Czystość przedmałżeńska

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5934
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-31, 10:50

@Tek de Cart kto to jest ten piekłoszczyk, i kto to wymyślił?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-31, 11:14

nieboszczyk to ten zmarły co do którego mamy nadzieję, że jest już w niebie (lub będzie zakładając chwilowy postój w czyśćcu)
a piekłoszczyk to analogicznie ten zmarły co wybrał piekło
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-03-31, 13:15

Tek de Cart pisze: 2023-03-31, 11:14 nieboszczyk to ten zmarły co do którego mamy nadzieję, że jest już w niebie (lub będzie zakładając chwilowy postój w czyśćcu)
a piekłoszczyk to analogicznie ten zmarły co wybrał piekło
Kurczę, a mi zawsze słowo nieboszczyk (fonetycznie) kojarzyło mi się z deszczem, który strzyka z nieba.
A słowo deszczyk kojarzyło się ze zmarłym , bo leży na desce. Tak, jak Maciek, który umarł i leży na desce.

Ale teraz już będę świadomy. Bardzo dobra analogia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: sądzony » 2023-03-31, 17:12

Tek de Cart pisze: 2023-03-31, 11:14 nieboszczyk to ten zmarły co do którego mamy nadzieję, że jest już w niebie (lub będzie zakładając chwilowy postój w czyśćcu)
a piekłoszczyk to analogicznie ten zmarły co wybrał piekło
Słowo "Bóg" pochodzi od "szczęście/pomyślność/bogactwo" ind. (sanskryt) za Bruckner -> "bhadżati" - "udzielać".
Stąd "niebożec/niebożczyk/nieborak/niebożak" -> czyli raczej nieszczęśliwy/biedny,

Nie ma tu nic wspólnego z niebem, a z nieszczęściem wynikającym ze martwoty.
Oczywiście nie jest to ten, który nie jest Boży, bo pierwotnie znaczenie słowa "bog" było inne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-31, 17:19

no i zepsułeś mi takie fajne słowo ... ;) ale chyba zostanę przy swoim rozumieniu
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-04-08, 00:17

Znalazłem encyklikę papieża Piusa XI "Casti Connubii" (O małżeństwie chrześcijańskim) z 31 grudnia 1930 r., w której napisane jest takie oto zdanie:

"Ktokolwiek użyje małżeństwa w ten sposób, by umyślnie udaremnić naturalną siłę rozrodczą, łamie prawo Boże oraz prawo przyrodzone i obciąża sumienie swoim grzechem ciężkim."

Źródło: https://www.nacjonalista.pl/2021/01/01/ ... cijanskim/

@Dezerter - co o tym sądzisz?
Ostatnio zmieniony 2023-04-08, 01:15 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-04-08, 00:43

Malzenstwo nie jest ukladem wzajemnego zaspokajania swoich pozadan, tylko zwiazkiem milosci.
Jesli nie odrozniasz cielesnych zadzy, od milosci to nie powinienes zawierac zwiazku malzenskiego.
Zreszta, sama milosc wlasciwie rozumiana i urzeczywistniana prowadzi do wspolzycia, ale sama jest tysiace razy przyjemniejsza od tego wspolzycia cielesnego.
Kiedys o tym pisalem, bo milosc daje niewyobrazalna przyjemnosc w porownaniu z orgazmem. Dzis to sie po prostu ludziom w glowie nie miesci ze moze byc cos nie tyle przyjemniejszego od orgazmu, ale wrecz tysiace razy przyjemniejszego.
Choc nawet w Pismach jest wyraznie opisane ze "jesli ktos mialby plonac, to lepiej niech sie ozeni", ale to jest tym samym co Mojzesza zezwolenie na rozwody.
Ostatnio zmieniony 2023-04-08, 00:47 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: abi » 2023-04-08, 07:27

Tek de Cart pisze: 2023-03-31, 11:14 nieboszczyk to ten zmarły co do którego mamy nadzieję, że jest już w niebie
NIEBOSZCZYK z niebem nie ma nic wspólnego.Dawniej zapisywało się ten wyraz inaczej: NIEBOŻCZYK, co z kolei było zdrobnieniem od NIEBOŻC (albo NIEBOŻEC) –’, tzn. ‘niemający majątku, niemający żadnej własności’, a więc ‘nieszczęśliwy’. a któż zaś może być większym nieszczęśnikiem niż człek życia pozbawion?

https://nck.pl/projekty-kulturalne/proj ... IEBOSZCZYK
Ostatnio zmieniony 2023-04-08, 07:28 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-04-08, 09:51

Tek de Cart pisze: 2023-03-31, 17:19 no i zepsułeś mi takie fajne słowo ... ale chyba zostanę przy swoim rozumieniu
Ależ. To bardzo dobre i mądre tłumaczenie. A przede wszystkim prowadzące do nieba. Tych najbardziej zainteresowanych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Zuben Ninja » 2023-04-09, 22:48

Czytając tą encyklikę papieża Piusa XI doszedłem do wniosku, że nie opłaca mi się zawierać małżeństwa bo jest to najprostsza droga do piekła. Nawet sam papież w tamtych czasach groził grzechem ciężkim za pieszczoty i seks małżeński bez wytrysku w pochwie więc ja w tyłku mam takie małżeństwo. To już prędzej zostanę zbawiony jako kawaler grający sobie na komputerze, oglądający filmy, seriale i popijający sobie piwa byleby się nie uchlać.
Ostatnio zmieniony 2023-04-09, 23:08 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 5 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5934
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-10, 08:04

@Zuben Ninjajeśli wiesz, że nie podołasz takim wymaganiom, albo przyszła małżonka, to rzeczywiście lepiej się w ten sakrament nie pchać, bo to bez sensu. I na dodatek będzie nieważny, jesli nawet w to wejdziesz, a nie chcesz mieć katolickiego małżeństwa.
Ostatnio zmieniony 2023-04-10, 08:47 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: Andej » 2023-04-10, 11:45

Zuben Ninja pisze: 2023-04-09, 22:48 Czytając tą encyklikę papieża Piusa XI doszedłem do wniosku, że nie opłaca mi się ...
...
prędzej zostanę zbawiony jako kawaler grający sobie na komputerze, oglądający filmy, seriale i popijający sobie piwa byleby się nie uchlać.
Masz wielkie szczęście, że Pius XI tak mało zajmował się gra na kompie, oglądaniem filmików, ogłupiających seriali i piciem piwa przy tych czynnościach.

Wspaniały przykład lekceważenia Boga, a nawet sprzeciwiania się Mu. Takie życie jest przykładem demonstracyjnego odrzucania wiary. Jest zakwestionowaniem sensu istnienia człowieka. Bezowocne i bezcelowe odwalenie życia.

Są ludzie zwani katolikami. Dziwacy. Bo oni wierzą Bogu. I starają się wypełniać Jego wolę. A Bóg powiedział:
Rdz 1.26-28 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi».

Rdz 2.18-24 Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa". I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.
Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: «Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta».
Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.


Bóg dał człowiekowi rozum, wolna wolę i kreatywność nie po to, aby dary te marnował jako kawaler na bezpłodne granie na kompie, marnowanie czasu na filmy i seriale, ani na pilnowanie ilości spożywanego piwa. Takie życie jest czymś w rodzaju samobójstwa mentalnego. Wegetacja. Jak roślina.
Ostatnio zmieniony 2023-04-10, 11:46 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: abi » 2023-04-10, 12:08

w protestantyzmie czy prawosławiu księża maja zony
uwazam ze tak powinno byc i u nas
i zeby dawali przyklad wzorowego malzenstwa
kto chce siedziec w celi zakonnej to juz musi byc sam
ale ksieza rzymskokatoliccy to imho ni pies ni wydra

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
https://deon.pl/kosciol/czy-papiez-zami ... e-,2442194
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: faraon » 2023-04-10, 13:11

Ciekawe jak by ta czystosc przedmalzenska wygladala u ksiezy mogacych zawrzec zwiazek malzenski?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Czystość przedmałżeńska

Post autor: abi » 2023-04-10, 15:11

znaczy przyszli ksieza powinni zachowywac czystosc przedmalzenska wzorowo moim zdaniem
chyba ze nie zrozumialam pytania
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”