Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5934
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 21:20

Nie wiem czy to dobrze wybrzmiało, ale fakt że Zieliński modlił się o charyzmat, kilka lat, i Kapusta mówi że to biblijne że tak robił, nie zmienia faktu że dla mnie jego modlitwy były pełne pychy a nie zawierzenia. Coś tu Kapusta powyrywał z kontekstu.
"Zabiegać" o charyzmat, może znaczyć że rozwijać ten który się dostało, a nie że modlić się o konkretny.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-29, 11:55

sądzony pisze: 2023-05-28, 21:06
Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-28, 19:55
sądzony pisze: 2023-05-24, 16:52
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 16:45 I jeszcze jedno: Kapusta mówi że Biblia mówi(słusznie), że "trzeba się ubiegać o charyzmaty," (jak ubiegał sie Zieliński przez lata) i okej.
Tak mówi Biblia, poważnie :-?
Owszem. Podobnie jak o biskupstwie :)
Ale w jednym i drugim wypadku ważna jest motywacja tego starania.
A jak połączyłeś charyzmaty z biskupstwem?
Raczej nie łączyłem. Napisałem, że Biblia mówi, żeby się starać o jedno i mówi, żeby się starać o drugie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-05-29, 13:12

A ktoś wie gdzie ten "nakaz starania"? Bo tu jest nakaz starania o coś większego.

27 Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. 28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. 29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? 30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? 31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. 1 Kor 12

A jakie to niby "większe dary"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-29, 15:37

sądzony pisze: 2023-05-29, 13:12 A ktoś wie gdzie ten "nakaz starania"?
1Tm 3:1 BT5 "Nauka to godna wiary: jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pragnie dobrego zadania."
W oryginale jest (w miejscu, gdzie Tysiąclatka tłumaczy "dąży") ορεγεται czyli "pragnie", "sięga po". I tak tłumaczy np. Biblia Lubelska, Paulinów czy Warszawsko Praska (bp. Romaniuka).
Bo tu jest nakaz starania o coś większego.
27 Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. 28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. 29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? 30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? 31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. 1 Kor 12

A jakie to niby "większe dary"?
Tu też chyba niezbyt szczęśliwe tłumaczenie. W oryginale jest - moim zdaniem - nie odniesienie do "większych darów" ale do tego, że one są wielkie. Mniej więcej to zdanie brzmi:
"Starajcie się zaś o znaczne dary Łaski a jeszcze w nadmiarze drogę wam ukazuję" (i tu zaczyna się hymn do miłości).
https://biblia.oblubienica.eu/interline ... version/TR

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: konserwa » 2023-05-29, 23:56

A ja jestem lekarzem, i wiem lepiej, bo znam sie na herbatkach, a nawet na wszystko postawie diagnoze.
jeszcze tylko pomodle sie o doktorat z doktorstwa - i po coz nam uniwersytety ? -czlowiek wiary wszystko moze, ale do zepsutego kaloryfera wezwie hydraulika.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: faraon » 2023-05-30, 00:16

Ale kaloryfer nie ma nic wspolnego z cialem i dusza. ;)
No chyba ze slowem kaloryfer okreslasz chudzielca ktoremu zeberka wystaja jak w kaloryferze centralnego ogrzewania. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-05-30, 00:17 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-05, 14:25

A propos wpisów o charyzmatach i darach. Natknąłem się na takie zestawienie na jednym z forów (od razu mówię, że nie mam swojego zdania na ten temat):
Obrazek

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-06-05, 14:30

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-05, 14:25 A propos wpisów o charyzmatach i darach. Natknąłem się na takie zestawienie na jednym z forów (od razu mówię, że nie mam swojego zdania na ten temat):
A możesz to wrzucić nieco większe czy nie ma opcji?

Dodano po 4 minutach 11 sekundach:
Właśnie się zastanawiałem gdzie w tym wszystkim są cnoty teologalne ...

Dodano po 40 sekundach:
... nie wiem czy to systematyzuje czy miesza ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-05, 14:57

Nie mogę, to jest link do oryginalnego obrazka

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-06-05, 15:03

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-05, 14:57 Nie mogę, to jest link do oryginalnego obrazka
Ok.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-06-05, 19:12

Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-29, 11:55
sądzony pisze: 2023-05-28, 21:06
Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-28, 19:55
sądzony pisze: 2023-05-24, 16:52
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 16:45 I jeszcze jedno: Kapusta mówi że Biblia mówi(słusznie), że "trzeba się ubiegać o charyzmaty," (jak ubiegał sie Zieliński przez lata) i okej.
Tak mówi Biblia, poważnie :-?
Owszem. Podobnie jak o biskupstwie :)
Ale w jednym i drugim wypadku ważna jest motywacja tego starania.
A jak połączyłeś charyzmaty z biskupstwem?
Raczej nie łączyłem. Napisałem, że Biblia mówi, żeby się starać o jedno i mówi, żeby się starać o drugie.
A jednak coś je łączy :)

Obrazek

Obrazek

C.A. Bernard "Święty Paweł. mistyk i apostoł"
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-06, 08:31

Poruszyłeś bardzo ważny aspekt, bo Kościół w swoich dokumentach mówiąc o charyzmatach mówi przede wszystkim o założycielach wspólnot (w tym zakonnych) a także osobach funkcyjnych (np. biskupach).
Przykład: wydany przez Kongregację Nauki Wiary, List Iuvenescit Ecclesia do Biskupów Kościoła katolickiego na temat relacji między darami hierarchicznymi a charyzmatycznymi dla życia i misji Kościoła:
„Dary charyzmatyczne, w ich praktykowaniu mogą rodzić bliskość, pokrewieństwo i więzi duchowe, poprzez które w bogactwie charyzmatu – poczynając od osoby założyciela – mogą uczestniczyć i które mogą pogłębiać inni, tworząc w ten sposób prawdziwe rodziny duchowe. Zrzeszenia kościelne w swych rozmaitych formach ukazują się zatem jako dzielenie darów charyzmatycznych. Ruchy kościelne i nowe wspólnoty ukazują, jak pewien określony charyzmat oryginalny może skupiać wokół siebie wiernych i pomagać im w pełnym przeżywaniu swojego powołania chrześcijańskiego i swego stanu życia w służbie misji kościelnej. Konkretne i historyczne formy takiego współuczestnictwa mogą być zróżnicowane. Z tego powodu z jednego pierwotnego charyzmatu założycielskiego, jak świadczy o tym historia duchowości, mogą wyrastać różne instytuty”.

Jak widać,członkowie Kongregacji, pisząc o „charyzmatach” jako o czymś nadzwyczajnym, nie tyle mają na myśli nadzwyczajne manifestacje, co raczej „charyzmaty założycielskie” – w tym sensie, w jakim charyzmatyczny święty Franciszek zgromadził wokół siebie braci, zwanych później „Franciszkanami”, zaś święty Ignacy Loyola utworzył Towarzystwo Jezusowe. Na pewno też szczególnym charyzmatem cieszyła się święta Matka Teresa z Kalkuty i obdarzyła nim zgromadzenie Misjonarek Miłości.

Wydaje się, że jakoś definiująca jest tu encyklika „o mistycznym Ciele Jezusa Chrystusa i o naszym w Nim zjednoczeniu w Chrystusie” „Mystici Corporis Christi” Piusa XII:
"„Nie trzeba jednak sądzić, że ta w porządku rozłożona, organiczna, jak ją nazywają, budowa Ciała Kościoła ogranicza się tylko do stopni hierarchii kościelnej.
Nie jest też prawdą to, co głosi nauka przeciwna, jakoby Kościół składał się tylko z tak zwanych charyzmatyków, to jest z ludzi obdarzonych nadzwyczajnymi darami Bożymi, którzy zawsze mają znajdować się w Kościele. Oczywiście, zgodne jest z prawdą to, że ci, co mają w Kościele świętym władzę od Boga, są członkami naczelnymi i pierwszymi, ponieważ przez nich z woli samego Boskiego Odkupiciela trwają nadal i wiecznie żyją urzędy Chrystusowe nauczyciela, króla i kapłana.
Mimo to Ojcowie Kościoła, wychwalając posługi i stopnie, zajęcia i urzędy, klasy i obowiązki tego Ciała, całkiem słusznie mają przed oczyma nie tylko tych, co piastują godność kapłańską, lecz także i tych wszystkich, co poszli za radami ewangelicznymi i albo wśród ludzi pędzą życie pełne znoju i trudu lub też cichy w spokoju i milczeniu żywot wiodą, albo jedno z drugim usiłują złączyć według właściwych stanowi swojemu wymagań. I tych także, co chociaż żyją wśród świata, z wielką ochotą oddają się dziełom miłosierdzia, ratując ciała i dusze bliźnich, a nawet tych, co żyją związani czystym węzłem małżeńskim. Owszem, w obecnych warunkach zwłaszcza, trzeba zwrócić uwagę na tych ojców i matki rodzin, a także na rodziców chrzestnych i na wszystkich w ogóle świeckich ludzi, którzy pomagają hierarchii kościelnej w rozszerzaniu Królestwa Boskiego Odkupiciela, aby pamiętali o tym, że choć często tylko podrzędne, to jednak czcigodne w społeczności chrześcijańskiej zajmują miejsce i że przy łasce i pomocy Bożej mogą również dojść na szczyty świętości, która według obietnic Pana Jezusa, nigdy nie wygaśnie w Kościele świętym.
(...) W każdym razie święta Matka nasza jaśnieje wolna od wszelkiej skazy w Sakramentach, którymi rodzi i karmi dzieci swoje, w wierze, którą zawsze nienaruszoną chowa w najświętszych przykazaniach, które chować każe, w radach ewangelicznych, które zaleca, w niebieskich darach i charyzmatach, rodząc przez nie w niewyczerpanej płodności swojej, niezliczone zastępy męczenników, dziewic i wyznawców”
"


Nawiasem mówiąc: patrząc na współczesność, wizja charyzmatyków, którzy „cichy w spokoju i milczeniu żywot wiodą”wydaje mi się szokująca… ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-06-06, 09:16

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-06, 08:31 Nawiasem mówiąc: patrząc na współczesność, wizja charyzmatyków, którzy „cichy w spokoju i milczeniu żywot wiodą”wydaje mi się szokująca… ;)
Może błędnie, ale ja czytam to nieco inaczej. A mianowicie, że ci którzy nie otrzymali charyzmatów i wiodą „cichy w spokoju i milczeniu żywot wiodą” również mogą osiągnąć "szczyty świętości".
Tak mi się wydaje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 330
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 23 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Gojandek » 2023-06-06, 19:36

Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-23, 10:25 Jak dotąd owoce tzw. "przebudzeń" były mizerne - poza tym, że jakaś grupa się przez jakiś czas ekscytowała.
A jeśli chodzi o Mikołaja, to jest On niestety przesiąknięty nauką protestancką do szpiku kości.
Nie wiem dlaczego, ale ja to odbieram tak, że protestanci(czy tam inne odłamy chrześcijańskie) postanowili się od nas odłączyć i skoro na Katolickiej Mszy jest nudno, to postanowili zrobić wszystko tak, aby nie było nudno, aby nie było tak ,,katolicko'' jak u nas i dużo ludzi właśnie przez to woli chodzić do Kościołów protestanckich. Znam pewnego użytkownika nie z tego forum, który chciał zachęcić do Kościołów zielonoświątkowych i wysłał filmik, na którym wszyscy tańczą, trzymają się za ręce, grają muzyki piękne, na gitarze. Jeszcze jak do opisu tego kościoła doda się, że jest to kościół ,,biblijny'', oparty na słowie Bożym, to już w ogóle tak to pięknie i zachęcająco brzmi... Wspólne czytanie Biblii, kursy biblijne... Te wszystkie śpiewy, radosne tańce, trzymanie się za ręce. Wydaje mi się jednak, że nie o to w tym wszystkim chodzi...
Ostatnio zmieniony 2023-06-06, 19:36 przez Gojandek, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: faraon » 2023-06-06, 21:27

Gojandek pisze: 2023-06-06, 19:36
Marek_Piotrowski pisze: 2023-05-23, 10:25 Jak dotąd owoce tzw. "przebudzeń" były mizerne - poza tym, że jakaś grupa się przez jakiś czas ekscytowała.
A jeśli chodzi o Mikołaja, to jest On niestety przesiąknięty nauką protestancką do szpiku kości.
Nie wiem dlaczego, ale ja to odbieram tak, że protestanci(czy tam inne odłamy chrześcijańskie) postanowili się od nas odłączyć i skoro na Katolickiej Mszy jest nudno, to postanowili zrobić wszystko tak, aby nie było nudno, aby nie było tak ,,katolicko'' jak u nas i dużo ludzi właśnie przez to woli chodzić do Kościołów protestanckich. Znam pewnego użytkownika nie z tego forum, który chciał zachęcić do Kościołów zielonoświątkowych i wysłał filmik, na którym wszyscy tańczą, trzymają się za ręce, grają muzyki piękne, na gitarze. Jeszcze jak do opisu tego kościoła doda się, że jest to kościół ,,biblijny'', oparty na słowie Bożym, to już w ogóle tak to pięknie i zachęcająco brzmi... Wspólne czytanie Biblii, kursy biblijne... Te wszystkie śpiewy, radosne tańce, trzymanie się za ręce. Wydaje mi się jednak, że nie o to w tym wszystkim chodzi...
Chodzi w tym wszystkim o to ze ani jedni, ani drudzy nie rozumieja ani wiary w Boga, ani Ewangelii. Dlatego tak plywaja w swoich wymyslach.
Obawiam sie ze ludzie ktorzy sie temu poddaja sa tacy sami w kwestii wiary i Ewangelii.
A tak w ogole to sadze ze wiekszosc tych roznych dziwnych ruchow to wlasnie takze efekt niezrozumienia Wiary w Boga i Ewangelii, dlatego tez przyciagaja takich samych ludzi jak oni sami.
Ostatnio zmieniony 2023-06-06, 21:32 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ