"Ateiści są ateistami bo chcą"

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13811
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2024-02-27, 20:42

SynJana pisze: 2024-02-27, 18:10 Niestety dla mnie władze duchowe o których piszesz są czymś, co albo jest częścią naszego zwyczajnego myślenia lub ... wymyślonym konceptem.
To nie kwestia tego czym są władze duchowe. Z pewnością są częścią nas, której, w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy świadomi. Chodzi o to czemu są "poddane", skąd czerpią poznanie lub na jakie poznanie są gotowe, otwarte.

Dodano po 2 minutach 47 sekundach:
Quinque pisze: 2024-02-27, 20:13 Czy jak przyjdzie do ciebie ufolog i powie ze nie wierzysz w kosmitów bo nie masz zmysłu wiary. To będzie miał racje?
Nie sądzę jednak, by Marek udał się do ufologa. A jeśli tak to musiałby mieć choćby odrobinę tego zmysłu, bo w przeciwnym razie po co miałby do niego iść :-?

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Hildegarda pisze: 2024-02-27, 20:24 Tu są dwie możliwości, albo zostaliśmy stworzeni i życie ma głębszy sens, albo jesteśmy ewolucyjnym przypadkiem żyjącym bez sensu, przy obu opcjach mamy do czynienia z wiarą.
Według neuroteologii zmysł wiary jest już wpisany w nasze mózgi, podczas nawróceń ludzie doświadczają czegoś co można określić "uświadomieniem" sobie Boga, zdecydowana większość świata od początku była religijna i ma potrzeby duchowe. Dowodu naukowego nie dostaniesz, ale opcja druga -"ewolucyjny przypadek" to też kwestia wiary i wyboru takiego światopoglądu.
Z mojego punktu widzenia, jakkolwiekby nie spojrzeć, każda próba, pragnienie, chęć, ukierunkowanie na odnalezienie pytania o sens, cel, znaczenie jest odwróceniem się za siebie na szept usłyszany z ust Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-27, 20:57

Quinque pisze: 2024-02-27, 20:13
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-26, 15:34 Zmysł wiary. Jak będziesz miał, zweryfikujesz - tak samo jak inni go posiadający. Wcześniej nie, tak jak ślepy nie zweryfikuje piękna obrazu.
Póki jesteś ślepy, piękno to wydaje Ci się abstrakcyjnym gadaniem.
Czy jak przyjdzie do ciebie ufolog i powie ze nie wierzysz w kosmitów bo nie masz zmysłu wiary. To będzie miał racje?
Nie, nie będzie miał.
Myślę że najważniejszy zarzut Jana był właśnie taki. Że taka retoryka niczym się nie różni od innych. Typu "ignorujesz fakty że nie jesteśmy sami w kosmosie"
Przeciwnie, różni się zasadniczo.

Dodano po 57 sekundach:
Hildegarda pisze: 2024-02-27, 20:24 Tu są dwie możliwości, albo zostaliśmy stworzeni i życie ma głębszy sens, albo jesteśmy ewolucyjnym przypadkiem żyjącym bez sensu, przy obu opcjach mamy do czynienia z wiarą.
Jesteśmy stworzeni i jesteśmy ewolucyjnym przypadkiem. To są inne poziomy rzeczywistości.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Quinque » 2024-02-27, 22:00

To wyjaśnij czym

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-27, 22:13

Istnieniem Rzeczywistości o której mowa (Boga) i możliwością z Nim nawiązania kontaktu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2024-02-28, 04:09

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-27, 20:58 Jesteśmy stworzeni i jesteśmy ewolucyjnym przypadkiem. To są inne poziomy rzeczywistości.
Moim zdaniem podajesz tutaj sprzeczność, bo jeśli zostaliśmy stworzeni, to nawet rozwój ewolucyjny był celowy, a nie przypadkowy i niezależny od Siły Wyższej.

Dodano po 59 minutach 37 sekundach:
sądzony pisze: 2024-02-27, 20:49 Z mojego punktu widzenia, jakkolwiekby nie spojrzeć, każda próba, pragnienie, chęć, ukierunkowanie na odnalezienie pytania o sens, cel, znaczenie jest odwróceniem się za siebie na szept usłyszany z ust Boga.
No właśnie, już to że mamy takie możliwości poszukiwania sensu i zadawania pytań związanych z tematami egzystencjalnymi, znacznie wyróżnia nas od całej reszty przyrody. Moim zdaniem jeśli ktoś ma problemy z wiarą w Boga tak ogólnie (nie mówię tu konkretnie od Bogu chrześcijańskim), to przede wszystkim od tego powinien zacząć, bo albo jego życie ma głębszy sens, albo go nie ma i "naukowe" podejście materialistyczne nie jest tu bardziej uprzywilejowane, w przypadku tego tematu też opiera się na wierze, bo naukowo jesteśmy zbyt cieńcy, żeby przedstawiać konkretne dowody dotyczące istnienia świata, a zauważyłam, że ateiści właśnie z tego wychodzą, jako światopoglądu bazowego, całą resztę traktując jako ludzkie wymysły.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3473
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 362 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-28, 05:43

w takim horrorze Uchroń nas od złego z 2014 roku jest taka scena gdzie gliniarz zarzuca ksiedzu ze Boga nie ma bo tyle zła jest... a ten mu odpowiada w sercach tych ganiaja za złem i walcza z nim...
Nie jest tak ze wszyscy ateisci sa ateistami bo chca. Czasem jest tak ze ciag zdarzen jest taki ze zeby zachować kompatybilnść swoich doswiadczeń człowiek podśwaiadomie przyjmuje taka postawę.
Mnie np nie zdziwił fakt swieckiego charakteru pogrzebu Tomasza Komendy. I mysle że dobry Bóg nie miał mu tego za złe w ostatecznym rozrachunku...
Ale to moje prywatne zdanie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-28, 08:15

Hildegarda pisze: 2024-02-28, 05:09
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-27, 20:58 Jesteśmy stworzeni i jesteśmy ewolucyjnym przypadkiem. To są inne poziomy rzeczywistości.
Moim zdaniem podajesz tutaj sprzeczność, bo jeśli zostaliśmy stworzeni, to nawet rozwój ewolucyjny był celowy, a nie przypadkowy i niezależny od Siły Wyższej.
Tak by się wydawało, prawda?
Ale nie całkiem tak jest.
Myślę jednak, że to zły wątek do takich rozważań. I w ogóle za poważne na forum.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2024-02-28, 08:45

@Marek_Piotrowski mi nie chodzi o sam przebieg ewolucji od strony naukowej, tylko o to co pisałam, czyli albo to wszystko jest celowe, stworzone przez Boga (oczywiście Bóg to tylko nasze ludzkie określenie, ktoś inny może mieć inne słowo w tym temacie np Uniwersalna Świadomość), albo wszystko jest dziełem przypadku i żadnego celu nie ma, nie ma żadnej rozwijającej się duszy, celowego rozwoju duchowego i człowiek wraz z ciałem fizycznym kończy egzystencję.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13811
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2024-02-28, 09:06

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-28, 08:15 Myślę jednak, że to zły wątek do takich rozważań. I w ogóle za poważne na forum.
To są inne poziomy rzeczywistości.
Zbyt poważne forum na "inne poziomy rzeczywistości" :-?
To na jakim forum byś o tym porozmawiał?

Dodano po 8 minutach 27 sekundach:
Hildegarda pisze: 2024-02-28, 08:45 (...) albo to wszystko jest celowe, stworzone przez Boga (...)
(...) albo wszystko jest dziełem przypadku i żadnego celu (...)
Piszesz, że zainteresowała Cię niedualność; piszesz, że nie powinniśmy rozpatrywać pewnych kwestii naukowo, a tworzysz dualne rozróżnienie na bazie logiki ;)

Naprawdę uważasz, że Bóg się do tego stosuje; że nie jest dalece ponad to :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-28, 09:21

Hildegarda pisze: 2024-02-28, 08:45 @Marek_Piotrowski mi nie chodzi o sam przebieg ewolucji od strony naukowej, tylko o to co pisałam, czyli albo to wszystko jest celowe, stworzone przez Boga (oczywiście Bóg to tylko nasze ludzkie określenie, ktoś inny może mieć inne słowo w tym temacie np Uniwersalna Świadomość), albo wszystko jest dziełem przypadku i żadnego celu nie ma, nie ma żadnej rozwijającej się duszy, celowego rozwoju duchowego i człowiek wraz z ciałem fizycznym kończy egzystencję.
ZGoda. Ale w takim razie po co mieszać w to zagadnienie ewolucji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2024-02-28, 09:23

Hildegarda pisze: 2024-02-28, 08:45 albo to wszystko jest celowe, stworzone przez Boga (...) albo ...
albo nie istnieje. Czyli niczego nie mam.
Hildegarda pisze: 2024-02-28, 08:45 (oczywiście Bóg to tylko nasze ludzkie określenie, ktoś inny może mieć inne słowo w tym temacie np Uniwersalna Świadomość)
Poniekąd racja. Słowem Bóg zastępujemy JHWH. Albo Trójca Święta. Tak łatwiej. I w słowo BÓG wkładamy Nieskończoność, Wszechmoc, Miłość, Zbawienie ... Natomiast określenie typu Uniwersalna Świadomość jest ograniczeniem, sprowadzeniem do jednej płaszczyzny, obdarciem z nadprzyrodzoności. Oczywiście ateiści moga używać takich określeń, ale raczej między sobą. Bo dla osoby wierzącej jest to totalną bzdurą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2024-02-28, 09:23

@sądzony nie bardzo rozumiem co masz na myśli, musiałbyś rozwinąć. Tworzę rozróżnienie na bazie logiki, bo odpowiedź była do SynaJana, który jak rozumiem jest poszukującym ateistą, to co mam mu pisać o białym gołębiu? :p

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-28, 09:21
Hildegarda pisze: 2024-02-28, 08:45 @Marek_Piotrowski mi nie chodzi o sam przebieg ewolucji od strony naukowej, tylko o to co pisałam, czyli albo to wszystko jest celowe, stworzone przez Boga (oczywiście Bóg to tylko nasze ludzkie określenie, ktoś inny może mieć inne słowo w tym temacie np Uniwersalna Świadomość), albo wszystko jest dziełem przypadku i żadnego celu nie ma, nie ma żadnej rozwijającej się duszy, celowego rozwoju duchowego i człowiek wraz z ciałem fizycznym kończy egzystencję.
ZGoda. Ale w takim razie po co mieszać w to zagadnienie ewolucji?
Bo głównie dyskusje z ateistami tego dotyczą, czyli mamy światopogląd materialny vs religijny jakkolwiek rozumiany

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13811
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2024-02-28, 09:28

Hildegarda pisze: 2024-02-28, 09:25 @sądzony nie bardzo rozumiem co masz na myśli, musiałbyś rozwinąć. Tworzę rozróżnienie na bazie logiki, bo odpowiedź była do SynaJana, który jak rozumiem jest poszukującym ateistą, to co mam mu pisać o białym gołębiu? :p
Nie umiem.

"Gdy się patrzy przez pryzmat Boży, nie widzi się przypadków."

Edyta Stein
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2024-02-28, 09:34

Wielki blad w dyskusji to calkowicie bledne zalozenie, iz:
1) ateista = teoria ewolucji
2) teoria ewolucji = ateista
3) czlowiek wierzacy = nienaukowy

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-28, 09:36

Hildegarda pisze: 2024-02-28, 09:25 Bo głównie dyskusje z ateistami tego dotyczą, czyli mamy światopogląd materialny vs religijny jakkolwiek rozumiany
Nie ma takiego przeciwstawienia (choć ten sposób prezentacji jest wygodny dla ateistów, jest kompletnie bzdurny).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”