Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Andy72 » 2024-01-06, 21:28

Mamy u Jana:
33 Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, 34 tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda
Logiczne jest że przebił lewy bok, chcąc przebić serce, ,poza tym włócznię raczej trzymał w prawej ręce.
Tylko nie wiem, dlaczego na jakimś obrazku widziałem że rana jest na prawym boku, tak samo na figurze Chrystusa w moim kościele. A jak teraz zobaczyłem w Google to rana wszędzie jest na prawym boku.
Ostatnio zmieniony 2024-01-06, 21:31 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-06, 22:51

Znalazłem takie coś:
"Zacznijmy od szczegółu, który może nie ma wielkiego znaczenia teologicznego, ale chyba warto go wyjaśnić. Zauważmy, że Ewangelista nie mówi nam, który bok Jezusa został przebity: tradycja o przebiciu prawego boku pochodzi z etiopskiej wersji tej Ewangelii oraz z apokryfu Dzieje Piłata. Wydaje się jednak, że ta starożytna tradycja ma swoje poparcie w... zwyczajach wojska rzymskiego. Otóż w starożytności uzbrojony wojownik osłaniał swoją lewą stronę tarczą, dlatego przeciwnik usiłował tak zaatakować go włócznią od prawej strony, by trafić w jego serce. Prawdopodobnie więc ten rzymski żołnierz, wprawiony w podobnych walkach, bez zastanowienia przebił bok Jezusa właśnie od prawej strony."/za https://web.archive.org/web/20160805234 ... php?id=75/

Dodam, że Ewangelia Etiopska (Ewangelie Garimy) to podobno najstarsza zachowana kompletna wersja Ewangelii.

Również rana od włóczni na Całunie Turyńskim jest po prawej stronie ciała.
Ostatnio zmieniony 2024-01-06, 22:55 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1927
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Andy72 » 2024-01-06, 23:06

Czyli to co mi się wydawało logiczne, nie okazało się logiczne :)
W każdym razie rana pd prawej strony do serca musiała być dużo głębsza niż gdyby była od lewej strony.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Andej » 2024-01-07, 09:35

Tak, sposób walki, to jedno. Ale też jest wytłumaczenie praktyczne. Uderzając lewej strony, aby przebić serce, trzeba byłoby niemal pionowo. I na wszelki wypadek użyć dużej siły, aby przełamać żebra, jeśli nie trafi się precyzyjnie. Natomiast zadając cios od strony prawej napotyka się wyłącznie tkanki miękkie. Poza tym, stoją twarzą w stronę krzyża, o wiele łatwiej wziąć zamach i odpowiednio trafić.
Ale ta dyskusja jest sposobem na sprowadzenie dyskusji z poziomu wiary i rozważania Ofiary, na płaszczyznę ateistyczną. I bym powiedział, że dziecinną. Bo dla człowieka wierzącego znaczenie ma tylko to, że w tan sposób została jednoznacznie i bez możliwości podważenia stwierdzona śmierć. Aby można było przejść do Zmartwychwstania, konieczne było stwierdzenie Śmieci. Tak pewne, aby nikt z obecnych, apostołów, uczniów, wyznawców, kapłanów i Piłata (żołnierze musieli zdać raport) nie miał najmniejszej wątpliwości, że nastąpił zgon.

Zastanawiam się też, jaki wpływ na Ostatnią Wieczerzę miało stwierdzenie zgonu?

Na tytułowe pytanie wątku można bez sięgania do Biblii stwierdzić autorytatywnie i z pewnością, że Jezus, jako prawowierny Żyd spożywał paschę po zmierzchu. Po naszemu wieczorem. Uroczystą kolację, która zaczynała kolejny dzień. Bowiem dzień zaczynał się tam i wtedy o zmierzchu. A nie tak jak u nas rano. Albo zegarowo o północy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-07, 11:40

Nie bardzo wiem, co masz na myśli o porze spożywania Paschy dziś? Spożywamy wtedy, kiedy jest Msza Święta.
Czyżbyś ją mylił ze śniadaniem wielkanocnym?

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 113 times
Been thanked: 87 times

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: kacperek29 » 2024-01-07, 12:29

Raczej chodziło o to kiedy zaczyna się dzień a nie o Paschę dziś

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-07, 13:51

Aaaaa, nie zrozumiałem. Się zgadza. W dodatku liczono czas inkluzywnie. Już chyba kiedyś pokazywałem to zestawienie, jakie zrobiłem na użytek "Kościoła na celowniku":
Obrazek

Szersze omówienie jest tu http://analizy.biz/marek1962/iledniwgrobie.pdf

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Kiedy była Ostatnia Wieczerza? - analiza biblijna

Post autor: Dezerter » 2024-03-24, 15:16

Przypomniałem sobie o tym wątku i to jest dobry czas, by go sobie odświeżyć, bo Ostatnia wieczerza jest ściśle powiązana i Niedziela palmowa i z Paschą
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ