Bł. Alicja Kotowska.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2501
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 939 times

Bł. Alicja Kotowska.

Post autor: Susanna » 2024-01-06, 21:41

Maria Jadwiga przyszła na świat 20.11.1899 roku w Warszawie jako córka organisty Jana Kotowskiego i Zofii z Barskich,
była trzecim dzieckiem, jedną z siedmiorga rodzeństwa.
Jej ojciec był niezwykle pobożnym człowiekiem, nie rozstawał się z różańcem i codziennie wieczorem, przy modlitwie, czytywał dzieciom fragmenty Pisma św.

Marylka (tak ją nazywał ojciec), została oddana na pensję do gimnazjum w Warszawie wraz ze starszą siostrą gdzie uczyły zakonnice.
Zdała maturę w 1918 roku i poszła na studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. 10.11.1918 roku namówiła koleżanki i kolegów,
by opuścili wykłady i udali się na dworzec gdzie przyjeżdżał z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Wkrótce Maria wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej.

W 1920 roku pomagała jako sanitariuszka Czerwonego Krzyża, wiele lat później, w 1932 r., za bohaterską służbę została odznaczona krzyżem Polonia Restituta.

W trakcie trzeciego roku Maria przerwała studia i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
W 1922 r. Maria Jadwiga rozpoczęła życie zakonne w Kętach k. Bielska, pierwszym w Polsce domu zakonnym zmartwychwstanek, przyjmując imię Alicja. Dwa lata później, w 1924 r., po ukończeniu postulatu i nowicjatu, złożyła pierwsze śluby i powróciła do warszawskiej wspólnoty.

Wznowiła też studia uniwersyteckie, choć za radą przełożonych - na kierunku matematyczno-przyrodniczym.

W 1926 roku obroniła pracę magisterską z chemii, w 1928 roku złożyła zakonne śluby wieczyste. Przez wiele lat była nauczycielką w Wejherowie.
W wakacje 1939 r. po raz ostatni odwiedziła rodziców mieszkających wówczas w Cieszynie.
W drodze powrotnej zatrzymała się na moment w domu macierzystym w Kętach i na Jasnej Górze, po czym wróciła nad morze.
24.10.1939 roku została aresztowana przez gestapo oraz przewieziona do więzienia, mieszkający w zarekwirowanym budynku klasztornym niemiecki kapitan Wermachtu zapytał gestapowców, co im zawiniła. W odpowiedzi usłyszał: "Wystarczy, że jest Polką".
Dwa tygodnie po aresztowaniu, została rozstrzelana w piaśnickich lasach.

"Tego dnia widziano ją po raz ostatni, gdy na więziennym podwórzu wchodziła do samochodu ciężarowego wraz z grupką dzieci żydowskich, które trzymała za rączki dodając im otuchy. Ciała siostry Alicji nigdy nie odnaleziono, lecz w czasie powojennych ekshumacji z jednej z mogił w Piaśnicy (tzw. grób nr 7) wydobyto różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki."

W 1950 r. szkołę w Wejherowie decyzją władz zamknięto. W budynkach zorganizowano państwowe przedszkole, szkołę podstawową i zasadniczą szkołę zawodową dla dzieci i młodzieży niesłyszącej. Dopiero po przemianach w 1989 r. siostry zmartwychwstanki mogły ponownie podjąć działalność dydaktyczno-wychowawczą. W 1992 r. w wejherowskim budynku zakonnym otwarto przedszkole, a w 2000 r. powstała Katolicka Szkoła Podstawowa. Jej patronką została bł. s. Alicja Kotowska.

13.06.1999 roku beatyfikowana przez św. Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników ofiar II wojny światowej.

Źródło:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-11c.php3

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Jadwiga_Kotowska
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”