Kościół Iroszkocki, Kościół Starobrytyjski (kościoły celtyckie)

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Kościół Iroszkocki, Kościół Starobrytyjski (kościoły celtyckie)

Post autor: Michał91 » 2023-01-30, 10:57

Witam jaki jest wasz stosunek zarówno Katolików jak też Protestantów do obrzędowości oraz struktury kościołów celtyckich, dodajmy że w jakimś stopniu część z ich pobożności została zaadoptowana przez kontynentalny rzymski katolicyzm, oraz wpłynęła na odmienność Kościoła Katolickiego zarówno w Irlandii jak też Brytanii, pośrednio więc także na Kościół Anglikański.

Też ciekawe dosyć pytanie odnośnie symboli, tęcza, swastyka, krzyż celtycki w XX wieku zostały przyjęte do użycia przez różne grupy (krzyż celtycki oraz swastyka) czyli celtycki symbol chrześcijański oraz hinduski/buddyjski przez ruchy neonazistowskie, tęcza symbol chrześcijański przez ruchy LGBT, dodajmy że wszystkie z tych trzech symboli przed ich użyciem przez powyższe grupy nie miały złych konotacji, w powszechnej świadomości społecznej ludzi w XXI wieku symbole te często mają inny wydźwięk oraz odbiór niż w przeszłości. Przykładowo większość osób które nie miały styczności z ruchami neonazistowskimi lub LGBT dalej postrzega te symbole w kontekście oryginalnym, czy według was więc jest dopuszczalna taka sytuacja w której osoby postrzegające te symbole w kontekście oryginalnym (Hindusi/Buddyści, Chrześcijańscy Celtowie, Chrześcijanie) powinni używać tego typu symboliki czy raczej się od tego powstrzymywać?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Kościół Iroszkocki, Kościół Starobrytyjski (kościoły celtyckie)

Post autor: AdamS. » 2023-01-30, 11:05

Michał91 pisze: 2023-01-30, 10:57 czy według was więc jest dopuszczalna taka sytuacja w której osoby postrzegające te symbole w kontekście oryginalnym (Hindusi/Buddyści, Chrześcijańscy Celtowie, Chrześcijanie) powinni używać tego typu symboliki czy raczej się od tego powstrzymywać?
Problem chyba nie tkwi w tym "czy oni powinni?", ale w tym, czy my możemy toi tolerować. Oni to czynią - jak zauważyłeś - bez uprzedzeń narzuconych przez historię. Nikt z nas nie użyje dziś swastyki, bo w naszych kręgach rodzi ona jednoznaczne konotacje, jednak powinniśmy mieć świadomość rodowodu starych znaków - wtedy łatwiej nam zrozumieć inne kultury.

Jeśli ktoś chodzi po Tatrach i jest dobrym obserwatorem, to poniżej Świnicy znajduje się przedwojenny grób (pomnik?) Karłowicza, opatrzony swastyką (gdy jeszcze była symbolem słońca - a ono w swej symbolicznej wymowie odnoszono do Chrystusa). Myślę, że ten głaz nadal stoi - choć ostatnio go oglądałem ponad 30 lat temu).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kościół Iroszkocki, Kościół Starobrytyjski (kościoły celtyckie)

Post autor: sądzony » 2023-01-30, 11:09

Michał91 pisze: 2023-01-30, 10:57 Przykładowo większość osób które nie miały styczności z ruchami neonazistowskimi lub LGBT dalej postrzega te symbole w kontekście oryginalnym, czy według was więc jest dopuszczalna taka sytuacja w której osoby postrzegające te symbole w kontekście oryginalnym (Hindusi/Buddyści, Chrześcijańscy Celtowie, Chrześcijanie) powinni używać tego typu symboliki czy raczej się od tego powstrzymywać?
Co oznacza "użyć symbolu"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Kościół Iroszkocki, Kościół Starobrytyjski (kościoły celtyckie)

Post autor: Michał91 » 2023-02-18, 22:50

No to jak, ktoś coś, już temat liznął?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”