Bł. Archanioł Canetoli.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2510
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 942 times

Bł. Archanioł Canetoli.

Post autor: Susanna » 2023-12-16, 16:38

Obrazek


Archanioł Canetoli, urodził się w 1460 r., w jednej z najszlachetniejszych rodzin w Bolonii, w tym czasie zginęła
cała rodzina Archanioła, ponieważ trwała wtedy rywalizacja o kontrolę nad miastem między dwiema rodzinami;
Canetoli i Bentivoglio i tylko jemu udało się uciec. Nie ma informacji o tym co z Archaniołem działo się do roku 1484,
ponieważ wtedy 29.09, wstąpił do zgromadzenia kanoników regularnych w klasztorze Najświętszego Zbawiciela w Wenecji.

Jego zadaniem było witanie pielgrzymów i co ciekawe, wśród nich często rozpoznawał zabójców swojej rodziny, ale zawsze
potrafił pohamować chęć zemsty.
Stronił od ludzi i był bardzo skromny a Święcenia kapłańskie przyjął tylko z posłuszeństwa a po nich
wędrował między różnymi klasztorami w Wenecji.
W 1498 r., uzyskał zgodę opuszczenia klasztoru i przeniesienia się do pustelni
św. Ambrożego, gdyż pragnął poświęcić się życiu kontemplacyjnemu, jednak w 1505 r., musiał wrócić do klasztoru,
Najświętszego Zbawiciela.

Później został wikariuszem w klasztorze św. Daniela w Padwie i został tam do 1509 r., lecz wrócił do pustelniczego życia
w Gubbio. Odtąd często odwiedzali go nie tylko prości ludzie ale i książęta, np.: książę florencki Julian de Medici,
Archanioł przepowiedział mu wygnanie ale i powrót, gdy ta przepowiednia się spełniła, książę chciał Archanioła wynagrodzić
proponując mu by został biskupem, jednak Archanioł odmówił, prosząc jednocześnie o specjalne odpusty dla swojego
klasztoru św. Ambrożego w Gubbio.

W drodze powrotnej do swojej pustelni, dostał wysokiej gorączki i mimo troskliwej opieki w Castiglione Aretino,
zmarł 16.04.1513 r. Tego samego roku 3.12, przeniesiono jego ciało do klasztoru św. Ambrożego w Gubbio,
gdzie spoczywa do dziś pod ołtarzem w stanie nienaruszonym.
Papież Benedykt XIV dokonał jego beatyfikacji 2.10.1748r.

20 lat po jego śmierci napisano biografię natomiast w styczniu 1772 r., została uzupełniona o spis cudów,
które dokonały się za jego wstawiennictwem.

Źródło: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-04c.php3
Ostatnio zmieniony 2023-12-16, 16:40 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”