Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 05:00

abi pisze: 2024-02-29, 21:22
Dezerter pisze: 2024-02-29, 21:12 Andej nie studiuje z nami Dziejów i mowy Szczepana, bo jakby studiował, to by wiedział jak sprawy się mają
marcin nie jest groźny - chore ramie ma, więc papierowy tygrys.
ale i tak jak cię ściśnie to oczy prawie wyjdą
Pomylilas chyba mnie z pasem bezpieczenstwa w aucie. =))

Dodano po 13 minutach 2 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2024-02-29, 16:57 Czemu wózki w Kauflandzie kopią prądem? I klamki w lodówkach? Was też?
Zmien ubranie to przestana kopac. To nie wozki i lodowki koia, tylko ty kopiesz te wozki i lodowki. To syntetyczne materialy maja tendencje do zbierania ladunkow statycznych .
Wiesz, kiedys pracowalem na snowalni i po prostu strach bylo dotknac sie kogokolwiek kto obslugiwal glowna snowarke na hali.
Wszyscy byli tak naelektryzowani ze na odleglosc kilku cm iskra przeskakiawla miedzy dlonmi, np, jak ktos chcial sie przywitac.
Czesto wystepuje to zjawiska we wnetrzach aut i taka naelektryzowana osoba jak dotknie czegos metalowego to poczuje przeplyw pradu.
Mi sie czesto zdarza ze drzwi auta kopna mnie jak dotkne je od zewnatrz chcac je zamknac. Od wewnatrz sa metalowe pokryte tapicerka, a na zewnatrz plastik, ktory w czasie jazdy moze zbierac ladunki statyczne. Wiekszosc aut kiedys miala taki pasek odgromowy ciagnacy sie niemal po ziemi z tylu auta. Dzisiejsze auta tego nie maja. A najczestsza przyczyna ladukow wewnatrz auta to po prostu akumulator, a dokladnie opary gazow wytwarzajace sie z elektroitu podczas ladowania. maja one wlasnie ladunki statyczne po reakcji rozdzielenia od elektrolitu. Czuje sie wtedy w aucie specyficzny zapach przypominajacy zapach powietrza po burzy, czyli ozon.
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 05:54 przez marcin, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-01, 07:11

Nie miałam m sobie nic syntetyczne go.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2024-03-01, 07:39

marcin pisze: 2024-03-01, 05:13
abi pisze: 2024-02-29, 21:22
Dezerter pisze: 2024-02-29, 21:12 Andej nie studiuje z nami Dziejów i mowy Szczepana, bo jakby studiował, to by wiedział jak sprawy się mają
marcin nie jest groźny - chore ramie ma, więc papierowy tygrys.
ale i tak jak cię ściśnie to oczy prawie wyjdą
Pomylilas chyba mnie z pasem bezpieczenstwa w aucie. =))

masz rację. na pewno pomyliłam coś
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2024-03-01, 09:05

marcin pisze: 2024-03-01, 05:13 A najczestsza przyczyna ladukow wewnatrz auta to po prostu akumulator, a dokladnie opary gazow wytwarzajace sie z elektroitu podczas ladowania. maja one wlasnie ladunki statyczne po reakcji rozdzielenia od elektrolitu. Czuje sie wtedy w aucie specyficzny zapach przypominajacy zapach powietrza po burzy, czyli ozon.
Lubię teorie spiskowe bajki. Podoba mi się wciskanie ciemnoty. Sądzę, że każdy, kto nie ma do czynienia z autem wyposażonym w akumulator wyprodukowany w XXI wieku, a na dodatek nie miał w szkole zajęć z chemii może potraktować zacytowane, jako objawienie. Albowiem każdy kto ma auto i każdy, kto się uczył o elektrolizie ma pełną świadomość wpuszczania w maliny.
Ciekawy jestem, jak wielu jest ignorantów wśród szanownych forumowiczów, którzy uwierzyli w ten żart. Żart, bo nie śmiem podejrzewać autora o taką głupotę.
Ale jeśli podejrzenia niektórych forumowiczów są słuszne, to jednak będzie dalej brnąć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 11:00

Coz moge wiecej dopisac.
Chyba jedynie poprosic o szczegolowa rozpiske chemiczna rozdzielenia wody na tlen i wodor w akumulatorze.
Moze sie w koncu czegos naucze? Mam nadzieje ze nie trzymmasz tej wiedzy wylacznie dla siebie, by sie nabijac z innych.

Dodano po 33 minutach 46 sekundach:
abi pisze: 2024-03-01, 07:39
marcin pisze: 2024-03-01, 05:13
abi pisze: 2024-02-29, 21:22
Dezerter pisze: 2024-02-29, 21:12 Andej nie studiuje z nami Dziejów i mowy Szczepana, bo jakby studiował, to by wiedział jak sprawy się mają
marcin nie jest groźny - chore ramie ma, więc papierowy tygrys.
ale i tak jak cię ściśnie to oczy prawie wyjdą
Pomylilas chyba mnie z pasem bezpieczenstwa w aucie. =))

masz rację. na pewno pomyliłam coś
Po prostu wtedy jeszcze nie odpielas pasa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2024-03-01, 13:42

1. Aku montowane są w komorach silnikowych. Gdyby nawet wydzielał się gaz na zewnątrz, to aby dostać się do kabiny kierowcy musiałby być skierowany otworu pobierania powietrza.
2. Aku bezobsługowe, ale teraz tylko taki są używane, nie maja otworów odpowietrzających. Gdyby nawet wydzielał się gaz, to gromadziłby się wewnątrz obudowy.
3. Cykl ładowania: Reakcje chemiczne zachodzące w akumulatorze podczas ładowania są w zasadzie odwrotnością tych, które zachodzą podczas rozładowywania. Siarczan (PbSO4) w obu płytach jest rozszczepiany na pierwotną formę ołowiu (Pb) i siarczanu (SO4). Woda jest rozszczepiana na wodór (H) i tlen (O). Siarczan w płytach łączy się z wodorem w wodzie i jest przywracany do kwasu siarkowego (H2SO4). W tym samym czasie tlen z wody łączy się chemicznie z ołowiem płyty dodatniej, tworząc dwutlenek ołowiu (PbO2). Ciężar właściwy elektrolitu wzrasta podczas ładowania, ponieważ tworzy się kwas siarkowy, który zastępuje wodę w elektrolicie.
4. Wytwarzanie ozonu (śladowych ilości) jest możliwe w szczególnej sytuacji, tj. wtedy, gdy akumulator jest ładowany pomimo osiągnięcia stanu pełnego naładowania.

Czyli praktycznie w długich trasach, jednak jego ilość i fakty podane w punktach 1 i 2 całkowicie wykluczają możliwość wyczuwania jego zapachu w kabinie samochodu. Zatem nie jest prawdą to, że opary gazow wytwarzajace sie z elektroitu podczas ladowania normalnego. Ani też to, że Czuje sie wtedy w aucie specyficzny zapach przypominajacy zapach powietrza po burzy, czyli ozon.

Natomiast nie mam pojęcia, czy gazy te maja one wlasnie ladunki statyczne po reakcji rozdzielenia od elektrolitu, ani w jaki sposób wydostają się z zamkniętej i szczelnej obudowy akumulatora, aby znaleźć się wewnątrz kabiny.
A paski rozładowujące rzeczywiście niektórzy przypinali, aby rozładowywać potencjał gromadzący się w wyniku tarcia opon o nawierzchnię, pasków klinowych czy zębatych o koła, jak też suchego powietrza o karoserię. Ochrona przez przeskokiem była jednak iluzoryczna. Łańcuchy wyrównujące potencjały są obowiązkowe w cysternach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 14:09

Ja pytalem o chemicza rozpiske wedlug wzorow i reakcji, a dotyczy to ladunkow, wiec powinno byc z zaznaczeniem takowych, a nie o budowe dzisiejszych aut i akumulatorow, co i tak blednie podajesz, bo akumulatory sa zabezpieczane przed wyciekiemm elektrolitu, a nie przed wydostawaniem sie z nich gazow. Hermetycznie zamkniete po prostu by wybuchaly przy intensywniejszym ladowaniu.
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 14:24 przez marcin, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2024-03-01, 14:22

marcin pisze: 2024-03-01, 14:09 Ja pytalem o chemicza rozpiske wedlug wzorow i reakcji, ...
Napisłe, (wleiłem ino z sieci)
3. Cykl ładowania: Reakcje chemiczne zachodzące w akumulatorze podczas ładowania są w zasadzie odwrotnością tych, które zachodzą podczas rozładowywania. Siarczan (PbSO4) w obu płytach jest rozszczepiany na pierwotną formę ołowiu (Pb) i siarczanu (SO4). Woda jest rozszczepiana na wodór (H) i tlen (O). Siarczan w płytach łączy się z wodorem w wodzie i jest przywracany do kwasu siarkowego (H2SO4). W tym samym czasie tlen z wody łączy się chemicznie z ołowiem płyty dodatniej, tworząc dwutlenek ołowiu (PbO2). Ciężar właściwy elektrolitu wzrasta podczas ładowania, ponieważ tworzy się kwas siarkowy, który zastępuje wodę w elektrolicie.

Jeśli to za mało, to poproś chemika obecnego na Forum, aby zapisał powyższe w postaci wzorów chemicznych.
-----------------
Cieszę się, że potwierdziłeś swoją tożsamość, potwierdzając przypuszczenie kilku forumowiczów. Ale wydaje mi się, że poprzednie wcielania były lepsze. Szkoda, że nie wróciłeś w osobie posiadającej nick zaczynający się od wielkiej litery.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 14:30

Andej, skoro nie potrafisz zrobic takiej rozpiski, z zaznaczeniem energii, ladunkow i wartosciowosci poszczegolnych atomow czy zwiazkow zawartych w roztworze kwasu siarkowego, to skad ta twoja krytyka mojej wypowiedzi?
Z tego cos napisal po prostu nic nie wynika, to sa informacje ogolne ktore kazdy od 5 klasy podstawowki zna.
A do czego ci tu chemik potrzebny, skoro postawiles sie w roli eksperta od reakcji chem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2024-03-01, 14:42

Kochany Marcinie, skoro nie potrafisz znaleźć w sieci informacji, to nie żądaj aby zrobił to dla Ciebie. Nie wiesz, trudno. Musisz się z tym pogodzić.
Jeśli ten problem nie daje Ci spokoju, to zażyć coś albo zwróć się do jakiegoś chemika, który wytłumaczy.
Wybacz, ale nie ma zamiaru wyszukiwać w sieci wzorów, rysunków, wykresów i wklejać. Kochany, możesz wierzyć, że ziemia jest płaska. Albo, że woda jest sucha. Przykro mi, ze uwydatniłem ten problem. Niestety, musisz to przełknąć.

Wypowiedź ad personam ze względu na to, że rozmówca cały czas stosuje taką formę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 14:53

Ja dla siebie tych informacji nie potrzebuje,, jednak skoro stwierdziles ze sie myle to wykaz to ze sie mylle.
To ty kwestionujesz to co napisalem, wiec z pewnoscia musiales miec do tego konkretne podstawy. Pokaz je tu nam, na jakiej podstawie uwazasz ze sie myle.
To nie ja do ciebie mam zastrzezenia, tylko ty do mnie, wiec by nie byly bezpodstawne, wykaz ze opary z akumulatora nie maja zadnych ladunkow.
Skoro zakwestionowales moja wypowiedz, to znaczy ze wiesz lepiej, wiec pokaz to tu wszem i wobec. A jak nie to wycofaj swoje wpisy.
O przedostawaniu sie oparow do kabiny auta, pogadamy pozniej.
Ostatnio zmieniony 2024-03-01, 14:57 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: CiekawaXO » 2024-03-01, 15:11

Krew wyssie,a dziurki nie zrobi...

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: marcin » 2024-03-01, 15:26

Tez to zauwazylem.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: abi » 2024-03-01, 15:32

Andej pisze: 2024-03-01, 14:42
Jeśli ten problem nie daje Ci spokoju, to zażyć coś albo zwróć się do jakiegoś chemika, który wytłumaczy.
już myślałam że będzie "zwróć się do chemika który to przygotuje" B-)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-03-01, 15:36

Naprawdę, gdy ktoś palnie piramidalne głupstwo mądrząc się w oczywistej sprawie, to żeby powiedzieć że to głupstwo, trzeba czuć sie zobowiązanym do przedstawienia doktoratu na ten temat na forum? ;)

ODPOWIEDZ