpowiedzi (odpowiedź była błędna ale ludzie nie tracili czasu na ich dalsze szukanie)
3 pomagała sobie radzić sobie z niepewnością i niepokojem.
4 często narzucala normy społeczne służące prokreacji.

Czy te ewolucyjne korzyści z religii mają sens również dzisiaj?
1. Nie. Dzisiaj cenimy sobie demokrację. Władza ma mandat od wyborców. Myślenie plemienne "my vs oni" uważane jest za niekorzystne. Dla autorów Starego Testamentu wymordowanie obcego plemienia i wzięcie sobie kobiet było dobre i patrząc z punktu widzenia ewolucji ma to sens, ale dzisiaj patrzymy na to szerzej.
2. Postęp cywilizacji sprawił że więcej czasu możemy poświęcić na szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Religijne "nieodpowiedzi" nie są nam potrzebne, bo możemy znaleźć prawdziwe odpowiedzi lub umrzeć próbując. I to zapewne miał na myśli ten ktoś.
3. Ta funkcja jest w zasadzie dalej aktualna. Osobiście radzę sobie z wyzwaniami takimi jak lęk przed śmiercią, czy sens życia ale religie dają tu łatwą odpowiedź.
4. Ta też. Religijne społeczności mają z zasady więcej dzieci co jest oczywiście korzystne dla ewolucji. Ateiści/niereligijni to grupa da która zmienia swoje przekonania najwięcej osób. Ale ze względu na przyrost naturalny liczba wyznawców islamu rośnie szybciej. Z mojej perspektywy bardziej troszeczkę się o jakość życia swoją i swojego dziecka niż ilość, ale z punktu widzenia ewolucji lepiej gdybym ożenił się że swoją pierwszą dziewczyną i nie używał antykoncepcji.

Podsumowując religia z punktu widzenia ewolucji dalej może mieć sens. Pytanie czy chcemy żyć tak jak nakazywałaby ewolucja - rozmnażać się do granic pojemności środowiska i walczyć o zasoby czy może skupić się na poprawie jakość życia?

Co ciekawe o ile ST idealnie wpisuje się w potrzeby ewolucji to NT nie. Nie ma tam ani plemienności ani nastawienia na prokreację. Jest wręcz zalecenie by nie mieć dzieci bo koniec świata jest bliski. Jednak w miarę rozwoju chrześcijaństwa to się zmieniło.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 22:45

W jednym z wywiadów słyszałem ciekawą tezę, że religijność wśród ludzi jest tak silna że przegrali z nią sami ateiści. Ateizm to nowa religia. "Zbory", procesje, męczennicy, dewocjonalia ateistyczne.
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 23:09 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Hildegarda » 2023-04-24, 05:42

Tomek_T pisze: 2023-04-23, 22:14 Podsumowując religia z punktu widzenia ewolucji dalej może mieć sens. Pytanie czy chcemy żyć tak jak nakazywałaby ewolucja - rozmnażać się do granic pojemności środowiska i walczyć o zasoby czy może skupić się na poprawie jakość życia?
Opinia nawróconego ateisty prowadzącego bloga o paleolicie



Dodatkowo ludzie mają doświadczenia duchowe, doświadczenia nawrócenia, które skłaniają do wiary i religijności, i w takim przypadku nikt się nie będzie zastanawiał nad ewolucyjnym sensem religii, bo po prostu zaczyna wierzyć i już.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”