Piractwo

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Mon-ek94
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2023

Re: Piractwo

Post autor: Mon-ek94 » 2023-11-04, 17:49

Szczęść Boże,

od pewnego czasu mam wątpliwość, czy czytanie ebooków - piratów, bo takie przysyłał mi wujek, jest grzechem. Kodeks kanoniczny jednoznacznie nie stwierdza, że czytanie pirackich książek/ebooków, jeżeli ma się świadomość, że są nielegalnie pobrane jest grzechem. Zwłaszcza ciężkim.
Co mam zrobić w tej sytuacji, proszę o jednoznaczną odpowiedź, jeśli taka istnieje.

Pozdrawiam,
Mon-ek 94

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Piractwo

Post autor: Andej » 2023-11-04, 18:58

To zależy. Aby zakwalifikować czyn, najłatwiej porównać z książką czy płytką.
Jeśli wujek kupił książkę/płytę i Ci ją pożyczył, to wszystko w porządku. Ale potem musisz oddać. I nigdy nie puszczać w dalszy obieg.
Jeśli wujek ukradł książkę/płytę i Ci ją pożyczył, to wszystko popełnił grzech. A Ty korzystając z tego stajesz się, w jakieś mierze, współsprawcą. A także tym, który wspiera takie zachowanie.
Tak samo należy traktować dobra elektroniczne ściągnięte z Internetu. Legalnie ściągnięte można udostępniać, jeśli w okresie wypożyczenia samemu się z nich nie korzysta (formalnie powinno się skasować).
Jeśli kradzione czyli ściągnięte nielegalnie, tak z ukradzioną rzeczą. Najgorzej, jeśli udostępnia kopię. Wtedy jesteś jak paser. To też jest kradzieżą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Piractwo

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-11-09, 18:03

Istnieje taka klauzula jak "dozwolony użytek osobisty".
Jeśli kupiłeś ebooka/audiobooka/muzyke to możesz go udostępnić ludziom, z którymi pozostajesz w relacji znajomości. Oni już dalej nie mogą.
Natomiast nie słyszałem aby w tym czasie nie można było samemu korzystać z tego cyfrowego produktu.

Dodano po 2 minutach 26 sekundach:
Natomiast, zdecydowanie popieram wrażliwość na legalność w internecie.
To nie tylko problem ebooków it'd ale np. kopiowania obrazków chronionych prawem autorskim.
Kopiowanie czyjegoś kodu
Kopiowanie wszelkiej cyfrowej zawartości bez zważania na jej licencję.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Piractwo

Post autor: Andej » 2023-11-09, 18:11

Ojciec.Pablito pisze: 2023-11-09, 18:06 Natomiast nie słyszałem aby w tym czasie nie można było samemu korzystać z tego cyfrowego produktu.
To przez analogię do książki czy roweru. Jest użytkowany przez właścicielu lub osobę, której zostało to pożyczone. Uważam, że tak jest uczciwie. Ale nie powołam się na żadne zapisy prawne. Choć mam wrażenie, że f=gdzieś zetknąłem się taką wykładnią.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Piractwo

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-11-09, 18:20

Andej pisze: 2023-11-09, 18:11
Ojciec.Pablito pisze: 2023-11-09, 18:06 Natomiast nie słyszałem aby w tym czasie nie można było samemu korzystać z tego cyfrowego produktu.
To przez analogię do książki czy roweru. Jest użytkowany przez właścicielu lub osobę, której zostało to pożyczone. Uważam, że tak jest uczciwie. Ale nie powołam się na żadne zapisy prawne. Choć mam wrażenie, że f=gdzieś zetknąłem się taką wykładnią.
Tak, rozumiem analogię. I wydaje się dla mnie mieć uzasadnienie.
Ale np. plik z muzyką pożyczasz np. dwóm osobom jednocześnie. Czy one mogą słuchać tylko osobno? I skasować po oddaniu?

produkty cyfrowe mają te unikalną właściwość że są zwielokrotnialne. Można je kopiować. I to jest fajne ale też wprowadza wyzwanie dla producentów ale i odbiorców.

Ale obecnie większym wyzwaniem jest chyba bycie fair jeśli chodzi o np konto na storytel, czy na netfliksie.

Bo obecnie wiele zawartości działa na zasadzie dostępu do usługi i klient fizycznie nie otrzymuje muzyki, audiobooka czy filmu.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

AkceptujeJezusa
Bywalec
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: 4 lut 2024
Ostrzeżenia: 1
Been thanked: 2 times

Re: Piractwo

Post autor: AkceptujeJezusa » 2024-02-29, 18:59

lol.... jak na własny użytek to ok.Ale to nie ma nic wspólnego z grzechem ;/

AkceptujeJezusa
Bywalec
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: 4 lut 2024
Ostrzeżenia: 1
Been thanked: 2 times

Re: Piractwo

Post autor: AkceptujeJezusa » 2024-03-03, 20:52

Ja sobie seriale i filmy czasami ściągam.Na własny użytek,ale błagam nie mieszajcie tego z grzechem.Jak by to było grzechem to milriald ludzi by poszło za to do piekła.
A od masturbacjii psują się oczy,też w to wierzycie?.Oczywiście tego nie robię jak coś.
Ostatnio zmieniony 2024-03-03, 20:54 przez AkceptujeJezusa, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”