Bł. Dominik Lentini.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2498
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Bł. Dominik Lentini.

Post autor: Susanna » 2024-02-25, 07:50

Dominik, przyszedł na świat 20.09.1770 roku w Laurii na południu Włoch.
Był ostatnim z pięciorga dzieci w ubogiej, pobożnej rodzinie. Od 14. roku życia uczył się w niższym seminarium w Policastro.
Kiedy jego ojciec Makary dowiedział się, że syn pragnie wstąpić do seminarium, nie sprzeciwił się. Jednak wiedział
że nie będzie go stać na naukę dla syna.
Postanowił więc zastawić swój dom, by Dominik mógł wstąpić do seminarium i opłacić jego naukę.

Dominik później sam spłacił długi. Ku radości ojca w 1793 r. w Mormanno Dominik został wyświęcony na diakona, a 8.06.1794 roku
otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze w Marsico Nuovo. Był potem do końca życia proboszczem w swojej parafii w Laurii.
Głosił też kazania w okolicznych miastach.
Starał się z wielką energią ewangelizować, głosząc rekolekcje i katechizując. Swoje mowy opierał na Piśmie świętym, doktrynie
Ojców Kościoła i Tradycji katolickiej.

Szczególnie wspierał młodych, uczył ich niezłomności wiary a ubogim oddawał wszystko co miał.
Nazywano go "Aniołem ołtarza". Jego pobożność, asceza i dzieła miłosierdzia były przykładem i powodem wielu nawróceń.
Jego największą radością było to że dane mu było zostać kapłanem. Największą miłością darzył Jezusa.

Mówił często: "Jezus Chrystus jest moim dobrem. Jezus Chrystus jest moim skarbem. Jezus Chrystus jest dla mnie wszystkim".
Zmarł wieczorem 25.02.1828 roku. Papież Pius XI, który 27 stycznia 1935 r. uznał heroiczność cnót Dominika Lentini, mówił,
że był on kapłanem "bogatym tylko w swoje kapłaństwo".

Św. Jan Paweł II beatyfikował Dominika 12.10.1997 roku mówiąc że był kapłanem "o niepodzielnym sercu, który potrafił połączyć
wierność Bogu z wiernością człowiekowi"


Źródło:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-25b.php3
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”