Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-05-31, 20:00

Równoległa rozmowa. To fajny wynalazek. Bo każdy może się wygadać. I wysłuchać rozmówcy, choć bez rozumienia. Po prostu każdy opowiada o tym, co go interesuje. I miło płynie czas. Najfajniej jak dwóch hobbystów. Jeden o rybkach, drugo o czymś innym, np. śrubkach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: konserwa » 2023-05-31, 20:31

A jusci kumie, co mata racja. Ino jo nie znaju, co kuma racja jest pirszo racja, czy mojsza jest najracniejsza?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 702
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Quinque » 2023-07-02, 15:20

https://churchlifejournal.nd.edu/articl ... rious-ape/

Nie wiem jak niektórzy teologowie mogą twierdzić że ewolucja lepiej harmonizuje się z chrześcijańskim poglądem o stworzeniu. Z powyższego artykułu wynika że człowiek to sprytna małpa z trochę większym mózgiem, potrafiąca myśleć abstrakcyjnie. I to wszystko. Praktycznie niczym się nie różnimy od zwierząt tyle że trochę bardziej rozwinęliśmy, umiejętności które występują wśród zwierząt jak korzystanie z narzędzi, zachowania społeczne itp. Tak twierdzi autor powyższego artykułu

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6250
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 872 times
Been thanked: 706 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-02, 18:18

Przecież należymy do Krolestwa Zwierząt. Że potrafimy myśleć abstrakcyjnie,poziom intencjonalności najwyższy, więc tak,to nas różni. Tylko czy tylko,czy aż.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14955
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4194 times
Been thanked: 2947 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Dezerter » 2023-07-02, 18:48

Quinque pisze: 2023-07-02, 15:20 https://churchlifejournal.nd.edu/articl ... rious-ape/

Nie wiem jak niektórzy teologowie mogą twierdzić że ewolucja lepiej harmonizuje się z chrześcijańskim poglądem o stworzeniu. Z powyższego artykułu wynika że człowiek to sprytna małpa z trochę większym mózgiem, potrafiąca myśleć abstrakcyjnie. I to wszystko. Praktycznie niczym się nie różnimy od zwierząt tyle że trochę bardziej rozwinęliśmy, umiejętności które występują wśród zwierząt jak korzystanie z narzędzi, zachowania społeczne itp. Tak twierdzi autor powyższego artykułu
Bo w sumie to tak jest
Paradoksalnie człowiek najbardziej od zwierząt tym się różni, że "małpuje " zachowanie innych ludzi i robi to świadomie i celowo, stąd uczenie się i przekazywanie wiedzy a z tego nauka, kultura i religia.
Zachowania mamy bardzo podobne do zwierzat
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4440
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1150 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-02, 19:12

Dezerter pisze: 2023-07-02, 18:48 Paradoksalnie człowiek najbardziej od zwierząt tym się różni, że "małpuje " zachowanie innych ludzi i robi to świadomie i celowo, stąd uczenie się i przekazywanie wiedzy a z tego nauka, kultura i religia.
No aż musisz kwiatuszek otrzymać @};- takie piękne i odkrywcze zdanie, idealnie oddaje mój sprawdzony system obserwacji, a następnie powtarzania, i selekcjonowania po przetestowaniu.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-02, 19:59

Quinque pisze: 2023-07-02, 15:20 https://churchlifejournal.nd.edu/articl ... rious-ape/

Nie wiem jak niektórzy teologowie mogą twierdzić że ewolucja lepiej harmonizuje się z chrześcijańskim poglądem o stworzeniu. Z powyższego artykułu wynika że człowiek to sprytna małpa z trochę większym mózgiem, potrafiąca myśleć abstrakcyjnie. I to wszystko. Praktycznie niczym się nie różnimy od zwierząt tyle że trochę bardziej rozwinęliśmy, umiejętności które występują wśród zwierząt jak korzystanie z narzędzi, zachowania społeczne itp. Tak twierdzi autor powyższego artykułu
Na poziomie ciała rzeczywiście tak jest. Co w tym dziwnego?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 702
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Quinque » 2023-07-02, 21:42

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-02, 19:59
Quinque pisze: 2023-07-02, 15:20 https://churchlifejournal.nd.edu/articl ... rious-ape/

Nie wiem jak niektórzy teologowie mogą twierdzić że ewolucja lepiej harmonizuje się z chrześcijańskim poglądem o stworzeniu. Z powyższego artykułu wynika że człowiek to sprytna małpa z trochę większym mózgiem, potrafiąca myśleć abstrakcyjnie. I to wszystko. Praktycznie niczym się nie różnimy od zwierząt tyle że trochę bardziej rozwinęliśmy, umiejętności które występują wśród zwierząt jak korzystanie z narzędzi, zachowania społeczne itp. Tak twierdzi autor powyższego artykułu
Na poziomie ciała rzeczywiście tak jest. Co w tym dziwnego?
Jak się uważasz za małpę to wracaj do dżungli [Quinque, cóż to za obraźliwe prowokacje? Zaprzestań. - mF] Poza tym, chyba wyraźnie napisałem że artykuł ten jasno mówi że człowiek niczym się nie różni od zwierząt. Nie ma jakościowej różnicy między człowiekiem a szympansem są tylko ilościowe. Proszę bardzo, jeśli chcesz twierdzić że to zgodne z chrześcijaństwem to twoja sprawa
Ostatnio zmieniony 2023-07-03, 09:41 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: konserwa » 2023-07-02, 23:57

A co jest niezgodne z chrzescijanstwem w tej kwestii? Nie rozumiem takiegi postawienia tezy bez podania jakiejkolwiek argumentacji, ze tak wlasnie jest ... i bez podania kontrargumentacji, ze jest taka kontrargumentacja falszywa.
"Ja tak uwazam" to nie jest argument ani dowod.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 702
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Quinque » 2023-07-03, 00:16

Chrześcijaństwo uważa człowieka za koronę człowieka. Nie za trochę mądrzejszą małpę. Poza tym, to narusza godność ludzką

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-07-03, 08:00

Emocje, pleonazm. Po co?
Albo ktoś wierzy w to, że Bóg stwarzając człowieka zasadniczo odróżnił go od małp będących biologicznymi przodkami, albo uważa się za bardziej rozwinięta małpę.
Nie znam teologii małp. Nie wiem, są tak jak ludzie przeznaczone do zbawienia. Nie wiem, czy małpy otrzymały Dekalog i przykazania miłości. Ale wiem, że ludzie otrzymali. Że ja otrzymałem.
Otrzymałem też duszę. Nie na drodze ewolucji, ale na drodze stworzenia. Bóg zainterweniował w stworzony przez się proces dając światu człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18987
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 4622 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-03, 08:04

Quinque pisze: 2023-07-02, 21:42 Jak się uważasz za małpę to wracaj do dżungli.Poza tym, chyba wyraźnie napisałem że artykuł ten jasno mówi że człowiek niczym się nie różni od zwierząt. Nie ma jakościowej różnicy między człowiekiem a szympansem są tylko ilościowe. Proszę bardzo, jeśli chcesz twierdzić że to zgodne z chrześcijaństwem to twoja sprawa
Zabawna, ale mało merytoryczna i niegrzeczna odpowiedź - nie postawiłem żadnej z tez, które mi przypisujesz i z nimi "polemizujesz" ;)

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
Andej pisze: 2023-07-03, 08:00 Albo ktoś wierzy w to, że Bóg stwarzając człowieka zasadniczo odróżnił go od małp będących biologicznymi przodkami, albo uważa się za bardziej rozwinięta małpę.
Odróżnił, ale jak? Biologicznie?!
Otrzymałem też duszę. Nie na drodze ewolucji, ale na drodze stworzenia. Bóg zainterweniował w stworzony przez się proces dając światu człowieka.
No właśnie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2200 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: sądzony » 2023-07-03, 09:31

"Tomasz z Akwinu (1225–1274) w Summie Teologii uznał, że przejawem duszy jest wzrost roślin i ruch zwierząt. Duszę ma zatem wszystko, co żywe. Rośliny mają duszę wegetatywną, zwierzęta duszę zmysłową, a ludzie duszę rozumną".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_%28filozofia%29
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 632
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2023-07-03, 10:43

sądzony pisze: 2023-07-03, 09:31 "Tomasz z Akwinu (1225–1274) w Summie Teologii uznał, że przejawem duszy jest wzrost roślin i ruch zwierząt. Duszę ma zatem wszystko, co żywe. Rośliny mają duszę wegetatywną, zwierzęta duszę zmysłową, a ludzie duszę rozumną".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_%28filozofia%29
Już od pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju Bóg rozróżnił w Biblii "życie", mówi o tym termin hebrajski "nephesh chayyah" - (Rdz 1,20-21; 24; 30; Rdz 2:7), który jest używany w Biblii do opisania stworzeń morskich, zwierząt lądowych, ptaków i człowieka. Słowo "nephesh" nigdy nie jest używane w odniesieniu do roślin. Rośliny zostały stworzone jako zasób Ziemi, który Bóg dostarczył na korzyść stworzeń "nephesh chayyah" - zarówno zwierząt, jak i ludzi. Rośliny nie "umierają" w sensie, w jakim umierają zwierzęta, ale są konsumowane jako pokarm. W Biblii opisuje się je jako "wysychające" (hebr. yabesh), co oznacza "wysychanie" - termin ten jest bardziej opisowy dla rośliny lub części rośliny przestającej funkcjonować biologicznie.

Ja rozumiem, że Tomasz z Akwinu może mieć swoje przymyślenia, ale nie jest on wyrocznią Boga i nie reprezentuje Bożego objawienia, więc może się mylić.....


Jezus powiedział: "36 Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym."(Mt5) przy okazji innego kontekstu wskazuje, na naszą niemoc w dziedzinach tworzenia w biologii i życia....to tym bardziej jakiegoś przetrwania na własną rękę.......

A w innych, że to Bóg podtrzymuje ten świat - już przeklęty przez grzech - swoim Słowem:
"3 Ten [Syn], który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach."(Hbr i inne) , oczywiście do czasu zniszczenia tej Ziemi....
"...5 Nie wiedzą bowiem ci, którzy tego pragną, że niebo było od dawna i ziemia, która z wody i przez wodę zaistniała na słowo Boże, 6 i przez nią ówczesny świat zaginął wodą zatopiony. 7 A to samo słowo zabezpieczyło obecnie niebo i ziemię jako zachowane dla ognia na dzień sądu i zguby bezbożnych ludzi." (2P3)

Skoro Bóg wszystko podtrzymuje swoim Słowem - do czasu sądu - to jak jakaś ewolucja może coś do tego przetrwania gatunku i przystosowania dołożyć, nawet na poziomie biologii? Przecież grzech cały czas niszczy, dlaczego przeważająca ilość mutacji DNA to zawsze niekorzystne (z biologii tzw. "genetic load"/obciążenie mutacyjne" , co prowadzi do "genetic entropy" entropii genetycznej - fakty naukowe), ewentualnie neutralne, ale korzystne są niezwykle rzadkie? Dlaczego szkodliwe mutacje mają tendencję do gromadzenia się w populacjach wraz z upływem czasu i są "mutacyjnym obciążeniem", a wraz z upływem czasu szkodliwe mutacje mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, co prowadzi do zmniejszonej zdolności przetrwania i reprodukcji.

Od wyjścia z Edenu nie ma żadnej zmiany (ewolucji) na poziomie etycznym lub moralnym. Ciągle występują te same problemy i dylematy, ciągle ludzie sami sobie ustalają sprawiedliwość, panuje egoizm, dochodzi do wojen i zabijania, czyli do grzeszenia... Rozwój technologiczny nic nie zmienia w tej kwestii, a czasem nawet ją potęguje... Cały człowiek i jego (upadła)natura......
Gatunek ludzki nie ewoluuje. Naprawdę jesteśmy coraz gorsi, z każdym pokoleniem w naszym DNA gromadzi się coraz więcej błędów genetycznych (mutacji). Jesteśmy teraz w gorszej sytuacji niż kiedyś. Mutacje zaczęły się po upadku, kiedy Bóg już nie podtrzymymuje w doskonałości swojego stworzenia z powodu grzechu i przekleństwa.

Czy ewolucja coś tu zmieni? Czy stworzy jakichś superludzi? Nie, ewolucja nie istnieje i Bóg jej nie używa. Człowiek z natury się nie zmieni żadnym naturalnym procesem, żadną ewolucją. Potrzebuje Jezusa i przejścia przez śmierć duchową, a następnie zmartwychwstania przez Jego krew... gdyby człwiek podlegał ewolucji, to duch nie mógłby panować nad ciałem, bo ewolucja jako proces naturalistyczny nieubłaganie mu w tym przeszkodzi, a jednak...... to jedyna droga do ewolucji...


Człowiek i jego "ewolucja":.

Kim jest człowiek według Boga:
- Księga Rodzaju 5:1-2:
"To jest księga pokolenia Adama. Tego dnia, gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga go uczynił. Mężczyzną i niewiastą ich stworzył, a gdy ich stworzył, nadał im błogosławieństwo i nazwał ich «człowiek»."
- Księga Rodzaju 9:6:
"Kto rozlewa krew człowieka, przez człowieka będzie jego krew rozlana, bo na obraz Boży uczynił człowieka."
- Ksiega Rodzaju 1: 26-27:
- A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
- Księga Mądrości 2:23:
"Bóg bowiem stworzył człowieka na niezniszczalność, uczynił go obrazem własnej wieczności."
- List do Kolosan 3:10:
"i przyoblekliście się w nowego człowieka, który się odnawia na prawdziwe poznawanie, na obraz Tego, który go stworzył."
- List do Ef 4:24:
"i przyoblekliście się w nowego człowieka, który według Boga został stworzony w prawości i świętości prawdy."
- List Jakuba 3:9:
"Tym samym językiem błogosławimy Boga i Ojca, i tym samym językiem przeklinamy ludzi, którzy na podobieństwo Boga są stworzeni."

W Księdze Rodzaju 1:27 jest mówione, że Adam został stworzony "na obraz Boga" przez wyraźnie odrębne działanie twórcze. Tylko człowiek otrzymał "tchnienie życia" od Boga, co dało mu ducha, co oznacza, że przekracza on świat zwierząt (Kazn. 12:7; 1 Tes 5:23). Tylko w przypadku Adama Bóg "użył swoich rąk" (Rodzaju 2:7), co sugeruje szczególne zaangażowanie Boga w tworzenie człowieka. Tylko człowiek może komunikować się z Bogiem, posiada dar mowy i modlitwy. Tylko człowiek ma wolną wolę i zdolność do twórczego myślenia. Psalm (8:5) mówi, że człowiek został stworzony "nieco niżej od istot niebieskich". W Liście do Koryntian (1 Kor. 15:39), zauważa się różnicę w ciele człowieka i zwierząt. Tylko o człowieku mówi się, że został stworzony nie tylko "przez Boga", ale również "dla Niego" (Kol. 1:16). W przeciwieństwie do zwierząt, człowiek jest istotą wieczną, a jego istnienie nigdy nie kończy się, nawet po śmierci ciała (Łuk16:19-31).

Według tych i innych fragmentów Biblii, człowiek i zwierzęta są fundamentalnie różne zarówno z naukowej, jak i biblijnej perspektywy. Człowiek, stworzony na obraz Boga, posiada unikalne zdolności i cechy, które odróżniają go. Te unikalne cechy obejmują zdolność do mowy i abstrakcyjnego myślenia, pełną dwunożność, możliwość wyrażania emocji oraz posiadanie duchowej natury, która pozwala na komunikację z Bogiem. Zgodnie z Biblią, tylko człowiek otrzymał "tchnienie życia" od Boga, co nadało mu nieśmiertelną duszę, co również stanowi zasadniczą różnicę między ludźmi a zwierzętami. W odniesieniu do ewolucji, pomimo że zwierzęta i ludzie mogą dzielić pewne podobieństwa biologiczne, istnieje szeroka, nieprzekraczalna przepaść pomiędzy nimi. Zarówno na poziomie biologicznym, jak i duchowym, człowiek jest odrębnym stworzeniem, które przewyższa zwierzęcy świat. Istotnym jest również fakt, że według Pisma Świętego, tylko człowiek został stworzony nie tylko "przez Boga", ale również "dla Niego", co oznacza wyższe powołanie człowieka w porównaniu do zwierząt. Zauważalne są również różnice na poziomie cielesnym - zgodnie z (1 Kor 15:39), istnieją różne rodzaje "ciał" - ludzie, zwierzęta, ptaki i ryby mają różne "ciała", co w kontekście molekularnym oznacza różnice w składzie i funkcji białek.
Wreszcie, w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek jest istotą wieczną, jego istnienie nie kończy się nawet po śmierci ciała. W przyszłości czeka go zmartwychwstanie do nieśmiertelnego ciała. Ta fundamentalna różnica podkreśla wyjątkowość człowieka jako stworzenia na obraz Boga.


Podsumowując......
Bóg cały czas podtrzymuje ten świat i wszystko co na nim jest aż do czasu "sądu..." - ..." 7 A to samo słowo zabezpieczyło obecnie niebo i ziemię jako zachowane dla ognia na dzień sądu i zguby bezbożnych ludzi."(2P3). Nie tylko na polu dziedziny fizyki kwantowej zauważamy, że istnieją jakieś siły które w "niewyjaśniony" sposób podtrzumuja materię i procesy w takim stanie jakim są, m. in,. koncept "fine tunnig". Dlatego nie ma mowy, aby Bóg "rozpoczął" jakiś proces np. ewolucję i zostawił "ją samą sobie" - Bóg cały czas aktywnie bierze we wszystkim udział - podtrzymuje, nie jest Bogiem tzw. "God of gaps", do czasu.... sądu...... Potem taka Ziemia zostanie zniszczona i żadan ewolucja tu nie pomoże.

Nie ma mowy, w konteście powyższego, aby człowiek był jakimś pół produktem, który się w jakimś momencie rozwinął(może z małpy), "doznał" jakiejś lepszej inteligencji lub nawet pochodził od eukariontów, to się nie zgadza z kontekstem objawienia (Biblii), jak i faktami jakie odkrywamy na polu naukowym.

Gdyby człowiek podlegał ewolucji i jej prawom(naturalistycznym), to te elementy nie byłyby możliwe:

- Gal 5:16-17: "Mówię więc: według Ducha postępujcie, a nie będziecie pobłażać żądzy cielesnej. Bo ciało pożąda przeciwnie do Ducha, a Duch przeciwnie do ciała. Te bowiem są sobie przeciwne, abyście nie czynili tego, co chcecie."

- Rzy 8:5-6: "Ci bowiem, którzy żyją według ciała, myślą o tym, co cielesne, ale ci, którzy według Ducha, o tym, co duchowe. Myśl bowiem cielesna to śmierć, ale myśl duchowa to życie i pokój."

- 1 Kor 9:27: "Lecz ja dręczę swoje ciało i je ujarzmiam, aby innym, choćbym sam głosił, nie okazać się niezdolnym."

- Rzymian 12:1: "Zachęcam was więc, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście ciała swoje dali jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu: to będzie wasza duchowa służba Boża."
Ostatnio zmieniony 2023-07-03, 10:56 przez Przeemek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2200 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: sądzony » 2023-07-03, 10:45

Przeemek pisze: 2023-07-03, 10:43 Ja rozumiem, że Tomasz z Akwinu może mieć swoje przymyślenia, ale nie jest on wyrocznią Boga i nie reprezentuje Bożego objawienia, więc może się mylić.....
Skoro on tak i Ty.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ