Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Gojandek » 2023-03-28, 20:25

Co jeżeli będę się modlił całe życie o czyjeś nawrócenie, jednak ta osoba się ostatecznie nie nawróci? Czy taka modlitwa idzie na marne? A może idzie na inną, pobożną intencje?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Andej » 2023-03-28, 21:21

A po czym poznasz, że się nie nawróci? To może nastąpić w ostatniej sekundzie życia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: sądzony » 2023-03-28, 21:35

Andej pisze: 2023-03-28, 21:21 A po czym poznasz, że się nie nawróci? To może nastąpić w ostatniej sekundzie życia.
Nie będzie go w niebie :-?
Gojandek pisze: 2023-03-28, 20:25 Co jeżeli będę się modlił całe życie o czyjeś nawrócenie, jednak ta osoba się ostatecznie nie nawróci? Czy taka modlitwa idzie na marne? A może idzie na inną, pobożną intencje?
Wierzę, że modlitwa jest odpowiedzią na łaskę. Wyciągnięciem ręki ku ręce Ojca. Wydaje mi się, iż jest to akt codziennego nawrócenia, a to stanowi poniekąd istotę, a nie marność relacji i chrześcijaństwa.

Wierzę, że istotą modlitwy jest przebywanie z Bogiem, a najpiękniejszą intencją, jej brak.
Ostatnio zmieniony 2023-03-28, 22:20 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Andej » 2023-03-28, 22:01

sądzony pisze: 2023-03-28, 21:35 jej brak.
Czyli czysta wdzięczność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: sądzony » 2023-03-28, 22:15

Andej pisze: 2023-03-28, 22:01
sądzony pisze: 2023-03-28, 21:35 jej brak.
Czyli czysta wdzięczność.
Miałem na myśli Czyste Bycie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: faraon » 2023-03-28, 23:28

Czlowiek mysli zazwyczaj nie po Bozemu i dlatego ma wiele dylematow, lacznie z dylematem wysluchania modlitwy.
Modlitwy sa zawsze wysluchane, jednak nasze oczekiwania rezultatow naszych modlitw najczesciej sa takie ze nie potrafimy przez nie zauwazyc tego wysluchania.
Chocby sam fakt ze nigdy nie bedziemy wiedziec co sie dzieje w sercu osoby za ktora sie modlilismy np. o nawrocenie.
Zazwyczaj oczekujemy jakichs wyraznych i widocznych rezultatow, a one moga byc jedynie widoczne dla osoby w ktorej intencji sie modlimy.
A tak w ogole, to jakiekolwiek tego typu oczekiwania, to raczej podpadaja pod magie, a nie modlitwe, bo nie pozostawiaja miejsca na Wole Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-03-28, 23:29 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Andej » 2023-03-29, 07:43

faraon pisze: 2023-03-28, 23:28 A tak w ogole, to jakiekolwiek tego typu oczekiwania, to raczej podpadaja pod magie, a nie modlitwe, bo nie pozostawiaja miejsca na Wole Boga.
Tak, zgadzam się z tym. Bo też tak mam. Ale wciąż tli się w tym obawa, że jest to przejaw nieufności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: konserwa » 2023-03-29, 09:06

Nie wierze, aby modlitwy byly niewysluchane. Ale wierze, ze modlitwy ZAWSZE sa wysluchane ... wysluchane przrz Boga po bozemu, a nigdy po naszemu.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Gojandek » 2023-03-29, 21:14

Andej pisze: 2023-03-28, 21:21 A po czym poznasz, że się nie nawróci? To może nastąpić w ostatniej sekundzie życia.
Mówię w takim przypadku, gdy ta osoba nigdy się nie nawróci. Wiadomo, że niekoniecznie o tym wiemy.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
faraon pisze: 2023-03-28, 23:28 Czlowiek mysli zazwyczaj nie po Bozemu i dlatego ma wiele dylematow, lacznie z dylematem wysluchania modlitwy.
Modlitwy sa zawsze wysluchane, jednak nasze oczekiwania rezultatow naszych modlitw najczesciej sa takie ze nie potrafimy przez nie zauwazyc tego wysluchania.
Chocby sam fakt ze nigdy nie bedziemy wiedziec co sie dzieje w sercu osoby za ktora sie modlilismy np. o nawrocenie.
Zazwyczaj oczekujemy jakichs wyraznych i widocznych rezultatow, a one moga byc jedynie widoczne dla osoby w ktorej intencji sie modlimy.
A tak w ogole, to jakiekolwiek tego typu oczekiwania, to raczej podpadaja pod magie, a nie modlitwe, bo nie pozostawiaja miejsca na Wole Boga.
To możliwe jest, że jeżeli modlę się o czyjeś nawrócenie, ale ta osoba, za którą się modliłem ostatecznie jednak nigdy się nie nawróci, to te modlitwy, błagania mogły pójść za osobę mieszkającą nawet po drugiej stronie świata? Albo ta modlitwa mogła być np. o jakąś inną, przez Boga wyznaczoną intencję np. o ludzi biednych, albo dusze czyśćcową? Ja uważam, że tak to działa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Andej » 2023-03-29, 21:20

Wydaje mi się, ze zamiast zastanawiać się, czy będzie tak, czy siak, należy się modlić. I ufać Bogu. Będzie tak, jak Bóg zaplanował. Za planując wiedział, czy będziesz się modlić i w jakich intencjach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Abstract » 2023-03-29, 22:16

Gojandek pisze: 2023-03-28, 20:25 Co jeżeli będę się modlił całe życie o czyjeś nawrócenie, jednak ta osoba się ostatecznie nie nawróci? Czy taka modlitwa idzie na marne? A może idzie na inną, pobożną intencje?
Nie istnieją modlitwy niewysłuchane. Tylko źle sformułowane. A że właściwie formułować nie możemy, nie znamy wiązań przyczynowo skutkowych, stąd modlimy się jak umiemy.
Bóg dopomaga ale z uwzględnieniem wolności i tu jest trik. Stąd ks.Heller rozkminia Boga który posługuje się czasami przypadkiem jako narzędziem do utrzymywania świata jak i realizowania opaczności nad zagubionymi barankami.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Siostra

Re: Co z modlitwami niewysłuchanymi?

Post autor: Siostra » 2023-03-31, 10:38

Każda modlitwa dociera do Boga.
Modlitwa zgodna z Jego wolą zostaje spełniona w czasie który Bóg uzna za słuszny."Wszystko uczynił pięknym w swoim czasie."
Uczynił wszystko pięknie w swoim czasie, dał im nawet wyobrażenie o dziejach świata, tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł, jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca. koh 3, 11
Z pewnością nawrócenie grzesznika jest wolą Bożą, ON pierwszy nas ukochał i najbardziej zależy MU na zbawieniu każdego. Więc taka modlitwa z pewnością jest miła Bogu. @Gojandek dobro które płynie z modlitwy za innego grzesznika nigdy nie idzie na marne, Bóg wie gdzie i komu to dobro będzie potrzebne.
My robimy co możemy i jak możemy, modlimy się za grzeszników, o nawrócenie, o światło Boże w sercu grzeszników, a już Wszechmocny wie co robić.
Każdy zajmuje się tym co może i umie, a Bóg resztą. :)

ODPOWIEDZ