Sufizm - Mistycyzm islamski

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Sufizm - Mistycyzm islamski

Post autor: sądzony » 2024-03-02, 16:54

Hildegarda pisze: 2024-03-02, 16:33
sądzony pisze: 2024-03-02, 16:05 No chyba nie. Internet rozróżnia cytaty pomiędzy św. Janem od Krzyża, a E. Stein, natomiast AI już nie zawsze.
To pewnie też zależy od rodzajiu AI, czytałam, że te płatne są lepsze niż darmowe (nie sprawdzałam), a podobno te ograniczenia w AI są dlatego, że obawiają się wpuścić na rynek jakąś super inteligentną na wyższym poziomie, bo nie wiadomo jakie będą efekty, ale jest taka możliwość, że w przyszłości AI będzie na wyższym poziomie niż różni specjaliści.
Pewnie tak. Ale jakoś nie umiem temu czemuś zaufać. Gdy gadałem z nią o Edycie powiedziała mi, że przeszła z judaizmu na katolicyzm. Gdy ją poprawiłem, że przed katolicyzmem była jeszcze ateistką przyznała mi rację. Gdy chciałem wcisnąć jej buddyzm to już sobie nie dała ;)
Gdy dalej z nią gadałem to wciąż ten ateizm jej uciekał jakby o tym nie pamiętała.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Sufizm - Mistycyzm islamski

Post autor: Hildegarda » 2024-03-02, 16:56

Żeby było coś na temat, to zapytałam Gemini - czat o sufizm :)

czym jest sufizm?

"Sufizm to mistyczny nurt w islamie, skupiający się na bezpośrednim doświadczeniu Boga i zjednoczeniu z Nim. Jest to zbiór różnych ścieżek duchowych, które łączą w sobie elementy islamu, filozofii i mistycyzmu.

Główne cechy sufizmu:

Mistycyzm: Sufizm kładzie nacisk na osobiste doświadczenie Boga, a nie tylko na dogmaty i rytuały.
Miłość: Sufi wierzą, że miłość do Boga jest najważniejszą siłą w życiu.
Medytacja: Sufizm wykorzystuje różne techniki medytacyjne do osiągnięcia głębszego połączenia z Bogiem.
Muzyka i taniec: Muzyka i taniec są często używane w sufiźmie do wyrażania emocji i wznoszenia się na wyższy poziom świadomości.
Mistrz i uczeń: Sufizm podkreśla znaczenie relacji mistrz-uczeń, w której mistrz prowadzi ucznia na jego drodze duchowej.
Różne nurty sufizmu:

Istnieje wiele różnych nurtów sufizmu, z których każdy ma swoje własne praktyki i doktryny. Niektóre z najbardziej znanych nurtów to:

Nakszbandijja: Ten nurt kładzie nacisk na medytację i kontrolę oddechu.
Kadirijja: Ten nurt znany jest z tańców i śpiewów.
Mewlewi: Ten nurt słynie z wirujących derwiszów.

Sufizm we współczesnym świecie:

Sufizm jest nadal żywy i praktykowany przez miliony ludzi na całym świecie. W Polsce istnieje kilka sufickich bractw, które oferują spotkania i kursy dla osób zainteresowanych tą ścieżką duchową.


Na czym polega to bezpośrednie zjednoczenie z Bogiem w sufiźmie? Jak to opisują mistycy?

"W sufiźmie bezpośrednie zjednoczenie z Bogiem, znane również jako tawhid, jest ostatecznym celem ścieżki duchowej. Jest to stan mistycznego zjednoczenia, w którym sufi doświadcza całkowitej jedności z Bogiem.

Opisy zjednoczenia z Bogiem:

Mistycy sufi opisują to zjednoczenie na różne sposoby. Niektórzy mówią o nim jako o unicestwieniu (fana), w którym ego sufi zostaje całkowicie rozpuszczone w Bogu. Inni opisują to jako miłość doskonałą (ishq), w której sufi jest całkowicie pochłonięty miłością do Boga. Jeszcze inni mówią o tym jako o bezpośrednim poznaniu (ma'rifa), w którym sufi doświadcza Boga w sposób bezpośredni i niewerbalny.

Ważne jest, aby zaznaczyć, że zjednoczenie z Bogiem nie jest czymś, co można osiągnąć raz na zawsze. Jest to proces, który wymaga długotrwałego wysiłku i zaangażowania. Sufizm oferuje różne ścieżki i praktyki, które pomagają w osiągnięciu tego celu, takie jak:

Medytacja: Medytacja pomaga sufi skupić się na Bogu i usunąć z umysłu rozproszenia.
Modlitwa: Modlitwa jest sposobem na wyrażenie miłości i oddania Bogu.
Poetycka recytacja: Recytacja sufickich wierszy i pieśni może pomóc w wywołaniu mistycznych stanów świadomości.
Taniec i śpiew: Taniec i śpiew mogą być sposobem na wyrażenie emocji i wznoszenie się na wyższy poziom świadomości.

Zjednoczenie z Bogiem jest czymś, co można doświadczyć tylko osobiście. Nie ma słów, które mogłyby w pełni opisać, jak to jest. Jednak opisy mistyków sufickich mogą dać nam pewne wyobrażenie o tym, czym jest to doświadczenie.

Źródła informacji:

Wikipedia - Zjednoczenie z Bogiem:
Sufism.org - The Experience of Union with God:
The Mystical Teachings of Rumi:"

Wikipedia - Sufizm
Sufi.pl
Muzułmańska Wspólnota Ahmadiyya w Polsce - Sufizm
Ostatnio zmieniony 2024-03-02, 17:01 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Sufizm - Mistycyzm islamski

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-03, 09:07

Ahmadiyya w świecie tradycyjnego islamu uważana jest za herezję...
Z tego co kojarzę

ODPOWIEDZ