Czy okazjonalne palenie to grzech?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Czy okazjonalne palenie to grzech?

Post autor: Aga1986 » 2023-06-12, 18:20

Czy zapalenie od czasu do czasu papierosa przez osobę dorosłą jest grzechem? Chodzi mi o okazjonalne palenie a nie nałogowe ( np podczas imprezy lub w chwili relaksu, rozluźnienia). Wiem że tak mogę palić nie nałogowo, bo zapaliłam raz już w tamtym miesiącu i nie paliłam później wcale 2 tygodnie. A lubię od czasu do czasu. Jeśli chodzi o alkohol to od czasu do czasu rozsądna dawka raczej nie jest grzechem a jak jest w przypadku papierosów?
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 18:28 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1437
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 563 times
Been thanked: 800 times

Re: Czy okazjonalne palenie to grzech?

Post autor: AdamS. » 2023-06-14, 09:03

Aga1986 pisze: 2023-06-12, 18:20 Czy zapalenie od czasu do czasu papierosa przez osobę dorosłą jest grzechem?
Grzech nie tkwi w formalizmie według schematu "zapalam papierosa i dostaję punkty karne". Istota grzechu tkwi głębiej - w negowaniu miłości Boga, bliźniego i siebie samego. W tym przypadku negacja ta ma co najmniej dwa aspekty: niszczę zdrowie własne i narażam innych. Okazjonalne palenie wcale nie jest bezpieczniejsze, bo bywa, że nieprzyzwyczajony organizm na jeden taki bodziec może zareagować mutacjami rakotwórczymi. Poza tym istnieje jeszcze dawanie złego przykładu - bagatelizując ten problem, zachęcasz do palenia innych. Ufam, że weźmiesz to wszystko pod uwagę. :) Dobrego dnia życzę!

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy okazjonalne palenie to grzech?

Post autor: Aga1986 » 2023-06-14, 18:52

Nie chce tego robić przy innych, mogę sama. Z tymi mutacjami rakotwórczymi to rzeczywiście może coś w tym jest ale nie myślałam o tym w ten sposób. Po prostu bardzo mnie do papierosów ciągnie, nie paliłam kawał czasu i znów zaczęło mnie korcić ale wiem że mogłabym co jakiś czas a nie codziennie.
Ostatnio zmieniony 2023-06-14, 18:53 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ