Efekt online disinhibition

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-29, 15:59

Ja zwracam uwagę na manipulacje od momentu, kiedy jeden adwentysta mnie chciał przekabacić, nie mówiąc mi o swoim wyznaniu. Ilu mi nakładał bzdur do głowy, a myślałam że gadam z katolikiem!
Zaczęłam mówić dziwne rzeczy, aż mój ówczesny chłopak się zainteresował co ja w ogóle gadam...
Bo wtedy się nie intresowałam teologią...
Gdyby wiedziała, nie byłoby setek maili, tyle straconego czasu...
Dlatego kłamanie w kwestii wiary - dla mnie obrzydliwość.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
abi pisze: 2024-02-29, 15:56
CiekawaXO pisze: 2024-02-29, 14:15
Osoba która nęka musi robić to stale przez dłuższy okres czasu.
nałóg :(
Definicja
Ostatnio zmieniony 2024-02-29, 16:00 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: kazik95 » 2024-02-29, 16:08

Hildegarda pisze: 2024-02-29, 15:51 @kazik95 ten user na którego ja trafiłam, to był bardzo ciężki przypadek, szukał sobie ofiar w sieci i brał ludzi na litość (głównie kobiety) udając pokrzywdzonego. Potem, gdy coś było nie tak, potrafił stalkować, wykorzystywać różne informacje o userach, jakieś dane prywatne, po to żeby ich kompromitować publicznie, potrafił też zamęczać wiadomościami, nawet jeśli wielokrotnie otrzymywał jasne przekazy, że nie chce się już z nim dłużej utrzymywać kontaktu. Ja na szczęście nie wchodzę w bardzo bliskie relacje z forumowiczami, nie podaję danych prywatnych, telefonów itp., dlatego przynajmniej tutaj mi się udało, że nie przeszło to na życie prywatne. Facet miał opanowane wszystkie sposoby brania ludzi na litość, potrafił nawet wykorzystywać depresję, czy myśli samobójcze, żeby zwracać na siebie uwagę, gdy trafiał na osoby bardziej empatyczne. Był tak wyrachowany i miał takie wyczucie do ludzi i ich wrażliwości, że gdy już się w tym połapałam, to nie mogłam uwierzyć własnym oczom co on potrafi wyprawiać. Dlatego od tego czasu zwracam już o wiele większą uwagę na różne manipulacje w sieci, wcześniej mi się to w głowie nie mieściło, ale teraz wiem, że takie osoby istnieją naprawdę i można na nie wszędzie trafić.
Ten mój znajomy natomiast najpierw wychodził z jakąs nadzwyczaj miłą relacją. Przesadnie miłą. Bardzo komplementował. Zachwycał się nad czyjąś mądrością, talentami. Rysował jakieś wielkie perspektywy itd.
Po to by nastepnie wymuszać jakieś rzeczy, jakieś informacje, podpisy na umowach itd.
Gdy mu się odmawiało reagował ogromnym wzburzeniem, odwoływał się do braku wiary, braku zaufania, że inni to by mu pomogli itd itp.

Co ciekawe, łączy się to u niego z myśleniem paranoicznym.
Dostrzeganiem wszędzie spisków, głównie działania służb specjalnych.
Nadmiernym posądzaniem o to.
Szyfrowaniem wszystkich swoich danych, zakąłdaniem kont email na jakichś specjalnie szyfrowanych portalach itd

No i jego spośób komunikacji. Takie wiązanie ze sobą pochwał z krytyką. Nigdy wprost a zawsze w powietrze.
Bierna agresja.
A potem już coraz bardziej bezpośredni hejt.

Trudny przypadek.
No i samotny człowiek.
Jeździ w wiele miejsc, ale nie ma żadnej miłości.

Teraz piszę juz o tym na spokojnie, ale pamiętam, że na początku, to dosłownie drżałem ze stresu po kontakcie z nim i po jego manipulacjach.
Ostatnio zmieniony 2024-02-29, 16:58 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Hildegarda » 2024-02-29, 17:08

A skoro mowa o manipulacjach w sieci, to mi się przypomniała jeszcze jedna sytuacja z dawnych lat, gdy fora ogólnotematyczne kwitły życiem. Wtedy problem mnie nie dotyczył, więc jakoś nie zainteresowałam się głębiej tym zjawiskiem, myślałam, że to jakaś osoba z problemami, a dopiero teraz sobie to uświadomiłam, czym są toksyczne osobowości. Babkę znałam z niektórych miejsc w sieci, ale rzadko kiedy z nią dyskutowałam, natomiast czytałam bloga, gdzie opisano jej manipulacje na różnych forach i wypowiadały się tam jej ofiary. Otóż szukała ona sobie ofiar, głównie ludzi z problemami, naiwnych, zakomleksionych, wrażliwych, ograniczonych intelektualnie, tak by nie mogły się za bardzo bronić i udawała ich przyjaciółkę od zwierzeń, wyciągała różne informacje prywatne, a potem to na różne sposoby wykorzystywała przeciwko nim i się wyżywała, oczywiście w sposób tak zawoalowany, że nikt nie mógł jej nic zrobić, nie dało się tego nigdzie zgłosić, a swoje manipulacje wykorzystywała do jednania sobie innych userów, tak, żeby się za nią wstawiali w razie czego.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-29, 17:31

Znałam podobną kobitę, i robiła mi bardzo brzydkie rzeczy także.
Jaki miała nik?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Efekt online disinhibition / hejt w internecie

Post autor: kazik95 » 2024-02-29, 18:07

W jezyku polskim trudno mi znaleźć jakieś dłuższe materiały o tej dezinhibicji.
Więcej jest po prostu o hejcie w internecie.

Przykładowy atykuł o hejcie:
Hejt w internecie – czym jest i jak sobie z nim radzić?
1/3 nastolatków spotyka się z nienawistnymi lub poniżającymi komentarzami w sieci – wynika z badań EU Kids Online.

9% młodych osób była ofiarą hejtu – wskazują powyższe badania. Być może jednak ten odsetek jest wyższy, ponieważ dla części osób ujawnienie tego może być wstydliwe. Na to wskazuje raport Glogal Dignity, podając, że 28% nastolatków w wieku 12-14 lat było hejtowanych, a wśród osób w wieku 15-16 lat ponad połowa!

Jednocześnie tylko 5,1% deklaruje, że hejtuje w sieci. Wszystko wskazuje na to, że osób, które nie tworzą nienawistnych treści jest znacznie więcej!



Czym jest hejt w internecie?
No dobrze, ale zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest hejt? Definiujemy go jako nienawistne, poniżające treści, niekoniecznie w formie pisemnego komentarza, ale też grafik (w tym memów), video, nagrań… Nie mieści się w kategorii krytyki – przekracza bowiem granice kulturalnej wypowiedzi. Jednocześnie nie oznacza to, że jest wulgarny – choć może. Najłatwiej jest się z nim spotkań w social mediach, komentarzach pod artykułami czy na forach.



Przyczyny hejtu – dlaczego ludzie hejtują w sieci?
Czy hejt to zjawisko, które pojawiło się wraz z rozwojem internetu? Odpowiedź oczywiście brzmi – nie.

Prof. Jacek Pyżalski mówi tak: „Nie można lekceważyć zjawisk przemocowych w internecie i należy im przeciwdziałać. Ale bez demonizowania, bo dokładne analizy pokazują, że internet nie jest siedliskiem zła i wcale nie sprzyja epidemiom nowych cyfrowych form uzależnień lub mowy nienawiści. Zachowania patologiczne dotyczą niewielkiego odsetka internautów, podobnie jak w świecie offline”.

Młodzi ludzie nie zawsze mają świadomość, że produkują hejterskie treści. Powielają po prostu język wypowiedzi, jaki panuje w domu, w szkole czy w internecie. Czasami hejtują dla zwykłego żartu, nie wiedząc, że może to kogoś skrzywdzić.

Hejt w sieci może wydawać się niejako „łatwiejszy” niż twarzą w twarz – mając możliwość schowania się za aliasem, avatarem, niektóre osoby czują, że mogą sobie pozwolić na więcej i prowadzi to do komentarzy, których nie można uznać za kulturalną krytykę.



Skutki i konsekwencje hejtu
Choć hejterskie komentarze trafiają do ogromnej części internautów, to właśnie najmłodszym trudniej jest sobie poradzić z atakiem. Uderza ona w ich dopiero budujące się poczucie własnej wartości. Mowa nienawiści prowadzi do zaniżonego poczucia własnej wartości, autoagresji, a skrajnych przypadkach może też prowadzić do myśli samobójczych.

Jeśli zauważasz, że zmienia się zachowanie Twojego dziecka, szczególnie w czasie korzystania z internetu, być może stało się ofiarą hejtingu. Co wtedy?

Zwróć uwagę, czy nie stało się bardziej skryte, wycofane. Może nie chce chodzić do szkoły? Odczuwa lęk?

Nie bagatelizuj symptomów i problemów, na które dziecko trafia w sieci. Konsekwencje hejtu mogą być bardzo drastyczne – nawet w postaci autoagresji czy myśli samobójczych.

Nie lekceważ tego! Mówienie „nie przejmuj się” nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli ty dobrze radziłeś/radziłaś sobie z przezwiskami i kąśliwymi komentarzami w dzieciństwie, Twoje dziecko może mieć być bardziej wrażliwe. Warto jest okazywać współczucie i troskę oraz akceptować jego emocje.

Jeśli chcesz podjąć jakąś akcję, aby pomóc, zrób to dopiero po tym, jak uzgodnisz to dzieckiem. Bądź ostrożny/ostrożna i nie działaj wbrew niemu.

Warto porozmawiać z pedagogiem, wychowawcą, czy specjalistą (np. w poradni pedagogiczno-psychologicznej). Możesz też skorzystać z telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100.

Zastanów się też nad zabezpieczeniem dowodów – zrobieniem zrzutów ekranu, czy pobraniem materiału. Hejt jest rodzajem cyberprzemocy i w niektórych sytuacjach warto jest na wszelki wypadek zachować materiały.

Nie dla hejtu, czyli jak reagować na hejt w internecie?
Co możesz zrobić jako rodzic, aby zapobiegać hejtowi?

Bądź dla dziecka wzorem. Jeśli komentujesz, rób to w kulturalny sposób. Powstrzymaj się od wyrażania jadowitych opinii, wulgaryzmów, zwłaszcza w odniesieniu do innych osób. Stawaj w obronie słabszych, a jeśli sprawisz komuś przykrość – przeproś.

Ucz dziecko krytycznego spojrzenia na media, na to, co widzi i czyta w internecie. Dzięki temu łatwiej mu będzie odróżnić informację od subiektywnej opinii.

Interesuj się i rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co robi online. Szanuj jednak jego prywatność, żeby nie zawieść zaufania, które jest podstawą relacji.

Jeśli zgadzasz się, żeby Twoje dziecko korzystało z mediów społecznościowych, sprawdzaj ich regulamin i treści, jakie może tam zobaczyć. Pokaż, jak zgłaszać hejt. Umówcie się, że powie Ci o każdej trudnej sytuacji – nie po to, abyś kontrolował jego aktywność, ale po to, żebyś mógł go wspierać i pomagać w kryzysowych chwilach i rozmawiać o ważnych sprawach.

Naucz dziecko ważnych zasad radzenia sobie z hejtem. Zachęcamy do pokazania poniższych zasad i porozmawiania o nich:



Jeśli widzisz hejt, nie pozostawaj obojętny. Brak reakcji to ciche przyzwolenie.

Nie daj się sprowokować ani podejść emocjom. Jeśli chcesz odpisać, rób to spokojnie i rzeczowo. Nie odpowiadaj równie agresywnie, ale nazwij rzeczy po imieniu – napisz hejterowi, że uprawia hejt.

Jeśli ktoś Cię obraził, nie zostawaj z tym sam/sama. Porozmawiaj z kimś bliskim. Często pomocna bywa już sama rozmowa, świadomość tego, że ktoś być może doświadczył tego samego co Ty, albo trzyma Twoją stronę i Ci współczuje.
Jeśli jednak hejt Cię przerasta, zgłoś się do specjalistów. Pod numerem 116 111 uzyskasz profesjonalną pomoc.

Korzystaj z dostępnych narzędzi do walki z agresją: zgłaszaj nienawistne komentarze hejterów do administratorów, blokuj osoby, które Cię obrażają i prowokują.

Widzisz, że hejtują kogoś innego? Wstaw się za ofiarą! Okaż współczucie.

Nie podawaj dalej, nie lajkuj obraźliwych, hejterskich treści. To daje moc hejterom i zmienia internet na gorsze.

Nigdy nie upokarzaj innych i nie atakuj. Ta zasada dotyczy zarówno świata online, jak i offline. Nie krytykuj za wygląd, pochodzenie, rodzinę, religię, orientację, płeć. Traktuj innych z szacunkiem, tak jak Ty chciałbyś/chciałabyś, aby Ciebie traktowano. Trzymaj się faktów, nie swoich uprzedzeń.

Jeśli kusi Cię, żeby napisać nienawistny komentarz, odłóż urządzenie. Ochłoń, nie pisz w złości. Zastanów się nad swoją prawdziwą motywacją do napisania takiego komentarza. Czy jeśli spotkałbyś/spotkałabyś tę osobę twarzą w twarz, również zdobyłabyś/zdobyłbyś się na taki komentarz, jak w sieci?

Zdarzyło Ci się wylać na kogoś hejt? Skasuj swój komentarz i najlepiej też po prostu przeproś.

Pamiętaj też, że nie jesteś anonimowy/anonimowa w sieci. A hejtowanie może być karane jako przestępstwo.



Co zrobić, jeśli Twoje dziecko opublikowało nienawistną treść?
Po pierwsze, porozmawiaj z nim. Spokojnie, pytając o powody takiego zachowania. Przypomnij o tym, że ofiara hejtu może to ciężko przeżyć, że może to mieć dla niego negatywne skutki. Nawet jeśli komentarz miał być tylko żartem, to jest to dla odbiorcy równie bolesne, jak cios wyrządzony celowo. Pokaż też, jak można naprawić ten błąd – poprzez przeprosiny oraz usunięcie nienawistnej treści.

Po drugie, swoim zachowaniem dawaj lepszy przykład. Pamiętaj o tym, że dziecko bardzo mocno Cię obserwuje i czerpie również z tego, co Ty robisz – znacznie bardziej niż z tego, co mówisz. Warto jest zastanowić się nad tym, czy nie masz na sumieniu nienawistnych komentarzy i jeśli tak, zająć się tematem – przeprosić oraz usunąć takie treści.

Po trzecie, bądź uważny na zmiany w jego zachowaniu. Takie akty agresji mogą wynikać z nagromadzonych problemów dziecka i związanej z nimi potrzeby rozładowania napięcia.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma problem z hejtem, skorzystaj z pomocy specjalistów. Pomogą Ci oni odpowiedzieć na pytanie, jak reagować na takie sytuacje, jak rozmawiać z wychowawcą. Możesz też zgłosić się do lokalnej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z prośbą o wsparcie lub zadzwonić do Telefonu Wsparcia dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100.

Dołącz do akcji #Jestnaswięcej
Pamiętaj jednak, że choć hejterzy w sieci są bardzo głośni, to wcale nie jest ich najwięcej. Dlatego też w Fundacji Orange stworzyliśmy kampanię #jestnaswiecej. Jeśli widzisz hejterski komentarz w sieci, wpisz pod nim hashtag #jestnaswiecej – pokaż, że przeciwstawiasz się takim komentarzom!
https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedz ... nim-radzic
Ostatnio zmieniony 2024-02-29, 18:51 przez kazik95, łącznie zmieniany 3 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-29, 18:11

Jak widzę kłamczuchów też reaguję.
@Hildegarda Jaki ta dziewczyna miała nik pamiętasz?
#JestNasWiecej
#nie dla kłamstwa, nawet w sieci
Ostatnio zmieniony 2024-02-29, 18:11 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Hildegarda » 2024-02-29, 18:16

CiekawaXO pisze: 2024-02-29, 17:31 Znałam podobną kobitę, i robiła mi bardzo brzydkie rzeczy także.
Jaki miała nik?
Ona pisała pod różnymi nickami i zakladała multikonta, czasami ponoć gadała sama ze sobą z różnych kont, żeby wspierać się w dyskusjach.
Na blogu, który był poświęcony jednemu forum opisano ją jako "Hybryda", ale to było lata temu, gdy popularne były fora ogólne, więc nie wiem czy jeszcze ją można gdzieś spotkać. W stałej społeczności forumowej z tamtych lat, była już rozpoznawana przez niektóre osoby, bo była chyba na każdym możliwym forum ogólnym.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-29, 18:25

Może ta sama.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: konserwa » 2024-02-29, 18:32

Czytam watek ... i choc tak troche kolo mnie te sprawy, to wiele ciekawego sie dowiedzialem.
Pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Hildegarda » 2024-02-29, 19:57

CiekawaXO pisze: 2024-02-29, 16:00 Ja zwracam uwagę na manipulacje od momentu, kiedy jeden adwentysta mnie chciał przekabacić, nie mówiąc mi o swoim wyznaniu. Ilu mi nakładał bzdur do głowy, a myślałam że gadam z katolikiem!
Zaczęłam mówić dziwne rzeczy, aż mój ówczesny chłopak się zainteresował co ja w ogóle gadam...
Bo wtedy się nie intresowałam teologią...
Gdyby wiedziała, nie byłoby setek maili, tyle straconego czasu...
Dlatego kłamanie w kwestii wiary - dla mnie obrzydliwość.
A nie był to przypadkiem Zbyszek, który od lat nawraca ludzkość na wielu forach i grupach chrześcijańskich?
Jeśli to ten, to znam. Gdy ja mu powiedziałam o swoich poglądach na wiarę, to mało zawału nie dostał i postanowił czym prędzej mnie nawrócić, cobym jeszcze przed śmiercią zdążyła odejść z tego szatańskiego zwiedzenia O:-)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-29, 19:59

Nieee, znam jego imię i nazwisko i żonę nawet.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Efekt online disinhibition / hejt online

Post autor: kazik95 » 2024-03-01, 09:33

Znalazłem krótki, ale bardzo ciekawy film o hejcie - mowie nienawiści.
Jestem pewien, że film dotyczy również naszego tematu, bo gdzieś ten brak hamulców w internecie często dąży w kierunku wyrażania nienawiści wobec drugiej osoby, stygmatyzowania, wykluczania.

Ciekawie dr Majewska z UJ przedstawia to zagadnienie
mówi o tym, że hejt, mowa nienawiści (w różny sposób) to wykluczenie ze społeczności

Można sobie zastosowac to do różnych grup społecznych:
na przykład Polaków
na przykład katolików
na przykład chrześcijan
a w konsekwencji w ogóle - wyklucza z prawa do bycia pełnoprawnym człowiekiem
a potem człowiekiem w ogóle
równia pochyła.

Możemy zastanowić się, czy my na naszym forum czasami nie wyrażamy hejtu?
Czy czasami nie odmawiamy innym prawa do:
- pełnoprawnego członka forum
- bycia ludźmi wierzącymi,
- katolikami czy
- chrześcijanami w ogóle?
Wydaje mi się że czasami jednak wpadamy w koleiny nienawiści i wszyscy skorzystamy na tym gdy jak najszybciej z nich wyskoczymy i się otrząśniemy.

Bardzo zaciekawiło mnie użycie słów "obrzydzenie" przez dr Majewską.

Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 10:35 przez kazik95, łącznie zmieniany 8 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: Andej » 2024-03-01, 09:54

Z tego wynika, że jak powiem do swojego brata: Nie jesteś wysoki, to go wykluczam z jakiejś społeczności, czyli jest to przejawem hejtu.
To, co ta pani mówi, to przegięcie i zakłamanie. To przejaw poprawności politycznej zakazującej zauważanie faktów.

Uważam, że niespełnianie kryteriów stanowiących o przynależności jakiejś społeczności stanowi podstawę do uznania, że jest poza tą społecznością.

Na przykład, jeśli ktoś urodził się w Polsce, ma obywatelstwo Polskie, ale działa na szkodę Polski, wyśmiewa to co polskie, krytykuje (niemal) wszystko co polskie, uważa się za obywatela świata czy tez współpracuje z kimś (np. z PE czy GRU*) na szkodę Polski to nie ma prawa być nazywany Polakiem. I nie jest to hejt, tylko stwierdzenie faktu. Nie formalnego, ale stanu faktycznego.

* Celowo podałem dwa tak różne i przeciwne przykłady.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6443
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Efekt online disinhibition

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-01, 10:22

,,Możemy zastanowić się, czy my na naszym forum czasami nie wyrażamy hejtu?
Czy czasami nie odmawiamy innym prawa do:
- pełnoprawnego członka forum
- bycia ludźmi wierzącymi,
- katolikami czy
- chrześcijanami w ogóle?
Wydaje mi się że czasami jednak wpadamy w koleiny nienawiści i warto wiedzieć, by jak najszybciej z nich wyskoczyć i się otrząsnąć.,,

Więcej niż hejtu ,krytyki i pisania wprost,jest manipulacji,w białych rękawiczkach, zwodzenia,insynuacji, które ranią tak samo,jak sobie uświadomisz że padłeś ofiarą wytrawnego manipulanta, w miłej dla oka otoczce, ale wytrawnego gracza który nigdy nie pisze wprost.
Przed hejtem się obronisz,przed manipulacjami,się nie obronisz.
I to jest problem.


Należy też podać definicje Hejtu.Podaj ją zatem,I wtedy będziemy się do niej odnosić i sprawdzać, czy coś jest hejtem.

Ja używam słowa ,,obrzydliwe,,na przykład, I wiadomo w kogo jest ów filmik skierowany-pozniej wytrawny manipulant napisze że wcale nie,nie w ciebie,tak ogólnie itd.:),uderz w stół,itd:)

Cały ten post jest o Ciekawej:)oczywiście miedzy innymi,ale głównie.
Piszę żeby każdy kto jasności nie ma,ją miał:)
I na nic się zdadzą:ta,na pewno,przeceniasz się,itd.:)

Ale nie mam za złe,gadamy dalej.
I nie teoretycznie.
Od tej pory piszę o sobie,jak ja mam.
Czekam na definicje hejtu Kazik.
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 10:29 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: fekt online disinhibition / hejt online

Post autor: kazik95 » 2024-03-01, 10:28

CiekawaXO pisze: 2024-03-01, 10:22 ,,Możemy zastanowić się, czy my na naszym forum czasami nie wyrażamy hejtu?
Czy czasami nie odmawiamy innym prawa do:
- pełnoprawnego członka forum
- bycia ludźmi wierzącymi,
- katolikami czy
- chrześcijanami w ogóle?
Wydaje mi się że czasami jednak wpadamy w koleiny nienawiści i warto wiedzieć, by jak najszybciej z nich wyskoczyć i się otrząsnąć.,,

Więcej niż hejtu ,krytyki i pisania wprost,jest manipulacji,w białych rękawiczkach, zwodzenia,insynuacji, które ranią tak samo,jak sobie uświadomisz że padłeś ofiarą wytrawnego manipulanta, w miłej dla oka otoczce, ale wytrawnego gracza który nigdy nie pisze wprost.
Przed hejtem się obronisz,przed manipulacjami,się nie obronisz.
I to jest problem.


Należy też podać definicje Hejtu.Podaj ją zatem,I wtedy będziemy się do niej odnosić i sprawdzać, czy coś jest hejtem.
Obejrzyj filmik, który załączyłem. Mój post to komentarz do niego się właśnie.
(Nie chcę przepisywać tego wykładu. On trwa tylko 8 minut. A jest bardzo fajnie, jasno i klarownie powiedziany)
Ciekawie dr Majewska z UJ przedstawia to zagadnienie
mówi o tym, że hejt, mowa nienawiści (w różny sposób) to wykluczenie ze społeczności
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 10:41 przez kazik95, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”