Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-28, 15:20

Istnieją relikwie któregoś stopnia na zasadzie, że jest to fragment materiału otarty o kości jakiegoś świętego. Co myślicie o tym gdyby jakiś papież zezwolił by dotykać jednorazowo każdą konsekrowaną Hostię jakimś materiałem a potem wręczać go któremuś z parafian z wszytą wstążką z napisem "materiał na którym położono Jezusa Eucharystycznego"? Ludzie przemierzają kilometry samochodami, statkami i samolotami by móc dotknąć miejsce narodzin Jezusa lub Jego ukrzyżowania a tymczasem taka relikwia byłaby bardzo lokalnie przystępna...
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: krz30 » 2023-01-28, 15:29

Nie lepiej przyjąć Komunię? :P

Szczerze - dziwnie mi brzmi ten pomysł
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-28, 15:33

No tak, przyjęcie Komunii to najbardziej ściśle zjednoczenie z Jezusem Eucharystycznym ale takie relikwie mogłyby inspirować do częstszych i duchowo pozytywnych refleksji o Przenajświętszym Sakramencie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 15:33 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: krz30 » 2023-01-28, 16:03

No, może coś w tym jest. ;)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-28, 16:06

Heh, dzięki ;)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Andej » 2023-01-28, 18:27

Nie wiem, czy to żart. Czy na poważnie. Przecież człowiek przyjmujący Chrystusa eucharystycznego jest taką "relikwią" Nikt nie musi go dotykać. On sam może dotykać innych dzieląc się z nimi Chrystusem, który w nim zamieszkał. I dając świadectwo, że jest Jego uczniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-28, 18:30

To prawda, ale noszenie takiego materiału przy sobie w formie znaku przypominającego o tej rzeczywistości, np. w medaliku na szyi mogłoby skłaniać do częstej Komunii Świętej duchowej czyli wzbudzania w sobie pragnienia przyjęcia Przenajświętszego Sakramentu. Podobno niektórzy święci ślubowali wzbudzać taki modlitewny akt co piętnaście minut.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 18:31 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Andej » 2023-01-28, 18:50

Nie szmatka, ale Jezus przypomina. Świadomość, że jesteśmy Jego uczniami.
Ja nosze ze sobą swoją dłoń, na której adoruję w takcie Komunii świętej Ciało Jezusa. To takie chwilowe tabernakulum. Ta dłoń przypomina mi jak wielki cud stał się moim udziałem.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 18:52 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-28, 18:58

Materiał może stanowić dodatkową formę przypomnienia o tej rzeczywistości Eucharystii nie zastępując sedna jakim jest świadomość eucharystycznego cudu.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Dezerter » 2023-01-28, 19:39

Nenderen pisze: 2023-01-28, 15:20 Istnieją relikwie któregoś stopnia na zasadzie, że jest to fragment materiału otarty o kości jakiegoś świętego. Co myślicie o tym gdyby jakiś papież zezwolił by dotykać jednorazowo każdą konsekrowaną Hostię jakimś materiałem a potem wręczać go któremuś z parafian z wszytą wstążką z napisem "materiał na którym położono Jezusa Eucharystycznego"? Ludzie przemierzają kilometry samochodami, statkami i samolotami by móc dotknąć miejsce narodzin Jezusa lub Jego ukrzyżowania a tymczasem taka relikwia byłaby bardzo lokalnie przystępna...
Każdy z nas jest taką relikwią i możesz sobie zrobić i nosić naszywkę "materiał na którym położono Jezusa Eucharystycznego"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Michał91 » 2023-01-29, 05:33

Dezerter pisze: 2023-01-28, 19:39
Nenderen pisze: 2023-01-28, 15:20 Istnieją relikwie któregoś stopnia na zasadzie, że jest to fragment materiału otarty o kości jakiegoś świętego. Co myślicie o tym gdyby jakiś papież zezwolił by dotykać jednorazowo każdą konsekrowaną Hostię jakimś materiałem a potem wręczać go któremuś z parafian z wszytą wstążką z napisem "materiał na którym położono Jezusa Eucharystycznego"? Ludzie przemierzają kilometry samochodami, statkami i samolotami by móc dotknąć miejsce narodzin Jezusa lub Jego ukrzyżowania a tymczasem taka relikwia byłaby bardzo lokalnie przystępna...
Każdy z nas jest taką relikwią i możesz sobie zrobić i nosić naszywkę "materiał na którym położono Jezusa Eucharystycznego"
Wydaje mi się że Jezus jest częściowo obecny w ciele osoby wierzącej która go przyjmuje, nawet część tego co odczuwamy nie jest tylko naszymi odczuciami i są one współdzielone, można powiedzieć że wówczas znajdujemy się pod działaniem Ducha Świętego?

Rak

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Rak » 2023-01-29, 10:15

Tak naprawdę to trochę dziwaczny pomysł. Mamy Eucharystię, możemy codziennie przyjmować Jezusa. Czy naprawdę potrzebujemy do wiary "wielkich fajerwerków"? Czy sama Msza Święta, Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Słowa Bożego nam nie wystarcza? Ktoś będzie bardziej wierzył, bo ma przy sobie relikwię? Czy nie jest to "magiczne" traktowanie relikwii? Nie bardzo to rozumiem.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: krz30 » 2023-01-29, 10:19

A po co są w ogóle relikwie? :P
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Dezerter » 2023-01-29, 16:27

Tak szczerze, bardzo mnie cieszy, że coraz mniej młodych ludzi widzi potrzebę i sens relikwi. Coraz więcej katolików razi sam pomysł dzielenia świętego na relikwie, czy ucinanie czegokolwiek [-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co o tym myślicie? Eucharystyczny materiał

Post autor: Nenderen » 2023-01-29, 19:24

Dezerter pisze: 2023-01-29, 16:27 Tak szczerze, bardzo mnie cieszy, że coraz mniej młodych ludzi widzi potrzebę i sens relikwi. Coraz więcej katolików razi sam pomysł dzielenia świętego na relikwie, czy ucinanie czegokolwiek [-(
A nie jest tak że katolik w ramach swojej doktrynalnej tożsamości powinien wierzyć w ten aspekt wielowiekowej tradycji Kościoła?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ