Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: faraon » 2023-03-08, 22:07

I tak trzymaj, a samo to da ci wiele rozumienia innych kwestii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Andej » 2023-03-08, 22:12


W niebie wszyscy są święci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: konserwa » 2023-03-08, 23:45

Puste pieklo bez Lucyfera ...?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-09, 08:33

Jedyne pewne Objawienie to Objawienie Publiczne. "Prywatne" objawienia są wątpliwe, zwłaszcza jesli są sprzeczne z tym pierwszym.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-09, 15:52

A weźcie dajcie sobie już spokój z tą naiwną nadzieją, że piekło będzie puste. W każdej ziemskiej minucie niezliczona ilość potępionych dusz spada do piekła już na zawsze przypominając obfity deszcz. A tutaj oglądnijcie sobie jak straszliwe jest piekło:




























Ostatnio zmieniony 2023-03-09, 16:12 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: konserwa » 2023-03-09, 20:05

Zapoznalem sie z Ewangelia ( Nowy testament przeczytalem w calosci ( trzy razy, za kazdym razem w innym przekladzie ), Stary Testament fragmenty ( ciezka lektura ... zapoznalem sie za to z dosyc obszerna bibligrafia na ten temat, wlacznie ze spojrzeniem talmudycznym ...
Dlaczego to pisze? Poniewaz ani K. M. Baxter, ani osoby tu na forum ... nie maja autorytetu , aby ostatecznie rozsadzic.
Czy codziennie spada deszcz, czy to tylko lekki kapusniaczek - nie wiem.
Za to wierze Kosciolowi, iz cos tam do piekla niestety wlatuje. Co i ile i jak ... tego to nikt nie wie, oprocz Boga i bezposrednio zainteresowanych.
Tak konserwa rozumuje, bo konserwy konsumuje.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Abstract » 2023-03-09, 21:55

A. Daję ci wolną wolę, nie chcę być dla ciebie koniecznością. Jeśli mnie odrzucisz przez pychę pozostaniesz sam, bezemnie, zdany tylko na siebie i swoją pychę.
B. Daję ci wolną wolę, możesz mnie odrzucić, ale jak to zrobisz będziesz cierpiał niewyobrażalne tortury na wieczność. palony żywym ogniem.

Która wersja pasuje do sformułowania "Bóg jest miłością"?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-09, 22:01

Abstract pisze: 2023-03-09, 21:55 A. Daję ci wolną wolę, nie chcę być dla ciebie koniecznością. Jeśli mnie odrzucisz przez pychę pozostaniesz sam, bezemnie, zdany tylko na siebie i swoją pychę.
B. Daję ci wolną wolę, możesz mnie odrzucić, ale jak to zrobisz będziesz cierpiał niewyobrażalne tortury na wieczność. palony żywym ogniem.

Która wersja pasuje do sformułowania "Bóg jest miłością"?
„Niebo Chrystusa opiera się na wolności, pozwalającej potępionym chcieć własnego potępienia.
Specyfiką chrześcijaństwa jest przekonanie o wolności człowieka i o powadze ludzkiego życia”
(...)poprzez śmierć człowiek wkracza w rzeczywistość niczym nie przesłonioną, wkracza w prawdę. Zajmuje teraz takie miejsce, jakie mu się rzeczywiście należy. Skończyła się maskarada, fikcje i pozory. Człowiek jest już tylko tym, kim jest w rzeczywistości. Sąd polega na zrzuceniu wszystkich masek, ktore dokonuje się w śmierci. Sąd jest samą prawdą, objawieniem się prawdy. Ale ta prawda nie jest jakimś obojętnym neutrum.
(...)
Przepaść, ktora nazywamy piekłem, wybiera sobie sam człowiek. Rzecz polega w istocie na tym, że człowiek chce być całkowicie samodzielny. Piekło to chcieć być tylko sobą, wynik zamknięcia się człowieka w sobie. I na odwrót-do istoty tego, co nazywamy niebem należy, że można je tylko otrzymać, tak jak piekło można tylko dać sobie. Niebo, wypełnienie miłości, jest zawsze darem. Piekło jest osamotnieniem tego, który nie chce niczego przyjąć, odrzuca swój status żebraka i chce polegać na sobie (...)"
/J.Ratzinger „Śmierć i życie wieczne”/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Andej » 2023-03-09, 22:17

Łk 15.32 A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-09, 22:48

Co chciałeś przez ten cytat powiedzieć? ;)

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: faraon » 2023-03-09, 22:53

Chyba to ze nie wiemy kto zaginal bezpowrotnie, a kto sie odnalazl, choc byl zagubiony-zaginiony.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Nenderen » 2023-06-25, 13:52

Rzymskokatolicyzm to nie wystawa z lodami gałkowymi gdzie wybieramy według widzimi się. Albo wierzymy że mimo wszystko ktoś jest w piekle albo nie jesteśmy rzymskimi katolikami (jak czasami ja nie jestem gdy mi się odmienia percepcja).
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Andej » 2023-06-25, 14:05

Nenderen pisze: 2023-06-25, 13:52Albo wierzymy że mimo wszystko ktoś jest w piekle albo nie jesteśmy rzymskimi katolikami (jak czasami ja nie jestem gdy mi się odmienia percepcja).
Kto? O kim wiesz, ze tam jest? Na jakiej podstawie możesz to stwierdzić?
Ja nie wiem. Co nie znaczy, że wykluczam. Wierzę, że piekło jest. Ale nie wiem o nikim, że został potępiony na zawsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Nenderen » 2023-06-25, 14:07

Lucyfer został potępiony na zawsze i ta część wojska anielskiego którą pociągnął za sobą. Dlatego piekło nie jest puste w rozumieniu stricte.
Ostatnio zmieniony 2023-06-25, 14:08 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czy jest to możliwe, że potępieni kiedyś zostaną zbawieni?

Post autor: Zuben Ninja » 2023-07-16, 22:45

Zastanawia mnie taka kwestia dlaczego Bóg wymaga od nas ludzi abyśmy wybaczali swoim wrogom największe krzywdy jakie nam zadali pod groźbą grzechu ciężkiego a więc potępienia (jeśli im nie wybaczymy) natomiast On sam już nie musi wybaczać potępionym duszom? Dlaczego istota nieskończenie doskonała jaką jest Bóg wymaga od człowieka doskonalszej formy wybaczania niż On sam okazuje to wybaczanie?
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”