Problem związany z Marią

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Andej » 2023-03-18, 13:40

sądzony pisze: 2023-03-18, 13:30 Może ja się mylę, ale wydaje mi się, że dominuje grzech nad świętością.
To zależy od człowieka i jego wiary.
Wśród katolików na pewno tak nie jest. Bo mają wyznaczony cel, do którego dążą. Choć upadają, to wstają.
Ale rzeczywiście coraz więcej na świeci osób walczących z Bogiem lub Go ignorujących. Wśród nich rzeczywiście dominuje grzech. Ale czy grzech istnieje w sposób absolutny? Czy w odniesieniu do Bożego objawienia? Bo jeśli oni nie wiedzą, że grzeszą, to czy da się powiedzieć, że grzeszą? Conditio sine qua non zaistnienia grzechu jest jego świadomość - jak mniemam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Abstract » 2023-03-18, 15:56

Czy wolny wybór kojarzy się bardziej z relacją dobro 5 zło 5 w 10 stopniowej skali, czy też np 4 do 6.
Nawet jeśli ta pokrzywiona logicznie wolność 6 dla zła 4 dla dobra miałaby miejsce, Bóg przez swą sprawiedliość rozlicza nas przez tą nierówną relację. Ale finalnie jaki to ma sens?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Andej » 2023-03-18, 17:36

Mi się nie kojarzy.
Nie ma skali. Nie ma proporcji.
A stan zapisany wyłącznie w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Abstract » 2023-03-18, 18:09

@Andej to nic innego jak obrazowanie skali dysproporcji jaką sugeruje @sądzony a język przekazu na miarę człowieka. Eliminacja skali i proporcji ma to samo źródło.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 18:10 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Dezerter » 2023-03-18, 20:57

Nenderen pisze: 2023-03-18, 13:19
sądzony pisze: 2023-03-18, 13:15 Moim zdaniem Bóg dominuje na płaszczyźnie duchowej człowieka i świata. Na płaszczyźnie cielesnej i fizycznej dominuje szata.
Może się mylę ale temu poglądowi chyba blisko do gnostycyzmu tudzież manicheizmu nadmiernie negatywnie oceniając sferę fizyczną. Tymczasem także w sferze materialnej bardziej dominuje Bóg niż szatan.
Mt 4 8 W końcu diabeł zabrał Jezusa na wysoką górę i pokazał Mu wszystkie królestwa świata, w całym ich przepychu.

9 —Wszystko to będzie Twoje—powiedział—jeśli oddasz mi pokłon.

Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd.

Paweł do Koryntian tak pisze
6 A jednak głosimy mądrość między doskonałymi*, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. 7 Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, 8 tę, której nie pojął żaden z władców tego świata*; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały*; (...)
12 Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Nenderen » 2023-03-19, 00:29

Nie widzę sprzeczności. Diabeł jest względem świata uzurpatorem i jego czas przeminie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-19, 00:34

@lotnikującylotnik - ja również kiedyś poruszałem ten temat w tym wątku (patrz punkt 4):
viewtopic.php?t=11446
Tylko się nie przestrasz bo niektóre z tych punktów są naprawdę kontrowersyjne.

PS: W odniesieniu do Matki Jezusa pisze się "Maryja" a nie "Maria".
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 00:38 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: faraon » 2023-03-19, 07:50

Ale w ogole tytul niewlasciwy bo z Maryja nie ma problemu.
Problem jest z naszym rozumieniem.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Nenderen » 2023-03-19, 08:24

Faraon słusznie prawi.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Abstract » 2023-03-19, 08:49

Tych problemów w Biblii można znaleźć dużo więcej, np ST Bóg czeka aż..., proroctwo co do zaparcia się Św Piotra i ect.
Bóg jest poza czasem, nasz język jak i my, jesteśmy uwięzieni w czasie. Problem w tym, że często nie bierzemy pod uwagę tego, że Bóg wie wszystko, a jeśli bierzemy, wielu błędnie uważa że wiedza Boga determinuje wyniki, tak jakby Bóg ustawiał wynik.
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 08:50 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Nenderen » 2023-03-19, 10:58

Myślę że z proroctwem o zaparciu się Piotra było jak z proroctwem Jonasza o zagładzie niniwy na zasadzie warunkowosci i możliwości nierealizacji. Piotr nie był skazany przez przeznaczenie na zaparcie się, miał cały czas wolną wolę. Tego typu warunkowe proroctwa o zagrożeniu złem nazwałbym wyrażaniem przez Boga "świętych przestróg" a nie definitywnych werdyktów determinujących przyszłość i rzekomo przez to kasujacych wolną wolę ludzi. Bo tak nie jest
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Abstract » 2023-03-19, 11:30

@Nenderen niepotrzebnie kombinujesz. Jezus powiedział co się stanie, a nie co może się stać. Proroctwo musiało zawierać już wiedzę o usłyszeniu owego proroctwa i wzięcia go pod uwagę. Znał wynik decyzji wolnej woli Piotra, a nie rozpatrywał warianty mówiąc o jednym z nich.
Jezu to nie pokerzysta.
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 11:34 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Andy72 » 2023-05-13, 13:45

Czy nie jest tak (albo mi się wydaje) że gdy ktoś jest maryjny to jest kierowany mniej do Ducha Świętego w porównaniu z tymi, którzy są do Niego skierowani a mają mniejszy kontakt z Maryją? Na przykład charyzmatycy odnoszą się bardziej do Ducha Świętego a tradycjonaliści do Maryi? Piszę jako ciekawostkę, nie chciałbym wprowadzać podziałów.

Ja jak się modlę, to do Chrystusa i przez Maryję, nawet jak modlę się do "całego Boga", to albo nie myślę o rozróżnieniu Osób, albo wyobrażam sobie Go jako Chrystusa, trudno mi się zwracać osobno do Ojca, a jeszcze bardziej do Ducha Świętego. Mimo że bardzo wspominam rekolekcje Kursu Filipa, które były charyzmatyczne. a 28 maja Zesłanie Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2023-05-13, 13:57 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Albertus » 2023-05-13, 14:02

Andy72 pisze: 2023-05-13, 13:45 Czy nie jest tak (albo mi się wydaje) że gdy ktoś jest maryjny to jest kierowany mniej do Ducha Świętego w porównaniu z tymi, którzy są do Niego skierowani a mają mniejszy kontakt z Maryją? Na przykład charyzmatycy odnoszą się bardziej do Ducha Świętego a tradycjonaliści do Maryi? Piszę jako ciekawostkę, nie chciałbym wprowadzać podziałów.

Ja jak się modlę, to do Chrystusa i przez Maryję, nawet jak modlę się do "całego Boga", to albo nie myślę o rozróżnieniu Osób, albo wyobrażam sobie Go jako Chrystusa, trudno mi się zwracać osobno do Ojca, a jeszcze bardziej do Ducha Świętego. Mimo że bardzo wspominam rekolekcje Kursu Filipa, które były charyzmatyczne. a 28 maja Zesłanie Ducha Świętego.
Maryję prosimy o modlitwę i wstawiennictwo za nami do Boga.
Tak samo jak innych świętych.

Rola Maryi jest szczególna wśród wszystkich świętych ale co do istoty rzeczy nie rożni się od naszej relacji z innymi świętymi w niebie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Andy72 » 2023-05-13, 14:04

No właśnie napisałem że modlę się "przez Maryję" a nie "do Maryi" ;-)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ