Religoznawstwo kognitywne

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Religoznawstwo kognitywne

Post autor: Quinque » 2023-05-29, 23:35

Co myślę o tej dziedzinie wiedzy? Ta dziedzina wiedzy ma za na celu wyjaśnić pochodzenie religii bez odwoływania się do czynnia nadprzyrodzonego

https://laskainatura.wordpress.com/

Tutaj gość pisze o tym trochę. Co o tym sądzić?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: konserwa » 2023-05-29, 23:53

Sadze, ze kazdy moze miec pomysl taki i owaki w takim albo jakimkolwiek innym temacie, aby napisac ksiazke.
Wyjdzie z tego podobna dyskusja, co w wypadku kury i jajka - wyjasnimy pochodzenie kury od jajka? No, a jakby jajko bylo od kury?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: faraon » 2023-05-30, 00:02

Chyba bardziej problematyczne od jajka i kury jest pochodzenie swiadomosci czlowieka.
Ani ewolucja, ani genetyka nie jest w stanie tego wyjasnic, a tym samym religioznawstwo kognitywne nie ma zadnego sensu jesli pomija istnienie swiadomosci, ktora jest scisle zwiazana ze sfera duchowa.
Ostatnio zmieniony 2023-05-30, 00:04 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1418
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: AdamS. » 2023-05-30, 08:42

Quinque pisze: 2023-05-29, 23:35 Co myślę o tej dziedzinie wiedzy? Ta dziedzina wiedzy ma za na celu wyjaśnić pochodzenie religii bez odwoływania się do czynnika nadprzyrodzonego
Można mówić o funkcjonowaniu religii na poziomie kulturowym i psychologicznym - i w takim wymiarze każdą religię da się w ten sposób badać. Ale redukowanie wiary wyłącznie do poziomów empirycznych jest podobne do oceniania jakiegoś malarskiego arcydzieła wyłącznie przez pryzmat użytych farb, pędzli i blejtramów... Możemy w tej materii stworzyć wiele naukowych wywodów, a istoty samej sztuki nawet nie dotkniemy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: Andej » 2023-05-30, 09:16

Kognitywnie wydaje mi się, że kognitywne religioznawstwa jest niekognitywne. Głownie dlatego, że religioznawstwo nie ma wspólnego wiele z wiarą. A analizowanie religii bez wiary nie może prowadzić do sensownych wniosków. Co słusznie zauważył AdamS.
AdamS. pisze: 2023-05-30, 08:42 Można mówić o funkcjonowaniu religii na poziomie kulturowym i psychologicznym - i w takim wymiarze każdą religię da się w ten sposób badać. Ale redukowanie wiary wyłącznie do poziomów empirycznych jest podobne do oceniania jakiegoś malarskiego arcydzieła wyłącznie przez pryzmat użytych farb, pędzli i blejtramów... Możemy w tej materii stworzyć wiele naukowych wywodów, a istoty samej sztuki nawet nie dotkniemy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: Quinque » 2023-05-30, 13:55

Religioznastwo nie ma mieć coś wspólnego z wiarą. Religioznastwo kognitywne ma za zadanie wyjaśniać pochodzenie religii odwołując sie do teorii umysłu/pracy mózgu

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: konserwa » 2023-05-30, 18:01

Wiara to chyba jednak cos wiecej niz tylko swiatopoglad?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: Quinque » 2023-05-30, 19:03

A co to ma do rzeczy?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: konserwa » 2023-05-30, 22:06

Ze nie ma bezposredniego przelozenia w tych kwestiach.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Religoznawstwo kognitywne

Post autor: sądzony » 2023-05-30, 22:24

Quinque pisze: 2023-05-29, 23:35 Co myślę o tej dziedzinie wiedzy? Ta dziedzina wiedzy ma za na celu wyjaśnić pochodzenie religii bez odwoływania się do czynnia nadprzyrodzonego
"Wyłączając" Boga, wiara pochodzi z człowieka, z jego głębi. Religia jest nazwą pewnych doświadczeń duchowych, rytuałów i zasad moralnych opartych o doświadczenia.
Ciekawe jest to, że wiara (uwzględniając Boga bądź nie) rodzi się bardziej z tego czego nie wiemy, niż wiemy, a więc jest swego rodzaju odpowiedzią na Tajemnicę, na ciszę.

"Bóg, który mówi, jest najpierw Bogiem, który milczy;" Edmond Barbotina
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”