Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: sądzony » 2023-06-17, 22:43

CiekawaXO pisze: 2023-06-17, 22:35 Ja wiem jaka jest różnica, ale jeśli chodzi o wiarę, to tak inklasizm powinien być zniesiony. Bo chodzi tylko o prestiż,przykre.
Matura. Też coś.
Teologia jest nauką. Nie trzeba chyba wierzyć, by ją studiować.
Poza tym chyba wolisz studiować samodzielnie.
Dodatkowo zawsze jest chyba opcja wolnego słuchacza. Przynajmniej kiedyś była.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-17, 23:34

Tak, uważam że teologia jest nauką, ale tylko o Bogu
A tu każdy powinien mieć szanse być dobrym teologiem.Ale właściwie to pójdę dalej : matura to bzdura. Dziękuje. Na uczelnie powinny decydować zdane egzaminy, a nie wcześniejsze wykształcenie. Na każdą uczelnię.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-17, 23:55

CiekawaXO pisze: 2023-06-17, 23:34 Na uczelnie powinny decydować zdane egzaminy, a nie wcześniejsze wykształcenie. Na każdą uczelnię.
dokładnie tak samo uważam :) jak ktoś chce to weźmie rok wolnego i się nauczy do egzaminu konkretnego czy to z fizyki czy z teologii
aczkolwiek czasami przydaje się jakieś takie 'ogólne' wykształcenie żeby mieć pewne podstawy do innych kroków
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-17, 23:59

Zawsze się przydaje, ale niech nie stoi na przeszkodzie w rozwoju. A teraz stoi.

Dodano po 1 minucie 27 sekundach:
Ale klasizm :Czyli wstydzimy się tych podstawowych, bo jeszcze by się okazało, że matura to bzdura i ludzie bez szkół też są inteligentni.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-18, 00:18

to po prostu 'system', takie działanie jest statystycznie wygodniejsze i łatwiejsze do opanowania po prostu
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 00:25

No wierzę. Ale system można zmienić systemowo.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: faraon » 2023-06-18, 00:33

CiekawaXO pisze: 2023-06-18, 00:01 Zawsze się przydaje, ale niech nie stoi na przeszkodzie w rozwoju. A teraz stoi.

Dodano po 1 minucie 27 sekundach:
Ale klasizm :Czyli wstydzimy się tych podstawowych, bo jeszcze by się okazało, że matura to bzdura i ludzie bez szkół też są inteligentni.
W Uk. nie ma problemow, nawet nie trzeba sie fatygowac z tlumaczeniami swiadectw,. zreszta, niewiele swiadectw jest akceptowanych, zwlaszcza jak ktos nie mial na maturze jez. angielskiego, trzeba tylko wybrac odpowiedni system.
Szczegolnie poprzez system przekwalifikowania w zawodzie, np. dla bezrobotnych. od podstawowych kursow IT do inzyyniera budowlanego, czy innych studiow.
Niektorzy ze studiow zrobili sobie zawod, okreslany jako wieczny student. ;)
Podobnie ja robie czesto, tyle tylko ze ucze sie tylko tego co akurat mi potrzeba do kolejnej pracy, do czasu az bedzie mi potrzebne co innego.
Raz sie wejdzie w system i mozna wybierac, albo za oplata, albo na koszt urzedu pracy, czy nawet grantow.
Ostatnio zmieniony 2023-06-18, 00:40 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 00:37

A w UK jest matura?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: faraon » 2023-06-18, 00:44

CiekawaXO pisze: 2023-06-18, 00:37 A w UK jest matura?
To sie nazywa A level.
W sumie dla chcacego nic trudnego, jednak trzeba biegle znac angielski. Mi poziom komunikatywny w angielskim zaja 3 mies, a ok. roku biegle.
Ale np. neurochirurg z ukrainy ktory u mnie w warsztacie pracowal, choc mial wszelkie dokumenty i uprawnienia, musial zdac wszystkie egzaminy w jez. angielskim,, innaczej nie dostal by akceptacji swojego wyuczonego zawodu lekarza i specjalizacji neurochirurga.
Ostatnio zmieniony 2023-06-18, 00:56 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6329
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 716 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 00:52

Kolejny goopi system :lista lektur. I później się dziwią, że dzieci nie czytają, jak każą czytać to, co kogoś nie interesuje. Zgroza.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: faraon » 2023-06-18, 00:58

Anglicy klada glownie nacisk na znajomosc jezyka i ich historii, bo nawet wprowadzili z tego egzaminy na poziomie wyzszym niz A level, dla ubiegajacych sie o obywatelstwo brytyjskie.
Mozna by powiedziec ze poza wyjatkami, to kazdy kto w ostatnich 10 latach dostal obywatelstwo brytyjskie ma mature.

Tak ogolnie rzecz biorac, to swiadectwa nawet te brytyjskie nie sa wiele warte , bo i tak kazdy sprawdza wiedze i umiejetnosci, a swiadectwa sa jedynie po to by latwiej wstepnie przesortowac wiedze kandydatow.
Ja nawet nie wiem gdzie mam swoje swiadectwa i dotychczas nigdy mi nie byly potrzebne by je pokazywac komukolwiek.
Wazniejsze sa referencje i dla kogo pracowalas, bo rozni pracodawcy maja rozne wymagania, a w tym biznesie wszyscy sie znaja i kto na jakim poziomie ma wymagania. Raz dostaniesz robote od tych co maja najwyzsze wymagania, to juz swiadectwa ida w kat, a waznosci nab ieraja referencje.
Np. w moim przypadku to jak potencjalny klient pyta co i gdzie robilem, to jak dojde do naprawy antykow dla londynskiego Reform Club, to nie ma wiecej pytan i robota jest moja.
Gdybym choc przez jakis czas robil nawet jakies drobne niewiele warte prace dla kogos z rodziny krolewskiej, to mialbym prawo do specyficznego znaczka, "by appointment to Her, lub His Royal Majesty, co jest praktycznie gwarantem od rodziny krolewskiej, to praktycznie nie mial bym konkurencji.
Ostatnio zmieniony 2023-06-18, 01:24 przez faraon, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: sądzony » 2023-06-18, 10:26

CiekawaXO pisze: 2023-06-17, 23:34 Tak, uważam że teologia jest nauką, ale tylko o Bogu
A tu każdy powinien mieć szanse być dobrym teologiem.Ale właściwie to pójdę dalej : matura to bzdura. Dziękuje. Na uczelnie powinny decydować zdane egzaminy, a nie wcześniejsze wykształcenie. Na każdą uczelnię.
1. Nigdy nie studiowałem teologii, ale sporo tam chyba filozofii (patrz program) i pewnie nieco psychologii. Jest to więc również nauka o człowieku.
2. Za moich czasów trzeba było mieć "bzdurę maturę" i dodatkowo zdać egzamin wstępny na uczelnię.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 626
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 163 times
Been thanked: 158 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: krz30 » 2023-06-18, 10:43

CiekawaXO pisze: 2023-06-18, 00:52 Kolejny goopi system :lista lektur. I później się dziwią, że dzieci nie czytają, jak każą czytać to, co kogoś nie interesuje. Zgroza.
Jaką alternatywę widzisz?
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne

Post autor: Andej » 2023-06-18, 11:06

sądzony pisze: 2023-06-18, 10:26 2. Za moich czasów trzeba było mieć "bzdurę maturę" i dodatkowo zdać egzamin wstępny na uczelnię.
A na dodatek mieć punkty.
Ale kiedyś matura to był egzamin, a nie zaliczenie na 30%.
Matura, to jakieś minimum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: faraon » 2023-06-18, 12:37

Byl to egzamin, ale z jednej strony wielu byl niepotrzebny, bo sam egzamin nie zapewnia wiedzy, a niektorzy podchodzili do matury jedynie by zaspokoic wlasne ambicje i pyche, a z dugiej strony, to ci ktorzy mieli plany pracy manualnej nie podchodzili do matury, bo nic im to nie dawalo.
Matura nie przyspozy zdolnosci manualnych tylko praktyka. Najczesciej to wyglada to tak ze ci z praktyka maja wieksze mozliwosci i wiedze niz teoretycy, ktorzy nigdy nie robili manualnie tego czego sie uczyli, ot, zaliczali egzaminy, by miec papiery, bez zadnego zaangazowania w sama wiedze. Wkuwali na pamiec, nie rozumiejac tego co zapamietuja.

ODPOWIEDZ