Kto był pierwszym trynitarianinem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 13:14

W życiu. Tylko masz taki styl pisania nie wprost, jakoś tak owijasz w bawełnę, że się człowiek zastanawia. Ja też to tak odbieram w pewnych kwestiach

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 13:24

CiekawaXO pisze: 2023-10-09, 13:14 W życiu. Tylko masz taki styl pisania nie wprost, jakoś tak owijasz w bawełnę, że się człowiek zastanawia. Ja też to tak odbieram w pewnych kwestiach
Przecież podkreśliłem wprost słowa, w których kolega doszukuje się złych intencji.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 13:24 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 13:28

Nie chodzi o to, że ktoś się doszukuje bo wierzysz w coś innego.
Chodzi o twój styl pisania, że człowiek zaczyna się doszukiwać. Jakaś taka energia płynie z tych postów, jakbyś nie chciał nas urazić, ale chciał abyśmy jeszcze raz wszystko przemyśleli.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Repart » 2023-10-09, 13:40

a to źle, że zmusza do myślenia, do szukania? Pewnie sam jest trochę zagubiony, może obecnie nie potrafi inaczej się wyrazić?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 13:47

CiekawaXO pisze: 2023-10-09, 13:28 Nie chodzi o to, że ktoś się doszukuje bo wierzysz w coś innego.
Chodzi o twój styl pisania, że człowiek zaczyna się doszukiwać. Jakaś taka energia płynie z tych postów, jakbyś nie chciał nas urazić, ale chciał abyśmy jeszcze raz wszystko przemyśleli.
Tak, masz rację, bardzo nie chcę nikogo urazić.
I bardzo chcę aby w takiej atmosferze rozmawiać na - niestety - kontrowersyjne tematy.

Może nie tyle "abyście jeszcze raz wszystko przemyśleli:, ale abyście sformułowali swoją pozytywną odpowiedź, którą ja mógłbym przemyśleć.

Tak, jak na przykład w tym wątku gdy szukam tytułowego "pierwszego trynitarianina".

Ja co do kwestii zasadności argumentów na rzecz Trójcy mam takie zdanie:
Biblia to złożona i skomplikowana Księga - a tak naprawdę zbiór ksiąg różnych autorów, napsianych i edytowanych na przestrzeni setek lat. W rożnych językach, przez różnych autorów.
Są w niej różne wypowiedzi.
Są w niej fragemnty, które można uzyć jako argumenty na rzecz Jezusa - Boga, i są takie, kóre można uzyć jako arguemnty przeciw,
są jasniejsze i ciemniejsze miejsca.

Dlatego piszę tak dyplomatycznie, bo z jednej strony nie chcę nikogo urazić w tej delikatnej kwestii
A z drugiej strony razi mnnie takie przepychanie się wersetami.
Jakby jeden czy dwa wersety wyjaśniały całą sprawę.

Koledze @greg77 cos tutaj śmierdzi z moich postów. Sugeruje, że okłamuje itd itp.
Jak czytam coś takiego to mam wrazenie, że ten ktoś mam tak słabe argumenty na rzecz swojej wiary że z tego właśnie wynika ta agresja. Z lęku. Co psychologia generalnie potwierdza.
Ale wiem też, że nie każdy musi znać argumentację dla dogmatów.
Nie każdego musi to interesować.

Pax

Dodano po 4 minutach 15 sekundach:
Ale to juz wchodzi w temat psychologii i wracam z tym do działu o Stawianiu Granic
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 13:53

No to ci tłumaczę :sama odbieram twoje posty, niektóre, na zasadzie : chcę aby zrozumieli ze są w błędzie, może jak im umiejętnie zadam pytanie, to sami do tego dojdą? A ja będę czysty.

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
I jeszcze sugerowanie że ktoś robi to z lęku. Ja się ciebie nie boję, ani mojej katolickiej wiedzy, a mam podobne odczucia Do Grega w tym poście.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 13:55 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 13:55

CiekawaXO pisze: 2023-10-09, 13:53 No to ci tłumaczę :sama odbieram twoje posty, niektóre, na zasadzie : chcę aby zrozumieli ze są w błędzie, może jak im umiejętnie zadam pytanie, to sami do tego dojdą? A ja będę czysty.
OK rozumiem. Przeniosłem dyskujsę (bo się robi psychologiczna) do wątku o Stawianiu Granic.
viewtopic.php?p=350063#p350063
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 13:56 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 13:56

Doczytaj edycję.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 16:57

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 21:53 To co mówicie to co najwyżej Trójca zawarta implicite czyli w sposób ukryty, dorozumiany a nie explicite czyli otwarcie i wprost.
Wyczytać Trójcę w Biblii można wtedy gdy sie z góry założy że ona tam jest.
I teraz pytanie, czy chcemy to z góry założyć?.W ciemno? Czy jednak posłuchać Biblii co ona sama o Bogu mówi? I nie zapędzać się zbytnio?
Ja chce się zapędzać, zakładać to z góry, i nie muszę mieć nic wprost napisane. Bardzo dobrze odkryta przez Ducha Świętego obecnego w KK nauka.
Ale rozumiem że nie masz ochoty w to wierzyć i tego tam nie widzisz.

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 22:13
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 21:53 To co mówicie to co najwyżej Trójca zawarta implicite czyli w sposób ukryty, dorozumiany a nie explicite czyli otwarcie i wprost.
Wyczytać Trójcę w Biblii można wtedy gdy sie z góry założy że ona tam jest.
I teraz pytanie, czy chcemy to z góry założyć?.W ciemno? Czy jednak posłuchać Biblii co ona sama o Bogu mówi? I nie zapędzać się zbytnio?
I w sumie tak chyba działa doktryna katolicka. To Kościół decyduje o tym jakie doktryny są a jakich nie ma w Biblii.
Tak.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 16:57 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: faraon » 2023-10-09, 17:03

A ja widze z obu stron modlitwe faryzeusza, bo to wyglada tak ze ja jestem niemal swiety, a inni sa tacy be.
Jak Bog jest ze mna to nie moze byc z innymi.
Cos w rodzaju zagarniecia Boga dla siebie i na wylacznosc.
Teksty pokazuja ze to nie jest rozumienie wiary, tylko udowadnianie prywatnych racji.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 17:05 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 19:01

faraon pisze: 2023-10-09, 17:03 A ja widze z obu stron modlitwe faryzeusza, bo to wyglada tak ze ja jestem niemal swiety, a inni sa tacy be.
Napisz proszę konkretnie, gdzie widzisz:
modlitwę faryzeusza
?

Napisz proszę konkretnie, gdzie widzisz, że:
ja jestem niemal swiety, a inni sa tacy be
?

Dodano po 21 minutach 13 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-10-09, 16:59
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 21:53 To co mówicie to co najwyżej Trójca zawarta implicite czyli w sposób ukryty, dorozumiany a nie explicite czyli otwarcie i wprost.
Wyczytać Trójcę w Biblii można wtedy gdy sie z góry założy że ona tam jest.
I teraz pytanie, czy chcemy to z góry założyć?.W ciemno? Czy jednak posłuchać Biblii co ona sama o Bogu mówi? I nie zapędzać się zbytnio?
Ja chce się zapędzać, zakładać to z góry, i nie muszę mieć nic wprost napisane. Bardzo dobrze odkryta przez Ducha Świętego obecnego w KK nauka.
Ale rozumiem że nie masz ochoty w to wierzyć i tego tam nie widzisz.

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 22:13
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-20, 21:53 To co mówicie to co najwyżej Trójca zawarta implicite czyli w sposób ukryty, dorozumiany a nie explicite czyli otwarcie i wprost.
Wyczytać Trójcę w Biblii można wtedy gdy sie z góry założy że ona tam jest.
I teraz pytanie, czy chcemy to z góry założyć?.W ciemno? Czy jednak posłuchać Biblii co ona sama o Bogu mówi? I nie zapędzać się zbytnio?
I w sumie tak chyba działa doktryna katolicka. To Kościół decyduje o tym jakie doktryny są a jakich nie ma w Biblii.
Tak.
Rzeczywiście, nasze różne stanowisko w tej sprawie wynika z różnego podejścia do tego gdzie jest miejsce Pisma Świętego w naszej wierze.
Nie chodzi mi o to, żeby powiedzieć czyje stanowisko w sprawie Pisma Świętego jest tu lepsze, ale o przyczynę naszej różnicy.
Dla Kościoła Katolickiego Biblia jest niejako tekstem napisanym przez Urząd Nauczycielski Kościoła. I należy je rozumieć w kluczu podporządkowania temu Urzędowi. To Urząd ten wyznacza właściwą interpretację Pisma. Uwzględniając swoją Tradycję.
Dla mnie Biblia jest "top of the top", normą normującą ale samą nie podlegającą normowaniu (norma normans non normata), w znaczeniu takim, że to w Piśmie Świętym szukam nauczania o tym w co i jak wierzyć.
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 19:23 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 3 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 19:24

Nie, Biblia nie może być sama w sobie Święta. To balwochwalstwo. Ona jest Święta jeśli się ją dobrze odczyta, a odczytują ją ludzie.

Dodano po 4 minutach 20 sekundach:
My też szukamy w Piśmie, ale w metaforach widzimy dużo więcej. Na przykład ty widzisz jak uczeń 1wszej klasy, a my ósmej.
W ogóle widzimy metafory, od tego trzeba zacząć :)
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 19:29 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-09, 19:31

Tek de Cart pisze: 2023-10-09, 11:46 Dz 5, 30-32
Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie (...) Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni».

Bóg (Ojciec) wskrzesił Jezusa (oddzielną osobę) a świadectwo temu dają Apostołowie oraz Duch Święty (oddzielna osoba) którego Bóg (Ojciec) udziela (więc jest oddzielną osobą od Ducha)
@Ojciec.Pablito czy mógłbyś przedstawić unitariańską interpretację tego fragmentu?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: faraon » 2023-10-09, 20:16

Pablito, to nie odnosilo sie do nikogo konnkretnego, a sformulowanie obie strony, dalem po to by wyrownac obie strony, wlasnie po to by nie bylo to potraktowane jak oskarzenie. Jednak sie pomylilem w tym.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto był pierwszym trynitarianinem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 22:06

Tek de Cart pisze: 2023-10-09, 19:31
Tek de Cart pisze: 2023-10-09, 11:46 Dz 5, 30-32
Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie (...) Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni».

Bóg (Ojciec) wskrzesił Jezusa (oddzielną osobę) a świadectwo temu dają Apostołowie oraz Duch Święty (oddzielna osoba) którego Bóg (Ojciec) udziela (więc jest oddzielną osobą od Ducha)
@Ojciec.Pablito czy mógłbyś przedstawić unitariańską interpretację tego fragmentu?
Trochę już wcześniej w tym wątku o tym pisałem, ale skoro prosisz, to rozszerzę to.

W międzyczasie, bardzo lubię materiały robione przez BibleProject:
@Tek de Cart
W mojej interpretacji pomoże mi ten inny film również z BibleProject


Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 22:34 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

ODPOWIEDZ