Aborcja

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Aborcja

Post autor: faraon » 2023-10-25, 00:00

Problem raczej bylby w tym ze do tego czasu zmiany mentalnosci posuna tak daleko, ze kazda ciaza bedzie usuwana, a dzieci beda sie rodzily na zamowienie, nie tylko rodzicow. Do tego pewnie dojda tak dokladne badania ze jedynie z zarodkow o duzym prawdopodobienstwie zdrowia i wysokiej inteligencji beda mogly sie rodzic dzieci.

Dlatego ta droga jest zla i jej nie bedzie w tej przyszlosci o ktorej mowisz.

Jest i bedzie inna droga, z Bogiem, tak jak mialo byc w Raju.
Ostatnio zmieniony 2023-10-25, 00:10 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Aborcja

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-25, 05:07

Albertus pisze: 2023-10-24, 14:28
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-24, 14:07
CiekawaXO pisze: 2023-10-24, 11:06 No masz sytuację, opisałam ci, z twoją córką.
To uściślę:2 miesiąc, córka chce usunąć, bo nie chce mieć dziecka. Właśnie się szykuje, bierze płaszcz, chce jechać na aborcję. ... A ty?
Nawet zwiazanie, walnięcie pala w łeb itp. To będzie przecież odparcie zamachu na życie...
Mało realne i mało skuteczne w dzisiejszym świecie. Szczególnie że jak córcia by nie wahała się abortować własne dziecko to i szacunku do ojca by specjalnego nie miała. Poszedł byś siedzieć jak nic a córka i tak by abortowała dziecko.
odparcie zamachu bezposredniego nigdy nie bedzie stanowic gwarancji na przyszłosc. Ale stanowi o uratowaniu na ten moment. zreszta tez nie wiemy jaka byłaby reakcja coci na dostanie pałą przez łeb . czy zwiazanie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Aborcja

Post autor: Viridiana » 2023-10-25, 10:56

Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-24, 14:07 Nawet zwiazanie, walnięcie pala w łeb itp. To będzie przecież odparcie zamachu na życie...
I co by to dało?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Aborcja

Post autor: Andej » 2023-10-25, 11:08

Viridiana pisze: 2023-10-25, 10:56 I co by to dało?
Być może uratowanie ludzkiego życia.
Ale osoba pragnąca zamordować kogoś (np. nienarodzone dziecko) powstrzymana jeno przez okoliczności zewnętrzne, jest i tak winna morderstwa. W Prawie bożym liczą się decyzje ludzkie, a nie wyłącznie ich skutki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Aborcja

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-25, 11:46

Viridiana pisze: 2023-10-25, 10:56
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-24, 14:07 Nawet zwiazanie, walnięcie pala w łeb itp. To będzie przecież odparcie zamachu na życie...
I co by to dało?
To samo co walnięcie napadającego cie bandziora. Chwilowe przerwanie zamachu na twoje życie .

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6300
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-25, 11:52

Czyli, jeśli dziecko w brzuchu matki robi zamach na jej życie, to ma prawo je zabić?
@Gzresznik Upadający ?

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Bo jeśli masz prawo bronić życia cudzego, to ona ma prawo bronić życia swojego.
Ostatnio zmieniony 2023-10-25, 11:54 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1937
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Aborcja

Post autor: Andy72 » 2023-10-25, 13:51

CiekawaXO pisze: 2023-10-25, 11:53 Czyli, jeśli dziecko w brzuchu matki robi zamach na jej życie, to ma prawo je zabić?
Absurd.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6300
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-25, 13:55

Pytanie z analogii i kontekstu Gzresznika Upadajacego. I pytanie do niego, a nie stwierdzenie faktu. Czytajcie z kontekstem co?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-25, 15:10

w przypadku gdy rozwijające się dziecko zagraża życiu matki (np. ciąża pozamaciczna) (ale trzeba mieć świadomość że to BAAARDZO RZADKIE PRZYPADKI) zastosowanie ma 'zasada podwójnego skutku'
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_po ... ego_skutku
-rzeczony czyn musi być dobry z natury (Tadeusz Biesaga formułuje to inaczej, podając, że można podjąć działanie, jeśli naturalny skutek tegoż będzie dobry, a nie można, gdy będzie zły[2]),
-dobra musi być również bezpośrednia intencja podmiotu popełniającego czyn, a więc musi on bezpośrednio chcieć dobrego skutku tego czynu, skutek zły może on co najwyżej pośrednio dopuszczać i tolerować, nie może zaś zamierzać go popełnić,
-zły skutek nie może stanowić środka osiągnięcia tego dobrego,
-dobry skutek musi przynajmniej równoważyć zły lub nawet go przewyższać, tzn. powodowane czynem dobro i zło muszą być proporcjonalne.
Pozostaje jeszcze jedna przesłanka[1]:

-brak innych sposobów osiągnięcia dobrego skutku.
czyli można ratować życie matki, nawet jeśli niechcianym skutkiem tego będzie śmierć rozwijającego się dziecka.

to znów przypadek dostępnej techniki - jeśli byłaby dostępna technika pozwalająca 'przetransferować' rozwijające się dziecko z jajowodu do macicy (czy 'sztucznej macicy') należałoby to zrobić (na razie przesłanka "-brak innych sposobów osiągnięcia dobrego skutku" jest spełniona bo nie mamy takiej techniki, jeśli by takowa istniała to przesłanka za usunięciem jajowodu z zarodkiem nie była by spełniona bo technika pozwalałaby uratować oba życia)

zasadniczo lekarz (i każdy z nas) ma ratować życie. Jeśli można uratować oba - należy ratować oba. Jeśli można uratować jedno - lekarz w porozumieniu z matką podejmują decyzje które życie ratować - a które pozostawić bez ratunku.

Podobny przypadek jak widzisz dwie tonące osoby - Twoim obowiązkiem jest starać się uratować je. Jeśli nie masz możliwości uratować obu (bo np. topią się 100 metrów od siebie) - to masz obowiązek wybrać jedną z nich i nią ratować. Nikt nie może Ci zarzucić złego czynu, że uratowałaś tylko jedną z tych osób, a druga utonęła 'jako niechciany skutek podjętej decyzji ratowania tej pierwszej'.
Natomiast jakbyś ratowała jedną z nich, a drugą specjalnie utopiła, albo pozostawiła bez pomocy gdy miałaś możliwość udzielić pomocy - to możesz być oskarżona o spowodowanie śmierci. Np. masz 2 koła ratunkowe - to powinnaś przynajmniej rzucić jedno jednemu tonącemu a drugie drugiemu. Jeśli byś rzuciła tylko jednemu, i patrzyła jak tonie drugi - jesteś winna jego śmierci.

Przypadki w sumie częste dla ratowników medycznych - jeśli karetka przyjeżdża do wypadku gdzie jest ciężko poszkodowana więcej niż jedna osoba - lekarz / ratownik MUSI wybrać kogo ratować jako pierwszego, którego z poszkodowanych wsadzić do karetki, a którego zostawić. Co może skutkować niechcianą śmiercią przecież, ale po prostu czasem nie ma możliwości uratować wszystkich.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: Aborcja

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-25, 15:26

CiekawaXO pisze: 2023-10-25, 11:53 Czyli, jeśli dziecko w brzuchu matki robi zamach na jej życie, to ma prawo je zabić?
@Gzresznik Upadający ?

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Bo jeśli masz prawo bronić życia cudzego, to ona ma prawo bronić życia swojego.
a jak miało by to zrobić ?
Moze jedynie przypadek medyczny byc skomplikowany na tyle ze ciaza i jej kontynuacja moze stanowić zagrozenie.
I wytłumaczono ci w czym rzecz powyżej.
Natomiast zamach matki w postaci aborcji na zycie dziecka zawsze jest celowy.Czujesz różnicę ?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6300
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-25, 15:35

No ja mówię o sytuacji, gdzie dziecko zagraża życiu matki. Co wtedy proponujesz?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1937
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Aborcja

Post autor: Andy72 » 2023-10-25, 15:36

to co innego niż robienie świadomego zamachu
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Aborcja

Post autor: Tek de Cart » 2023-10-25, 15:39

CiekawaXO pisze: 2023-10-25, 15:35 No ja mówię o sytuacji, gdzie dziecko zagraża życiu matki. Co wtedy proponujesz?
masz powyżej odpowiedź
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6300
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Aborcja

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-25, 15:40

@Tek de Cart dalej mówimy o dwóch różnych rzeczach.
Jeśli dziecko zabije się bo trzeba ratować życie matki, to nauka Kościoła jest jasna.
Ale ja mówię o sytuacji gdy trzeba dokonać aborcji w celu ratowania życia matki.
Bo to nie są te same przypadki :ratować matkę i przy okazji dziecko umrze - to jest nauka Kościoła-umrze samo, jako ofekt uboczny,a jeśli w celu ratowania życia matki dokona się aborcji - zabije je, to nie mozna.
Wiem wiem zaraz będzie wyzywanie że się mylę :) To taki niuans który bywa źle interpretowany.

Dodano po 36 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2023-10-25, 15:39
CiekawaXO pisze: 2023-10-25, 15:35 No ja mówię o sytuacji, gdzie dziecko zagraża życiu matki. Co wtedy proponujesz?
masz powyżej odpowiedź
No nie mam. Znaczy mam-"błędną.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6032
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Aborcja

Post autor: Albertus » 2023-10-25, 15:42

CiekawaXO pisze: 2023-10-25, 15:41 @Tek de Cart dalej mówimy o dwóch różnych rzeczach.
Jeśli dziecko zabije się bo trzeba ratować życie matki, to nauka Kościoła jest jasna.
Ale ja mówię o sytuacji gdy trzeba dokonać aborcji w celu ratowania życia matki.
Bo to nie są te same przypadki :ratować matkę i przy okazji dziecko umrze - to jest nauka Kościoła-umrze samo, jako ofekt uboczny,a jeśli w celu ratowania życia matki dokona się aborcji - zabije je, to nie mozna.
Wiem wiem zaraz będzie wyzywanie że się mylę :) To taki niuans który bywa źle interpretowany.
Podaj konkretny przykład takiej sytuacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”