Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-09-30, 09:07

Dezerter pisze: 2023-09-29, 20:01 Dodano po 8 minutach 4 sekundach:
Muszę jeszcze dodać :
- nieakceptacja nauki KK w sprawie współżycia przed ślubem - nikt bez głębokiej wiary nie będzie czekał do 30
- brak różnicy między onanizmem a współżycie z partnerką/em - to i to grzech ciężki
- powszechna nieakceptacja nauki moralnej KK widoczna w akceptacji w ogromnej większości rodzin katolickich współżycia młodych bez ślubu, lub nawet mieszkania razem
Nie widzę jednak dobrych i szybkich rozwiązań, więc trend będzie się pogłębiał :(
Rzeczywiście problemem jest brak szybkich rozwiązań.
Kiedy napisałeś o nieakceptacji katolickiej etyki seksualnej, pomyślałam o tym, że teraz powstają w Kościele fajne projekty, które mają odtabuizować tę kwestię na polu religii, ale problem jest taki, że niestety prawdopodobnie zagłębiają się w nie tylko ludzie głęboko zaangażowani w wiarę, osobom spoza tego kręgu ciężko na takie działania w ogóle trafić.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6436
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-30, 09:19

Jak wynika z badań CBOS, młodzi ludzie na 1.miejscu nie mają potrzeby praktykować wiary.
Później jest krytyka Kościoła.
Co śmieszne ludzie po 40 tce mają podobne wartości liczbowe jak młodzież.ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2023-09-30, 09:22 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 466 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Albertus » 2023-09-30, 09:35

Viridiana pisze: 2023-09-30, 09:07
Dezerter pisze: 2023-09-29, 20:01 Dodano po 8 minutach 4 sekundach:
Muszę jeszcze dodać :
- nieakceptacja nauki KK w sprawie współżycia przed ślubem - nikt bez głębokiej wiary nie będzie czekał do 30
- brak różnicy między onanizmem a współżycie z partnerką/em - to i to grzech ciężki
- powszechna nieakceptacja nauki moralnej KK widoczna w akceptacji w ogromnej większości rodzin katolickich współżycia młodych bez ślubu, lub nawet mieszkania razem
Nie widzę jednak dobrych i szybkich rozwiązań, więc trend będzie się pogłębiał :(
Rzeczywiście problemem jest brak szybkich rozwiązań.
Kiedy napisałeś o nieakceptacji katolickiej etyki seksualnej, pomyślałam o tym, że teraz powstają w Kościele fajne projekty, które mają odtabuizować tę kwestię na polu religii, ale problem jest taki, że niestety prawdopodobnie zagłębiają się w nie tylko ludzie głęboko zaangażowani w wiarę, osobom spoza tego kręgu ciężko na takie działania w ogóle trafić.
czy możesz coś więcej napisać co to za projekty i co by miały odtabuizować?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6436
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-30, 09:44

@Viridiana ale co da odtabuizowanie?
Czego dowie się wtedy młody człowiek, czego nie wiedział wcześniej?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-09-30, 18:44

Albertus pisze: 2023-09-30, 09:35
Viridiana pisze: 2023-09-30, 09:07 Rzeczywiście problemem jest brak szybkich rozwiązań.
Kiedy napisałeś o nieakceptacji katolickiej etyki seksualnej, pomyślałam o tym, że teraz powstają w Kościele fajne projekty, które mają odtabuizować tę kwestię na polu religii, ale problem jest taki, że niestety prawdopodobnie zagłębiają się w nie tylko ludzie głęboko zaangażowani w wiarę, osobom spoza tego kręgu ciężko na takie działania w ogóle trafić.
czy możesz coś więcej napisać co to za projekty i co by miały odtabuizować?
W sumie głównie zajmują się nimi osoby świeckie. Przykładowo Diana Paulińska ( https://www.instagram.com/czystosc_dla_malzenstwa_/ ) albo BÓGowscy, którzy stworzyli tę serię:
CiekawaXO pisze: 2023-09-30, 09:44 @Viridiana ale co da odtabuizowanie?
Czego dowie się wtedy młody człowiek, czego nie wiedział wcześniej?
Wbrew pozorom wiedza wśród młodych w tym temacie nie zawsze jest bardzo szeroka, więc dokształcanie się w tym temacie wciąż jest nam potrzebne.
Poza tym to nie jest tylko kwestia dowiadywania się o samej seksualności, ale też o tym, że seks w ujęciu chrześcijańskim wcale nie musi być brudny i straszny.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1725
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Morkej » 2023-09-30, 18:52

Viridiana pisze: 2023-09-30, 18:44 Wbrew pozorom wiedza wśród młodych w tym temacie nie zawsze jest bardzo szeroka, więc dokształcanie się w tym temacie wciąż jest nam potrzebne.
Zgoda.
Viridiana pisze: 2023-09-30, 18:44 Poza tym to nie jest tylko kwestia dowiadywania się o samej seksualności, ale też o tym, że seks w ujęciu chrześcijańskim wcale nie musi być brudny i straszny.
Co mamy na myśli mówiąc brudny i straszny? Bo nie wydaje mi się, aby wśród młodzieży - przynajmniej z mojego doświadczenia - panowało takie ujęcie na chrześcijańską naukę moralną w sferze seksu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Dezerter » 2023-09-30, 21:11

A ja się nie zgodzę Morkej z tobą, czyż najczęstszym słowem określającym seksualne zachowanie na forum nie jest "nieczyste", "grzeszne", "nieskromne"?
Dzięki Ciekawa za ciekawe statystyki z których wynika, że u podstaw odejścia z Kościoła leżą dwie rzeczy:
1. Brak zainteresowania wiarą/Bogiem i brak wiary
2. Krytyka Kościoła i księży
Moim zdaniem ani na 1 ani na 2 nie mamy wpływu
Ostatnio zmieniony 2023-10-01, 08:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Andej » 2023-09-30, 22:35

Dezerter pisze: 2023-09-30, 21:11 czyż najczęstszym słowem określającym seksualne zachowanie na forum nie jest "nieczyste", "grzeszne", "nieskromne"?
Niestety, tak. Eufemizmy. Niedomówienia. A powinno się konkretnie. Ale, gdy nie zna się odpowiednich słów, a wulgarnych nie wypada używać, to tak jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-10-01, 08:07

Morkej pisze: 2023-09-30, 18:52
Viridiana pisze: 2023-09-30, 18:44 Poza tym to nie jest tylko kwestia dowiadywania się o samej seksualności, ale też o tym, że seks w ujęciu chrześcijańskim wcale nie musi być brudny i straszny.
Co mamy na myśli mówiąc brudny i straszny? Bo nie wydaje mi się, aby wśród młodzieży - przynajmniej z mojego doświadczenia - panowało takie ujęcie na chrześcijańską naukę moralną w sferze seksu.
Myślisz w tym momencie o wierzących znajomych, niewierzących, czy tak ogółem?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1725
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Morkej » 2023-10-01, 10:01

Viridiana pisze: 2023-10-01, 08:07 Myślisz w tym momencie o wierzących znajomych, niewierzących, czy tak ogółem?
W zasadzie z obu tych grup. Jak rozmawialiśmy ze sobą, to najczęściej pojawiały zdania, w których ktoś mówił, że po prostu nie rozumie tych ogólnych norm, które podaje Kościół.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6436
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 10:17

@Viridiana to że ktoś pozna naukę Kościoła w kwestii seksualności, myślisz że ją wtedy zrozumie?
Przyznaj szczerze, wszystko dla ciebie jest jasne?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Viridiana » 2023-10-01, 12:29

Morkej pisze: 2023-10-01, 10:01
Viridiana pisze: 2023-10-01, 08:07 Myślisz w tym momencie o wierzących znajomych, niewierzących, czy tak ogółem?
W zasadzie z obu tych grup. Jak rozmawialiśmy ze sobą, to najczęściej pojawiały zdania, w których ktoś mówił, że po prostu nie rozumie tych ogólnych norm, które podaje Kościół.
Cóż, być może w takim razie przejaskrawiłam tę kwestię.
Wydaje mi się jednak, że pewien problem jest. Przypomina mi się tutaj sytuacja z zajęć na studiach, czytaliśmy tekst o postrzeganiu seksualności przez wczesnych chrześcijan i mam wrażenie, że znajomi z kierunku mieli duży problem ze zrozumieniem tego, że to nie był monolit oraz że nie było tak, że wszyscy z automatu traktowali seks jak czyste zło.
CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 10:17 @Viridiana to że ktoś pozna naukę Kościoła w kwestii seksualności, myślisz że ją wtedy zrozumie?
Przyznaj szczerze, wszystko dla ciebie jest jasne?
Poprzez dokształcanie się nie miałam na myśli zawężenia tego do nauczania o tym, co Kościół mówi, ale też po prostu podawanie wiedzy o ludzkiej seksualności w Kościele, żeby nikt nie miał poczucia, że o tym się milczy. Zrozumienie to inna kwestia, choć też bardzo ważna, ja w tym momencie mówię głównie o łamaniu tabu i poskromieniu krążącego wśród ludzi mitu mówiącego, że seks to grzech.
Ogólnie nie mam problemu z katolicką etyką seksualną, choć są bardziej szczegółowe kwestie, których nie rozumiem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6436
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-01, 13:16

A jeszcze ktoś myśli że seks to grzech?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 466 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Albertus » 2023-10-01, 13:47

CiekawaXO pisze: 2023-10-01, 13:16 A jeszcze ktoś myśli że seks to grzech?
Nie bardzo wiem o czym jest ta rozmowa bo jeszcze się nie spotkałem z katolikiem który by uważał że normalne stosunki seksualne w małżeństwie to grzech. W każdym razie nie przypominam sobie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3501
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 370 times

Re: Jak reagować na najbardziej drastyczne zmiany w kwestii wiary u młodych Polaków?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-01, 14:22

Te powody to powody oficjalne. Wymyślone.
Prawdziwe sa prostsze. Głównie poranienia w rodzinie.

ODPOWIEDZ