Świadkowie Jehowy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Andej » 2023-03-12, 20:16

niesztampowa pisze: 2023-03-12, 19:42 Znają doskonale Pismo Święte, cytują je z pamięci, podważają wiele dogmatów naszej wiary.
Jeśli chodzi o ich znajomość Biblii, to uważam, że ich przeceniasz. Onegdaj zapraszałem ich do domu. Dyskutowaliśmy. Zawsze, gdy rzucali cytat, to otwierałem Pismo. I głośno czytałem. Nie rzucone zdanie, ale cały akapit, albo rozdział. I zawsze byli zaskoczeni, bo w kontekście okazywało się, że zupełnie inaczej należy rozumieć słowa, które cytowali. Ale zawsze rozmawialiśmy po przyjacielsku, herbatka, ciasteczka. Po serii takich spotkań oceniali, że trzeba przysłać do mnie trochę bardziej doświadczonych. Po iluś spotkaniach kolejna para wymieniana była na jeszcze bardziej doświadczonych. Aż w końcu dawali sobie spokój. Nie dlatego, że więcej wiedziałem, ale dlatego, że czytałem w kontekście. I dlatego, że nie rozumowałem sztampowo. Na to nie byli przygotowani.
Ale doceniam ich zaangażowania. Zdaję sobie sprawę, że działają pod presją. Ale to robią. Potrafią przełamać swoje lenistwo, nieśmiałość. I odważają sie na różne nieprzyjemności, które czasem ich spotykają.
Nie staram się ich przekonywać. Ale modlę się w intencji ich zbawienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: niesztampowa » 2023-03-12, 20:28

Być moze zatem to kwestia jeszcze tego, na kogo się trafi. Najważniejsze to tak, jak mówisz - spojrzeć szerzej.
Szczególnie trudna jednak sprawa jest w przypadku Trójcy Świętej (uznają oczywiście Pana Jezusa oraz Ducha Świetego, ale nie w Trójcy). A w samym Piśmie Świętym nie ma wprost sformułowania „Trójca”.
Trudnym zawsze dla mnie tematem jest czyściec także.
Zabawna anegdota jest taka, ze twierdzą, ze Matka Boska miała więcej dzieci, gdyż w którymś fragmencie Ewangelii jest napisane, ze Jezus miał braci i siostry.
Moja odpowiedz na ten argument jest prosta : to ile tych dzieci musiała mieć matka księdza z mojej parafii, skoro on tez na kazaniu mówi do nas bracia i siostry ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Andej » 2023-03-12, 20:43

niesztampowa pisze: 2023-03-12, 20:28 Moja odpowiedz na ten argument jest prosta : to ile tych dzieci musiała mieć matka księdza z mojej parafii, skoro on tez na kazaniu mówi do nas bracia i siostry
To mi się podoba. Postaram się zapamiętać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-12, 21:03

Rozmawiałem bardzo intensywni z ŚJ jakieś 20 lat. Teraz już tylko sporadycznie. Zdarzają się wśród nich czasem ludzie dobrze znający Pismo, ale większość ma poukładane "ciągi cytowań" do tematów (zresztą Bednarski nieźle to pokazuje). Trochę jak ludzie w telemarketingu (jak powie to, powiedz tamto i przytocz ten i ten cytat z Biblii). Mają też te swoje słynne scenki, ćwiczone raz w tygodniu (identycznie jak przy sprzedaży).
Mój syn w swoim czasie lubił podchodzić do ŚJ i zadawać pytanie - jeśli się samemu przejmie inicjatywę i poprowadzi rozmowę, przeważnie się gubią, bo nie mają tego schematu.

Nieprzygotowany apologetycznie katolik, nawet świetnie znający Biblię, przegrywa w rozmowie, z prostego powodu: ponieważ czyta Biblię raczej dla wzrostu duchowego niż pod kątem poszukiwania cytatów, którymi można by "zażyć" adwersarza innej wiary. I to chyba generalnie dobrze o katolikach świadczy.
Ja, ponieważ mam pewne "zacięcie apologetyczne" niestety często łapię się na wynajdowaniu argumentów przy czytaniu Pisma. Bardzo to mi pomaga przy dyskusjach, ale nie jest wcale dobre dla mnie duchowo.

Jeśli idzie o ŚJ, to obok Bednarskiego, dużo publikują też Piotrek Andryszczak (niektórzy mogą pamiętać Go z sesji parę lat temu), co nieco Grzegorz Żebrowski, czasem udziela się - wpada czasem tutaj - Janek Lewanowski, i Cezary Podolski (kiedyś też był na sesji). Nie wiem, czy znasz, @niesztampowa takie strony jak:
https://www.piotrandryszczak.pl/
https://www.apologetyka.info/
Trochę materiałów znajdziesz też na starej "Apologetyce" (trzymam jej kopię tu http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=64.htm )
Jeśli idzie o Trójcę, zapraszam http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf
O czyśćcu (w tym o aluzjach do niego w Piśmie) zapraszam tu http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf (choć dla lepszego zrozumienia dobrze jest najpierw przeczytać to http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf )

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: niesztampowa » 2023-03-12, 21:37

Bardzo dziękuję ! Tak, trafilam na Andryszczaka kiedyś wyszukując coś z Google, ale zdążyłam zapomnieć.
Pozostałych w ogóle nie kojarzyłam do tej pory.
Niesamowite źródło wiedzy, jestem naprawdę wdzięczna i będę korzystać :)

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Drwal » 2023-03-12, 23:25

Dzisiaj moich Dziadków odwiedzili , ale zostali spławieni i w moim mieście stoją z gazetkami. Według mnie ich zasady wiary są podobne do protestantów.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Albertus » 2023-03-12, 23:31

Drwal pisze: 2023-03-12, 23:25 Dzisiaj moich Dziadków odwiedzili , ale zostali spławieni i w moim mieście stoją z gazetkami. Według mnie ich zasady wiary są podobne do protestantów.
Jednak różnice między nimi a protestantami są znaczne. Wiara protestancka jest jednak znacznie bliższa doktrynalnie katolickiej niż S.J.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Andej » 2023-03-13, 17:43

Drwal pisze: 2023-03-12, 23:25 w moim mieście stoją z gazetkami.
Warto z tego korzystać. Zgodnie z radą Marka: zadawać im pytania.
A także brać ich gazetki i wydawnictwa. Aby przynajmniej te zabrane przez Ciebie egzemplarze nie wpadły w niepowołane ręce i komuś nie pomieszały w głowie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-13, 18:47

Andej pisze: 2023-03-13, 17:43
Drwal pisze: 2023-03-12, 23:25 w moim mieście stoją z gazetkami.
Warto z tego korzystać. Zgodnie z radą Marka: zadawać im pytania.
To znaczy nie za bardzo radzę, jeśli człowiek nie ma przygotowania apologetycznego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Andej » 2023-03-13, 20:34

Ostrożności nigdy nie zawadzi.
Ja nie mam przygotowania apologetycznego. Nawet nie mam pojęcia o apologetyce. Ale zadaję pytania. I po wymianie kilku zdań otrzymuję zaproszenie do nich, albo obietnicę, że porozmawiają ze starszymi i mi odpowiedzą. Nie widzę zagrożenia, przynajmniej dla mnie.
Ale broszurki, niezaleź=żnie od rozmowy, warto brac, aby nie wpadały w niepowołane ręce.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Drwal » 2023-03-14, 09:42

Ja raz wziąłem od nich gazetkę i jak przeczytałem to nie było tam tyle herezji jak myślałem. Według nich Bóg nazywa się Jehowa i nie ma trójcy
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Andej » 2023-03-14, 15:38

Trójca należy pisać wielką literą.
Ale, jeśli rzeczywiście nie zauważyłeś tam manipulacji, ani indoktrynacji (nie ukrywa, że robią to coraz sprytniej), to znaczy, że jest to dla Ciebie literatura zabroniona. Nigdy więcej nie czytaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Albertus » 2023-03-14, 15:51

Drwal pisze: 2023-03-14, 09:42 Ja raz wziąłem od nich gazetkę i jak przeczytałem to nie było tam tyle herezji jak myślałem. Według nich Bóg nazywa się Jehowa i nie ma trójcy
Samo nie uznawanie Trójcy Świętej jest potężną herezją a z tego faktu wynikają dalsze herezje, całe mnóstwo.

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: niesztampowa » 2023-03-14, 18:17

Podpisuję się rękami i nogami ;) - herezji więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Świadkowie Jehowy

Post autor: Wiesława » 2023-05-07, 13:57

Czernin pisze: 2015-09-02, 00:14 Świadkowie Jehowy można powiedzieć, że należą do grupy "braci odłączonych" czyli protestantów. Znani są z tego, że odwiedzają nasze domy, więc pytanie do Was, rozmawiacie z nimi, zapraszacie ich do własnych domów, może wręcz przeciwnie?
ŚJ nie są protestantami, to po pierwsze.
Nie są też "braćmi odłączonymi" - cokolwiek to dla ciebie znaczy.
Nawet trudno nazwać ŚJ (i Badaczy, tudzież ADS) chrześcijanami.
Kościoły i Zbory ortodoksyjne i Prawosławni są chrześcijanami. Jak sama nazwa wskazuje Chrześcijanin wierzy w Chrystusa. Te wymienione przeze mnie odłamy/sekty owszem, uznają Chrystusa, ale w jakiś przedziwny sposób. Zaprzeczają Trójcy Świętej, uznają bóstwo Jezusa, ale dopiero (w zależności od sekty) od czasu Jego Chrztu, od czasu zesłąnia Ducha Św. (może jeszcze inne wersje są - nie zgłębiałam).

Chodzący po domach wcale nie głoszą Ewangelii, ale uważają, że należy głosić nadejście Królestwa.
Pytani o sprawy szczegółowe NIGDY nie odpowiadają prawdziwie i wprost. Kluczą, przeinaczają, a jak z Biblią w ręku chce się z nimi porównać swoją wiarę i wiedze to kończą rozmowę i zapraszają do sali królestwa, czy jakoś tak.
Ja do domu nie wpuszczam (teraz chyba mają zakaz chodzenia i dobrze), ale podejmowałam próby rozmowy. Kiedy zobaczyli, że mam stały kontakt z Biblią to zwiewali.
Ich przekład to nie jest przekład, ale raczej radosna twórczość własna, tendencyjna, wypaczona i dostosowana do nauk guru zza Oceanu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”