psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: Adam01 » 2023-12-29, 22:35

bei pisze: 2023-12-25, 23:15 Od kiedy ubezpieczyciel pyta o przyjmowane leki?
Ja przyjmowalam różne leki od psychiatry i nie trafilam na taki po którym miałabym nie prowadzić samochodu. Jeśli chodzi o skutki uboczne to miałam w przypadku 2 leków. Z jednego z nich zrezygnowalam, a w drugim przypadku przeczekałam je (trwały ok tygodnia).
Nie wiem od kiedy ubezpieczyciel pyta o przyjmowane leki. Zgadza się, że leki działają dopiero po pewnym czasie. Nie wiem, co powiedział Ci lekarz, ale widocznie powiedział mi więcej. Poza tym wyraźnie wspomniałem też o innych skutkach ubocznych, dość istotnych w normalnym życiu, których wolałbym nie wymieniać z przyczyn oczywistych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: Andej » 2023-12-30, 10:30

Obawiam się, że większość leków psychoaktywnych, czyli leki przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych i środki przeciwbólowych wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów. Warto czytać ulotki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: sądzony » 2023-12-30, 12:56

Może spójrzmy z innej strony. Czy człowiek w depresji, w lęku i w bólu prowadzi pojazd bezpieczniej niż ten po lekach, po ustabilizowaniu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: posz65 » 2023-12-30, 13:56

Myślę też nad psychoterapia gdyż takie problemy-objawy jak niska samoocena,poczucie ze nie wiem co chce w życiu pomimo 30 tki zbliżającej się itp wydają mi się raczej problemami do przepracowania na drodze terapii u psychologa co myślicie? wspominałem ze stany depresyjne mam ale kto wie czy to nie z tego właśnie z tych emocji nie przepracowanych? Jakoś tak łatwiej może do psychiatry i leki ale czy to nie będzie leczenie objawowe? I znów mam wątpliwości pt psychoterapia czy wizyta u psychiatry? z drugiej strony mam sceptyczne nastawienie do psychoterapi..jak rozmowa może mnie uwolnić od moich problemów,często ludzie piszą że chodzili dłuższy czas i nic nie dawało...sam nie wiem proszę doradźcie coś bo nie za bardzo mogę na tą chwilę o tych sprawach z kims porozmawiać?
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 13:59 przez posz65, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: Andej » 2023-12-30, 14:04

posz65 pisze: 2023-12-30, 13:56 nie za bardzo mogę na tą chwilę o tych sprawach z kims porozmawiać?
I to jest podstawowy problem. Brak osoby zaufanej, której można wszystko powiedzieć. Wyrzucić z siebie wszystko. Bo samo wyartykułowanie problemu, często przynosi rozwiązanie. I kimś takim powinien być psycholog. A psychiatra może, jeśli to konieczne, osłabić chemicznie bariery utrudniające mówienie o tym, co najbardziej boli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: Viridiana » 2023-12-30, 15:03

posz65 pisze: 2023-12-23, 18:59 Czy ktoś był u psychiatry?
Ja kiedyś byłam. Nie ma się czego obawiać, lekarz zawsze przeprowadza wywiad, leki przepisze tylko wtedy, gdy uzna, że naprawdę jest taka potrzeba (bo psychotropów nie dostaje się na zawołanie).
Możesz też zbadać sobie tarczycę, podobno problemy z nią mogą czasami powodować stany depresyjne.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: posz65 » 2023-12-30, 15:28

No cóż może najpierw psychiatra,wziąć badania krwi i inne wyniki gdyż w ostatnim roku się badałem gdyż moja niska waga mnie niepokoiła ale wyniki nie budziły zastrzeżeń..gdzieś czytałem że niska waga czy utrata wagi często się wiążą z depresja? Może warto od psychiatry zacząć albo nie iść nigdzie i jakoś to znosić? po prostu żyć na ile sie da normalnie tak jak czasem ludzie z jakimś bólem fizycznym żyją? Nie ukrywam że psychoterapia też jest droga bo jak się orientowałem to 170 zł za wizytę więc 4×170 miesięcznie to 680 zł a nie zarabiam specjalnie dużo i też mam wątpliwości typu że dużo kasy wydam,zrezygnuje z innych wydatków i jakoś odłożę na terapię a potem się okaże po kilku miesiącach że te rozmowy niewiele dały..?Co robić? nowy rok to myślę że pasuje jakoś się wziąć za siebie ale ja nie wiem od czego zacząć kompletnie żeby to było skuteczne i dobry wybór?
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 15:31 przez posz65, łącznie zmieniany 2 razy.

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: INSTI » 2024-01-01, 16:30

Lekarstwa stosowane na depresję są w pewnym stopniu uzależniające, a w każdej ulotce są informacje o efektach odstawienia. Psychiatrzy rzadko od tym mówią, problem w tym, że odstawieniem jest nawet pominięcie jednej dawki, bo to już bardzo często powoduje skutki uboczne, które bardzo łatwo pomylić z nawrotem depresji, skutkiem tego lekarz może zwiększyć dawkę, co tylko pogorszy sprawę.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: kazik95 » 2024-01-01, 19:26

INSTI pisze: 2024-01-01, 16:30 Lekarstwa stosowane na depresję są w pewnym stopniu uzależniające, a w każdej ulotce są informacje o efektach odstawienia. Psychiatrzy rzadko od tym mówią, problem w tym, że odstawieniem jest nawet pominięcie jednej dawki, bo to już bardzo często powoduje skutki uboczne, które bardzo łatwo pomylić z nawrotem depresji, skutkiem tego lekarz może zwiększyć dawkę, co tylko pogorszy sprawę.
Stek bzdur.
Trzeba rozmawiać z lekarzem to się dowiesz.
Lepiej słuchajcie lekarzy niż forumowiczów - na przykład takich opinii jak ta.
Ostatnio zmieniony 2024-01-01, 19:27 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: INSTI » 2024-01-01, 19:44

Pewnie tak.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenlafaksyna
Odstawienie tego leku po 10 latach zajęło mi ponad rok.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: kazik95 » 2024-01-01, 20:33

Mi odstawianie leków zajmowało ok 2 tygodnie. (Najtrudniejszy moment). W całości nie dłużej niż miesiąc.
Ostatnio zmieniony 2024-01-01, 20:34 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: psychiatra i leki czy należy się obawiać???

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-01, 21:37

kazik95 pisze: 2024-01-01, 19:26 Trzeba rozmawiać z lekarzem to się dowiesz.
Lepiej słuchajcie lekarzy niż forumowiczów - na przykład takich opinii jak ta.
Ponieważ ostatnio rzadko się z @kazik95 zgadzałem, więc korzystam z okazji, by się podpisać obiema rękami pod tą wypowiedzią.

ODPOWIEDZ