Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kościoła

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-26, 19:46

lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 19:33 Na czym polega różnica w oddaniu życia przez Ojca Kolbe a kogoś kto chce oddać np. swoje serce do przeszczepu?

Tu i tu swoją decyzją doprowadzamy do własnej śmierci.

Dlaczego 2 sytuacja jest moralnie niedopuszczalna?
Przecież deklarując chęć oddania swoich narządów do przeszczepu nie popełniamy samobójstwa.
Po prostu w momencie naszej śmierci nasze narządy nie są nam już do niczego potrzebne.

W zasadzie oddanie narządów to bardzo chrześcijański gest.
Dzięki naszej śmierci ktoś może zyskać życie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-26, 20:02

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-26, 19:46
lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 19:33 Na czym polega różnica w oddaniu życia przez Ojca Kolbe a kogoś kto chce oddać np. swoje serce do przeszczepu?

Tu i tu swoją decyzją doprowadzamy do własnej śmierci.

Dlaczego 2 sytuacja jest moralnie niedopuszczalna?
Przecież deklarując chęć oddania swoich narządów do przeszczepu nie popełniamy samobójstwa.
Po prostu w momencie naszej śmierci nasze narządy nie są nam już do niczego potrzebne.

W zasadzie oddanie narządów to bardzo chrześcijański gest.
Dzięki naszej śmierci ktoś może zyskać życie.
Nie mam na myśli deklaracji oddania po swojej śmierci tylko za życia, jakkolwiek to brzmi.

Ojciec Kolbe zrezygnował ze swojego życia dla drugiego człowieka, na czym polega różnica w przypadku takiej chęci poprzez uratowanie kogoś oddając dosłownie swoje serce?
Ostatnio zmieniony 2023-09-26, 20:07 przez lukasz_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-26, 20:17

lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 20:02
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-26, 19:46
lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 19:33 Na czym polega różnica w oddaniu życia przez Ojca Kolbe a kogoś kto chce oddać np. swoje serce do przeszczepu?

Tu i tu swoją decyzją doprowadzamy do własnej śmierci.

Dlaczego 2 sytuacja jest moralnie niedopuszczalna?
Przecież deklarując chęć oddania swoich narządów do przeszczepu nie popełniamy samobójstwa.
Po prostu w momencie naszej śmierci nasze narządy nie są nam już do niczego potrzebne.

W zasadzie oddanie narządów to bardzo chrześcijański gest.
Dzięki naszej śmierci ktoś może zyskać życie.
Nie mam na myśli deklaracji oddania po swojej śmierci tylko za życia, jakkolwiek to brzmi.

Ojciec Kolbe zrezygnował ze swojego życia dla drugiego człowieka, na czym polega różnica w przypadku takiej chęci poprzez uratowanie kogoś oddając dosłownie swoje serce?
Ahhh za życia. Jak rozumiem mówisz o sytuacji popełnienia samobójstwa po to by oddać drugiej osobie np. serce.
No, trzeba by przede wszystkim wiedzieć, że może się być dawcą ;) Bo cośtam musi być zgodne.

Generalnie życie jest darem Boga i samemu nie powinno się go sobie ani nikomu innemu odbierać. Podpada to pod przykazanie zakazujące zabijania.

Są oczywiście sytacje nadzwyczajne, jak np. było w przypadku ojca Kolbego. Czy różnych innych osób, które w sytaucji nadzwyczajnej zgodziły się umrzeć za kogoś innego.
Była to z pewnością decyzja heroiczna.

Nie chcę jednak się wymądrzać czy samobójstwo po to by oddać osobie która mogłaby być biorcą serca jest dobre czy złe.
Proponuję jednak z kimś o tym wczęsniej porozmawiać.
NIe wiem czy biorca chciałby żyć z taką traumą, że jego ojciec, brat, czy krewny albo ktokolwiek, popełnił samobójstwo by dać mu serce.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-26, 20:27

Na czym polega nadzwyczajność(może lepiej powiedzieć wyższość skoro nosi miano heroizmu?) sytuacji ojca Kolbe nad przedstawioną przeze mnie?
Chcę zrozumieć na czym polega różnica. Z jednej strony grzech śmiertelny a z drugiej heroizm?

Czy ojciec Kolbe pytał o traumę osobę za którą oddał życie? Biorca nie musi znać dawcy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-26, 20:31

lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 20:27 Na czym polega nadzwyczajność(może lepiej powiedzieć wyższość skoro nosi miano heroizmu?) sytuacji ojca Kolbe nad przedstawioną przeze mnie?
Chcę zrozumieć na czym polega różnica. Z jednej strony grzech śmiertelny a z drugiej heroizm?

Czy ojciec Kolbe pytał o traumę osobę za którą oddał życie? Biorca nie musi znać dawcy.
Ponoć nawet nie może znać nazwiska dawcy.
Ja pisałem o sytuacji w kręgu najbliższej rodziny. I traumy np. syna, córki itd.

Ale nie wymądrzam się.
NIech inni się wypowiedzą.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Viridiana » 2023-09-28, 14:23

Maciej pisze: 2022-01-12, 22:55 Chodzi o to, że obecnie, ustalona jest sztuczna granica śmierci( śmierć mózgu ma decydować o śmierci człowieka (ciekawe czy kiedyś zostanie przesunięta ta granica, jeżeli okaże się, że mózg będzie można sprawnie przeszczepić?).
Co to znaczy "sztuczna granica śmierci"? Kiedyś uważano, że człowiek jest martwy gdy przestanie oddychać albo ustanie bicie serca, ta granica też w jakimś sensie była sztuczna.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Andej » 2023-09-28, 19:07

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-26, 20:17 Jak rozumiem mówisz o sytuacji popełnienia samobójstwa po to by oddać drugiej osobie np. serce.
Obawiam się, że taki numer nie przejdzie. Zanim prokuratura dokona sekcji, będzie już za późno. Chyba, że w Chinach. Tam pobierają na zamówienie.

W Polsce jest teoretyczna zasada domniemanej zgody, jeśli ktoś nie zastrzegł. Ale w praktyce, jeśli się na ma podpisanego oświadczenia o zgodzie, to pytają rodziny. I nie pobierają, jeśli nie ma wyraźnej zgody. A pobieranie powinno być powszechną praktyką. W końcu to żadna ofiara. I zupełnie nie boli pacjenta, od którego się pobiera. A zawsze w niebie jakiś plusik, że służenie bliźniemu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-28, 21:39

Andej pisze: 2023-09-28, 19:07
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-26, 20:17 Jak rozumiem mówisz o sytuacji popełnienia samobójstwa po to by oddać drugiej osobie np. serce.
Obawiam się, że taki numer nie przejdzie. Zanim prokuratura dokona sekcji, będzie już za późno. Chyba, że w Chinach. Tam pobierają na zamówienie.
Wiem że z prawnego punktu widzenia jest to nie możliwe.

Mnie interesuje ocena moralna takiego czynu i porównanie z sytuacją ojca Kolbe a przykazaniem nie zabijaj w sytuacji chęci oddania życia za 2 człowieka.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Andej » 2023-09-28, 22:20

A jaki wniosek można wyciągnąć z J 15.13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Kolbe swoim czynem okazał miłość. Kobieta poświęcająca swoje życie dla dziecka które nosi - czy to też budzi wątpliwości? Albo ojciec skaczący do wody na ratunek dziecku i topiący się przy tym.
Życie za życie.
Podobnie można zastanawiać się nad żołnierzami. Wielu oddaje swoje życie. Za innych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-29, 09:01

lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 20:02
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-26, 19:46
lukasz_1 pisze: 2023-09-26, 19:33 Na czym polega różnica w oddaniu życia przez Ojca Kolbe a kogoś kto chce oddać np. swoje serce do przeszczepu?

Tu i tu swoją decyzją doprowadzamy do własnej śmierci.

Dlaczego 2 sytuacja jest moralnie niedopuszczalna?
Przecież deklarując chęć oddania swoich narządów do przeszczepu nie popełniamy samobójstwa.
Po prostu w momencie naszej śmierci nasze narządy nie są nam już do niczego potrzebne.

W zasadzie oddanie narządów to bardzo chrześcijański gest.
Dzięki naszej śmierci ktoś może zyskać życie.
Nie mam na myśli deklaracji oddania po swojej śmierci tylko za życia, jakkolwiek to brzmi.

Ojciec Kolbe zrezygnował ze swojego życia dla drugiego człowieka, na czym polega różnica w przypadku takiej chęci poprzez uratowanie kogoś oddając dosłownie swoje serce?
@Andej Podałem konkretny przykład.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Andej » 2023-09-29, 09:08

lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:01 @Andej Podałem konkretny przykład.
Zatem potwierdzam: Podałeś konkretny przykład.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-29, 09:20

Andej pisze: 2023-09-29, 09:08
lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:01 @Andej Podałem konkretny przykład.
Zatem potwierdzam: Podałeś konkretny przykład.
Twoje podejście mnie zniechęca.

Zadałem konkretne pytanie na które do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.

Spróbuję jeszcze raz bardziej bezpośrednio.

Przykład: jesteś starszą samotną osobą, dowiadujesz się że w szpitalu jest młodzieniec który w krótce umrze(nie może czekać na Twoją naturalną śmierć) ze względu na brak serca do przeszczepu. Chciałbyś oddać swoje.

Pomijam aspekt prawny i zgodniści narządów.
Jak wygląda moralna ocena tekiego czynu?
Ostatnio zmieniony 2023-09-29, 09:23 przez lukasz_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: Andej » 2023-09-29, 09:40

lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:20 Twoje podejście mnie zniechęca.
Przykro mi.
lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:20 Zadałem konkretne pytanie na które do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.
Odpowiedziałem. Podałem przykłady dość oczywiste.

Pytanie abstrakcyjne. Nikt na to pytanie nie odpowie uczciwie, dopóki nie znajdzie się w takiej sytuacji. teoretyzowanie nie ma sensu. W konkretnej sytuacji każdy zachowa się inaczej. Wydaje mi się, że wielką rolę odgrywają tu emocje.

Sądzę, że wolałbym, aby ktoś za mnie podjął taką decyzję. Sądzę, że bez buntu przyjąłbym to ze zrozumieniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lukasz_1
Bywalec
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 10 paź 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: lukasz_1 » 2023-09-29, 10:21

Andej pisze: 2023-09-29, 09:40
lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:20 Twoje podejście mnie zniechęca.
Przykro mi.
lukasz_1 pisze: 2023-09-29, 09:20 Zadałem konkretne pytanie na które do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.
Odpowiedziałem. Podałem przykłady dość oczywiste.

Pytanie abstrakcyjne. Nikt na to pytanie nie odpowie uczciwie, dopóki nie znajdzie się w takiej sytuacji. teoretyzowanie nie ma sensu. W konkretnej sytuacji każdy zachowa się inaczej. Wydaje mi się, że wielką rolę odgrywają tu emocje.

Sądzę, że wolałbym, aby ktoś za mnie podjął taką decyzję. Sądzę, że bez buntu przyjąłbym to ze zrozumieniem.
Nie wiem czy ja nie zrozumiale piszę czy o co chodzi.

Moje pytanie jest o ocenę moralną takiego czynu a nie o to jak ktoś się zachowa.

Czy oddanie swojego serca na przeszczep(co wiąże się ze smiercią dawcy) jest grzechem?
Jesli jest to dla czego i czym to się różni od poświęcenia ojca Kolbe?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Dlaczego do tej pory nie został potępiony przeszczep narządów wewnętrznych nieparzystych przez odpowiedni organ Kośc

Post autor: faraon » 2023-09-29, 10:31

A ja zadam inne pytanie, dlaczego jest tyle obostrzen prawnych odnosnie kontaktow miedzy rodzina dawcy, a biorca organu?
To powinno dac do myslenia, dlaczego to wymaga az takich krokow prawnych i jaki jest tego powod i jakie moga byc konsekwencje zlamania prawa w tym wzgledzie?

Dodam jeszcze jeden przyklad dosc dobrze znany w UK, gdzie znany pilkarz druzyny reprezentacj i byl traktowany jak Brezniew w rosji.
Jesli sie nie myle, to mial 6 przeszczepow watroby, ale kazda wykanczal swoim nalogowym alkocholizmem.
Jesli taka jedna watroba dawcy jest ratunkiem dla jednej osoby, to jemu dano 6 szans, a 5 innym odebrano ta szanse.

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Best
Ostatnio zmieniony 2023-09-29, 10:34 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ