Komunia święta na rękę?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3545
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 380 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-24, 22:12

Zuben Ninja pisze: 2024-01-24, 15:57 Komunia Święta to nie jest zabawka żeby brać ją sobie do rąk. Mam silne przekonanie, że należy ją przyjmować z najwyższym szacunkiem na kolanach i do ust. Te wytyczne, żeby przyjmować ją na stojąco i do ręki to sprawka wrogów Kościoła. Tutaj także nie dam się zmiękczyć.
Jezeli tak moowii ci serce to na klęczkach i do ust.
To forma dla Ciebie odpowiednia i kropka...
Możesz nawet świadczyć co dzieki temu masz i dzieki komu. Możesz nawet przekonywać..Twoje prawo.
Ale gloszenie wbrew nauczaniu Kosciola , podważanie to juz bardzo prawdopodobne ze inspiracja diabła który wykorzystując Twoja pobożność wprowadza cie w stan buntu prawie.
A to juz śmierdzi siarka, nie kadzidłem.
Powiem tak gdybym byl księdzem i cie spowiadał do zadalbym ci pokute w postaci przyjmowania Ciala Chrystusa na stojącą i na rękę.
Byś sie zorientował z jakiego ducha twoje serce tak walczy w tym zakresie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: kazik95 » 2024-01-24, 22:17

Zuben Ninja pisze: 2024-01-24, 15:57 Komunia Święta to nie jest zabawka żeby brać ją sobie do rąk.
Sam Jezus "dawał" i mówił "bierzcie".


‭‭Ewangelia według św. Marka‬ ‭14:22‬ ‭BW1975‬‬

[22] A gdy oni jedli, wziął chleb i pobłogosławił, łamał i dawał im, i rzekł: Bierzcie, to jest ciało moje.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-24, 22:24

kazik95 pisze: 2024-01-24, 22:17 Sam Jezus "dawał" i mówił "bierzcie".

‭‭Ewangelia według św. Marka‬ ‭14:22‬ ‭BW1975‬‬
[22] A gdy oni jedli, wziął chleb i pobłogosławił, łamał i dawał im, i rzekł: Bierzcie, to jest ciało moje.
Trafna uwaga.
Jeszcze wyraźniejsze jest znaczenie słowa „podał” w Łk 22,19 ("Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im(…)").
Jako „podał” przetłumaczono tu edōken (STRONG 1325), które w zasadzie oznacza „dał”. Zostało ono użyte np. w takich wersetach:
„Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom."/Mt 14,19 BT5/
„Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał"/Mt 25,15 BT5/
„i przyniósł głowę jego [św.Jana Chrzciciela – przyp M.P.] na misie; dał ją dziewczynie, a dziewczyna dała swej matce."/Mk 6,28 BT5/
Nie sądzę by ktokolwiek widział w powyższych wersetach scenę podawania czegokolwiek do ust….

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Arek » 2024-01-24, 22:41

Dziękuję Marku za wypowiedzi.
Najbardziej lubię dostrzegać w ludziach ich duchowość. Słuchać czym się w życiu kierują. Lubię widzieć jak się otwierają, bez uprzedzeń, gdy są prawdziwi, nie schematyczni lub pod presją jakimi mogą być postrzegani. Otwarta i naturalna rozmowa jest dziś czymś bardzo cennym.
Wychodzę z założenia, że każdy z nas ma swoją niepowtarzalną drogę.
P.S. takie własne myśli.
W sumie to faktycznie mam subiektywne odczucie w kwestii przyjmowania Eucharystii i co do godności jej przyjmowania tak jak na początku to ująłeś w moją stronę. Ale może to sumienie mówi mi, abym nie zmieniał dotychczasowej formy.
Z całą pewnością więcej się dowiem jak umrę, ale wtedy wiedza może być nikłą potrzebą, gdyż nie będzie miała znaczenia, bo będzie wynikiem tego jak ją wykorzystywałem w ziemskim pielgrzymowaniu. A Sprawiedliwość Boża zweryfikuje moje uczynki i dokona sądu wg niegodziwości jakich się dopuściłem.
Aż mnie serce zabolało...
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 395
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Zuben Ninja » 2024-01-27, 13:29

Mam pewność, że postawa klęcząca przyjmowania Komunii Świętej zawsze będzie podobała się Bogu natomiast w przypadku postawy stojącej takiej pewności już nie mam - taka postawa może jak najbardziej obrażać Boga i wcale bym Mu się nie dziwił... Dlatego nie przekonują mnie argumenty broniące postawy stojącej.
Ostatnio zmieniony 2024-01-27, 13:32 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5537
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 878 times
Been thanked: 1441 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: abi » 2024-01-27, 13:35

już to mówiłam - mam przeczucie że może powinniśmy leżeć na lewym boku :-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 13:38

Zuben Ninja pisze: 2024-01-27, 13:29 Mam pewność, że postawa klęcząca przyjmowania Komunii Świętej zawsze będzie podobała się Bogu natomiast w przypadku postawy stojącej takiej pewności już nie mam - taka postawa może jak najbardziej obrażać Boga i wcale bym Mu się nie dziwił... Dlatego nie przekonują mnie argumenty broniące postawy stojącej.
A skąd masz taką "pewność" ? ;)
abi pisze: 2024-01-27, 13:35 już to mówiłam - mam przeczucie że może powinniśmy leżeć na lewym boku :-?
To ciekawa sugestia. Dla uczestników Paschy żydowskiej to było bardzo ważne.
Ostatnio zmieniony 2024-01-27, 13:39 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15122
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4256 times
Been thanked: 2983 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2024-01-27, 13:48

Przyjmujemy do wiadomości ze smutkiem, że nie przyjmujesz wzoru postępowania od Jezusa, Apostołów uczniów Apostolskich , pierwszych męczenników za wiarę, którzy oddali życie za Jezusa i umierali w opinii świętości, Ojców Apostolskich, świętych Kościoła pierwszych kilku wieków, (...), współczesnych biskupów i papieży
zostałeś pouczony o faktach
ale ty:
"masz pewność", że "zawsze będzie się podobała Bogu", że coś co czynili wyżej wymienieni "może jak najbardziej obrażać Boga"
cóż począć :-\ #-o
Przypomniał mi się pewien tekst zespołu o którym już nikt nie pamięta:
Padam, padam wobec takich słów
Padam, czuję, że nie jestem zdrów
Głowa mała albo słaby słuch - Aha
Mowa trawa, nikt nie będzie zdrów
Echosonda do upartych głów
Każdy dzisiaj echo-sądzi się - Aha


Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,mech,suahili.html

Bardzo dobrze, że przyjmujesz tak Komunię - nie rób niczego wbrew swoim przekonaniom i sumieniu, a jeśli któryś szafarz odmówi podania, to daj mi znać a osobiście naskarżę jego biskupowi.
waz jednak słowa, bo pisząc o przyjmujących na rękę i nie na klęczkach, piszesz o wyżej wymienionych godniejszych od nas, więc zrozum, że nie mogę pozwolić na obrażanie ich
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 395
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Zuben Ninja » 2024-01-27, 13:51

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:38
Zuben Ninja pisze: 2024-01-27, 13:29 Mam pewność, że postawa klęcząca przyjmowania Komunii Świętej zawsze będzie podobała się Bogu natomiast w przypadku postawy stojącej takiej pewności już nie mam - taka postawa może jak najbardziej obrażać Boga i wcale bym Mu się nie dziwił... Dlatego nie przekonują mnie argumenty broniące postawy stojącej.
A skąd masz taką "pewność" ? ;)
Sumienie wyrzuca mi, że stanie sobie w tej doniosłej chwili jest zdecydowanie nieodpowiednie do sytuacji. Wyrzuca mi również, że postawa ciała i gesty mają dla Boga znaczenie. Gdybym był na miejscu Boga to również chciałbym aby przyjmowano mnie na klęcząco z szacunkiem a nie byle jak z lekceważeniem.
Dezerter pisze: 2024-01-27, 13:48 Bardzo dobrze, że przyjmujesz tak Komunię - nie rób niczego wbrew swoim przekonaniom i sumieniu, a jeśli któryś szafarz odmówi podania, to daj mi znać a osobiście naskarżę jego biskupowi.
Od świeckiego szafarza nie przyjmę Komunii Świętej. Przyjmę tylko od kapłana albo diakona.
Ostatnio zmieniony 2024-01-27, 14:03 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 7 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 14:16

Od świeckiego szafarza nie przyjmę Komunii Świętej. Przyjmę tylko od kapłana albo diakona.
Z powodu?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15122
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4256 times
Been thanked: 2983 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Dezerter » 2024-01-27, 14:25

Kapłan i diakon to są szafarze - nie wiem czy wiesz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Adam01 » 2024-01-28, 17:39

Coś mi tu bardzo zaczęło nie pasować.
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę.
Podał mówiąc: «To jest Ciało moje – nie wskazywał na chleb, chleb tylko połamał i podał, jak napisane w Piśmie, natomiast Jego Ciało faktycznie i dosłownie było za nich wydane. Łamanie i dzielenie chlebem miało być czynione na pamiątkę.
Sytuacja była taka. Zebrali się bliscy sobie ludzie na ostatniej wieczerzy. Chrystus przez lata zżył się ze swoimi uczniami, a oni Go wielbili za nauki o miłości i za objawienia Boga w cudach. Można powiedzieć, że tworzyli bardzo bliską sobie rodzinę. Teraz czy w tej sytuacji pamiątka dzielenia się chlebem podczas wspólnego posiłku, o której czynieniu mówił Jezus to:
1. Dzielenie się chlebem przez apostołów podczas ich wspólnych wieczerzy.
2. Dzielenie się chlebem przez inne rodziny katolickie, którym co prawda Jezus nie mówił o czynieniu takie pamiątki, ale chętni czemu mieliby jej nie czynić, skoro dowiedzieli się o niej z Pisma.
3. Zbudowanie wokół tego jakiejś nieprawdopodobnej schizy, postawienie wszędzie złotych ołtarzy, przyobleczenie duchownych w szaty szyte zlotem i wmawianie ludziom, że w opłatki z mąki w złotych kielichach jakość cudownie i każdorazowo wchodzi Ciało Chrystusa, którą muszą ludzie spożywać po spełnieniu różnych ścisłych warunków, bo inaczej nie będą zbawieni po śmierci i w dodatku będzie to bluźnierstwo niewybaczalne przeciwko Duchowi Świętemu.
Mam jakieś przeczucie, że gdyby Chrystus pojawił się dziś w naszym kościele, to wpadłby raczej w gniew podobny Mojżeszowemu i ten złoty ołtarz, kielich, monstrancję itp. potraktował tak, jak Mojżesz złotego cielca.
Jak waszym zdaniem powinna faktycznie wyglądać ta zwyczajna, ludzka pamiątka podzielnia się chlebem podczas posiłku spożywanego razem i czy wie ktoś może kiedy zaczęła się historia z dzisiejszą eucharystią?

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 395
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Zuben Ninja » 2024-01-28, 17:49

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 14:16
Od świeckiego szafarza nie przyjmę Komunii Świętej. Przyjmę tylko od kapłana albo diakona.
Z powodu?
Z powodu mojego osobistego przekonania, że tylko ręce osoby, która przyjęła sakrament kapłaństwa mogą swobodnie dotykać konsekrowaną Hostię.
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 17:54 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-28, 19:41

@Zuben Ninja A z czego wynika to osobiste przekonanie? Jakie ma podstawy?

Dodano po 6 minutach 6 sekundach:
Adam01 pisze: 2024-01-28, 17:39 Coś mi tu bardzo zaczęło nie pasować.
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę.
Podał mówiąc: «To jest Ciało moje – nie wskazywał na chleb, chleb tylko połamał i podał, jak napisane w Piśmie, natomiast Jego Ciało faktycznie i dosłownie było za nich wydane. Łamanie i dzielenie chlebem miało być czynione na pamiątkę.
Ani jedno, ani drugie. Już o tym niedawno pisałem, odpowiadając na te koncepcje:
viewtopic.php?p=362911#p362911
viewtopic.php?p=362718#p362718
viewtopic.php?p=362911#p362911

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Komunia święta na rękę?

Post autor: Adam01 » 2024-01-28, 21:05

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-28, 19:47
Adam01 pisze: 2024-01-28, 17:39 Coś mi tu bardzo zaczęło nie pasować.
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę.
Podał mówiąc: «To jest Ciało moje – nie wskazywał na chleb, chleb tylko połamał i podał, jak napisane w Piśmie, natomiast Jego Ciało faktycznie i dosłownie było za nich wydane. Łamanie i dzielenie chlebem miało być czynione na pamiątkę.
Ani jedno, ani drugie. Już o tym niedawno pisałem, odpowiadając na te koncepcje:
viewtopic.php?p=362911#p362911
viewtopic.php?p=362718#p362718
viewtopic.php?p=362911#p362911
Jezus połamał chleb i go podał. Nie rozbił tego w milczeniu tylko mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę.
I dokładnie tak było. Jego fizyczne Ciało zostało za nich wydane.
Chyba nie sądzisz, że to ten połamany chleb był za nich wydany.

ODPOWIEDZ