Co tam u Was?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Co tam u Was?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-14, 01:05

W muzeum w Kairze jest odnaleziona lina, która była używana do budowy piramid.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-14, 05:38

konserwa pisze: 2023-06-13, 22:59 Nie wiem czy tepota barbarzynskich archeologow, o wladajacy okiem jaspisu amon-re - ale wykonanie konstrukcji powinno byc wykonane z czegos , co jest mozliwe do uzycia w okreslonym celu. Cedry nie rosna w Egipcie, palma sie nie nadaje ( no chyba, ze ktos ma taka palme, ze juz na Wielkanoc ja przygoitowuje ) ... , liany ani lnu nie bylo, a liany trzeba bylo sprowadzac ... z daleka. Liana nie moze wyschnac, bo nadaje sie tylko do wyrzucenia.
Nosnosc musi byc jakas tam ... a jaka ma sznur konopny? A konopii tez nie bylo.
Kolko mozna zakuc na osi ... a reszta gdzie?

kamieni uzyte do budowy tez nie byly na miejscu . A ich nasciagano chyba najwiecej . :D

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Andej » 2023-06-14, 07:59

Skoro już tan na bardzo poważnie weszła tematyka budowy piramidalnych budowli oraz wielofachowości budowniczych, to warto wspomnieć o kolejnym czynniku koniecznym do b=zbudowania.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: faraon » 2023-06-14, 09:00

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-14, 01:05 W muzeum w Kairze jest odnaleziona lina, która była używana do budowy piramid.
Masz jakies info z czego wykonana jest ta lina?

Dodano po 7 minutach 20 sekundach:
konserwa pisze: 2023-06-13, 22:59 Nie wiem czy tepota barbarzynskich archeologow, o wladajacy okiem jaspisu amon-re - ale wykonanie konstrukcji powinno byc wykonane z czegos , co jest mozliwe do uzycia w okreslonym celu. Cedry nie rosna w Egipcie, palma sie nie nadaje ( no chyba, ze ktos ma taka palme, ze juz na Wielkanoc ja przygoitowuje ) ... , liany ani lnu nie bylo, a liany trzeba bylo sprowadzac ... z daleka. Liana nie moze wyschnac, bo nadaje sie tylko do wyrzucenia.
Nosnosc musi byc jakas tam ... a jaka ma sznur konopny? A konopii tez nie bylo.
Kolko mozna zakuc na osi ... a reszta gdzie?
Skoro cedrow nie mogli zdobyc to z czego robili podklady o ktorych pisza archeolodzy? Z papirusa? ;)
A jesli nie bylo lnu ani innych wlokien to z czego robili ubrania? Z listkow figowych? ;)
Widziales kiedy cumy statkow ? wiesz jaka maja wytrzymalosc? ;) Wiesz od kiedy juta jest uprawiana w tamtych rejonach?
Syszales ze juz wtedy mieli potezna wielopasmowa autostrade miedzy morzem srodziemnym, a niemal polowa afryki? ;)
Ostatnio zmieniony 2023-06-14, 09:25 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: faraon » 2023-06-14, 11:17

A tak jako ciekawostka.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lignum_vitae

Znane odkad istnieje.
Ostatnio zmieniony 2023-06-14, 11:18 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
majka77
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 5 wrz 2021
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: majka77 » 2023-06-14, 12:44

Kochani nie obraziłam się,czytałam Was i miałam różne przemyślenia.Tak macie rację,nie powinnam nikogo prosić o pomoc, przepraszam.Prosze pomódlcie się aby tylko nie było gorzej.Nie umiem tak otwarcie pisać jak Wy,może dlatego nie każdy mnie rozumie.Pozdrawiam
Prosiłam o usunięcie mojego posta.
Jezu podaj mi rękę

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: konserwa » 2023-06-14, 13:09

Nie tak, nie tak. Kamienie byl stosunkowo blisko, drzewo nie. Klody sluzace do przetaczania mogly byc palmowe, gdyz pracuja w zupelni innej pozycji i przenosza inaczej obciazenia.
Co zas do kolowrotow - byly takie, ale nie wertykalne, tylko horyzontalne ( podobne do tych , ktore wciagaja lancuchy kotwiczne ).
Byl to najczesciej walec z pnia osadzony na podstawie kamiennej ( w pozycji pionowej ) Na nim nawijano line z cieciwa i za pomoca przekladni korbowej krecono; i tak np: blok skalny przesuwano podkladajac pod spod klody jako lozycko toczne. Tak sie dalo.
i wlasnie tak to bylo robione ( nie tylko w Egipcie, ale w owczesnych wielkich cywilizacjach )

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: faraon » 2023-06-14, 13:35

to chyba wiesz ze juz na jednym takim kole moze byc przekladnia 1/2 lub wiecej, wiec nie potrzebne byly by zadne klody, tym bardziej jesli bloki byly by wciagane po zewnetrznej powierzchni piramidy.
To sa normalne prawa fizyki i im bardziej do pionu nastepuje przemieszczanie takiego bloku skalnego tym mniejszy nacisk na podloze, a tym samym mniejsze tarcie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: konserwa » 2023-06-14, 14:50

Ty wiesz, ze tarcie piasku nawet zwilzonego woda jest skuteczniejszym hamulcem od hamulca awaryjnego? Wiesz to czy nie wiesz?
Taka metoda zzostala jakies dwadziescia lat temu przez zespol archeologiczno-rekonstrukcyjny odtworzona - okazalo sie, ze kilkanascie kolowrotow, kazdy napedzany przez czterech ludzi potrafilo przeciagnac blok 2,5 tony po piasku zaledwie na kilka dlugosci.
Podlozenie klody pozwolilo zredukowac obsluge do dwoch ludzi na kolowrot, a blok mogl byc ciagniety w nieskonczonosc ( probe zrobiono dla kilku nacgylen rampy). Powyzej pewnego kata wciagniecie stawalo sie niemozliwe. Nigdy nie wciagano bezposrednio po scianie budowanej piramidy, gdyz kat byl zbyt duzy ... ale rampa jest calkowicie zwyklym sposobem ( nie tylko w Egipcie).

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: faraon » 2023-06-14, 15:50

idac tym tropem mozna dojsc do wniosku ze dzwigi nie maja prawa dzialac. ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: konserwa » 2023-06-14, 17:16

Dzwig dziala na innej zasadzie niz wciagarka - a wlasnie zasada wciagarki to egipski patent. W tym patencie zupelnie inaczej rozkladaja sie sily, zas grawitacja odgrywa minimalna role praktycznie jest pomijalna ).

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2023-06-14, 17:36

zrobcie licytacje na master omnipotens @konserwa i @faraon
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: faraon » 2023-06-14, 18:08

konserwa pisze: 2023-06-14, 17:16 Dzwig dziala na innej zasadzie niz wciagarka - a wlasnie zasada wciagarki to egipski patent. W tym patencie zupelnie inaczej rozkladaja sie sily, zas grawitacja odgrywa minimalna role praktycznie jest pomijalna ).
Ale powiedz, po co byly by im belki do podkladania, skoro umieli robic kola? Np. rydwany.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-14, 18:11

majka77 pisze: 2023-06-14, 12:44 Kochani nie obraziłam się,czytałam Was i miałam różne przemyślenia.Tak macie rację,nie powinnam nikogo prosić o pomoc, przepraszam.Prosze pomódlcie się aby tylko nie było gorzej.Nie umiem tak otwarcie pisać jak Wy,może dlatego nie każdy mnie rozumie.Pozdrawiam
Prosiłam o usunięcie mojego posta.
Prosić o pomoc można, należy nawet,jak trzeba.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: konserwa » 2023-06-14, 19:48

A dlaczego wspolczesnie odlewy do odkuwania ( o wadze kilkunastu ton ) przesuwa sie na walcach, a nie na kolach?

ODPOWIEDZ