Bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2506
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1054 times
Been thanked: 940 times

Bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Post autor: Susanna » 2023-12-24, 21:38

Franciszka Siedliska przyszła na świat 12.11.1842 r., w Roszkowej Woli koło Rawy Mazowieckiej.
Na chrzcie dostała imiona Franciszka Józefa.
Mimo że jej rodzina była zamożna i że Franciszka otrzymała wszechstronne wykształcenie,
miała prócz guwernantek nauczycielki muzyki i tańca to jak pisała później o swym rodzinnym domu:
"Bóg nie był Panem", ponieważ jej rodzice Adolf i Cecylia, byli obojętni religijnie.

Już jako dziecko jeździła do najsławniejszych uzdrowisk w Austrii, Francji czy Szwajcarii z powodu bóli kręgosłupa,
niestety silne bóle przerodziły się w chorobę chroniczną i już jako cierpiąca, nieśmiała ośmiolatka, pragnęła
wstąpić do zakonu, jednak ojciec się sprzeciwiał ponieważ marzył o karierze artystycznej dla Franciszki.

O. Leander Lendzian-kapucyn, przygotowywał ją do I Komunii świętej i Sakramentu Bierzmowania,
później był jej kierownikiem duchowym od 1854 r. do 1879 r. To on rozpoznał w niej powołanie oraz
utwierdzał wolę założenia nowej rodziny zakonnej. W Cannes w 1864 roku, Franciszka złożyła prywatny ślub czystości
i to samo pragnęła przekazać ojcu który snuł plany matrymonialne wobec córki.

Adolf Siedliski przed śmiercią pojednał się z Bogiem i powrócił do praktyk religijnych. Zmarł w 1870 roku,
w tym samym czasie Franciszka została zakonnicą. Początkowo była tercjarką Franciszkańską a później
założyła nowe zgromadzenie zakonne Najświętszej Rodziny z Nazaretu - nazaretanki.

Przyjęła imię Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.
Ku zdumieniu wielu osób, odzyskała zdrowie podczas organizowania zgromadzenia i jego duchowości.
W 1881 r. powstał dom zakonny w Krakowie, a w 1885 roku kierownik Misji Polskiej w Ameryce
poprosił Marię, aby zaopiekowała się przebywającymi tam Polakami.

Maria zmarła 21.11.1902 roku, w Rzymie natomiast beatyfikowana została przez św. Jana Pawła II 23.04.1989 roku.
Pozostawiła po sobie "Dziennik duchowy".


Źródło:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-25a.php3[img]

[/img]
Ostatnio zmieniony 2023-12-24, 21:38 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”