Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Ate » 2023-05-23, 20:31

Jeśli Bóg jest poza czasem, to nie jest osobą, bo osoba to podmiot działający (a działanie odbywa się tylko i wyłącznie W CZASIE). TYLE!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: sądzony » 2023-05-23, 20:42

Ate pisze: 2023-05-23, 20:31 Jeśli Bóg jest poza czasem, to nie jest osobą, bo osoba to podmiot działający (a działanie odbywa się tylko i wyłącznie W CZASIE). TYLE!
"Osoba" kojarzy się z człowiekiem, a Bóg nim nie jest.
Może łatwiej byłoby Ci to zrozumieć, zaakceptować gdyby powiedzieć, iż "Bóg jest Osobowy" czyli, że posiada wszystko co pozwala nazwać Go osobą.
Jest jednak Czymś więcej niż osoba.

Można także inaczej. Człowiek jest osobą "niepełną", uwikłaną w grzechu, w doczesności. "Doczesność", jak sama nazwa wskazuje, trwa "do czasu", w którym spotkamy się z Bogiem. Wtedy będziemy Pełnymi Osobami poza czasem, w wieczności. Dal wieczności czas nie ma żadnego znaczenia. Można powiedzieć, że nie istnieje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Ate » 2023-05-23, 20:51

Osoba = "PODMIOT o ROZUMNEJ naturze" - z definicji SJP.

Idziemy dalej:

PODMIOT = WYKONAWCA CZYNNOŚCI

ROZUM = cyt. "zdolność myślenia, analizowania, wnioskowania i pojmowania; umysł; intelekt"

Wszystkie te czynności (wykonywanie czynności, myślenie, analizowanie, wnioskowanie, pojmowanie) mogą być wykonywane wyłącznie w czasie. Inaczej jest to kwadratura koła i niestety żadne pustosłowie tego nie rozmydli.
Ostatnio zmieniony 2023-05-23, 20:52 przez Ate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: sądzony » 2023-05-23, 21:21

Ate pisze: 2023-05-23, 20:51 Osoba = "PODMIOT o ROZUMNEJ naturze" - z definicji SJP.

Idziemy dalej:

PODMIOT = WYKONAWCA CZYNNOŚCI

ROZUM = cyt. "zdolność myślenia, analizowania, wnioskowania i pojmowania; umysł; intelekt"

Wszystkie te czynności (wykonywanie czynności, myślenie, analizowanie, wnioskowanie, pojmowanie) mogą być wykonywane wyłącznie w czasie. Inaczej jest to kwadratura koła i niestety żadne pustosłowie tego nie rozmydli.
Do wszystkiego co powyżej napisałeś "użyłeś" zmysłowej części swej duszy, psychiki. Formy nadającej kształtu ciału. Osadzonej i związanej z materią, i czasem.
To czym możemy "dotknąć" Boga (a raczej w co nas Bóg może dotknąć) jest duchowym wymiarem duszy, a więc prawie jej samą substancją.

Nie jesteś w stanie "zrozumieć" (a raczej zintegrować) odpowiedzi na problem, który w Tobie się rodzi.
Na pytanie o charakterze duchowym nie znajdziesz odpowiedzi o charakterze zmysłowym (a jeśli znajdziesz, nie będzie pełna, ostateczna, a chwilowa).

Innymi słowy, nie spojrzysz w słońce otwartymi oczyma.
Wypada zacisnąć powieki jak tylko potrafisz.
Ostatnio zmieniony 2023-05-23, 21:34 przez sądzony, łącznie zmieniany 5 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Wiesława » 2023-05-24, 08:31

W temacie "Objawienie Jana" viewtopic.php?t=14449 podałam linki do nauczań o czasach ostatecznych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Andej » 2023-05-24, 10:59

Ate pisze: 2023-05-23, 20:51 Osoba = "PODMIOT o ROZUMNEJ naturze" - z definicji SJP.
Zgoda. Jednak warto odróżnić osobę => Boga, osobę => człowieka, osobę => szatana.
To osoby, a jakże różne. O innych mozliwościach i kompetencjach.
Ate pisze: 2023-05-23, 20:51 Wszystkie te czynności (wykonywanie czynności, myślenie, analizowanie, wnioskowanie, pojmowanie) mogą być wykonywane wyłącznie w czasie. Inaczej jest to kwadratura koła i niestety żadne pustosłowie tego nie rozmydli.
Niezupełnie.

1. Boga nie da się uwięzić w czasie. Nie można go ograniczyć. Bóg "jednocześnie" czyni coś 1 roku 1234 p.n.e., czyni teraz jak tez w roku 1234 n.e. Tak jak my możemy "jednocześnie" dotykać kilku punktów przestrzeni (tego co krok za nami - stopa dotykająca z tyłu palcami gleby pozostającej za nami, tego co przed nami - pięta dotykająca tego co przed nami i miejsca w którym jesteśmy, tj. ręką latarni obok której przechodzimy). Albo leżąc na plaży jesteśmy jednocześnie w wielu miejscach, przynajmniej z punktu widzenia mrówki lub jakiegoś mikroba. Czyli jesteśmy w trzech miejscach "jednocześnie", jak analogicznie Bóg jest w wielu punkach czasu jednocześnie.

Ate pisze: 2023-05-23, 20:51 Wszystkie te czynności mogą być wykonywane wyłącznie w czasie.
Jeśli sa wykonywane przez osobę żyjącą biologicznie zbudowaną w materii (ziemskiej) podlegającej czasowi. A Boga nie da się zamknąć w czasie. Bo był (jest przed czasem. Zanim czas "powstał" Bóg był (jest).

Nikt nie musi, a nawet nie może, tego w pełni zrozumieć. Ale warto zaufać Bogu, który JEST. Jest w przeszłości, przyszłości i teraźniejszości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach apokaliptycznych?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-24, 14:06

Ate pisze: 2023-05-23, 20:31 Jeśli Bóg jest poza czasem, to nie jest osobą, bo osoba to podmiot działający (a działanie odbywa się tylko i wyłącznie W CZASIE). TYLE!
Twierdzenie absolutnie bez żadnego uzasadnienia.
A jak wiadomo "twierdzenie bez dowodu można odrzucić bez powodu". Co, niniejszym czynię.
Ate pisze: 2023-05-23, 20:51 Wszystkie te czynności (wykonywanie czynności, myślenie, analizowanie, wnioskowanie, pojmowanie) mogą być wykonywane wyłącznie w czasie.
A skąd niby takie informacje?
Tak jest zgodnie z Twoim doświadczeniem, bo doświadczasz jedynie doczesności.
Inaczej jest to kwadratura koła i niestety żadne pustosłowie tego nie rozmydli.
Z ust mi to wyjąłeś :)
Zatem przestań ją uprawiać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”