"Ateiści są ateistami bo chcą"

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-04-17, 12:38

CiekawaXO pisze: 2023-04-17, 12:28 No przecież Ewolucja to ręka Boga wiadomo. Co nie znaczy że napisałam nieprawdę.
Ależ ja nie napisałem, że ją napisałaś. :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Ate » 2023-04-30, 19:34

Tomek_T pisze: 2023-03-25, 15:00
Ate pisze: 2022-09-09, 15:56 Na tym forum dominuje przekonanie, że ateiści są nimi, bo chcą - bo tak im lepiej, wygodniej, ciekawiej, bo się buntują przeciw Bogu.
No to dominuje błędne przekonanie. Ateizm to kwestia wiary lub niewiary, a nie możesz wybrać tego w co wierzysz. Albo jesteś przekonany do czegoś albo nie. To nie jest kwestia "chcenia".
Wielu ateistów chciałoby wierzyć ale nie mają powodów by wierzyć
(...)
Czyli żeby przedstawić "perspektywę ateistyczną" cytujesz chrześcijan?
Nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem nawet wypowiedzi, której odpowiadasz?
Temat był założony z perspektywy ATEISTYCZNEJ i przytoczone przykłady z bodajże JEDNYM WYJĄTKIEM były przykładami autorstwa ATEISTÓW, jako kontrargument dla osób które twierdzą, że "jesteś ateistą bo tak ci wygodniej / lepiej". Ten jeden cytat autorstwa chrześcijanina był po to by zobrazować, że chrześcijanie też potrafią odnotować, że perspektywa ateistyczna wcale nie jest taka kusząca jak twierdzą. Więc LOL, piszę wyraźnie, że ateizm to nie kwestia "chcenia" (przynajmniej dla wielu ateistów), a ty mi tłumaczysz, że ateizm to nie kwestia chcenia...

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Tomek_T » 2023-05-10, 23:07

Ten John Updike z tego co znalazłem był chrześcijaninem.
https://www.thepublicdiscourse.com/2015/03/14457/
Nie wiem jak Rick Gore.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2023-05-11, 09:19

Ate pisze: 2023-04-30, 19:34 tłumaczysz, że ateizm to nie kwestia chcenia...
Użyłby raczej słowa wyboru. Ale w końcu chcenie, jest dokonywanie wyboru tego, co się chce.

Jeszcze uwaga (moja i całkowicie subiektywna), że tak podobnie wygląda wybór wiary jak też ateizmu. Różnica polega na rodzaju wybieranego podmiotu. Wierzący wybierają Boga, wiarę, miłość. A wybór ateistów polega na odmowie dokonania wyboru (co też jest wyborem). Albo na odrzuceniu tego, w co inni wierzą.
Szczególni ci, którzy wyrośli na gruncie wiary (niekoniecznie swoje, ale obserwowanej) zastępują wiarą substytutami wiary. Naśladują zachowania, rytuały, starają się jakoś uzasadniać to, że wartości przejęte przez nich z chrześcijaństwa mają pochodzenie spontaniczne lub jakieś inne. Całe dowodzenie słuszności ateizmu jest dorabianiem ideologii uzasadniającej odrzucenie religii i imperatyw wypełnienie jej miejsca własną ideologią. Czyli, de facto, czynienie z ateizmu swego rodzaj religii. Choćby ich bogiem miała być Unidentified Flying Omelette czy jakiś inny pokarm. Bo mają potrzebę, jak każdy człowiek, poddawania się Bogu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Ate » 2023-05-11, 09:29

Dobrze, to jak w takim razie wyjaśnisz osobę, która ma pptrzebę wiary i cierpi z powodu jej braku, ale po prostu nie moze wierzyć, bo wnioski na temat świata, jakie wyciąga są właśnie takie a nie inne. I choćby nie wiadomo co, ona tego nie jest w stanie widzieć inaczej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-05-11, 09:29

Andej pisze: 2023-05-11, 09:19 Użyłby raczej słowa wyboru. Ale w końcu chcenie, jest dokonywanie wyboru tego, co się chce.
Chodzi chyba o ukierunkowanie woli.
Chrześcijanin kieruje ją ku temu co nadprzyrodzone, transcendentne, tajemnicze, mistyczne, boskie, poniekąd niedoczesne. Na to co Boskie, a następnie "przez Chrystusa, z Chrystusie i z Chrystusem" ku temu co materialne.

Ateista kieruje swą wolę ku temu co doczesne.
Tak mi się wydaje.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Ate pisze: 2023-05-11, 09:29 Dobrze, to jak w takim razie wyjaśnisz osobę, która ma pptrzebę wiary i cierpi z powodu jej braku, ale po prostu nie moze wierzyć, bo wnioski na temat świata, jakie wyciąga są właśnie takie a nie inne. I choćby nie wiadomo co, ona tego nie jest w stanie widzieć inaczej.
Jeżeli Bóg wciąż pozostaje w życiu tej osoby, a ona stara się mieć z nim relacje, nie porzuca Go, nie poddaje się choć jest b. ciężko może to być stan nazywany przez św. Jana od Krzyża "Nocą Ciemną". Rozeznaje się go w kierownictwie duchowym.
Ostatnio zmieniony 2023-05-11, 09:30 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Ate » 2023-05-11, 09:37

Tak, noc ciemna która trwa latami ^^

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2023-05-11, 10:09

sądzony pisze: 2023-05-11, 09:33 Chodzi chyba o ukierunkowanie woli.
Tak jest.
sądzony pisze: 2023-05-11, 09:33 Chrześcijanin kieruje ją ku temu co nadprzyrodzone, transcendentne, tajemnicze, mistyczne, boskie, poniekąd niedoczesne. Na to co Boskie, a następnie "przez Chrystusa, z Chrystusie i z Chrystusem" ku temu co materialne.
Gdyby tak było, to grzechu by nie było. Utopia. A kolejność jest odwrotna. Od samego początku życia człowiek jest ukierunkowany na potrzeby materialne, tj. fizjologiczne. Dopiero wraz ze wzrostem intelektu, wiedzy zaczyna się ukierunkowywać na Boga. I jest to proces powolny. O wiele szybciej rozwija się katalog potrzeb materialnych: ubranie, dach nad głową, ciepło, narzędzia...
sądzony pisze: 2023-05-11, 09:33 Ateista kieruje swą wolę ku temu co doczesne.
Tak mi się wydaje.
Jako i każdy inny człowiek. Nie da się całkowicie odrzucić wszystkiego co doczesne, materialne. Nawet osoby żyjące wyłącznie Hostią, nie mogły odrzucić wszystkiego co doczesne, choćby własnej powłoki cielesnej czy miejsca, w którym żyły.
Natomiast zgodzę się z tym, że ateista przedkłada dobra doczesne nad wiecznymi. Choć już niekoniecznie materialne nad duchowymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-05-11, 10:16

Ate pisze: 2023-05-11, 09:37 Tak, noc ciemna która trwa latami ^^
Trwa różnie. U św. Jana od Krzyża trwała 9 miesięcy, u św. Teresy z Kalkuty chyba 50 lat (o ile dobrze pamiętam).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2023-05-11, 13:49

Andej pisze: 2023-05-11, 10:09 A kolejność jest odwrotna. Od samego początku życia człowiek jest ukierunkowany na potrzeby materialne, tj. fizjologiczne. Dopiero wraz ze wzrostem intelektu, wiedzy zaczyna się ukierunkowywać na Boga. I jest to proces powolny.
A co takiego się dzieje, że człowiek zaczyna ukierunkowywać się na Boga choć jego wola "utaplana" jest w rzeczach materialnych?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2023-05-11, 13:55

Sądzę, że warto przeanalizować własną drogę do Boga. Wnioski moga być ciekaw i przydatne dla forumowiczów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: greg77 » 2023-06-02, 14:42

Ate pisze: 2023-05-11, 09:29 Dobrze, to jak w takim razie wyjaśnisz osobę, która ma pptrzebę wiary i cierpi z powodu jej braku, ale po prostu nie moze wierzyć, bo wnioski na temat świata, jakie wyciąga są właśnie takie a nie inne. I choćby nie wiadomo co, ona tego nie jest w stanie widzieć inaczej.
Jeżeli cierpi z powodu braku wiary,tu już dobrze,ponieważ logiczne się wydaje że coś w jego koncepcji światopoglądowej musi go uwierać skoro wręcz odczuwa cierpienie.Reszta w "rękach" Ducha Świętego.(rozumiem że mówimy tu o braku wiary w Boga?). A tak na marginesie chyba nie ma zbyt wielu ateistów którzy by cierpieli z braku wiary w Boga?

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Ate » 2023-06-02, 14:53

Nie obchodzi mnie, ilu takich ateistów jest. Każda jednostka jest ważna.

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Tomek_T » 2024-02-15, 23:27

greg77 pisze: 2023-06-02, 14:42 Jeżeli cierpi z powodu braku wiary,tu już dobrze,ponieważ logiczne się wydaje że coś w jego koncepcji światopoglądowej musi go uwierać skoro wręcz odczuwa cierpienie.Reszta w "rękach" Ducha Świętego.(rozumiem że mówimy tu o braku wiary w Boga?). A tak na marginesie chyba nie ma zbyt wielu ateistów którzy by cierpieli z braku wiary w Boga?
Ale jest wielu którzy przez taki moment przeszli. Wielu ateistów w momencie "utraty wiary" bardzo cierpiało. Strach egzystencjalny, strach przed śmiercią i piekłem, strach przed utratą więzów społecznych. To problem wielu odchodzących od religii. U mnie odbyło się to dosyć płynnie na przestrzeni wielu lat i w akceptującym otoczeniu. Ale znam relacje osób które bardzo cierpiały i gorliwie modliły się o łaskę wiary.

Co do "rąk Ducha Świętego" to owszem modliłem się o niego. I brak zauważalnych efektów był cegiełką oddalającą mnie od katolicyzmu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2024-02-16, 08:32

Co to jest utrata wiary? Wydaje mi się, że są, co najmniej, trzy stany: wiara Bogu --- brak wiary w Boga --- wiara w brak Boga (nieistnienie).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”