Mistyka maryjna

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bruszkat
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2024
Ostrzeżenia: 1
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

Mistyka maryjna

Post autor: Bruszkat » 2024-03-15, 21:20

Prosiłbym o wypowiedzi w tytułowym temacie. Ktoś się zetknął, praktykował, czytał o tym itp.? Chyba mało popularny temat w katolickim świecie, chociaż popularne bardzo jest Oddanie poprzedzone 33 dniowymi rekolekcjami. Czy ktoś z forum się oddał i może się wypowiedzieć, jaki to miało wpływ na życie?

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 113 times
Been thanked: 87 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: kacperek29 » 2024-03-16, 15:35

https://drogamaryi.pl/, https://oddanie33.pl/wprowadzenie
Droga Maryi to 33 dniowe rekolekcji przygotowującę do oddania swojego życia Panu Jezusowi przez Maryję w Niewolę Miłości, w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Monfort.
Ja osobiście kojarzę tylko rekolekcje 33 dniowe ale zupełnie nic więcej o tym nie wiem.
Ostatnio zmieniony 2024-03-16, 15:35 przez kacperek29, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bruszkat
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2024
Ostrzeżenia: 1
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: Bruszkat » 2024-03-17, 23:02

Trochę źle zarysowałem przedmiot wątku. Rekolekcje to nie mistyka maryjna, chociaż jak najbardziej mistyka maryjna może być owocem owych rekolekcji.

Ogółem, zastanawiam się nad istnieniem sposobu, dostępnego wszystkim ludziom, osiągnięcia rzeczywistego kontaktu z Maryją. Wywołania, by tak rzec, prywatnych objawień.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: marcin » 2024-03-17, 23:07

Sposob opisal Jezus w Nauczaniach, a chodzi o jednosc z Bogiem.
Mistyka maryjna to troche dziwne okreslenie, bo mistyka to mistyka, a nie jakies wywolywanie osob swietych jak wywolywanie duchow.
Ostatnio zmieniony 2024-03-17, 23:08 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: Lwica » 2024-03-17, 23:35

Ja przeszłam te 33 dni Oddania, zaczęłam 31 grudnia 2023 r. i 2 luty był dzień Oddania :)
Powiem szczerze, że kiedyś miałam o tym założyć temat.
Bo właśnie... Zaznaczę na początku, że było mi ciężko jakoś od połowy tych dni, miałam silne rozkojarzenia, brak siły (dosłownie) żeby to czytać, żeby się skupić. Byłam co dzień w Kaplicy (akurat mam w parafii od rana do wieczora taką możliwość siedzieć przy Najświętszym Sakramencie) i starałam się przynajmniej odmówić dziesiątkę różańca, ale na początku odmawiałam całą część z danego dnia, która przypada.
Do tego co dzień msza święta (ale to nie nowość u mnie akurat), spowiedź przed rozpoczęciem i po Oddaniu.
Niektóre dni tych czytań pomijałam i nadrabiałam później - bo właśnie łapało mnie takie zmęczenie psychiczne, jak wyżej wspomniałam.
Co ciekawe, słuchałam egzorcysty na temat tego Oddania i on właśnie mówił, że to może być ciężkie.
Także może kwestia przypadku, ale u mnie ewidentnie to się potwierdziło. Mimo, że na początku byłam podekscytowana samą ideą i stwierdziłam, że "co mi szkodzi".

W dzień Oddania zrobiłam wszystko podstawowo, w domu, przy świecach. Dodatkowo odmówiłam na koniec kilka modlitw, dziękowałam też Bogu i o ile dobrze pamiętam, zwracałam się do Anioła Stróża żeby mnie też prowadził (jakoś tak mi przyszło do głowy wtedy ;) ).

I teraz tak. Jakie są efekty? Dziwne ;) Bo od kiedy wróciłam do wiary, jak już zaczęłam się rozkręcać, modlić, dowiadywać czyli jakoś tak załóżmy w kwietniu 2023r., To ciągle miałam potrzebę rozmowy z Maryją. Zwracałam się do niej często. Jestem z Częstochowy, także na Jasnej Górze w ogóle cały mój proces nawrócenia się zaczął i dużo tam siedziałam, dużo do Niej głównie się modliłam.
A dosłownie po Oddaniu, czyli od lutego tego roku, jakoś dziwnie to wszystko ustało. Nie widzę tego jako coś negatywnego, bardziej może, że Ona wszystko teraz wie na bieżąco, siedzi w moim serduszku i śledzi moje kroki życiowe? Albo, że uciszyło się to wołanie Jej natarczywe?
Ciężko mi to wytłumaczyć.

Też chętnie poczytam inne doświadczenia po Oddaniu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: sądzony » 2024-03-18, 08:08

Taka jak mówi @marcin - mówimy raczej o duchowości Maryjnej. Objawienia, wizje nie stanowią podstawy mistyki, a są jedynie czymś co mistyce niekoniecznie towarzyszy. Jeżeli mistyka skupia się na objawieniach, wizjach, doświadczeniach euforycznych przestaje być mistyką. Istotą mistyki jest zjednoczenie z Trójcą Przenajświętszą poprzez komunię miłości ku Ojcu przez Chrystusa w Duchu. Istotą mistyki nie są "doświadczenia wizyjne", a głęboki rozwój duchowy i życie w Duchu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: Lwica » 2024-03-18, 09:36

Dodam jeszcze, jak ktoś nie jest w temacie, pisząc o "czytaniach", miałam na myśli teksty, które na stronie mamy podane na każdy dzień.
I warto wcześniej przeczytać jak ma samo Oddanie wyglądać, też na tej stronie jest informacja.
Ja korzystałam z tego:

https://oddanie33.pl/33dni

Ale dobrze jest mieć takie nowe "wyzwania" modlitewne czy nowenny co jakiś czas. Tak, jak np. te 9 miesięcy modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ja w poprzednim roku ukończyłam, było ciężko na początku, w ogóle nie widziałam czy próbować. Bo jednak byłam świeżo po nawróceniu :D i ledwo co potrafiłam pamiętać o modlitwie jakiejkolwiek co dzień. Ale dzięki aplikacji udało się, ustawiałam przypomnienie z samego rana, żeby tego nie odkładać.
Teraz chyba 25 marca przypadnie takie oficjalne rozpoczęcie, dołączę znowu. To też jest kwesta taka, że czy pomoże czy nie pomoże - to mnie napewno pomaga. Bo mobilizuje, angażuję się w to, rozwijam w wierze ogólnie przez takie akcje, pilnuję żeby była chociaż dziesiątka dziennie różańca, ale jednak całą część odmawiam ostatnio. Także według mnie warto.
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 10:10 przez Lwica, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: marcin » 2024-03-18, 10:09

Sporo w tym oddaniu papierkowej roboty i gadania, a mi po prostu powiedziano bym zwyczajnie nic nie mowil.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 11:05

Sa rozne drogi i rozne okolicznosci - a realizacja zalezna od obu - co dla jednego papierkowe, dla drugie niczym tlen w plucach.
Nie rozumiem tego przekonywania sie nawzajem i krytykowania, co moje a co " mojszejsze ", co dobre a co " lepszejsze " ... i zeby tylko a szczegolnie i azaliz zawsze "po mojemu".

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: marcin » 2024-03-18, 12:07

Zgadza sie ze sa rozne drogi, jednak nie mam pojecia skad ci sie wzielo jakies przekonywanie sie nawzajem.
Ciekawi mnie skad takie mniemanie sie birze?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 19:37

Jesli mam mylne przekonanie w tym temacie, to tym lepiej i tylko sie cieszyc.

Awatar użytkownika
Bruszkat
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2024
Ostrzeżenia: 1
Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: Bruszkat » 2024-03-20, 01:07

konserwa, Marcin, nieważne gdzie się nieporozumieliście, przy nieporozumieniach grunt to pamiętać, że jesteśmy piękni i wspaniali. Wy jesteście piękni i wspaniali

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Mistyka maryjna

Post autor: konserwa » 2024-03-20, 08:13

Dzieki Bruszkat.

ODPOWIEDZ