Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6249
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 706 times

Re: Psychoterapia

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-15, 19:40

Uważam jak Twoja żona.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Ate » 2023-05-16, 13:20

Jak sama wkleiłaś, piszą tam wyraźnie: "w odpowiedzi na wielkie zainteresowanie...", więc z czym masz problem? Tobie to nie odpowiada, to nikt ci nie każe z tego korzystać, ale widocznie są osoby, które dokładnie czegoś takiego poszukują. Więc żyj i daj żyć innym, a nie tu jakieś polowanie na czarownice urządzasz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6249
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 706 times

Re: Psychoterapia

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-16, 17:27

Ale czemu krytyka niesprawdzonych metod ma być polowaniem na czarownice? To dość logiczne.

Właśnie to zainteresowanie jest niepokojące. To już ksiądz i Kościół nie styka, musi być nawet terapia katolicka, szkolenia sa, cuda na kiju. Chcesz to korzystaj, ja ci nie bronię, ale nie zabraniaj komuś krytykować. Mamy wolność słowa na forum.

To może ja też zacznę brać kasę za poradnictwo duchowe? @faraon na bank przyjdzie😁I wynajde sobie niesprawdzoną formę terapii, mam wyobraźnię, mogę to zrobić. 160 za pół godzinki i jesteś na prostej drodze do Boga. Ci psychologowie nie mają tylko w nazwie katolicki, ale obiecują to, co obiecał Jezus. Chore.
Ostatnio zmieniony 2023-05-16, 17:32 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2023-05-31, 12:27

"Najważniejszą rzeczą, jaką terapeuta ma do zaoferowania, jest autentyczna, uzdrawiająca relacja, z której pacjent może wydobyć to, czego potrzebuje. Ulegamy złudzeniu, jeśli sądzimy, że czynnikiem uzdrawiającym jest jakieś konkretne działanie – czy będzie to interpretacja, wskazówka, zmiana etykiety, czy gwarancje bezpieczeństwa."

Irvin D. Yalom
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Lord_Maru

Re: Psychoterapia

Post autor: Lord_Maru » 2023-06-01, 11:10

Byłem na psychoterapii psychodynamicznej, behawioralno-poznawczej i jeszcze jakiejś. Po pół roku terapii psychodynamicznej stwierdziłem, że to strata czasu i przede wszystkim pieniędzy. Może gdybym trafił na jakąś grupową to poznałbym nowych ludzi, a tak to mam już za sobą z czterech terapeutów, żaden nie pomógł rozwiązać moich problemów albo chociaż zrozumieć.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2023-06-01, 11:18

Niestety, wydaje mi się, że nie wszyscy psychoterapeuci znają się na rzeczy (jak w każdym zawodzie), psychoterapia (ponoć) nie jest dla każdego, no i nie wszystkich zaburzeniach czy chorobach jest wskazana. Nie wiem jak to się ma do schizofrenii paranoidalnej :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Lord_Maru

Re: Psychoterapia

Post autor: Lord_Maru » 2023-06-01, 17:14

sądzony pisze: 2023-06-01, 11:18 Niestety, wydaje mi się, że nie wszyscy psychoterapeuci znają się na rzeczy (jak w każdym zawodzie), psychoterapia (ponoć) nie jest dla każdego, no i nie wszystkich zaburzeniach czy chorobach jest wskazana. Nie wiem jak to się ma do schizofrenii paranoidalnej :-?
Akurat psychoterapię miałem przy diagnozie zaburzeń lękowych i depresyjnych, a także w późniejszym etapie w zaburzeniach nastroju i osobowości. Psychoterapeutki na NFZ to była tragedia, a niektóre prywatne, które odwiedziłem tylko raz, nie chciały prowadzić mnie z racji trudności sprawy, więc tak, są psychoterapeuci i psychoterapeuci. Kwestia tego, że każdy może zostać psychoterapeutą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2023-06-01, 19:02

Lord_Maru pisze: 2023-06-01, 17:14 Kwestia tego, że każdy może zostać psychoterapeutą.
Fakt, że ktoś został terapeutą, nie oznacza, że nim Jest.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Ate » 2023-06-01, 19:23

Większość ludzi, z którymi się spotykam w jakiejkolwiek wykonywanych przez nich profesji, pracuje "na odwal". Ludzie z powołaniem i zaangażowani to zawsze rarytas. A tym bardziej w profesjach tak wypalających jak praca z ludźmi, a szczut szczytów - praca z ludźmi z rozmaitymi lroblemami, zaburzeniami i deficytami, jaką jest praca terapeuty.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2023-06-16, 19:19

Polecam gorąco:

"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Viridiana » 2023-07-15, 10:30

Lord_Maru pisze: 2023-06-01, 17:14 Psychoterapeutki na NFZ to była tragedia, a niektóre prywatne, które odwiedziłem tylko raz, nie chciały prowadzić mnie z racji trudności sprawy, więc tak, są psychoterapeuci i psychoterapeuci. Kwestia tego, że każdy może zostać psychoterapeutą.
Albo tego, że zawód psychoterapeuty (chyba) nadal nie jest regulowany prawnie.
Ja byłam na psychoterapii na NFZ i bardzo dobrze trafiłam, więc widocznie miałam szczęście. #:-s
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18981
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4617 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-15, 20:20

Przypomina się stary, smutny kawał. Kumpel do kumpla:
"Jak sobie pomyślę, jakim jestem inżynierem, to boję się pójść do lekarza..."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14945
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4187 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2023-07-16, 01:08

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-15, 20:20 Przypomina się stary, smutny kawał. Kumpel do kumpla:
"Jak sobie pomyślę, jakim jestem inżynierem, to boję się pójść do lekarza..."
Coś w tym jest Marku dzisiaj miałem rozmowę w kilkunastoosobowym gronie ludzi zazwyczaj z wyższym wykształceniem i większość miała bardzo krytyczny stosunek do dzisiejszego poziomu edukacji :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: faraon » 2023-07-16, 03:32

Dezerter pisze: 2023-07-16, 01:08
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-15, 20:20 Przypomina się stary, smutny kawał. Kumpel do kumpla:
"Jak sobie pomyślę, jakim jestem inżynierem, to boję się pójść do lekarza..."
Coś w tym jest Marku dzisiaj miałem rozmowę w kilkunastoosobowym gronie ludzi zazwyczaj z wyższym wykształceniem i większość miała bardzo krytyczny stosunek do dzisiejszego poziomu edukacji :(
Ja od wielu lat o tym pisze.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2023-07-16, 09:57

Moi chłopcy przystępując do matury wyśmiewali się z kryteriów. Uważali, że tylko kompletny tuman może nie zdać. To było dawno. A teraz, pomimo tego, że jeszcze bardzie obniżono wymagania, 15 % nie zdało.
Pomagałem w matematyce uczniowi 8 klasy. Nie znał tabliczki mnożenia, praw takich jak np. rozdzielności mnożenia, przemienności, wzorów na powierzchnię itp. Oczywiście zbrakł czasu, aby nauczyć w miesiąc to, czego nie nauczyło się przez 8 lat. Ale zaliczył, i to całkiem dobrze. Koszmar.
Ponad pól wieku temu pomagałem komuś przez maturą. I takie same były problemy. Podobna niewiedza.

Ale czy psychoterapia na to pomoże? Nie sądzę.
Wydaje mi się, że teraz jest tak, jak onegdaj z przywilejami szlacheckimi. Każdy obiecywał, dawał. Jedni licytowali z drugimi. Kto da więcej.

Poza tym, kto miałby zostać poddany tej psychoterapii, aby w skali państwa zmienić coś na lepsze?
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 10:00 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”