Nowy ateizm

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Abstract » 2023-04-25, 06:57

@Hildegarda poczytaj kolegę z wątku o determinizmie. On pisze o świadomości, a wierzy że czyn następuje po sygnale ze sfery nieświadomej, dopiero po czynie impuls płynie do sfery świadomej. Zaglądnij do działu psychologia.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Andej » 2023-04-25, 08:33

Tomek_T pisze: 2023-04-24, 23:21 Po pierwsze - ateiści też chowają zmarłych i składają kwiaty. To nie jest wyraz religijności. Słonie też oplakują zmarłych.
Masz rację. To tylko przejaw naśladowania zachowań religijnych, którymi przesiąkli. Z którymi walczą u innych i nie zauważają ich u siebie.
Tomek_T pisze: 2023-04-24, 23:21 Słonie też oplakują zmarłych.
A jeszcze bardziej krokodyle, które ronią łzy nawet nad swoimi ofiarami.
Tomek_T pisze: 2023-04-24, 23:21 Po drugie to że religie pojawiły się wcześnie w procesie rozwoju ludzi nie świadczy ani o tym że są prawdziwe,
No nie, oczywiście, że były sztuczne. I specjalnie wyreżyserowane. Tak pod publiczkę.
Tomek_T pisze: 2023-04-24, 23:21 nie świadczy ... o tym że są dzisiaj korzystne.
I zapewne z tego powodu ateiści to naśladują. Zapętliłeś się.
Tomek_T pisze: 2023-04-24, 23:21 Sprowadzając ad absurdum zabójstwa i gwałty też są wpisane w ludzką naturę od samego początku, odkąd tylko świadomość się pojawiła.
Niestety, tak. I wiemy nawet, skąd się to wzięło. Masz całkowita rację co do spuścizny grzechu pierworodnego. Jeno dziwię się, że powołujesz się tu na rolę praprzyczyny. Myslałem, że ateisci odrzucaja. Że walczą ze wszystkimi przejawami wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: greg77 » 2023-04-26, 10:29

Tomek_T pisze: 2023-03-26, 22:15
sądzony pisze: 2023-03-26, 14:16 A czy Ty wychodzisz?
A czy pisząc tutaj nie wychodzę?
Nasuwa mi się takie pytanie.Po co ateista wchodzi na forum w tym przypadku chrześcijańskie?Odpowiedzi moim zdaniem jest kilka:
Po pierwsze:Aby sprawdzić siłę swoich argumentów,w stylu "ja kontra oni". Skoro pojawiłeś się na tym forum podejmujesz ryzyko że twój światopogląd może zostać zachwiany.Pytanie co z tym zrobisz i po co podejmować takie "ryzyko"?Jeżeli wychodzi się z założenia że mimo przeważających argumentów adwersarza zdania nie zmienię,to jakakolwiek dyskusja nie ma sensu i jest zwykłym "biciem piany". Jest pełnym objawem egoizmu wyjście z założenia że to ja mam przekonywać,ale mnie na pewno nie przekonacie.I żeby była jasność zasada ta dotyczy obydwóch stron które wchodzą w dyskusję.
Po drugie:Podejmuje "misję" aby uświadomić chrześcijanom w jakim żyją będzie.Zadam pytanie,tylko po co? Skoro jacyś ludzie wyznają religię która każe im kochać nawet wrogów,pomagać sobie nawzajem,nie oceniać innych,kierować się Dekalogiem który jakby nie patrząc wprowadza właściwe zasady do zgodnego życia w wspólnocie.To po co kogokolwiek wyprowadzać z tej "mrzonki",skoro niesie ona ze sobą same korzyści?Może i według ateisty jesteśmy "bandą naiwniaków",ale skoro nie szkodzą,to niech sobie będą.Nawet ateista wychodzi z założenia że każdy musi w coś wierzyć.Oczywiście my chrześcijanie niestety często odbiegamy od zasad którymi powinniśmy się kierować (grzeszymy) i wtedy bardzo dobrze gdy ktoś zwraca nam uwagę,pokazują naszą obłudę.Dla świadomego chrześcijanina powinien to być sygnał do poprawy,a nie do szukania na siłę jakichkolwiek wymówek.Ale stawanie w prawdzie jest bardzo trudne zarówno dla ateisty jak i teisty.
Po trzecie:Choć jest człowiekiem niewierzącym,to jednak szukającym.Zadaje pytania które gnębią ludzkość od wieków.Po co i na co na tym świecie jesteśmy?Choć nie wierzy jest otwarty na kontrargumenty drugiej strony i nie wychodzi z założenia że i tak mnie nie przekonacie.Moim zdaniem tacy ateiści paradoksalnie są nam( a na pewno mi) bardzo pomocni,gdyż siłą rzeczy zmuszają mnie do pogłębiania swojej wiary.Mam nadzieję że i my chrześcijanie jesteś pomocni takim ateistom,jeżeli nie po to aby zaczęli zmieniać swoje myślenie,to chociaż do pogłębienia swojej wiedzy.I właśnie ten trzeci powód jest pokazaniem że "wychodzi się ze swojej bańki". Problem zamykania się w kręgu tylko swoich wyznawców dotyczy również nas chrześcijan,co zresztą Tomek słusznie zauważył.Należy pamiętać że nieomylność jest atrybutem tylko Boga,a nie człowieka ( w to powinien wierzyć każdy chrześcijanin).

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Tomek_T » 2023-05-10, 22:40

Andej pisze: 2023-04-25, 08:33 Masz rację. To tylko przejaw naśladowania zachowań religijnych, którymi przesiąkli. Z którymi walczą u innych i nie zauważają ich u siebie.
Nie. Jest to przejaw miłości i szacunku do osób które kochało się za życia.
A jeszcze bardziej krokodyle, które ronią łzy nawet nad swoimi ofiarami.
https://www.wwf.pl/aktualnosci/zwierzet ... h-bliskich
No nie, oczywiście, że były sztuczne. I specjalnie wyreżyserowane. Tak pod publiczkę.
Nie napisałem że są sztuczne i wyreżyserowane. Ludzie wymyślają wiele koncepcji w które wierzą a które nie mają związku z rzeczywistoscią.
I zapewne z tego powodu ateiści to naśladują. Zapętliłeś się.

Nie naśladują tylko parodiują. Ja na przykład sympatyzuję z Latającym Potworem Spagetti bo to demonstruje absurdy religii.
Niestety, tak. I wiemy nawet, skąd się to wzięło. Masz całkowita rację co do spuścizny grzechu pierworodnego. Jeno dziwię się, że powołujesz się tu na rolę praprzyczyny. Myslałem, że ateisci odrzucaja. Że walczą ze wszystkimi przejawami wiary.
Nie. To pierwotne instynkty wyniesione z ewolucji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Andej » 2023-05-11, 08:41

Zachowania religijne, ich naśladowanie z miłości do zmarłych? Nie widzę w tym logiki. Zapewne też uznasz, że ta miłość jest też pierwotnym instynktem wyniesionym z ewolucji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Nowy ateizm

Post autor: Hildegarda » 2023-06-03, 05:25

Barak Lurie, były ateista o ateiźmie

Książka "Ateizm zabija"

"W książce Ateizm zabija Barak Lurie ujawnia tragizm świata bez Boga. W przeciwieństwie do wszechobecnej medialnej mantry próbującej nas przekonać, że ludzie wyznający wiarę w Boga są odpowiedzialni za większą liczbę ofiar śmiertelnych niż jakiekolwiek kataklizmy, które kiedykolwiek nawiedziły ziemię, to tak naprawdę właśnie usunięcie Boga z człowieczego myślenia skutkuje zatrważającą skalą popełnionych mordów i ludobójstw. Od czasów rewolucji francuskiej, kiedy to ateizm po raz pierwszy sięgnął po władzę, nie zajmuje się niczym innym jak tylko zabijaniem. Przede wszystkim zabija swoją ideologią, którą jest progresywizm, eugenika, faszyzm i komunizm. Lurie dowodzi, że to bezbożność leżąca u podstaw każdej z tych ideologii pozbawiła życia setki milionów ludzi. Ateizm nie tylko unicestwia życie. Unicestwia także wszelkie dążenia, wolną wolę, piękno, współczucie, kreatywność, więź z przeszłością i przyszłością, a przede wszystkim samą wolność. Ateizm oferuje jedynie chaos i destrukcję. Obecnie świat koncentrując się na radykalnym islamie, jest skłonny traktować go jako największe zagrożenie dla naszej cywilizacji. I chociaż jest on przerażający, to jednak bez wątpienia największymi wrogami ludzkości są bierność i brak poczucia własnej tożsamości. Przecież to nic innego jak nasza wola walki i potrzeba wypełnienia misji pokonały horror faszyzmu i komunizmu. Dlatego właśnie musimy przeciwstawiać się zalewowi ateizmu w każdej jego postaci. Bóg dał nam wolność. Bóg dał nam także poczucie celu, które prowadzi nas ku zdrowej cywilizacji. Jeśli ich zabraknie, nie będzie o co walczyć. Barak Lurie stwierdza, że brak zaufania Bogu jest największym zagrożeniem ludzkości. Dlaczego tak uważa? Ponieważ bezbożność nigdy niczego nie zbudowała, a jedynym co potrafi, jest niszczenie wszystkiego na swojej drodze z siłą tornada. Pożary wybuchały i dalej będą wybuchać. Jak zawsze znajdą się wrogowie dążący do zniszczenia naszej cywilizacji. Jeśli jednak nie będziemy utrzymywać w każdym mieście placówek straży pożarnej i jej dzielnych załóg biegłych w regułach postępowania z żywiołem, to pożary te w końcu nas pochłoną. Podobnie ma się rzecz z przerażającymi, agresywnymi ideologiami. Jedynym ratunkiem jest odpowiednie przygotowanie się do stawienia im czoła. Dlatego Bóg zawsze powinien pozostawać w centrum naszego myślenia i kultury."

https://www.taniaksiazka.pl/ateizm-zabi ... 52273.html


Książka "Ateizm niszczy"

"Atheism Destroys to druga część serii Atheism Kills autorstwa Baraka Lurie. Podczas gdy Atheism Kills koncentruje się przede wszystkim na tym, jak świat bez Boga doprowadził do przerażających masowych zabójstw i innych aktów brutalności, Atheism Destroys koncentruje się na tym, jak bezbożność niszczy nasze najcenniejsze instytucje i wartości: wolność słowa, rodzinę, relacje, a nawet odwagę. Lurie pokazuje, jak bezbożność była głównym niszczycielem wielu naszych swobód. Pokazuje również, jak bezbożność jest korzeniem i główną siłą umożliwiającą kartele narkotykowe, mafię, handel seksualny i psychopatów.
Z wnikliwością, opowieściami i humorem Lurie traktuje ateizm jako niszczycielską siłę samą w sobie – taką, której nie wolno nam lekceważyć i której musimy stawić opór jak każdemu innemu wrogowi stojącemu u bram. Bezbożność osłabia nas zarówno indywidualnie, jak i jako społeczeństwo, ułatwiając przenikanie zła.
Podczas gdy wielu ateistów głosi, że ateizm jest po prostu niewiarą w Boga, Lurie pokazuje, że ateizm jest w rzeczywistości ideologią, która prowadzi do katastrofalnych skutków — podobnie jak niewiara w grawitację, nieegzekwowanie praw czy niejazda po właściwej stronie drogi .
Lurie pokazuje, że nie mamy innego wyboru, jak tylko walczyć z bezbożnością i uznać, że bez Boga tracimy wszystko, co cenimy w cywilizacji. Rzeczywiście, bez Boga cywilizacja, jaką znamy, upadnie.
Z tego wszystkiego Lurie przekazuje wspaniałe wieści: mamy odpowiedź. Mając Boga w naszym życiu, możemy ustrzec się i ostatecznie pokonać praktycznie wszystkie nasze współczesne bolączki społeczne — od masowych strzelanin, przez wykorzystywanie seksualne, po rozpad rodziny. Pokazuje, jak łatwo jest to zrobić w naszym własnym życiu indywidualnym i jako społeczeństwo. Tylko z Bogiem możemy wzmocnić nasz dom przeciwko wszystkim niszczycielom — z zewnątrz iz wewnątrz."


Link do bloga autora, strona angielska, ale można tłumaczyć translatorem google

https://baraklurie.wpengine.com/blog/
Ostatnio zmieniony 2023-06-03, 05:30 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”