Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3498
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 369 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-29, 01:19

z przyczyn tendencji homoseksualnych bo zescie temata ruszyli by sie troche pookladac

w moim wypadku było pewnego rodzaju uwiazanie kłamstwem , dysfunkcja na etapie emocji.
Zimny chów powiazany z dawkowaniem milosci warunkowej spowodował glod emocjonalny i pozno zdefiniowana gleboka potrzeba akceptacji bez warunków wstepnych .
Glowny molestant a potem gwałciciel najpierw molestował slownie , dopiero po tym zaatakował. poinformowani opiekunowie nie zareagowali własciwie .
MOLESTANT TA PSEUDOADORACJA WYTWORZYŁ NA BAZIE EMOCJI PRZESWIADCZENIE ZE MU ZALEZY NA MNIE. to nie było swiadome u mnie.
Niestety podczas samej przemocy miałem 12 lat okolo niestety powiazał zaspokojenie potrzeb psychicznych z wywołaniem podniecenia ( fizjologia grzebania przy przyrodzeniu i innych miejscach )

no i to samo zaczelo sie napedzac ,poczucie odrzucenia powodował kompulsje ku temu sposobowi rozładowania , napiecie seksualne dawało bolusa do poprawienia emocji. a bliskosc fizyczna dawała poczucie bezpieczenstwa . TAKIE TRZY GÓWNIANE WZAJEMNIE SIE NAPEDZAJACE CZYNNIKI.
By było weselej , samo uswiadomienie mi tego mechanizmu spowodowało tak z dwukrotnie mniejsze dolegliwosci. i np nazwanie ze jestem zły dlatego bo ... powodowało np rozerwanie ciagu zdarzen , pokus...
To podaje by ktos mial watpliwosci czy na pewno rodzimy sie z takimi sklonnosciami.

Jesli mamy wdrukowany taka kombinacje popedów uczuc i mysli a nie pamietamy o przyczynach ( fuga jako normalne nastepstwo po traumie )) TO LATWIEJ PRZYJMUJEMY KŁAMSTWO ZE SIE TACY URODZILISMY ALBO ZE JETESMY TACY POPAPRANI ...NP Z WLASNYCH PERWERSYJNYCH CIAGOT.
A diabeł lubi takie sytuacje.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6434
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-29, 06:43

Cieszę się że doszliśmy do jakiegokolwiek konsensusu w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 2023-09-29, 06:46 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-09-29, 07:11

Arek pisze: 2023-09-28, 18:06 Kolejny etap młodzież słucha bzdur, a w konsekwencji wypaczenie rodzi kolejne wypaczenia.
Obawiam się, że podejście w stylu "młodzież gada bzdury, ja muszę im wyjaśnić, jak wygląda świat" w ogóle nie sprzyja powrotowi młodych do Kościoła.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Arek » 2023-09-29, 07:20

Viridiana pisze: 2023-09-29, 07:11
Arek pisze: 2023-09-28, 18:06 Kolejny etap młodzież słucha bzdur, a w konsekwencji wypaczenie rodzi kolejne wypaczenia.
Obawiam się, że podejście w stylu "młodzież gada bzdury, ja muszę im wyjaśnić, jak wygląda świat" w ogóle nie sprzyja powrotowi młodych do Kościoła.
Napisałem, że młodzież słucha bzdur. To oznacza, że dorośli już zdeformowani ideologiami bądź innymi wypaczeniami karmią młode pokolenia niewłaściwymi postawami. Oczywiście generalizuję, bo wśród nas jest wiele postaw miłości. Młody człowiek jeśli rodzice i otaczający go świat nie pokaże Boga to będzie mu trudniej Go znaleźć. Właśnie trzeba wrócić na właściwe tory, dać przykład, praktykować, rozmawiać. Tutaj nikt nic innego nie wymyśli.

Dodano po 31 sekundach:
Miłość to mówienie prawdy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5499
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1439 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: abi » 2023-09-29, 07:27

rodzice w większości odeszli od Boga, a przynajmniej od kościoła
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-09-29, 07:32

Arek pisze: 2023-09-29, 07:21 Miłość to mówienie prawdy.
Tylko problem polega na tym, że przy podejściu, o którym wspomniałam powyżej, osoby, powiedzmy, starsze, zakładają, że mają monopol na prawdę i w związku z tym nie słuchają młodych, bo przecież "oni na pewno są w błędzie". Innymi słowy, w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że być może młodzi w niektórych kwestiach mają rację.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Andej » 2023-09-29, 07:50

Viridiana pisze: 2023-09-29, 07:32Tylko problem polega na tym, że przy podejściu, o którym wspomniałam powyżej, osoby, powiedzmy, starsze, zakładają, że mają monopol na prawdę i w związku z tym nie słuchają młodych, bo przecież "oni na pewno są w błędzie". Innymi słowy, w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że być może młodzi w niektórych kwestiach mają rację.
No to dowiedziałem się czegoś nowego. Jesteś na prawdę przekonana, że umiejętność słuchania czyichś słów mają wyłącznie osoby młode? A staruchy głuche i tępe?
Mi się wydaje, że wiele osób młodych zachłyśniętych swoimi możliwościami uważa, że wie lepiej. Ale to bardziej zależy od charakteru, niż wieku. A może zawsze byłem dziwakiem, bo pamiętam jak mają lat większe naście do dwudziestu iluś byłem przekonany, że góry mogę przenosić. Wydawało mi się, że mogę pojąc cały świat. Choć niemal nie poznałem go wcale.

Po to, aby był dialog, to nie staruchy mają słuchać młodych, ale musi to być relacja dwustronna. Konieczny jest dialog. Jedni i drudzy musza umieć słuchać i muszą wiedzieć, że są wysłuchiwani. Jeśli rozmowa polega na dwóch monologach, to nie ma szans na porozumienie.
Ale podkreślam raz kolejny: Verba docent, exempla trahunt. Słowa bez przykładu nic nie znaczą. W dialogu nie chodzi o słowa.
Powiedz sama, czy gdyby Jezus mówił jedno a robił drugie to wierzyłabyś Mu? Czy ktokolwiek by Mu wierzył, gdyby Jego postepowania nie było spójne z Jego nauką? Czy ktoś poszedłby za Nim, gdyby nie dawał przykładu jak można i trzeba żyć?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Arek » 2023-09-29, 07:51

Kiedy byłem już dorastającym człowiekiem dużo słuchałem opowieści babci. Wiele historii z czasów wojny i z jej życia. Wydawało się, że kobieta dużo przeszła w życiu i z tego co mówiła to była religijna. Mama mi opowiadała, że wcześniej babcia taka nie była. Mieli z dziadkiem trochę hektarów i zajmowali się uprawą ziemi. Babcia była wiecznie zapracowana. Pracowali w niedzielę i święta. Mama opowiada, że już dość tej ziemi miała i chciała z stamtąd wyjechać. I wyjechała do technikum do Gdańska kilkaset kilometrów od domu. Dziadkowie troszczyli się o dzieci ale nie poświęcali im wystarczająco czasu to słowa mojej mamy. Dziś dociera do mnie kwestia wartości pracy. Dwóch wujków zostało alkoholikami jeden, który już nie żyje ostro dokuczał wszystkim w rodzinie, siostra mamy jest strasznie nerwowa i wybuchowa. Mama nie może pogodzić się z przeszłością i płacze. Wokół tego wszystkiego była walka o tą ziemię. Zrozumiałem dlaczego tak się dzieje, bo miłość była na dalszym miejscu. Ważniejsza była ziemia, praca to co materialne. Nie mówię, że miłości nie było ale w hierarchii nie była na pierwszym miejscu skoro tyle krzywdy się wydarzyło w mojej rodzinie.
Dziś jest podobnie my dorośli powinniśmy być bardziej w Bogu. Dawać miłość, pielęgnować ją, zabiegać o nią to wtedy z nami będzie dobrze i pokażemy naszym dzieciom właściwą drogę. Ten czas jest dany tylko raz. Dbajmy by go nie tracić. Nie gonić za wiatrem i dziurawym sitem. Najważniejszą kwestią jest to ile damy dobra dzieciom, by oni mogli mieć z czego czerpać w swoim życiu. Jeśli dobrze dzieci wychowamy, nasze stare lata będą lżejsze, weselsze. Jeśli nie oczy nasze będą widzieć niedobre rzeczy, a bezsilność w niedołęstwie będzie niemym wołaniem o zmiłowanie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3498
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 369 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-29, 07:56

W latach 90 tych we Wprost czytałem artykuł na temat problemów wychowawczych.
Autor oczywiscie juz zakryty mej pamieci . W pewnym momencie w nowym akapicie zaczał cytatem.
dokladnie nie pamietam słowa ale było ze wspołczesna młodziez to nie szanuje stanu kapłanskiego a jego nauki ma głeboko urkyte w dolnej czesci układu pokarmowego.
Było jeszcze o zaniedbywaniu praktyk religijnych , niecheci do pracy, piciu alkohulu w ilosciach duzych i publicznie.
Burdach wszczynanych , nieszanowaniu rodziców itp.
Oczywiscie wpis cytatu konczył sie konstatacja ze drzewiej to młodziez idealna była , rodziców słuchala , swiatynie odwiedzała i wogole wzorem winna byc dla obecnej młodziezy
AUTOR ARTYKUŁU TWIERDZIŁ ZE ORYGINAŁ BYŁ NAPISANY PISMEM KLINOWYM W JEZYKU SUMERYJSKIM .

W miastach sredniowiecznych uniwersytetckich były zakazy noszenia przez studentów broni otrej typu miecze itp bo bardzo czesto po zajeciach szli do gospód pragnienie gasić. A po ugaszeniu pragnienia bardzo czesto wpadali na
głupie pomysły pieczenia pieczystego ,a ze nierogacizny nie było< to siebie nabijac chcieli ...

Pan Bóg stworzył nas z błota czyli mamy wiele pokrewnego bydlątkom wszego rodzaju a wsród ssaków znany jest fakt że młodzież po dodstawieniu od cyca zaczyna chodzic własnymi sciezkami czesto w stada sie łącząc i w konfikty ze starszymi osobnikami wchodząc.
TAKI MAMY KOD GENETYCZNY :)

Nie rzecz w tym że mlodziez sie buntuje i odwala róznego rodzaju sprawy , rzecz w tym by mieli w dorosłych wzór do czego mozna wrócic po powroce ze " swobodnych kup młodocianych osobników "

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Arek » 2023-09-29, 07:57

Viridiana pisze: 2023-09-29, 07:32
Arek pisze: 2023-09-29, 07:21 Miłość to mówienie prawdy.
Tylko problem polega na tym, że przy podejściu, o którym wspomniałam powyżej, osoby, powiedzmy, starsze, zakładają, że mają monopol na prawdę i w związku z tym nie słuchają młodych, bo przecież "oni na pewno są w błędzie". Innymi słowy, w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że być może młodzi w niektórych kwestiach mają rację.
Oczywiście zgadzam się. Można w kwestii wiary czy religii posunąć się zbyt daleko. Dlatego czasem też zwracam uwagę jakiejś babci by nie używała wulgaryzmów bądź nie plotkowały w Kościele. Zdarza mi się zwrócić uwagę. Wiem też, że i ja potrzebuję by mi zwrócono uwagę gdy moje zachowanie jest nieodpowiednie. Wzajemnie musimy się napominać, bo nikt nie ma wyłączności na Prawdę ze względu na osobiste ograniczenia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6434
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-29, 08:01

Może zadając pytanie, jak przyciągnąć ludzi do Kościoła, przeanalizujmy jak robił to Jezus? Jego i tylko Jego,, sposoby,,?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Arek » 2023-09-29, 08:18

Andej pisze: 2023-09-29, 07:50
Viridiana pisze: 2023-09-29, 07:32Tylko problem polega na tym, że przy podejściu, o którym wspomniałam powyżej, osoby, powiedzmy, starsze, zakładają, że mają monopol na prawdę i w związku z tym nie słuchają młodych, bo przecież "oni na pewno są w błędzie". Innymi słowy, w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że być może młodzi w niektórych kwestiach mają rację.
No to dowiedziałem się czegoś nowego. Jesteś na prawdę przekonana, że umiejętność słuchania czyichś słów mają wyłącznie osoby młode? A staruchy głuche i tępe?
Mi się wydaje, że wiele osób młodych zachłyśniętych swoimi możliwościami uważa, że wie lepiej. Ale to bardziej zależy od charakteru, niż wieku. A może zawsze byłem dziwakiem, bo pamiętam jak mają lat większe naście do dwudziestu iluś byłem przekonany, że góry mogę przenosić. Wydawało mi się, że mogę pojąc cały świat. Choć niemal nie poznałem go wcale.

Po to, aby był dialog, to nie staruchy mają słuchać młodych, ale musi to być relacja dwustronna. Konieczny jest dialog. Jedni i drudzy musza umieć słuchać i muszą wiedzieć, że są wysłuchiwani. Jeśli rozmowa polega na dwóch monologach, to nie ma szans na porozumienie.
Ale podkreślam raz kolejny: Verba docent, exempla trahunt. Słowa bez przykładu nic nie znaczą. W dialogu nie chodzi o słowa.
Powiedz sama, czy gdyby Jezus mówił jedno a robił drugie to wierzyłabyś Mu? Czy ktokolwiek by Mu wierzył, gdyby Jego postepowania nie było spójne z Jego nauką? Czy ktoś poszedłby za Nim, gdyby nie dawał przykładu jak można i trzeba żyć?
Andej tutaj też jestem w stanie zrozumieć i starsze pokolenie, bo wiem, że nie było Wam łatwo. Tutaj mam apel do młodszych o wyrozumiałość dla starszych, bo i mniej siły mają i cierpliwości.
Tak, trzeba rozmawiać, by wysłuchać i strać się zrozumieć drugiego człowieka bardziej niż stawiać siebie samego. Starsi ludzie są wartościowi dla dzisiejszego pokolenia, można bardzo wiele się od nich nauczyć. Tym bardziej, że nie mieli takich luksusów jak my dziś mamy. Wtedy więcej było prawdy w tym co się robiło. Nie było TV, świata mediów deformujacych dodatkowo prawdę w takim stopniu jak nigdy dotąd. I przykłady z życia czasem heroiczne, a czasem zwykłe jak szary dzień. I dlatego Andej dla mnie ludzie z pokolenia moich dziadków i dzisiejszych dziadków dają wartość i są solą tej ziemi. Bardzo imponujesz mi wypowiadając się tak wytrwale na tym forum jako jeden z nielicznych przedstawicieli swojego pokolenia. Dzięki temu mamy pełniejszy obraz w poznawaniu prawdy. Nie martw się czasem ktoś nas może nie dostrzec bądź zlekceważyć ale Pan Bóg wie wszystko i zawsze jest z nami. Wszystkiego dobrego @Andej :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6434
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-29, 08:24

To był raczej post o tym, że starsi nie słuchają młodych, a nie że,, staruchy są tępe,,.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-09-29, 08:28

Andej pisze: 2023-09-29, 07:50
Viridiana pisze: 2023-09-29, 07:32Tylko problem polega na tym, że przy podejściu, o którym wspomniałam powyżej, osoby, powiedzmy, starsze, zakładają, że mają monopol na prawdę i w związku z tym nie słuchają młodych, bo przecież "oni na pewno są w błędzie". Innymi słowy, w ogóle nie biorą pod uwagę tego, że być może młodzi w niektórych kwestiach mają rację.
No to dowiedziałem się czegoś nowego. Jesteś na prawdę przekonana, że umiejętność słuchania czyichś słów mają wyłącznie osoby młode? A staruchy głuche i tępe?
Co?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ