Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: ArtFunky » 2023-05-23, 16:32

Tak się ostatnio zastanawiam, czy gdyby "nakarmić" narzędzia sztucznej inteligencji - jako modelu językowego, czy czegoś, czym to jest - i wrzucić mu oryginalne teksty Biblii, tj. hebrajski, aramejski, grecki z wariantami tekstowymi (czyli z aparatem krytycznym) plus księgi deuterokanoniczne, i zapromptować - sformułuj jakie nauki religijne wynikają z tych tekstów, to czy na wyjściu udałoby się jej "wyprodukować" te doktryny biblijne, w które wierzą chrześcijanie np. katolicy?
Jak myślicie, czy SI wykminiłaby np. naukę o Trójcy, wiarę w realność Eucharystii, czyścieć, wniebowzięcie Maryi, nieomylność papieża itp. itd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: sądzony » 2023-05-23, 16:48

Myślę, że to już jest możliwe.
SI nie ma jednak Ducha.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Albertus » 2023-05-23, 21:05

ArtFunky pisze: 2023-05-23, 16:32 Tak się ostatnio zastanawiam, czy gdyby "nakarmić" narzędzia sztucznej inteligencji - jako modelu językowego, czy czegoś, czym to jest - i wrzucić mu oryginalne teksty Biblii, tj. hebrajski, aramejski, grecki z wariantami tekstowymi (czyli z aparatem krytycznym) plus księgi deuterokanoniczne, i zapromptować - sformułuj jakie nauki religijne wynikają z tych tekstów, to czy na wyjściu udałoby się jej "wyprodukować" te doktryny biblijne, w które wierzą chrześcijanie np. katolicy?
Jak myślicie, czy SI wykminiłaby np. naukę o Trójcy, wiarę w realność Eucharystii, czyścieć, wniebowzięcie Maryi, nieomylność papieża itp. itd.
Nie.

Bo wiara chrześcijańska nie opiera się tylko na Biblii.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: AdamS. » 2023-05-23, 21:37

Albertus pisze: 2023-05-23, 21:05 Bo wiara chrześcijańska nie opiera się tylko na Biblii.
Dokładnie. Cofanie chrześcijaństwa do samej Biblii (która jest ważnym filarem wiary) to specyficzny wyraz braku zawierzenia, że Duch Święty nieprzerwanie prowadzi człowieka do zbawienia. To tak, jakbyśmy powiedzieli, że Bóg zadziałał tylko w jednym etapie historii, zostawiając następnie człowieka z Biblią jako swoistym archiwum objawienia. Dlatego wierzę w Biblię, ale też wierzę w Ducha Bożego, który wciąż nas prowadzi - i żadna sztuczna inteligencja nie może w tym pełnić roli pośrednika. ;)

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: ArtFunky » 2023-05-24, 14:53

Albertus pisze: 2023-05-23, 21:05 Nie.
Bo wiara chrześcijańska nie opiera się tylko na Biblii.
No właśnie, ciekaw jestem, czy takie AI, stosujące tylko Sola Scriptura - wskazałoby np. że tak, z Biblii wynika doktryna np. Kościoła ewangelicko-augsburskiego, albo świadków Jehowy, albo metodystów itp.
W sumie, nie uwzględniając Tradycji katolickiej i odrzucając księgi deuterokanoniczne, wystarczyłoby, że protestant nakarmi AI tymi tekstami i zapyta: jakie doktryny wynikają z tych tekstów?
Gdyby tak można byłoby uzyskać taki wynik, to protestanci byliby pozamiatani do jednej "sztuczno-inteligenckiej" doktryny (chyba, tak sobie myślę, nie wiem!)
Spodziewam się, że przenalizowałby szybko, sprawnie, być może jeszcze jakieś niuanse by wymyślił - hm, to byłby nizeły "bacik" na solaskrypturystów, tak mniemam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: sądzony » 2023-05-24, 15:46

W tym świecie można spreparować wszystko prócz tego w czym palce macza Duch Święty.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-24, 15:51

Nie przeceniajcie SI. Ona czerpie z tego, co dostępne, co piszą ludzie itd. Nadaje się raczej na quiz co do przekonań ogółu niż na analizę tekstu samą w sobie.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: ArtFunky » 2023-05-24, 18:22

Wiesz, mam prymitywne, laickie podejście do AI - bo się nie znam.
Wydaje mi się tu taka np. analogia, że np. wrzucam wszystkie przepisy prawne - i potem podjęcie wyroku w sprawie, czy rozwiązanie kwestii prawnej - to bułka z masłem, sędziowie wtedy niepotrzebni.
Albo: wrzucam kwestie medyczne, opisane przypadki chorób - i potem, cyk - diagnoza i lekarze niepotrzebni.
I na koniec wrzucam cały korpus Pisma św. - cyk - i nagle z 40 tys. sekt protestanckich - jedna, jedyna "inteligentna" interpretacja protestancka.
Nie wiem, oczywiście, czy oprócz "nakarmienia" tymi tekstami, nie trzeba tego jeszcze "uczyć, douczać" itp. ale to taka prymitywna refleksja.
Ot tyle.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Dezerter » 2023-05-24, 18:51

Poprawcie mnie, ale IA jest na poziomie dziecka 9 letniego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: ArtFunky » 2023-05-24, 20:08

Prof. A. Dragan mówi, że GPT rozwiązuje zadania, których 8-latek nie umie jeszcze rozwiązać, poza tym poziom odpowiedzi wersji 3.5 jest wg mnie wysoki (logiczne formułowanie wypowiedzi, trzyma w miarę kontekst itp), zatem tu zdecydowanie powyżej poziomu 9-latka.

Oczywiście gdy zada się specjalistyczne pytania to wypluwa niestety bzdury lub jest niezdecydowany (vide mój tekst z GPT o Prologu Jana 1:1).
Zastanawia mnie ta wersja 4.0 - podobno o rząd wielkości więcej danych, no i wykazuje pewne cechy kreatywności (tzn. bez nauczania, sam z siebie).
Ciekawe, jak to wszystko się rozwinie, mnóstwo zagrożeń (fejki wg mnie są tu największym zagrożeniem, itp).

Gdybym miał dostęp i wiedział co i jak, to bym ten "eksperyment" na tekście biblijnym zrobił, z ciekawości i z tego, co to "coś" by jeszcze wykreowało w doktrynie chrześcijańskiej.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Ate » 2023-05-24, 22:03

ArtFunky pisze: 2023-05-24, 18:22 Wiesz, mam prymitywne, laickie podejście do AI - bo się nie znam.
Wydaje mi się tu taka np. analogia, że np. wrzucam wszystkie przepisy prawne - i potem podjęcie wyroku w sprawie, czy rozwiązanie kwestii prawnej - to bułka z masłem, sędziowie wtedy niepotrzebni.
Albo: wrzucam kwestie medyczne, opisane przypadki chorób - i potem, cyk - diagnoza i lekarze niepotrzebni.
I na koniec wrzucam cały korpus Pisma św. - cyk - i nagle z 40 tys. sekt protestanckich - jedna, jedyna "inteligentna" interpretacja protestancka.
Nie wiem, oczywiście, czy oprócz "nakarmienia" tymi tekstami, nie trzeba tego jeszcze "uczyć, douczać" itp. ale to taka prymitywna refleksja.
Ot tyle.
Nie, nadal nie rozumiesz, że żadne "nakarmienie" algorytmów Biblią nie pozwoli wydedukować wszystkich doktryn katolickich ponieważ Biblia jest dokumentem wewnętrznym Kościoła, a więc źródłem oczywiście ważnym, ale niejedynym ani nie pierwotnym względem tej wspólnoty. Źródłem źródeł jest Duch Święty który prowadzi Kościół.

Biblia (a już szczególnie NT*) sama jet owocem natchnionej i stale prowadzonej przez DŚ Tradycji, która była najpierw przekazywana ustnie, a potem część jej spisano i dokonano wyboru kanoniczności danych pism wchodzących w jej skład - czyli jest WTÓRNA wobec niej... Więc jak można traktować Biblię jako samodzielne źródło, w oderwaniu od "źródła źródła"?


*"szczególnie" NT - bo sam NT wspomina w wielu miejscach o tym etapie przekazu ustnego Ewangelii i w jego przypadku jest to szczególnie ewidentne, niejako "kawa na ławę"
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 22:05 przez Ate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Praktyk » 2023-05-24, 22:20

Sztuczna inteligencja nie wymyśli sama co znaczą przypowieści Jezusa. Może to zrobić tylko ktoś kto żyje i może je odnieść do swojego życia i problemów ducha.

Sztuczna inteligencja może zczytać z internetu wszystkie możliwe interpretacje przypowieści, powiązać ja w modelu pojęciowym stworzonym przez informatyków i serwować w przystępny sposób.

Jeśli ktoś zasili SI kłamstwami będzie serwować kłamstwa.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 22:21 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-24, 23:33

ArtFunky pisze: 2023-05-24, 18:22 Wiesz, mam prymitywne, laickie podejście do AI - bo się nie znam.
Wydaje mi się tu taka np. analogia, że np. wrzucam wszystkie przepisy prawne - i potem podjęcie wyroku w sprawie, czy rozwiązanie kwestii prawnej - to bułka z masłem, sędziowie wtedy niepotrzebni.
Albo: wrzucam kwestie medyczne, opisane przypadki chorób - i potem, cyk - diagnoza i lekarze niepotrzebni.
I na koniec wrzucam cały korpus Pisma św. - cyk - i nagle z 40 tys. sekt protestanckich - jedna, jedyna "inteligentna" interpretacja protestancka.
Nie wiem, oczywiście, czy oprócz "nakarmienia" tymi tekstami, nie trzeba tego jeszcze "uczyć, douczać" itp. ale to taka prymitywna refleksja.
Ot tyle.
Raczej wrzucasz wszystko co jest w Sieci - i na każde pytanie masz odpowiedź będącą jakąś średnią tego, co napaplano :)

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Sola Scriptura a sztuczna inteligencja...

Post autor: ArtFunky » 2023-05-25, 11:11

Ate pisze: 2023-05-24, 22:03 Nie, nadal nie rozumiesz, że żadne "nakarmienie" algorytmów Biblią nie pozwoli wydedukować wszystkich doktryn katolickich ponieważ Biblia jest dokumentem wewnętrznym Kościoła, a więc źródłem oczywiście ważnym, ale niejedynym ani nie pierwotnym względem tej wspólnoty. Źródłem źródeł jest Duch Święty który prowadzi Kościół.
No właściwie chodzi mi o to, że AI mogłaby by być takim narzędziem nie tyle przeciwko katolikom ile protestantom.
Skoro oni twierdzą, że tylko Biblia - to zapytajmy kogoś bardziej inteligentnego od nas, co wynika z samej tylko Biblii, nie uwzględniając Tradycji, działania ludzi Kościoła z natchnienia Bożego itp.
Jeśli tylko sam tekst jest istotny, to AI jako potężne narzędzie, mogłoby skorelować te teksty (zaznaczam: oryginalne) i na tej podstawie właśnie wypowiedzieć się, jakie doktryny/nauki z niego wypływają (takie czysto literackie podejście, jak AI to zrozumie itp).
I wtedy, myślę sobie, mnóstwo interpretacji protestanckich poszło by do kosza. Z Kościołem katolickim jest inaczej, bo tu nie mamy tylko "samego tekstu Biblii", ale żywa interpretacja w Tradycji.
Ot, taki eksperyment bym zrobił, z ciekawości, co z samego tesktu Biblii - załóżmy już tylko w wersji protestanckiej - AI by wyprodukowała?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”