Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-21, 10:49

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 10:30
sądzony pisze: 2023-12-21, 07:59
Adam01 pisze: 2023-12-21, 00:03 Nie wiem jak Twój Bóg, ale mój i całego KK powiedział w Kpł 20,13 że brzydzi się gejami (ich obcowaniem, które ich definiuje).
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.
A zatem mamy innego Boga i inny Kościół.
Wow! Co za deklaracja! Masz Kościół wyznający inne zasady i innego Boga niż ten z Pisma Świętego?
Opowiesz coś więcej?
skoro uwazacie, ze ten werset jest dzisiaj aktualny i nalezy go stosowac doslownie, to dlaczego nie optujecie za tym aby rzad karal smiercia aktywnych homoseksualistow?
dlaczego wybieracie tylko polowe wersetu?
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 10:51 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: sądzony » 2023-12-21, 10:50

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 10:30
sądzony pisze: 2023-12-21, 07:59
Adam01 pisze: 2023-12-21, 00:03 Nie wiem jak Twój Bóg, ale mój i całego KK powiedział w Kpł 20,13 że brzydzi się gejami (ich obcowaniem, które ich definiuje).
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.
A zatem mamy innego Boga i inny Kościół.
Wow! Co za deklaracja! Masz Kościół wyznający inne zasady i innego Boga niż ten z Pisma Świętego?
Opowiesz coś więcej?
Mój Bóg Miłuje gejów jednako jak mnie, a Twój nie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-21, 10:53

@sądzony Nie o to pytałem. Adam jedynie zacytował Pismo, a Ty stwierdziłeś, że masz innego Boga i Kościół.
Więc skoro Słowo Pisma budzi w Tobie reakcję typu "to nie moje" więc moje pytanie jest zasadne.

====================================================================================
Zabawę w "gotowanie żaby" pięknie pokazuje zestawienie dokumentu z 2021 roku (cytowanego zresztą na początku tego wątku) z Fiducia supplicans

Przykład 1
Dokument z marca 2021 pisze:Z(...) nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa związkom, także stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci[6].
Fiducia supplicans pisze:W zarysowanym tutaj horyzoncie pojawia się możliwość udzielania błogosławieństw dla par znajdujących się w sytuacjach nieregularnych oraz dla par tej samej płci, których forma nie powinna być rytualnie ustalana przez władze kościelne, aby uniknąć pomylenia z błogosławieństwem właściwym Sakramentowi Małżeństwa.

Przykład 2
Dokument z marca 2021 pisze:Obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które same w sobie zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak ich usprawiedliwić i w ten sposób uczynić z nich prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego, ponieważ elementy te służą związkowi, który nie jest ukierunkowany według zamysłu Stwórcy.
Fiducia supplicans pisze:(...)wezwanie błogosławieństwa, które zstępuje od Boga na tych, którzy – uznając się za pozbawionych środków do życia i potrzebujących Jego pomocy – nie powołują się na legitymizację własnego statusu, ale którzy proszą, aby wszystko, co prawdziwe, dobre i po ludzku ważne w ich życiu i ich relacjach, zostało wzbogacone, uzdrowione i wywyższone obecnością Ducha Świętego. Te formy błogosławieństwa wyrażają prośbę, aby Bóg udzielił pomocy, która pochodzi z impulsów Jego Ducha – co teologia klasyczna nazywa „łaską rzeczywistą” – aby relacje międzyludzkie dojrzewały i wzrastały w wierności Ewangelii, aby mogły zostać wyzwolone od swoich niedoskonałości i słabości i aby mogli wyrażać się w coraz większym wymiarze Bożej miłości.
CIekawe, co będzie w dokumencie, jaki zostanie wydany za dwa lata... a może szybciej?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-21, 11:06

Nawet jeśli będzie co ma być, to Kościół swoimi decyzjami przybliża do Zbawienia, a nie od niego odciąga. Więc co by to nie było, od najważniejszej rzeczy nie odsunie a przybliży. Nie taka jest funkcja Kościoła?
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 11:06 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: sądzony » 2023-12-21, 11:11

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 10:53 @sądzony Nie o to pytałem. Adam jedynie zacytował Pismo, a Ty stwierdziłeś, że masz innego Boga i Kościół.
Więc skoro Słowo Pisma budzi w Tobie reakcję typu "to nie moje" więc moje pytanie jest zasadne.
@Marek_Piotrowski obudź się. Wyraźnie widać do czego się odniosłem. Gość napisał, że "Bóg brzydzi się gejami.". Takie to trudne. To przypominam:
sądzony pisze: 2023-12-21, 07:59
Adam01 pisze: 2023-12-21, 00:03 Nie wiem jak Twój Bóg, ale mój i całego KK powiedział w Kpł 20,13 że brzydzi się gejami (ich obcowaniem, które ich definiuje).
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.
A zatem mamy innego Boga i inny Kościół.
Bóg nie brzydzi się swoim stworzeniem, a już z pewnością nie człowiekiem. Żadnym człowiekiem.
Czytaj ze zrozumieniem. "Obrzydliwością" nazywa grzeszny czyn.
Jeżeli to grzech definiuje człowieka to zadaj sobie pytanie "kim jestem?"

W duchu i miłości
Wszystko w temacie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Andej » 2023-12-21, 11:24

Zacietrzewienie w dyskusji prowadzi nie rozumienia tego co się chce odczytać, anie tego, co zostało napisane.

Uważam, że Bóg brzydzi się grzechem, ale kocha grzeszników.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Praktyk » 2023-12-21, 11:34

kazik95 pisze: 2023-12-21, 10:49
Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-21, 10:30
sądzony pisze: 2023-12-21, 07:59
Adam01 pisze: 2023-12-21, 00:03 Nie wiem jak Twój Bóg, ale mój i całego KK powiedział w Kpł 20,13 że brzydzi się gejami (ich obcowaniem, które ich definiuje).
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.
A zatem mamy innego Boga i inny Kościół.
Wow! Co za deklaracja! Masz Kościół wyznający inne zasady i innego Boga niż ten z Pisma Świętego?
Opowiesz coś więcej?
skoro uwazacie, ze ten werset jest dzisiaj aktualny i nalezy go stosowac doslownie, to dlaczego nie optujecie za tym aby rzad karal smiercia aktywnych homoseksualistow?
dlaczego wybieracie tylko polowe wersetu?
Dlatego, że Jezus nauczył później, że niech kamieniem ciska tylko ten kto jest bez grzechu. Co nie zmienia samej oceny moralnej czynów homoseksualnych. I tego, że skutecznie odcinają zainteresowanych od jedności z Bogiem.

Tam gdzie Jezus nie nauczył nie rzucać kamieniami karanie śmiercią bywa ( Muzułmanie ) lub od czasu do czasu podnoszą się takie głosy ( np w Izraelu - https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art3130 ... c-smiercia )

( na nasuwające się pytanie, czy bez Jezusa karałbym homoseksualistów śmiercią odpowiedź brzmi - nie wiem jak wyglądałyby zwyczaje naszych terenów bez Jezusa, co wynikało by ze słowiańskich wierzeń, nie wychowaliśmy się też w wierze starotestamentowej, żeby mieć to powiedziane jako prawo od Boga. Dzisiaj wiemy, że życie drugiego człowieka to wartość, jeszcze 150 lat temu było to mniej jasne )
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 11:47 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Repart » 2023-12-21, 11:52

Nie wiem czy oglądaliście film polecany przez @CiekawaXO pt "Modlitwy za Bobby'ego". Jest tam taka scena, w której ksiądz tłumaczy matce głównego bohatera geja, jak odczytywać ten fragment z Księgi Kapłańskiej. Ona twierdzi, że Bóg w tym fragmencie POTĘPIA gejów i karze śmiercią. I jest przekonana, że czeka ich piekło bo GRZESZĄ, że SĄ gejami. Ksiądz tłumaczy jej, że Biblii nie należy tłumaczyć dosłownie i że w tamtych czasach ludzie nie zawsze wiedzieli, że grzeszą. Bóg się tym BRZYDZI, ale ich nie potępia. Obrzydliwym jest także jedzenie niektórych potraw, a śmiercią karano także cudzołożnice. Daje jej do zrozumienia, że nie jesteśmy potępiani za to, kim jesteśmy. Brzydzi się tym, co robimy, ale w swoim miłosierdziu potrafi wybaczyć każdemu. Zwraca jej uwagę, żeby ona sama przestała go potępiać za to, że taki był.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Praktyk » 2023-12-21, 11:59

Repart pisze: 2023-12-21, 11:52 Nie wiem czy oglądaliście film polecany przez @CiekawaXO pt "Modlitwy za Bobby'ego". Jest tam taka scena, w której ksiądz tłumaczy matce głównego bohatera geja, jak odczytywać ten fragment z Księgi Kapłańskiej. Ona twierdzi, że Bóg w tym fragmencie POTĘPIA gejów i karze śmiercią. I jest przekonana, że czeka ich piekło bo GRZESZĄ, że SĄ gejami. Ksiądz tłumaczy jej, że Biblii nie należy tłumaczyć dosłownie i że w tamtych czasach ludzie nie zawsze wiedzieli, że grzeszą. Bóg się tym BRZYDZI, ale ich nie potępia. Obrzydliwym jest także jedzenie niektórych potraw, a śmiercią karano także cudzołożnice. Daje jej do zrozumienia, że nie jesteśmy potępiani za to, kim jesteśmy. Brzydzi się tym, co robimy, ale w swoim miłosierdziu potrafi wybaczyć każdemu. Zwraca jej uwagę, żeby ona sama przestała go potępiać za to, że taki był.
No tak, tylko traktowanie nieskończonego Boskiego wybaczenia jako usprawiedliwienia dla życia w stanie grzechu jest podwójnie ryzykowne. Bo:
- Żeby Bóg wybaczył grzechy to trzeba ich żałować i je odrzucać. Można upaść i znowu próbować wrócić. Ale nie przychodzi się po Boskie wybaczenie jak przy okazji prosi się o błogosławieństwo w swoim grzesznym związku. Bo to jednoznacznie określa, że się tego wcale za grzech nie uważa.
- pierwszym z wymienianych grzechów przeciwko Duchowi Świętemu ( czyli temu jedynemu niewybaczalnemu ) jest :
Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 12:00 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Repart » 2023-12-21, 12:09

Ja nie napisałem, że ksiądz go (geja) usprawiedliwia, bo Bóg i tak mu wybaczy przez wzgląd na swoje miłosierdzie. Ten chłopak próbował wszystkiego, aby z tej drogi zejść. Nie poradził sobie i popełnił samobójstwo. Zabiły go zachowania jego mamy, która potępiała jego jako geja, nawet się go wyrzekła.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-21, 12:25

ciekawe, ze Jezus w ogole problemem homoseksualistow sie nie zajmowal, no nie?
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 12:25 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Praktyk » 2023-12-21, 12:44

Repart pisze: 2023-12-21, 12:09 Ja nie napisałem, że ksiądz go (geja) usprawiedliwia, bo Bóg i tak mu wybaczy przez wzgląd na swoje miłosierdzie. Ten chłopak próbował wszystkiego, aby z tej drogi zejść. Nie poradził sobie i popełnił samobójstwo. Zabiły go zachowania jego mamy, która potępiała jego jako geja, nawet się go wyrzekła.
Matka nie zrobiła tak jak Jezus uczył.

Nie pisałem o tym, że ksiądz usprawiedliwia, tylko bardziej o stanie wewnętrznym geja, który może być w pewnej konfiguracji grzechem w stosunku do Ducha Świętego niezależnie od działania księdza.
Gej, który nie wierzy w Boga, może mieć po śmierci "małą chłostę" zgodnie z pismem.
Natomiast taki, który jednak wierzy w Boga ( o czym świadczy błogosławieństwo ) i został powołany do oczyszczenia i świętości, a jednak buduje sobie w głowie obraz innego Boga niż jest mu objawione ( takiego jak mu pasuje ) może trafić pod "wielką chłostę".
Najgorszym przypadkiem jest wg definicji grzechu przeciwko Duchowi stan, w którym gej wie, że grzeszy, i radośnie robi to wierząc, że Bóg i tak wszystko wybaczy. W takim stanie nie wierzy się w Boskie wybaczenie jako decyzję Boga, tylko w automat do usprawiedliwiania grzechu. ( oczywiście tyczy się to też wszystkich innych grzechów )

Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. 48 Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę.

Dodano po 4 minutach 38 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-21, 12:25 ciekawe, ze Jezus w ogole problemem homoseksualistow sie nie zajmowal, no nie?
Powiedział natomiast że prawo starego testamentu nie zmienia się z Jego powodu. Przyszedł je wypełnić :

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim”.
Ostatnio zmieniony 2023-12-21, 12:51 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-21, 13:21

Praktyk pisze: 2023-12-21, 12:48
kazik95 pisze: 2023-12-21, 12:25 ciekawe, ze Jezus w ogole problemem homoseksualistow sie nie zajmowal, no nie?
Powiedział natomiast że prawo starego testamentu nie zmienia się z Jego powodu. Przyszedł je wypełnić :

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim”.
czyli 613 przykazań Starego testamentu przestrzegasz nadal?
ogrzezanie
zasady jedzenia koszernego/niekoszernego czystego/nieczystego
szabat
święta starotestamentowe
ofiary
dziesięcina
zakaz krzyżowania zwierząt
zostaw pokłosie dla biednych
inne
Tutaj jest lista: https://613.info.pl/lista.html

Trzeba by sobie zadać pytanie: czy istotna jest litera czy jednak duch prawa?
Czy Jezus nie pokazał nam jednak że liczy się coś głębszego niż martwa litera?
2000 lat temu realia społeczne były całkiem inne niż dzisiaj
wiele rzeczy nie mieściło się ludziom w głowach
trochę dorosliśmy i dojrzeliśmy jako ludzkość
i adekwatnie do tego powinniśmy czytać Biblię
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Praktyk » 2023-12-21, 13:34

kazik95 pisze: 2023-12-21, 13:21
Praktyk pisze: 2023-12-21, 12:48
kazik95 pisze: 2023-12-21, 12:25 ciekawe, ze Jezus w ogole problemem homoseksualistow sie nie zajmowal, no nie?
Powiedział natomiast że prawo starego testamentu nie zmienia się z Jego powodu. Przyszedł je wypełnić :

„Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim”.
czyli 613 przykazań Starego testamentu przestrzegasz nadal?
ogrzezanie
zasady jedzenia koszernego/niekoszernego czystego/nieczystego
szabat
święta starotestamentowe
ofiary
dziesięcina
zakaz krzyżowania zwierząt
zostaw pokłosie dla biednych
inne
Tutaj jest lista: https://613.info.pl/lista.html

Trzeba by sobie zadać pytanie: czy istotna jest litera czy jednak duch prawa?
Czy Jezus nie pokazał nam jednak że liczy się coś głębszego niż martwa litera?
2000 lat temu realia społeczne były całkiem inne niż dzisiaj
wiele rzeczy nie mieściło się ludziom w głowach
trochę dorosliśmy i dojrzeliśmy jako ludzkość
i adekwatnie do tego powinniśmy czytać Biblię
Nawet jeśli masz rację, i należy patrzeć na ducha prawa, a nie na szczegółowe wytyczne, to duchem przekazu od Boga jest to, że jesteśmy powołani do świętości. Jesteśmy dziećmi światłości i podleganie nieczystym namiętnościom nie jest tego elementem. Nie można jednocześnie wykonywać Bożej woli i zadowalać swoje ciało poprzez masturbację, czy sodomię, czy cudzołóstwo. Bo to nie jest Boża wola, żebyśmy tak robili.
Można rozważać czy jest to bardziej czy mniej "karalne".

Pytanie czy chcemy wykonywać Bożą wolę, czy tylko umknąć przed karą.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Repart » 2023-12-21, 13:55

Nie da się przez całe życie wykonywać Bożej woli, bo skąd masz wiedzieć, że ją wykonujesz? A nawet jak czasami się wie, to nie da się zawsze ją wykonywać - jesteśmy za słabi.

Podobnie z umykaniu przed karą. W końcu ma się dość uciekania i grzeszysz, znając konsekwencje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”