Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-25, 11:09

greg77 pisze: 2023-05-25, 10:14 Pytanie raczej powinno brzmieć jak często wierzysz w innych bożków ( np.pieniądz,sława,kariera zawodowa,nauka,a na końcu rodzina) niż w Boga,i czy zdajesz sobie z tego sprawę?
Nie. Pytanie bez sensu, acz sens wypowiedzi bardzo ważny. Bo rzeczywiście wielu bożków przysłania Boga.
Niemal nikt nie traktuje pieniędzy, sławy,kariery zawodowej, nauki, czy rodziny, jak bożka osobowego. Nie oddaje im hołdów, tak jak zwykliśmy to czynić wobec Boga. Ale masz całkowitą rację, że służymy tym bożkom bardziej niż Bogu. Na przykład praca w niedzielę, bo dobre zlecenie. W młodości wielokroć pracowałem w niedziele. I dla pieniędzy i dlatego, że góra naciskała.
Rzeczywiście każdy ma na sumieniu jakieś sprzeniewierzenie się pierwszemu przykazaniu, w tym sensie, że kult Boga Jedynego jest zaniedbywany z powodu bożków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: greg77 » 2023-05-25, 11:57

Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-25, 10:17 No, to dalekie rozszerzenie I przykazania. Myślę, że nikt nie "wierzy" w bożka pieniądza, co najwyżej źle rozkłada priorytety ważności.
W sumie masz rację.Przyznaję się że trochę źle skontrowałem pytanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-25, 12:08

greg77 pisze: 2023-05-25, 11:57
Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-25, 10:17 No, to dalekie rozszerzenie I przykazania. Myślę, że nikt nie "wierzy" w bożka pieniądza, co najwyżej źle rozkłada priorytety ważności.
W sumie masz rację.Przyznaję się że trochę źle skontrowałem pytanie.
Wszystko zależy co rozumiemy przez wiarę.
Mało kto "wierzy" w pieniąc w sensie, że musi użyć serca, by przekonać się do jego istnienia.
Ale wielu "wierzy pieniądzu", że może wszystko dzięki niemu, że o pieniądz w życiu chodzi, że jemu należy poświęcać czas i w niego być "wpatrzonym".
Oraz wielu "wierzy ku pieniądzu", a mianowicie, życie podporządkowuje rzeczą materialnym. "Być" uzależnia od "mieć".

Pierwsze nie jest zbyt ważne, bo nawet szatan wierzy w Boga.
Istotne jest czy wierzymy Bogu i ku Niemu w zestawieniu z pieniądzem.
Istotą wiary jest proces, ruch, rozwój, dojrzewanie, zmiana.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 683
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Quinque » 2023-07-16, 21:29

krystian.zawistowski pisze: Adam mógłby żyć 6000 lat temu
Kościół Katolicki jednoznacznie odrzucił tezę o istnieniu tak zwanych pre-adamitów

https://apcz.umk.pl/SetF/article/view/37219

Polecam cały tekst. Niestety jedynie po angielsku

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-16, 21:34

Zależy co rozumieć pod tym pojęciem.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Albertus » 2023-07-16, 21:48

To oczywiste że przed pierwszym człowiekiem nie mogli istnieć inni ludzie bo nie byłby to pierwszy człowiek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-16, 22:01

Albertus pisze: 2023-07-16, 21:48 To oczywiste że przed pierwszym człowiekiem nie mogli istnieć inni ludzie bo nie byłby to pierwszy człowiek.
Co nie znaczy, ze nie mogli istnieć np. jego nieludzcy przodkowie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 683
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Quinque » 2023-07-16, 22:09

I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-16, 22:21

Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi?
A czym się dziś różnią? Nie wiesz? ;)
Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
A kto powiedział, ze dusza jest tworem ewolucji?
A ewolucjoniści tak nie twierdzą - przynajmniej naukowcy. Bowiem oni nie mają nic do powiedzenia na ten temat.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: greg77 » 2023-07-21, 12:07

Drugi opis stworzenia człowieka

Gdy Pan2 Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi3, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby - 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia4, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

Z opisu Księgi Rodzaju widoczna jest kolejność (przynajmniej dla mnie)w której Bóg tworzy ciało człowieka,a na samym końcu daje mu duszę.Tak więc mamy tu do czynienia z procesem.Ciało było na początku.Pytanie jak proces tworzenia ciała przebiegał?Czy to ciało powstało w procesie ewolucji trwającej setki tysięcy lat,czy też Bóg stworzył nas że tak powiem od razu?Jeżeli w procesie ewolucji,to nasuwa się pytanie w którym momencie "Tchną" w nasze nozdrza tchnienie życia?Jedno wydaje się jasne (przynajmniej dla mnie) że to że jestem człowiekiem stworzonym na podobieństwo Boga spowodowało właśnie to "Tchnienie",a nie proces lepienia z prochu ziemi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Dezerter » 2023-10-14, 19:02

Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
My mamy 46 chromosomów a małpy 48 - szczegóły rozdzielenia i mutacji znajdziesz tutaj
viewtopic.php?t=14706&start=300
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-14, 19:12

Dezerter pisze: 2023-10-14, 19:02
Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
My mamy 46 chromosomów a małpy 48 - szczegóły rozdzielenia i mutacji znajdziesz tutaj
viewtopic.php?t=14706&start=300
Moje pytanie czy podobną ilość chromosomów o czymś świadczy? Bo ponoć są zwierzęta mające mniej i mające więcej i to specjalnie nie niesie za sobą informacji.
Ciekawe czy poza ludźmi jakieś ssaki mają 46?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 763
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 84 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: pom » 2023-10-15, 00:51

Dezerter pisze: 2023-10-14, 19:02
Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
My mamy 46 chromosomów a małpy 48 - szczegóły rozdzielenia i mutacji znajdziesz tutaj
viewtopic.php?t=14706&start=300
Z tego wywiadu wynika moim zdaniem, że Adam i Ewa żyli później. Nie jak dotąd sądziłem, czyli 6-7 mln lat temu, a ok 900 tys. lat temu. Oczywiście to tylko hipoteza, ale nie mam nic przeciwko temu. Są to tylko spekulacje jak sam prof. podkreśla, ale nie wyklucza to bezpośredniego stworzenia przez Boga pierwszych rodziców. A wprost przeciwnie w sposób hipotezy naukowej IMO osobom z wpojoną ewolucją tłumaczy możliwość zaistnienia stanu zgodnego z nauczaniem KK (IMO). Czyli stało się to tylko raz wg hipotezy naukowej i pochodzimy od jednej pary rodziców.
Ja konkluzję tą znam z innej analizy postawionej ileś lat temu, która także jest dla mnie logiczna sformułowana przez jednego kapłana katolickiego, również naukowca.

Dodano po 3 minutach :
m.in. dlatego ewolucję człowieka uważam za bajkę.

były to składowe puzzle w moim przypadku, które spowodowały, że stałem się świadomym kreacjonistą

Dodano po 22 minutach 1 sekundzie:
Jednym zdaniem polecam ten film dla osób z wpojoną ewolucją człowieka, by zrozumieli, że pochodzimy od jednej pary rodziców, czyli Adama i Ewy co wiemy z Biblii.

Ostatnio zmieniony 2023-10-15, 00:57 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-10-15, 10:15

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-14, 19:12
Dezerter pisze: 2023-10-14, 19:02
Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
My mamy 46 chromosomów a małpy 48 - szczegóły rozdzielenia i mutacji znajdziesz tutaj
viewtopic.php?t=14706&start=300
Moje pytanie czy podobną ilość chromosomów o czymś świadczy? Bo ponoć są zwierzęta mające mniej i mające więcej i to specjalnie nie niesie za sobą informacji.
Ciekawe czy poza ludźmi jakieś ssaki mają 46?
Przede wszystkim dlaczego mialo by dojsc akurat do redukcji zamiast powielenia?
Jesli cos wyewoluowalo do 48 chromosomow, to powrot do 46 bylby przeciwienstwem ewolucji, czyli dewolucja.
Ponoc mutacje prowadza do rozwoju w coraz wyzsze formy, a tu nagle zwrot do nizszej wormy mialby byc rozwojem i to tak nieslychanym.
To nie jest juz grubymi nicmi szyte tylko lina okretowa.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-15, 10:25

faraon pisze: 2023-10-15, 10:15
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-14, 19:12
Dezerter pisze: 2023-10-14, 19:02
Quinque pisze: 2023-07-16, 22:09 I czym ludzie mieliby się różnić od nieludzi? Były sobie maply i nagle pojawili się ludzie? Dobrze wiesz ze ewolucja tak nie działa. Tak twierdzą Ewolucjoniści
My mamy 46 chromosomów a małpy 48 - szczegóły rozdzielenia i mutacji znajdziesz tutaj
viewtopic.php?t=14706&start=300
Moje pytanie czy podobną ilość chromosomów o czymś świadczy? Bo ponoć są zwierzęta mające mniej i mające więcej i to specjalnie nie niesie za sobą informacji.
Ciekawe czy poza ludźmi jakieś ssaki mają 46?
Przede wszystkim dlaczego mialo by dojsc akurat do redukcji zamiast powielenia?
Sama w sobie liczba chromosomów chyba o niczym nie świadczy.
Wikipedia pisze:
Liczba chromosomów u różnych gatunków może być różna – od pojedynczych par (u samców Myrmecia pilosula występuje jeden chromosom, samica tego gatunku ma dwa chromosomy[6]) aż do kilkuset par, ale zazwyczaj wynosi kilka do kilkudziesięciu par (4 pary u muszki owocowej[6], 20 par u myszy[potrzebny przypis], 23 pary u człowieka[6], 24 pary u szympansa[6], 39 u psa[6]), najwięcej chromosomów (wśród roślin) – 1260 stwierdzono u nasięźrzału Ophioglossum reticulatum[7][6]). Aulacantha scolymantha ma około 2000 chromosomów[6]. W procesie ewolucji liczba chromosomów może ulec zmianie na skutek mutacji, tak jak w przypadku chromosomu 2 u człowieka, o którym uważa się, że powstał poprzez połączenie dwóch chromosomów małp człekokształtnych[8].
Ostatnio zmieniony 2023-10-15, 10:26 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ