Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Rak

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Rak » 2022-10-08, 23:41

Dezerter-czytam, czytam. Nawet wstęp mnie zachwycił :) Jeszcze raz baaaardzo dziękuę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Dezerter » 2022-10-09, 11:44

Ty nie dziękuj, a dziel się na forum *-:) , co ciekawszymi kawałkami/smaczkami/odkryciami w wątkach istniejących albo zakładaj nowe do omówienia jakichś dziwnych treści.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Rak

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Rak » 2022-10-09, 17:25

Mówisz, masz i to w tym wątku o judaizmie:
.....Zastanawiałem się kiedyś nad tym, dlaczego wiara w Syna Bożego, Logosa, jakoś łatwiej przyszła wszystkim innym ludziom, Żydom natomiast sprawia trudności; a przecież od samego początku przypadła im rola głosicieli spraw Bożych i od proroków zawczasu otrzymali zapowiedź, określającą okoliczności, w jakich kiedyś miało się dokonać przyjście Chrystusa na ziemię......

Ja, jako że jak kiedyś pisałam, interesuję się tematem żydowskim, również zastanawiałam się na tym, nad czy zastanawia się autor. On co prawda poświęcił na to cały rozdział, a i w tych innych które już przeczytałam też ten temat jest poruszany. Ja natomiast napiszę tylko co mi najpierw wpadło do głowy gdy kiedyś o tym pomyślałam. Żydzi to naród który wiele razy sprzeniewierzył się Bogu, wystarczy poczytać Stary Testament, ile razy oni narzekali na Boga, odchodzili od niego, czcili bożków innych ludów, nawet ci, których wyprowadził z Egiptu i widzieli to wszystko co im uczynił. Tak, wiem, że to alegoria, że to dotyczy nas wszystkich, wszystkich ludów i pokoleń. Ale teraz mówimy o żydach. Tak jak jest w Biblii-to lud o twardym karku. Poza tym, zawsze dla nich były ważne (i tak jest do dziś, przepis ważniejszy od wiary) przepisy prawa, zwyczaje, rytuały i w tym wszystkim troche gubili samego Boga. A gdy wbili sobie do głowy, że Mesjasz będzie ich królem, że wybawi ich z niewoli, to potraktowali to dosłownie, przyjdzie, rozgromi wrogów i wywyższy ich, lud wybrany. Nie rozumieli i chyba do dziś nie rozumieją, co oznacza ten termin, lud wybrany. Dlatego Jezusa bali się najbardziej wysocy kapłani, faryzeusze, uczeni w piśmie, bo zagrażał ich pozycji, ich wizji wyzwoliciela, bo miał posłuch u zwykłych, często niepiśmiennych ludzi, a to powodowało, że ich władza nad ludem malała.
To tylko moje wnioski, nie jestem ani teologiem, ani doktorem Kościoła :))

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Tek de Cart » 2022-11-05, 09:50

a propo tej odbudowanej w Brazylii świątyni
Kościół Powszechny Królestwa Bożego, założony w 1977 roku przez Edira Macedo, jest drugim pod względem wielkości zielonoświątkowym odłamem w Brazylii. Jego założyciel - były katolik, pracownik państwowej loterii w Rio de Janeiro, nazywany biskupem Macedo, jest również właścicielem drugiej pod względem wielkości w Brazylii telewizji Record.

Kościół ten, którego życie obraca się wokół duchowego uzdrawiania i teologii sukcesu, należący do charyzmatycznego nurtu pentekostalnego, szczyci się 13 milionami wyznawców w 200 krajach, w tym 1,8 mln w Brazylii, gdzie ma ponad 6000 świątyń.

Największą jest właśnie replika świątyni Salomona, zainaugurowana w czwartek w obecności brazylijskiej prezydent Dilmy Roussef, kandydującej w październiku powtórnie na to stanowisko.

We wrześniu 2011 roku Macedo został oskarżony przez prokuratora Sao Paulo o pranie milionów dolarów uzyskanych od wiernych za fałszywe obietnice pomocy duchowej.

Budowa wielkiej świątyni szacowana była w czasie jej rozpoczęcia w 2010 roku na 200 milionów reali (67 mln euro). Koszt ostateczny jednak, według prasy brazylijskiej, może sięgać 680 mln reali (ok. 226 mln euro).

Dane liczbowe dotyczące świątyni są imponujące: zajmuje ona powierzchnię 28 tys. m2, fasada wznosi się na wysokość 18 pięter, jest wyższa od słynnego posągu Chrystusa Zbawiciela (38 m) stojącego na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro. Podziemie budowli schodzi siedem metrów w głąb i mieści 1200 miejsc parkingowych.

Oblicowana jest kamieniem sprowadzonym z Izraela, a w budynku znajdują się m.in. sale do studiowania Biblii dla 1300 dzieci, audytorium, studia radiowe i telewizyjne oraz mieszkania dla duszpasterzy.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/brazyl ... aulo/rcnk5
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Dezerter » 2023-03-23, 20:50

Dlaczego Żydzi modlą się pod ŚCIANĄ PŁACZU ?
czyli jedyną materialną pozostałością Świątyni
polecam wiele zdjęć, wiele informacji, dla osób zainteresowanych bezcenne - ja już się dowiedziałem wielu nowych rzeczy a jestem w 18 minucie
Jedno z najbardziej mistycznych miejsc na Ziemi - ŚCIANA PŁACZU w Jerozolimie. Miejsce modlitw ludzi z całego świata, miejsce o które toczyły się wojny. Jaka jest historia i tajemnica tego miejsca?

Tematyka: sciana placzu, Jerozolima, ziemia święta, modlitwa, Żydzi, judaizm, islam, muzułmanie, swiatynia, świątynia jerozolimska, Herod Wielki, droga krzyżowa, Jerozolima w czasach Jezusa, ewangelie, biblia audio, mapa Izraela, ziemia swieta, droga krzyzowa, zburzenie swiatyni, Tytus, Wespazjan, powstanie żydowskie, szekina, biblijna Jerozolima, kopuła na skale, meczet na skale, meczet Al Aksa, góra oliwna, dolina cedronu.

Spis treści:
0:00 - 8:13 - Historia powstania ŚP
8:14 - 11:49 - Kopuła na Skale
11:50 - 14:13 - Nazwa "ŚP"
14:14 - 18:42 - Modlitwa przy ŚP
18:43 - 20:26 - Warstwy ŚP
20:27 - 26:40 - Tunele pod ŚP
26:41 - 29:07 - Część męska i żeńska ŚP
29:08 - 33:10 - Reguły modlitwy przy ŚP
33:11 - 36:03 - Historyczne zdjęcia ŚP
36:04 - 39:12 - Mapa, lokalizacja ŚP
39:13 - 47:14 - Jerozolima z czasów Jezusa
47:15 - 50:16 - Reguły modlitwy i podsumowanie

Wykładowca: dr hab. Marcin Majewski
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 20:52 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Lucjan
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2023
Been thanked: 1 time

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Lucjan » 2023-03-23, 22:25

Odbudowa Świątyni Jerozolimskiej, która została zniszczona w 70 roku naszej ery przez rzymskich najeźdźców, jest przedmiotem wielu dyskusji, przemyśleń i nadziei wśród społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, dlaczego do dziś nie udało się odbudować Świątyni Jerozolimskiej. Jednym z głównych powodów jest fakt, że na miejscu, na którym znajdowała się Świątynia, stoi obecnie meczet Al-Aksa, który jest jednym z najświętszych miejsc w islamie. Jakiekolwiek próby odbudowy Świątyni Jerozolimskiej mogłyby prowadzić do poważnych konfliktów między różnymi grupami wyznaniowymi.

Ponadto, istnieją również kwestie teologiczne i praktyczne, takie jak kwestia prawa własności ziemi i źródeł finansowania odbudowy, które komplikują ten proces.

Warto zauważyć, że niektóre grupy żydowskie wyrażają nadzieję, że Świątynia Jerozolimska zostanie odbudowana w przyszłości, a niektóre z nich podejmują działania w tym kierunku, takie jak badania archeologiczne i przygotowanie planów architektonicznych. Jednakże, odbudowa Świątyni Jerozolimskiej jest nadal tematem kontrowersji i niejasności, i jest to proces, który będzie wymagał nie tylko determinacji, ale także zaangażowania różnych grup wyznaniowych i politycznych.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Albertus » 2023-03-23, 22:33

A jak katolicy i w ogóle chrześcijanie powinni się odnieść do świątyni i sprawowanego w niej kultu gdyby została odbudowana?
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 22:35 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Dezerter » 2023-03-23, 22:50

Albertusie to bardzo ciekawe pytanie
Ja wiem jedno, że jak kiedyś wreszcie pojadę na pielgrzymkę do Ziemi Świetlej, to na pewno pójdę zobaczyć i pomodlić się w miejscu gdzie modlili się Jezus, Apostołowie, Maria i Józef, Paweł i pierwsi judeochrześcijanie
obejrzyjcie koniecznie film

Lucjanie nie tylko jeden meczet, ale dwa - polecam film
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Albertus » 2023-03-23, 23:00

Dezerter pisze: 2023-03-23, 22:50 Albertusie to bardzo ciekawe pytanie
Ja wiem jedno, że jak kiedyś wreszcie pojadę na pielgrzymkę do Ziemi Świetlej, to na pewno pójdę zobaczyć i pomodlić się w miejscu gdzie modlili się Jezus, Apostołowie, Maria i Józef, Paweł i pierwsi judeochrześcijanie
Pytanie ciekawe i całkiem możliwe że za jakiś czas wszyscy będą musieli sobie na nie odpowiedzieć.

Więc może lepiej zawczasu tą kwestę przemyśleć?

I chodzi nie o świątynię jako pamiątkę i miejsce ale jako centrum kultu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Dezerter » 2023-03-23, 23:32

Albertusie, ty jako neonek (przepraszam, ale uwielbiam to określenie, to jedna z moich nielicznych słabostek, więc wybacz, to jest pieszczotliwie) masz szacunek do korzeni ...
patrz co napisałem powyżej
czekamy na nowe Jeruzalem z nieba
czy wiemy jak to w praktyce się objawi w naszym świecie?
ja mam jakąś nabożność do Świątyni, bo była Jedna dla Jedynego, bo Jezus powiedział
Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!16 Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie17.

Dodano po 4 minutach 3 sekundach:
A co do kultu, to chyba już na tyle mnie znasz, że wiesz, że ja to z tych co to w Duchu i Prawdzie
Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie (J 4, 21-24).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: sądzony » 2023-03-24, 07:52

Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek ...
A co to oznacza?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Albertus » 2023-03-24, 07:57

Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek (przepraszam, ale uwielbiam to określenie, to jedna z moich nielicznych słabostek, więc wybacz, to jest pieszczotliwie) masz szacunek do korzeni ...
Jak najbardziej mam szacunek do korzeni.

Ale, pomimo tego szacunku, napletek mam na swoim miejscu pomimo że zarówno Jezus jak i apostołowie wszyscy byli obrzezani i w obrzezaniu nie było niczego złego.

Składanie zwierząt na ofiary w świątyni przed Ofiarą Chrystusa też było rzeczą dobrą i potrzebną a potem już nie...

Wyznawcy Chrystusa też stanęli przed pytaniami związanymi z kultem świątynnym i dosyć szybko otrzymali na nie odpowiedź.

Hbr13:10 Mamy ołtarz, z którego nie mają prawa spożywać ci, którzy służą przybytkowi

Dodano po 3 minutach :
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36
czekamy na nowe Jeruzalem z nieba
czy wiemy jak to w praktyce się objawi w naszym świecie?
Wiemy że nie chodzi o literalne miasto z literalną świątynią zbudowaną rękami ludzi. Szczególnie ludzi którzy nie wierzą w Jezusa Chrystusa.

Dodano po 4 minutach 41 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 ja mam jakąś nabożność do Świątyni, bo była Jedna dla Jedynego, bo Jezus powiedział
Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!16 Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie17.
No właśnie - pytanie tylko czy trzecia świątynia zbudowana przez niewierzących w Jezusa Chrystusa żydów z odnowionym kultem ST, albo jakimś innym "wzbogaconym " o inne elementy byłaby tym samym domem Ojca o którym mówił Jezus?

Bo tamtej świątyni już przecież nie ma.

Dodano po 39 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-24, 07:52
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek ...
A co to oznacza?
Chodzi o neokatechumenat.
Ostatnio zmieniony 2023-03-24, 08:14 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: faraon » 2023-03-24, 08:23

sądzony pisze: 2023-03-24, 07:52
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek ...
A co to oznacza?
To takie ladne malutkie rybki akwariowe. ;)
https://www.google.com/search?client=fi ... d&q=neonki
Ostatnio zmieniony 2023-03-24, 08:24 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Albertus » 2023-03-24, 08:39

faraon pisze: 2023-03-24, 08:23
sądzony pisze: 2023-03-24, 07:52
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek ...
A co to oznacza?
To takie ladne malutkie rybki akwariowe. ;)
https://www.google.com/search?client=fi ... d&q=neonki
:D

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: sądzony » 2023-03-26, 14:22

Albertus pisze: 2023-03-24, 08:05
sądzony pisze: 2023-03-24, 07:52
Dezerter pisze: 2023-03-23, 23:36 Albertusie, ty jako neonek ...
A co to oznacza?
Chodzi o neokatechumenat.
No właśnie się zdziwiłem, bo myślałem, że to "nowonawrócony" i jakoś mi do Ciebie nie pasowało ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ