Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: sądzony » 2023-06-02, 08:04

faraon pisze: 2023-06-02, 07:44 O tym samym mowil Jezus mowiac o wylupaniu oka, czy odcieciu reki.
Grzech jest nie tylko ogolnie rozumianym grzechem jako zly czyn, jest takze profanacja samego czlowieka, ktory jest swiatynia Boga.
Nie wiem czy wiem co chcesz powiedzieć, ale przychodzi mi na myśl:

„To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.” Rz 6,6
faraon pisze: 2023-06-02, 07:44 Jest to takze warunkiem Sakramentu Pojednania, by to cialo nie bylo profanum przyjmujacym Komunie Sw.
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: faraon » 2023-06-02, 08:20

Tu wlasnie widac jak powinno wygladac wspolzycie malzenskie, czy jest to zaspokajanie swoich pozadan, czy Milosc.
Zaspokajanie swoich pozadan na wspolmalzonku-malzonce jest profanacja ich ciala. Milosc jest tego odwrotnoscia, choc tez prowadzi do wspolzycia seksualnego.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-02, 09:02

faraon pisze: 2023-06-02, 02:15 Nie wiem o co ci chodzilo i nie interesuje mnie to.
Wiem natomiast o co mi chodzilo i napisalem to w odpowiedzi sadzonemu, a ze tobie cos sie z czyms innym kojazy, to musisz sam siebie wypytac, bo skojazenia sa oparte jedynie na tym co czytajacemu chodzi po glowie.

I popraw cytowanie, bo zrobiles ze swojej wypowiedzi moja.

cytowałem tak by pokazac w czym rzecz,
dlatego chcialem doprecyzować w ktorym kierunku idzie twoja wypowiedz, a ze sie uniosłeś... Hmmm :)
za duzo pojawiało sie w chrzescijaństwie tendencji do uznawania ciała jako zlego. Jest niedoskonałe skazone grzechem ale uswiecone Bożym działaniem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-02, 09:40

faraon pisze: 2023-06-02, 08:20 Tu wlasnie widac jak powinno wygladac wspolzycie malzenskie, czy jest to zaspokajanie swoich pozadan, czy Milosc.
Zaspokajanie swoich pozadan na wspolmalzonku-malzonce jest profanacja ich ciala. Milosc jest tego odwrotnoscia, choc tez prowadzi do wspolzycia seksualnego.
To zależy, co podkładasz pod wyrażenie "zaspokajanie swoich pożądań".
W tym co piszesz dźwięczy (co już zauważył bodajże @Gzresznik Upadający ) pewien manicheizm. Tymczasem w małżeństwie miłość cielesna (a więc pociąg fizyczny) i ta duchowa to nie przeciwieństwo, ale symfonia. I wielkim złem jest oddzielanie jednego od drugiego, a tym bardziej przeciwstawianie.
Zresztą nawet nauka Kościoła stwierdza, że jednym z zadań (choć nie pierwszoplanowym) aktu małżeńskiego jest uśmierzanie czy też wykorzystywanie w dobrym celu pożądania (pisał o tym również święty Paweł w I Liście do Koryntian). Ciało to nie coś złego - jesteśmy także ciałem. Stąd "teologia ciała" tak rozwinięta przez św. Jana Pawła II.

Świętoszkowate podejscie (będące w gruncie rzeczy pruderią), które deprecjonuje ciało, neguje i uważa za coś złego ludzki pociąg, postulując jakieś stronienie od tego, co jest darem dla małżeństwa, rozbiło już niejedno małżeństwo.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: faraon » 2023-06-02, 09:44

By bylo to symfonia, to pierwsze skrzypce ma Milosc i to taka z duzej litery, a reszta to akompaniament.

A te oddzielania to ty ciagle robisz zmieniajac swoimi zlosliwymi wstawkami sens wielu dyskusji, bo nigdy tego nie rozdzielalem jak tez i nigdy nie twierdzilem ze wspolzycie seksualne jest zle. To ciagle byly jedyne twoje insynuacje, do ktorych do tego stopnia sie przyzwyczailes ze uwazasz je za moje wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2023-06-02, 09:47 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-02, 09:50

Chyba słabo znasz się na muzyce :)
Symfonia to symfonia. Instrumenty nie przeczą sobie, lecz wspomagają. Tak jak w orkiestrze skrzypce nie przeciwstawiają się fagotowi, a ten trąbce. Każdy instrument ma swoje miejsce.
Jak będziesz jeden z nich deprecjonował to koncert nie wyjdzie.
(...)
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 00:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: faraon » 2023-06-02, 09:59

Juz ci wielokrotnie pisalem ze niczego nie deprecjonuje, dotrze to wkoncu do twojej swiadomosci czy jeszcze kolejne 8 lat bede musial powtarzac.
Tak jak bez pierwszych skrypiec nie bedzie symfonii, tak i bez Milosci nie bedzie aktu malzenskiego, tylko zwykle ciupcianie.

(...)
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 00:07 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Dezerter » 2023-06-02, 20:31

Zamykam wątek do czasu rozpatrzenia zgłoszeń i uspokojenia emocji
Posprzątałem z grubsza, proszę nie kontynuować personalnych wpisów, rozmawiamy nie o ludziach a na temat
Seks a zagrożenie życia żony w ciąży
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 00:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”