Męki czyśćcowe a miłość Boga

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Grooocik
Początkujący
Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 15 lip 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: Grooocik » 2023-01-31, 07:14

Witam.
Jak to jest, że Boga nazywamy miłością i dobrem w czystej postaci i przypisujemy całe zło i cierpienia w tym życiu szatanowi.
To dlaczego po śmieci większości dusz trafia do czyśćca gdzie dalej jest cierpienie i męka dla tych dusz. Jakoś mi to po prostu nie współgra z miłością i miłosierdziem - jeżeli ktoś skazuje kogoś na cierpienie z jakiegokolwiek powodu to raczej tak po mojemu nie wiele ma to z miłością i dobrem :/
Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? Z góry dziękuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: sądzony » 2023-01-31, 07:48

Przyjęte cierpienie nie stoi w opozycji do miłości. Wiem, że "pachnie" to paradoksem, ale ...
"... cierpienie (...) wypala w człowieku to, co musi umrzeć” H. de Lubac
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: AdamS. » 2023-01-31, 09:19

Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:14 Jak to jest, że Boga nazywamy miłością i dobrem w czystej postaci i przypisujemy całe zło i cierpienia w tym życiu szatanowi.
To dlaczego po śmieci większości dusz trafia do czyśćca gdzie dalej jest cierpienie i męka dla tych dusz.
Nic nie wiemy na temat liczby, ani nawet charakteru tej pośmiertnej wędrówki. Wiemy jedynie, że istnieje odpowiedzialność za popełnione zło. Czy jest ona realizowana na zasadzie "zsyłki" do czyśćca lub piekła? Wątpię. Współczesna wykładnia Kościoła mówi raczej o SEPARACJI tych dusz od Bożego Miłosierdzia, skłaniając się do tezy, że to sama dusza wybiera to oddalenie.

To jest tak, jakby człowiek trafił w najgorszych łachmanach, prosto ze śmierdzącego kanału, na jakieś przyjęcie. Czy nie czułby wstydu? Czy nie oddaliłby się, aby najpierw się umyć i przebrać? To tylko porównanie, ale sytuacja jest znacznie poważniejsza, bo brud i smród jest rzeczywistością zewnętrzną, a w przypadku grzechu mówimy o WEWNĘTRZNEJ rzeczywistości grzesznej duszy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: Andej » 2023-01-31, 09:32

Grooocik pisze: 2023-01-31, 07:14 To dlaczego po śmieci większości dusz trafia do czyśćca gdzie dalej jest cierpienie i męka dla tych dusz.
Dlaczego po wypadku większości ludzi trafia do szpitala gdzie dalej jest cierpienie i męka w postaci różnych zabiegów i operacji dla tych osób.

Jak widzisz odpowiedziałem nieco przerabiając Twoje zdanie. Kursywą napisałem to, co pochodzi ode mnie. Jak myślisz, które pytanie byłoby właściwsze: Dlaczego ludzie cierpią w szpitalach? czy też Dlaczego ludzie cierpią po wypadkach?

A szpitale są miejscami leczenia. Tak jak czyścieć leczy rany ducha naszego. Czyściec nie jest karą, ale nagrodą, bo jest drogą do nieba. Zauważ, ze tylko zbawieni trafiają do czyśćca. Żaden potępiony tak nie idzie.

A czyściec to nadzieja, poczekalnia, tęsknota.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-31, 09:37

Może pomoże Ci ten tekst - zapraszam http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf
Dla lepszego zrozumienia (i odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" dobrze jest najpierw przeczytać ten http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Męki czyśćcowe a miłość Boga

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-31, 19:46

Ja trochę to uproszczę.
To jest jak z dziećmi ktore na podwórku się bawią i maja możliwość pobawić się w kupobłocku ze swinkami. Wieczorem dzieci beda zawołane do spania. Warunek jest ze do wyrka można tylko czystym.
Te co się ze swinkami nie bawily do łóżeczka bo czyste.
Te ktore się bawily a chcą do łóżeczka czeka szorowanko . Być może ze szczotką ryżową. Wiec poboli.

Te ktore myc się nie chcą ida spać w chlewiku ze swinkami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”