Kanon Biblii, jak powstał

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 12:02

Dezerter pisze: 2023-05-28, 11:57 Jak to kiedy? a do czego ja się odnoszę , do czyjej wypowiedzi i linku?
Nadal nie rozumiem.

Podałem link do synodu w Hipponie jako dowód na to że w 4 wieku biskupi chrześcijańskiej Afryki mieli trochę inne zdanie na temat kanonu ST niż ś Atanazy.

Czy o ten link ci chodzi?

Dodano po 7 minutach 2 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-05-28, 12:01 Jak to kiedy? a do czego ja się odnoszę , do czyjej wypowiedzi i linku?

Dodano po 3 minutach 58 sekundach:
Zarządza się), ażeby poza kanonicznymi księgami Pisma św. Nie czytać niczego w Kościele pod mianem ksiąg Bożych. Księgami kanonicznymi Pisma św. są następujące: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, Rut, cztery księgi Królestw, dwie księgi Kronik, Hioba, Psałterz Dawidowy, pięć ksiąg Salomona, Dwanaście ksiąg prorockich, Izajasza, Jeremiasza, Daniele, Ezechiela, Tobiasza, Judyty, Estery, dwie księgi Ezdrasza, dwie księgi Machabejskie.

Z Nowego zaś Testamentu: cztery księgi Ewangelii, jedna księga Dziejów Apostolskich, trzynaście listów św. Pawła Apostoła, tegoż jeden list do Hebrajczyków, dwa Piotra, trzy Jana, jeden Jakuba, jeden Judy, Apokalipsa Jana.

Tenże kanon przypisywany jest również III Synodowi Kartagińskiemu z r. 397 i powtórzony jest przez Synod Kartagiński (kanon 29) z r. 419, z tą jednak różnicą, że zamiast „ trzynaście listów Pawła Apostoła, tegoż jeden list do Hebrajczyków”, mówi się : „ listy Pawła w liczbie czternastu”. Tenże Synod, po słowach „ apokalipsa Jana”, dodaje w miejsce poprzedniej kluzji następujące zakończenie:

Niech to będzie wiadome również bratu i współkapłanowi naszemu św. Bonifacemu, biskupowi miasta Rzymu lub innym biskupom tych terytoriów dla potwierdzenia tego kanonu, ponieważ Ojcowie nam przekazali, że te księgi należy czytać w Kościele.
I co w związku z tym?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 12:18

To co napisałem, że NT
dwa Synody rozeznały tak jak my dzisiaj i się na to powołujemy od zawsze
a ST rozeznali NIE zgodnie z tym co dziś uznajemy za kanon
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 13:26

To tylko dowód na to że Kościół rozeznał kanon NT nieco wcześniej niż kanon ST.

Na początku 4 wieku również kanon NT nie był w pełni rozeznany i zatwierdzony przez Kościół.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 13:34 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 18:32

A nie sądzisz, że to co piszesz jest apologetyczne a nie logiczne ;) ?

W czwartym wieku przed Soborami wspomnianymi cały NT jest rozeznany w dwóch miejscach
w Kodeksie Synajskim + niestety List Barnaby i Pasterz Hermasa.
Stary Testament ma nie tylko wtórnokanoniczne księgi ale i też dodatki apokryfów

Mamy jeszcze Atanazego z Aleksandrii, który ww liście 39 z 367 roku również bezbłędnie podaje skład NT,
skład ST podaje bez wtórnokanonicznych ksiąg

W pierwszym wieku czytano głównie ST, więc musiał być rozeznany i rozeznawany jako pierwszy , więc dlatego się dziwię :-?
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 18:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 19:35

Dezerter pisze: 2023-05-28, 18:32 A nie sądzisz, że to co piszesz jest apologetyczne a nie logiczne ;) ?

W czwartym wieku przed Soborami wspomnianymi cały NT jest rozeznany w dwóch miejscach
w Kodeksie Synajskim + niestety List Barnaby i Pasterz Hermasa.
Stary Testament ma nie tylko wtórnokanoniczne księgi ale i też dodatki apokryfów

Mamy jeszcze Atanazego z Aleksandrii, który ww liście 39 z 367 roku również bezbłędnie podaje skład NT,
skład ST podaje bez wtórnokanonicznych ksiąg

W pierwszym wieku czytano głównie ST, więc musiał być rozeznany i rozeznawany jako pierwszy , więc dlatego się dziwię :-?
Ale to nie chodzi o logikę tylko o fakty.

W pierwszym wieku oczywiście czytano wszystkie księgi ST i nie było ustalonego zakresu ksiąg natchnionych.Czytano Septuagintę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Septuaginta

cytat:
Cytaty Starego Testamentu zawarte w Nowym Testamencie w ogromnej większości pochodzą właśnie z Septuaginty. Z ogólnej liczby około 350 cytatów Starego Testamentu około 300 jest zgodnych z wersją LXX
Polecam literaturę.

Chociażby "Początki doktryny chrześcijańskiej" Johna N.D.Kelly
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 19:50 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 21:25

A ja nie podaje faktów?
jakoś ciężko się dzisiaj z tobą rozmawia
a zamiast literatury, której pełno u mnie na półkach wolę teksty źródłowe, które cytuję
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 21:52

Dezerter pisze: 2023-05-28, 21:25 A ja nie podaje faktów?
jakoś ciężko się dzisiaj z tobą rozmawia
a zamiast literatury, której pełno u mnie na półkach wolę teksty źródłowe, które cytuję
Stawiasz tezę :
W pierwszym wieku czytano głównie ST, więc musiał być rozeznany i rozeznawany jako pierwszy
Tymczasem nie był ani rozeznany ani rozeznawany jako pierwszy a tym bardziej zatwierdzony przez Kościół i chrześcijanie i zresztą w ogóle większa część żydów( do czasu zakazu wydanego przez rabinów w opozycji do chrześcijaństwa) czytała Septuagintę która nie była tożsama ani z kanonem protestanckim ani nawet z katolickim kanonem ST.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 21:55 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 22:44

Nigdy nie zbadałem ST i jego kanonu, bo dla mnie mniej ważny niż ST i kopi kruszyć nie zamierzam o mało ważne księgi Deuterokanoniczne
ale faktem jest, że jednolitości i zgody w Kościele starożytnym nie było co do składu ST
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”