Shalom :)

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
ankajun
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2023
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Shalom :)

Post autor: ankajun » 2023-02-21, 20:30

Dobry wieczór!
Wczoraj przypadkiem weszłam na to forum i chyba zostanę na dłużej :)
Jak tu trafiłam?
Lubię sobie czasem poczytać Ewangelię z dnia w kilku językach (pierwszy zawsze polski, potem angielski, łacina, greka i ukraiński) - raz żeby poćwiczyć, dwa żeby porównać przekłady z oryginałem. I tak trafiłam wczoraj na werset Mk 9, 29 - "Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem" - i odkryłam, że w wersji greckiej (NA 28) jest sama modlitwa. Na szybko poszukałam wyjaśnienia i tak trafiłam na to forum - byłam i wciąż jestem zaskoczona tym, jak wiele merytorycznych, kulturalnych wypowiedzi można tutaj znaleźć! I to nie tylko w temacie krytyki tekstu biblijnego :) Jak wielu tu jest ludzi z różnorodnym doświadczeniem i w kwestiach wiary, i w kwestiach "świeckich"!
O mnie - jestem dość staroświecka, wciąż lubię zaglądać na fora i blogi ;)
Pochodzę z rodziny wielodzietnej, co cały czas poczytuję za ogromne błogosławieństwo. Przeszłam przez formację oazową (stąd moje przywitanie Shalom - tak się witaliśmy i żegnaliśmy na Oazie). Od 3,5 roku jestem żoną, od 14 miesięcy + 9 mamą cudownego synka.
Z wykształcenia jestem edytorką, specjalizyję się w edycji tekstów staropolskich.
Pewnie będzie zdarzać mi się wpisać coś w starych tematach, które dla mnie są nowe, ostrzegam :D

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Shalom :)

Post autor: Andej » 2023-02-21, 21:08

Witaj. Bardzo miło nas powitałaś. Rozgość się. Jesteś u siebie. O starocie lubimy i potrafimy doceniać. Zmiany formy i znaczeń słów polski, często są fascynujące.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Shalom :)

Post autor: Morkej » 2023-02-21, 21:29

Witaj. Bardzo ciekawie się nam tutaj przedstawiłaś. Życzymy owocnego pobytu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Shalom :)

Post autor: Albertus » 2023-02-21, 21:31

Witaj! :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Shalom :)

Post autor: Dezerter » 2023-02-21, 22:21

W moich starszych postach zauważysz na pożegnanie
szalom
teraz używam bardzo rzadko, ale lubię
Zapraszamy do aktywności i już się cieszę na to jak nas wzbogacisz swoją osobą :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

psalm13
Bywalec
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 7 lut 2023
Has thanked: 75 times
Been thanked: 39 times

Re: Shalom :)

Post autor: psalm13 » 2023-02-21, 23:49

Hej. Specjalnie dla Ciebie mój pierwszy "uśmiech" na forum - :)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Shalom :)

Post autor: AdamS. » 2023-02-22, 09:40

ankajun pisze: 2023-02-21, 20:30 I tak trafiłam wczoraj na werset Mk 9, 29 - "Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem" - i odkryłam, że w wersji greckiej (NA 28) jest sama modlitwa. Na szybko poszukałam wyjaśnienia i tak trafiłam na to forum - byłam i wciąż jestem zaskoczona tym, jak wiele merytorycznych, kulturalnych wypowiedzi można tutaj znaleźć!
Szalom! :) To bardzo cieszy, że tak odebrałaś nasze forum! :) Oaza spełniała kiedyś ogromną rolę ewangelizacyjną - można powiedzieć, że i mnie przyciągnęła do Kościoła, choć nigdy w niej nie byłem, ale koleżanki w klasie były i to było takie pierwsze publiczne świadectwo wiary, z jakim się spotkałem w czasie komuny na gruncie pozakościelnym... A jakie w końcu znalazłaś wytłumaczenie, jeśli chodzi o ten dodany post w wersecie? (wnioskuję, że odpowiedź znalazłaś na tym forum, ale nie mam za wiele czasu szukać). Pozdrawiam serdecznie - Adam, Ślązak z Bieszczadów. :)

ankajun
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2023
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Shalom :)

Post autor: ankajun » 2023-02-22, 11:06

psalm13 pisze: 2023-02-21, 23:49 Hej. Specjalnie dla Ciebie mój pierwszy "uśmiech" na forum - :)
Łał, dziękuję, czuję się zaszczycona, serio! :)

Dodano po 36 minutach 6 sekundach:
To jeszcze zacznę od tego, że dla oazowicza to podwójnie ważny cytat, jeden z dwóch fragmentów, które stały się inspiracją ruchu abstynenckiego - postu od alkoholu i modlitwy o wyzwolenie. Inspiracją i motywacją, także dla członków tego ruchu, także dla mnie. A tu nagle widzę wersję bez postu :-? Gdzie ten post? No i znalazłam wątek viewtopic.php?t=84 gdzie @Tomaszek zauważa, że wersja z postem posiada dużą liczbę świadków, a konik (chyba usunął konto?) pisze o domyślnej części wypowiedzenia w językach semickim. Wyjaśniło mi to, ale też pokzało, jak ważne jest czytanie Pisma Świetego z solidnymi narzędziami i pomocami. Zauważyłam, że tak się jakoś przywyczaiłam do tego fragmentu, że już "po mnie spływa", nie budzi ani głębszej refleksji, ani jakiegoś konkretniejszego działania. A że akurat Post nadszedł, to i te słowa przyszły w samą porę. Ania spod Krakowa. Ale od północnej strony. Natomiast uwielbiam Beskidy :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Shalom :)

Post autor: Dezerter » 2023-02-22, 19:59

Tomaszek czynnie z nami nie pisze, czego żałuje, kiedyś nawet kawę wspólnie w Warszawie wypiliśmy
Konik konto usunął, ale założył nowe i nas wzbogaca swoją obecnością, czasem szorstką, czasem trudną, ale zawsze ciekawą - z nim nie tylko kawę piłem B-)
Jak byś przejeżdżała przez Kujawy, to i my możemy wypić kawę - zapraszam
a na razie taka wirtualną ~o)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ankajun
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2023
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Shalom :)

Post autor: ankajun » 2023-02-24, 13:48

Dezerter pisze: 2023-02-22, 19:59 Tomaszek czynnie z nami nie pisze, czego żałuje, kiedyś nawet kawę wspólnie w Warszawie wypiliśmy
Konik konto usunął, ale założył nowe i nas wzbogaca swoją obecnością, czasem szorstką, czasem trudną, ale zawsze ciekawą - z nim nie tylko kawę piłem B-)
Jak byś przejeżdżała przez Kujawy, to i my możemy wypić kawę - zapraszam
a na razie taka wirtualną ~o)
Hehe :)
Zatem jeśli kiedyś znów trafię na trudny werset/dłuższy fragment, to będę prosić o wezwanie do odpowiedzi, kogo trzeba ;)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Shalom :)

Post autor: Nenderen » 2023-03-15, 16:01

Hejka, witam mile. :)
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Apophenic

Re: Shalom :)

Post autor: Apophenic » 2023-03-20, 10:07

Shalom. 🤘🏻

Co do języków. Czy szacowna obecność języków Homera i Wergilego w owym imponującym gronie (pojmuję relatywizm tej opinii, ja jednak, przynajmniej póki co, znam jedynie nasz język ojczysty) bierze się z szalonego wyboru marzycielskiej młodości, aby studiować filologię klasyczną? Czy może pojawiły się tam w następstwie samotnych godzin, spędzonych na bezinteresownym trudzie opanowywania niełatwych deklinacji?

Zaciekawiła mnie też obecność ukraińskiego tamże. Uczyłaś się przed, czy z powodu wojny?

ODPOWIEDZ