a Prawda cię wyzwoli

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andej » 2023-05-31, 19:24

Edom pisze: 2023-05-31, 19:01 Jeśli Chrystus nie przyszedł zmieniać Prawa, ale go wypełnić, to którą Księgę Biblii uznał byś za 'Źródło' Prawdy, lub najbliższą Źródłu ?
Najpierw odniosę się do "jeśli". Otóż wierzę Chrystusowi, zatem wierzę, że nie tryb warunkowy nie jest na miejscu.

Natomiast pytanie o Księgę mnie zastanawia. I trochę wzbudza nieufność. albowiem uważam, że Biblii nie należy traktować wycinkowo, ale jako całość.

Za źródło prawdy uważam bezpośrednie objawienia Ojca i to co Syn objawił na temat Ojca. Jednak najważniejszym w prawdzie nie jest dociekanie tajemnic Bożych, ale wypełnianie Jego oczekiwać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-05-31, 20:05

Andy72 pisze: 2023-05-31, 19:06
Edom pisze: 2023-05-31, 19:01 Ja skierował bym się do Księgi Hioba, jako że jest to nie tylko najstarsza Księga Biblii,
nie wiedziałem, ciekawe
Edom pisze: 2023-05-31, 19:01 ale też jest to Księga w której sam Hiob powołuje się na Chrystusa, i to ponad 1500 lat przed Jego narodzeniem.
W którym miejscu się powołuje?
Witaj Andy,
tak, ogólnie uznaną opinią biblistów Księga Hioba choć nie jest pierwszą księgą Biblii, jest Jej najstarszą Księgą.

Jeśli chodzi o wzywanie Wybawiciela przez Hioba to jest o tym napisany też ciekawy artykuł.
https://rbl.ptt.net.pl/index.php/RBL/ar ... /1308/2665

Pozdrawiam

Dodano po 22 minutach 19 sekundach:
Andej pisze: 2023-05-31, 19:24
Edom pisze: 2023-05-31, 19:01 Jeśli Chrystus nie przyszedł zmieniać Prawa, ale go wypełnić, to którą Księgę Biblii uznał byś za 'Źródło' Prawdy, lub najbliższą Źródłu ?
Najpierw odniosę się do "jeśli". Otóż wierzę Chrystusowi, zatem wierzę, że nie tryb warunkowy nie jest na miejscu.

Natomiast pytanie o Księgę mnie zastanawia. I trochę wzbudza nieufność. albowiem uważam, że Biblii nie należy traktować wycinkowo, ale jako całość.

Za źródło prawdy uważam bezpośrednie objawienia Ojca i to co Syn objawił na temat Ojca. Jednak najważniejszym w prawdzie nie jest dociekanie tajemnic Bożych, ale wypełnianie Jego oczekiwać.
Przyznaję się do błędu, wyraz 'jeśli' nie jest tu na miejscu. Powinienem użyć wyrazu 'pisząc'. Prawie 40 lat na obczyźnie daje się we znaki.

Księgę Hioba zasugerowałem ponieważ jest ona nie tylko najstarszą księgą Biblii, ale jest też najbardziej zbliżona Przymierzu (Rodzaju 12) jakie Bóg zawarł z Abrahamem, Przymierzu które dało początek naszej Chrześcijańskiej Religii.
Księga Hioba to jedna z najwspanialszych części natchnionego Pisma Świętego, uzupełniona przez niebiosa składnica pocieszenia i pouczeń teologii patriarchalnej.

Czytając tą księgę poznajemy prawa i tajemnice Boga, o których 1500 lat po jej napisaniu Chrystus nam przypominał, wtedy łatwiej jest nam się do nich odnieść - wypełniać je.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2023-05-31, 20:29 przez Edom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andej » 2023-05-31, 21:42

Edom pisze: 2023-05-31, 20:27 Księga Hioba to jedna z najwspanialszych części natchnionego Pisma Świętego,
A czytałeś ją może w wydaniu Romana Brandstaettera? Wspaniałe rozwinięcie dające, przynajmniej mi, wgląd w mentalność żydowską i w ich rozumienie tejże historii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-05-31, 22:12

Andej pisze: 2023-05-31, 21:42
Edom pisze: 2023-05-31, 20:27 Księga Hioba to jedna z najwspanialszych części natchnionego Pisma Świętego,
A czytałeś ją może w wydaniu Romana Brandstaettera? Wspaniałe rozwinięcie dające, przynajmniej mi, wgląd w mentalność żydowską i w ich rozumienie tejże historii.
Przyznam że nie czytałem, jedyną pozabiblijną wersję jaką posiadam to tłumaczenie Cyklowa.

Nie bardzo rozumiem jak Brandstaetter mógł opisywać mentalność żydowską w Księdze Hioba skoro Hiob, jak i jego krewni / przyjaciele nie byli ani żydami ani innymi Izraelitami. Religia żydowska też za czasów Hioba jeszcze nie istniała.

To co bym polecił dla rozwinięcia tematu tej księgi to Testament Hioba, bardzo ciekawa apokryfa z przełomu naszej ery.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Testament_Hioba

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andej » 2023-05-31, 22:25

Ale to, co zostało spisane, spisane zostało dla Żydów. Tak, aby oni to zrozumieli. Aby potrafili z tego wyciągnąć naukę, wnioski. Aby docierał głęboki sens, a nie tylko powierzchowna warstwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Dezerter » 2023-05-31, 23:20

Edom pisze: 2023-05-31, 17:17 (...)

Dodano po 30 minutach 8 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-05-29, 21:16
Edom pisze: 2023-05-29, 13:16 Witam, jestem poszukiwaczem Prawdy, i szukam zainteresowanych Prawdą.

Pozdrawiam
Mam złe doświadczenia z "edomitami", aż się boję twojej prawdy
ale mam nadzieję, że się mylę co do ciebie
Jedną z moich ulubionych sentencji jest
Nie ma większej religii ponad Prawdę
więc dobrze trafiłeś
Prawdopodobnie nie poznałeś / zrozumiałeś jeszcze prawdziwych Edomitów Dezerterze, więc doświadczenia Twoje mogą być w stosunku do nich omylne.

Jeśli jednak o Prawdę chodzi to myślę że w pewnym sensie się rozumiemy / zgadzamy.

Ja postrzegam Prawdę nie tylko jako religię, ale też jako religię Chrystusa.

Jeśli więc Prawda to Nazara (Ew. Filipa), to tytuł Chrystus Nazarejczyk zaczyna nabierać sensu - Chrystus wyznawca Prawdy / Nazary - (religii zwanej Prawdą / Nazarą).

Pozostaje tylko pytanie, co to za Religia ta Prawda - Nazara. Gdzie są jej korzenie / początki?

Pozdrawiam
Niestety poznałem :( :-o [-( i widzę, że jesteś jednym z błądzących po czerwonej ziemi
więc od razu powiem poczytaj najpierw Regulamin :-w

A wracając do prwdy
To najstarszą księga Starego Przymierza jest Księgę Liczb a nie Hioba
natomiast najstarsze źródło to Jahwisja i Elochista
najstarszymi fragmentami są pieśni/hymny Miriam i Debory
Idąc tym tropem, naukowcy uważają, że najstarsze starotestamentalne teksty są zapisem tychże hymnów i pieśni używanych najprawdopodobniej w czasie liturgii i nabożeństw, w trakcie bitwy lub po jej zakończeniu. Możemy tu wskazać Pieśń Miriam z Wj 15, którą datujemy na 1280 r. przed Chrystusem i łączymy z opisem wyjścia z Egiptu. Drugim tekstem jest Pieśń Debory z Sdz 5, powstała zapewne ok. 1125 r. przed Chrystusem po zwycięstwie Izraelitów nad Kananejczykami w bitwie pod Tanach.
https://www.niedziela.pl/artykul/118746 ... amencie-sa
żadna z tych trzech wersji nie mówi o Hiobie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-06-01, 03:09

Andej pisze: 2023-05-31, 22:25 Ale to, co zostało spisane, spisane zostało dla Żydów. Tak, aby oni to zrozumieli. Aby potrafili z tego wyciągnąć naukę, wnioski. Aby docierał głęboki sens, a nie tylko powierzchowna warstwa.
Czemu tak uważasz Andej?

Chrystus nie przyszedł tylko po to aby tylko Żydzi poznali
Prawdę i zostali zbawieni.
W Ewangelii Marka czytamy:
JEZUS CUDOTWÓRCA I NAUCZYCIEL

Napływ ludu3

7 Jezus zaś oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. A szło za Nim wielkie mnóstwo ludu z Galilei. Także z Judei, 8 z Jerozolimy,

z Idumei (EDOMU)

i Zajordania oraz z okolic Tyru i Sydonu szło do Niego mnóstwo wielkie na wieść o Jego wielkich czynach.
Byli więc pośród nich też Edomici - potomkowie Ezawa / Edoma.
Z dwunastu Apostołów tylko Judasz był Żydem, pozostali Apostołowie pochodzili z Galillei, byli oni Galilejczykami
mówiącymi językiem Aramejskim, a nie jak Paweł i jego uczniowie językiem hebrajskim. Nawet Jezus zwracając się do Pawła mówił do niego po Hebrajsku.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andej » 2023-06-01, 08:51

OK, zastąpmy słowo Żydów, słowem Semitów.

A sens taki, że Słowo miało trafiać do ludzi. Do zwykłych am haarec. Choć i do uczonych. Musiało być zrozumiałe dla ogółu. Dlatego słownie "malowane obrazami". Odnoszące się do ówczesnej teraźniejszości, mentalności czy zwyczajów.

Nasuwa mi się skojarzenie (zwykle odbierane negatywnie, choć kiedyś koniecznością było) z Biblia pauperum. Nie pod względem treści, ale formy przekazu. Czyli obrazami znanymi z życia malowanymi słowami, przykładami...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-06-01, 15:32

Andej pisze: 2023-06-01, 08:51 OK, zastąpmy słowo Żydów, słowem Semitów.

A sens taki, że Słowo miało trafiać do ludzi. Do zwykłych am haarec. Choć i do uczonych. Musiało być zrozumiałe dla ogółu. Dlatego słownie "malowane obrazami". Odnoszące się do ówczesnej teraźniejszości, mentalności czy zwyczajów.

Nasuwa mi się skojarzenie (zwykle odbierane negatywnie, choć kiedyś koniecznością było) z Biblia pauperum. Nie pod względem treści, ale formy przekazu. Czyli obrazami znanymi z życia malowanymi słowami, przykładami...
To mi się podoba Andej, choć nie mam nic przeciwko temu aby do Semitów - potomków Sema, dołączyć też Indio-Europejczyków - potomków Jafeta, bo to przecież według Błogosławieństwa udzielonego Noemu to potomkowie Jafeta mieli zamieszkać w namiotach Sema, połączyć się z nimi.

Ale skoncentrujmy się może na potomkach Abrahama, bo to przecież z nim Bóg zawarł obowiązujące nas do dziś Przymierze (Księga Rodzaju 12)

STARY TESTAMENT - Księga Rodzaju 12
 
Bóg powołuje Abrama

1 Pan rzekł do Abrama:
«Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej
i z domu twego ojca
do kraju, który ci ukażę.

2 Uczynię bowiem z ciebie wielki naród,
będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię:
staniesz się błogosławieństwem.


3 Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą,

a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył.

Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo
ludy całej ziemi».

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-06-08, 10:46

Praktyk pisze: 2023-05-29, 15:03
AdamS. pisze: 2023-05-29, 14:10
Edom pisze: 2023-05-29, 13:16 Witam, jestem poszukiwaczem Prawdy, i szukam zainteresowanych Prawdą.
Witaj w naszym gronie, Edom! A jak rozumiesz prawdę i z czym ją kojarzysz?
Ja bym zapytał dodatkowo, "który kawałek prawdy cię interesuje" ? Cała prawda to ogromna ilość informacji. :)
Witaj Praktyk,
Wybacz że Twój wpis umknął mojej uwadze.

Osobiście Prawdę rozumiem jako Zrozumienie oparte na Faktach. Kojarzę ją z Nazarą - religią Minejczyków.

Wierze że gdy Chrystus mówiąc 'Poznacie Prawdę a Prawda was wyzwoli' miał właśnie na myśli Jego religię - Nazarę, religię Minejczyków / Esseńczyków.

Część Prawdy która od dekad mnie fascynuje to wiara / religia i historia prawdziwie 'Wybranego Narodu', tego poprzez który, według Przymierza jakie Bóg zawarł z Abrahamem (Rodzaju 12) miało zstąpić na narody Błogosławieństwo Boże.

Pozdrawiam

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-08, 10:56

Poznanie Prawdy nie laczy sie z religia, tylko poznaniem, ktore jest dane, a nie wyuczone.
Trudno to doslownie wytlumaczyc, ale chodzi o cos w rodzaju skojarzenia fatkow dajace pelny i logiczny obraz wszystkich Nauk i przekazow Boga.
Te roznice miedzy wyznaniowe to nie szukanie Prawdy tylko trwanie w polprawdach, a tym samym poza Prawda. Zwlaszcza gdy w gre wchodzi ludzkie, ziemskie-materialne podejscie do Prawdy.
Sam fakt nieodpartej potrzeby dyskusji, czy tez jak to widac prob niemal silowego nawracania innych jest dowodem na trwanie w polprawdach.
Ostatnio zmieniony 2023-06-08, 11:03 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Edom

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Edom » 2023-06-08, 10:58

AdamS. pisze: 2023-05-29, 14:10
Edom pisze: 2023-05-29, 13:16 Witam, jestem poszukiwaczem Prawdy, i szukam zainteresowanych Prawdą.
Witaj w naszym gronie, Edom! A jak rozumiesz prawdę i z czym ją kojarzysz?
Witaj Adams,
Wybacz że Twój wpis umknął mojej uwadze.

Osobiście Prawdę rozumiem jako Zrozumienie oparte na Faktach. Kojarzę ją z Nazarą - religią Minejczyków.
Wierze że gdy Chrystus mówiąc 'Poznacie Prawdę a Prawda was wyzwoli' miał właśnie na myśli Jego religię - Nazarę, religię Minejczyków / Esseńczyków.

Pozdrawiam

Dodano po 10 minutach 14 sekundach:
faraon pisze: 2023-06-08, 10:56 Poznanie Prawdy nie laczy sie z religia, tylko poznaniem, ktore jest dane, a nie wyuczone.
Trudno to doslownie wytlumaczyc, ale chodzi o cos w rodzaju skojarzenia fatkow dajace pelny i logiczny obraz wszystkich Nauk i przekazow Boga.
Te roznice miedzy wyznaniowe to nie szukanie Prawdy tylko trwanie w polprawdach, a tym samym poza Prawda. Zwlaszcza gdy w gre wchodzi ludzkie, ziemskie-materialne podejscie do Prawdy.
Zupełnie zgadzam się z tobą Faraon, że „chodzi o skojarzenie FAKTÓW dające pełny i logiczny obraz".
Tego właśnie szukam w Biblii, szukając logicznego obrazu opartego na FAKTACH, a nie na opiniach narratorów biblijnych.

Fascynuje mnie w Biblii historia faktycznego Narodu Wybranego, poprzez który według Przymierza zawartego z Abrahamem (Rodzaju 12) miało zstąpić na ludzkość Błogosławieństwo Boże.

Pozdrawiam

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-08, 11:15

Tego raczej sam nie znajdziesz. Ale szukaj.
Tak czy innaczej, zrozumienie Prawdy jest darem, a nie nauczeniem sie.
Jednak ci ktorzy szukaja, znajda, dostana ten Dar. Juz niedawno pisalem ze jezus powiedzial, "nikt nie przychodzi do mnie, jesli go Ojciec nie pociagnie".
Mozna kogos nawracac przez dziesieciolecia i nic to nie da, jesli tego kogos "Ojciec nie pociagnie".
A w miedzyczasie, te niemal silowe nawracania, moga okazac sie faktem ktory uniemozliwial nawrocenie, czyli dzialaniem totalnie przeciwnym niz intencje.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 12:42

To tylko gdybanie, jaka wiare mial na mysli Chrystus, poniewaz On stanowi sedno wiary, a wszelkie wiary pochodza ( przynajmniej w naszym kregu ) od Niego; wynika z tego, ze nie stworzyl wiary na podstawie wiary, ale sam On jest wykladnia Wiary.
Dlatego uwazam, ze takie badackie podejscie Edomie do Biblii wiedzie tylko i jedynie na manowce.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andy72 » 2023-06-08, 12:54

konserwa pisze: 2023-06-08, 12:42 Dlatego uwazam, ze takie badackie podejscie Edomie do Biblii wiedzie tylko i jedynie na manowce.
Moim zdaniem, jeśli uczciwie szuka Prawdy to dobrze, mało kto na tym forum może poza Markiem, i nie wiem kim jeszcze, ma tyle wiedzy.
Może można by sparafrazować Pasteura: spora ilość wiedzy oddala od katolicyzmu, ale jeszcze większa ilość wiedzy może sprowadzić spowrotem, więc pozostaje życzyć Edomowi, by pogłębiał swą wiedzę z wielu źródeł i był przy tym uczciwy intelektualnie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ