muzyka a Wiara

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
ahaok
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2022
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 36 times
Been thanked: 5 times

muzyka a Wiara

Post autor: ahaok » 2022-12-31, 12:53

Czy w tych utworach, jest coś co można uznać, za coś czego Katolik nie może słuchać?
Lose yourself - Eminem
Mockingbird - Eminem
Your Sister was right-Wilbur Soot
Sweather Weather - The neighbourhood
Softcore - The neighbourhood
All I want is you - rebzyyx
I deserve this-rebzyyx
Freaks - surf curse
I cant handle change - roar
The real slim shady - Eminem
Moral of the story- Ashe
I wanna be yours-Arctic Monkeys
YKWIM? - yot club
I fell bad-I hate myself because
I'm tired of this- rebzyyx
My mom-Eminem
Stan-Eminem
Freak show- punkinloveee
Pytam dlatego, bo czytałam teksty, ja zbytnio nic tam takiego złego nie widziałam... Ale może ja jestem zepsuta? Nie wiem, więc pytam. Wiem, dość sporo piosenek Eminema. Co do niego, słyszałam że się nawrócił. Czy to prawda?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: sądzony » 2023-01-04, 20:40

To nie jest raczej kwestia "możności", a zasadności.
Osobiście oglądałem kilka długich wywiadów z Nergalem (Behemot), by spróbować poznać go i zrozumieć.
Słuchałem również kilku jego kawałków, by mieć świadomość kim jest jako artysta.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: AdamS. » 2023-01-05, 09:09

ahaok pisze: 2022-12-31, 12:53 Czy w tych utworach, jest coś co można uznać, za coś czego Katolik nie może słuchać?
(...) I fell bad-I hate myself because
Takie słowa nie działają budująco na naszą podświadomość, ale w pełni przyłączam się do słów Sądzonego - wszystko zależy od intencji słuchania. Jeśli będzie jej towarzyszyła chęć zrozumienia człowieka, to nie będzie stanowić zagrożenia., Jeśli jednak pojawi się jakaś afirmatywna relacja do takich utworów, mogą wówczas te słowa przenikać do naszego wnętrza, oddziałując na nas. Dlatego trzeba rozważnie i ostrożnie.

ahaok
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 24 gru 2022
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 36 times
Been thanked: 5 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: ahaok » 2023-01-06, 19:37

AdamS. pisze: 2023-01-05, 09:09
ahaok pisze: 2022-12-31, 12:53 Czy w tych utworach, jest coś co można uznać, za coś czego Katolik nie może słuchać?
(...) I fell bad-I hate myself because
Takie słowa nie działają budująco na naszą podświadomość, ale w pełni przyłączam się do słów Sądzonego - wszystko zależy od intencji słuchania. Jeśli będzie jej towarzyszyła chęć zrozumienia człowieka, to nie będzie stanowić zagrożenia., Jeśli jednak pojawi się jakaś afirmatywna relacja do takich utworów, mogą wówczas te słowa przenikać do naszego wnętrza, oddziałując na nas. Dlatego trzeba rozważnie i ostrożnie.
A jak muzyka jest dla mnie lekarstwem i powodem do płaczu?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: AdamS. » 2023-01-06, 20:19

ahaok pisze: 2023-01-06, 19:37 A jak muzyka jest dla mnie lekarstwem i powodem do płaczu?
Kiedyś tak na mnie działała muzyka Beatlesów. Myślałem wówczas, że przez wzruszenie oczyszcza moją duszę. Ale teraz tak nie sądzę - owszem wciągała w głębokie emocje, ale nie był to szczególnie dobry dla mnie okres w życiu. Miałem wtedy 16-18 lat i zamiast rozwijać się, utkwiłem w jakiejś emocjonalnej zatoce, osadzony na duchowej mieliźnie. Teraz ta muzyka w ogóle już na mnie nie działa Czuję się od niej wolny, a tym samym mogę podążać drogą Chrystusa. Muzyka potrafi na człowieka nakładać kajdany.
Ostatnio zmieniony 2023-01-06, 20:22 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: sądzony » 2023-01-07, 21:29

AdamS. pisze: 2023-01-06, 20:19 Muzyka potrafi na człowieka nakładać kajdany.
W jakim sensie?
Pytam bo muzyka jest dla mnie dość istotna w codziennym życiu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: AdamS. » 2023-01-07, 22:36

sądzony pisze: 2023-01-07, 21:29 W jakim sensie?
Pytam bo muzyka jest dla mnie dość istotna w codziennym życiu.
W sensie emocjonalnym. Może człowieka obezwładnić lub przywodzić do agresji. Oczywiście zawsze powtarzam, że sama w sobie jest neutralna - to my jej nadajemy odpowiedni sens w swoim sercu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: muzyka a Wiara

Post autor: Dezerter » 2023-01-07, 23:55

sądzony pisze: 2023-01-04, 20:40 To nie jest raczej kwestia "możności", a zasadności.
Osobiście oglądałem kilka długich wywiadów z Nergalem (Behemot), by spróbować poznać go i zrozumieć.
Słuchałem również kilku jego kawałków, by mieć świadomość kim jest jako artysta.
I co zrozumiałeś z jego kawałków jak śpiewał =))

Dodano po 3 minutach 35 sekundach:
ahaok pisze: 2023-01-06, 19:37
AdamS. pisze: 2023-01-05, 09:09
ahaok pisze: 2022-12-31, 12:53 Czy w tych utworach, jest coś co można uznać, za coś czego Katolik nie może słuchać?
(...) I fell bad-I hate myself because
Takie słowa nie działają budująco na naszą podświadomość, ale w pełni przyłączam się do słów Sądzonego - wszystko zależy od intencji słuchania. Jeśli będzie jej towarzyszyła chęć zrozumienia człowieka, to nie będzie stanowić zagrożenia., Jeśli jednak pojawi się jakaś afirmatywna relacja do takich utworów, mogą wówczas te słowa przenikać do naszego wnętrza, oddziałując na nas. Dlatego trzeba rozważnie i ostrożnie.
A jak muzyka jest dla mnie lekarstwem i powodem do płaczu?
Lekarstwo po , którym się płacze to kiepskie lekarstwo :-?

Dodano po 5 minutach 28 sekundach:
sądzony pisze: 2023-01-07, 21:29
AdamS. pisze: 2023-01-06, 20:19 Muzyka potrafi na człowieka nakładać kajdany.
W jakim sensie?
Pytam bo muzyka jest dla mnie dość istotna w codziennym życiu.
Kiedyś na języku polskim powiedziałem, że "muzyka rockowa mnie wychowała", oburzyła się na to moja pani od polskiego i powiedziała
"a myślałem, że to twoja wspaniała mama"
Pisze to by podkreśli, że muzyka zawsze była bardzo ważna w moim życiu
często najważniejsza
ważniejsza od Boga
była treścią i sensem mojego życia
jak sadzisz sądzony, czy to już kajdany?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: sądzony » 2023-01-08, 09:31

AdamS. pisze: 2023-01-07, 22:36
sądzony pisze: 2023-01-07, 21:29 W jakim sensie?
Pytam bo muzyka jest dla mnie dość istotna w codziennym życiu.
W sensie emocjonalnym. Może człowieka obezwładnić lub przywodzić do agresji. Oczywiście zawsze powtarzam, że sama w sobie jest neutralna - to my jej nadajemy odpowiedni sens w swoim sercu.
W sumie tak. Sam byłem "owładnięty śmiertelnym urokiem" kurta cobaina co nie skończyło się dobrze.
Myślę jednak, że u "stosunkowo dojrzalej osobowości" to trudne (w sensie takie owładnięcie).

Dodano po 16 minutach 21 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-01-08, 00:04
sądzony pisze: 2023-01-04, 20:40 To nie jest raczej kwestia "możności", a zasadności.
Osobiście oglądałem kilka długich wywiadów z Nergalem (Behemot), by spróbować poznać go i zrozumieć.
Słuchałem również kilku jego kawałków, by mieć świadomość kim jest jako artysta.
I co zrozumiałeś z jego kawałków jak śpiewał =))
No niewiele :)
Ale wywiady pokazały mi, że ma w sobie wiele mnie z kiedyś, a co za tym idzie, w jakiś sposób, jest mi bliski.
Dezerter pisze: 2023-01-08, 00:04 Kiedyś na języku polskim powiedziałem, że "muzyka rockowa mnie wychowała", oburzyła się na to moja pani od polskiego i powiedziała
"a myślałem, że to twoja wspaniała mama"
Pisze to by podkreśli, że muzyka zawsze była bardzo ważna w moim życiu
często najważniejsza
ważniejsza od Boga
była treścią i sensem mojego życia
jak sadzisz sądzony, czy to już kajdany?
Masz rację.
Obecnie jednak, jako stosunkowo dojrzała osoba, w muzyce raczej staram się szukać i odnajdywać Boga.
Młodzi, chwytamy się wszystkiego co daje nam poczucie przynależności do grupy i co nie jest związane z tradycją.
To "naturalne".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: Nenderen » 2023-01-09, 15:33

Nie, nie, nie. Sądzony, nawet tak nie pisz o Nergalu, jesteście jak dwa odmienne światy. Ty jesteś poczciwy niczym idealny wujek rodem z powieści dla pacholęcia z czasów pozytywizmu podczas gdy Nergal to wredny skandalista.
Fajnie byłoby mieć Ciebie jako wujka, Sądzony natomiast Nergal to najbardziej irytujący mnie antyklerykalny mieszkaniec Polski.
Ostatnio zmieniony 2023-01-09, 15:38 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 842 times
Been thanked: 687 times

Re: muzyka a Wiara

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-24, 15:55

Osobiście słucham Eminema, doceniam szczególnie jego rozwój, do dnia dzisiejszego. Piosenka druga z listy, Mockinbird, jest jedną z najpiękniejszych ballad, o ile można tak mówić o rapie, więc lepiej piosenek, i miłości ojca do córki. Momentami piosenki Eminema to mocne przegięcie, ale on tam wprowadza jakiś balans.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”