Poznanie / Poznawanie Boga

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Praktyk » 2024-03-11, 14:20

Jak to jest w oryginale ? Czy ktoś ma możliwość sprawdzić ?

Jn. 17:3

"A takim jest życie wieczne, by poznawali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga oraz tego, którego wysłałeś, Jezusa Chrystusa."

czy

"A ten jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, samego Boga prawdziwego, i któregoś posłał, Jezusa Chrystusa."


Czy czynność poznania jest dokonana czy niedokonana u samego źródła ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: sądzony » 2024-03-11, 15:23

"poznawali" jest jedynie w Gdańskiej i u Jechowych.
"γινωσκωσιν" tłumaczy jako "znaliby"
https://biblia.oblubienica.eu/

A zatem chyba dokonana, ale znawcą nie jestem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: marcin » 2024-03-11, 15:45

U samego zrodla bedzie poznawanie, bo czlowiek wszystkiego od razu nie jest w stanie poznac-pojac.
Takim przykladem choc niezbyt adekwatnym bylo by porownanie z nauczeniem sie na pamiec wszystkich ksiazek jakie zostaly napisane i zrozumienie wszelkiej wiedzy naukowej.
Po prostu, sama mysl nie jest w stanie obejmowac wielu tematow na raz, ale moze je obejmowac po kolei kazdy.
To jednak niie dzieje sie na raz.
Ostatnio zmieniony 2024-03-11, 15:48 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Tek de Cart » 2024-03-11, 15:51

czy człowiek może 'poznać' Boga w pełni? raczej nie, nasz umysł jest za mały :) więc raczej byłbym za 'poznawaniem' w sposób ciągły = > Bóg jest nieskończony, więc będziemy poznawać i poznawać i poznawać i....
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: marcin » 2024-03-11, 15:53

Tek de Cart pisze: 2024-03-11, 15:51 czy człowiek może 'poznać' Boga w pełni? raczej nie, nasz umysł jest za mały :) więc raczej byłbym za 'poznawaniem' w sposób ciągły = > Bóg jest nieskończony, więc będziemy poznawać i poznawać i poznawać i....
Dokladnie tak. Z tym ze bedziemy mieli nieograniczone mozliwosci tego poznawania.
Ostatnio zmieniony 2024-03-11, 15:54 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Praktyk » 2024-03-11, 18:58

Ale tak historycznie, pytam co stoi w piśmie gdzieś w manuskryptach :) nie co odczuwamy . To że jest 10 tłumaczeń na poznanie a jedno na poznawanie też nie pomaga w tym zakresie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: sądzony » 2024-03-11, 19:55

Praktyk pisze: 2024-03-11, 18:58 Ale tak historycznie, pytam co stoi w piśmie gdzieś w manuskryptach ...
W manuskryptach stoi chyba stoi po grecku, a Jezus mawiał chyba po aramejsku.

to po raz,
a po dwa to nie ma znaczenia

"A takim jest życie wieczne, by poznawali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga oraz tego, którego wysłałeś, Jezusa Chrystusa."
"A ten jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, samego Boga prawdziwego, i któregoś posłał, Jezusa Chrystusa."


"życie wieczne, by poznawali"
"żywot wieczny, by poznali"

wieczność nie ma końca, a zatem i poznanie się nie dokona.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Dezerter » 2024-03-13, 22:16

Całkowicie się zgadzam z powyższym postem Sądzonego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Pytający » 2024-03-17, 08:17

Z tego co pamiętam występujący w gr.tekście dosł. "poznać, dowiedzieć się" dosł.[ginoskosin] występuje w tekście w formię gramatycznej wskazującą na czynność ciągłą. Wtedy raczej oznacza proces rozumiany jako zdobywanie o kimś wiedzy, poznawania kogoś; czy bliższego zaznajamiania.
Chyba z tego powodu niektórzy mają "poznawać" niż poznać.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Praktyk » 2024-03-25, 12:17

Pytający pisze: 2024-03-17, 08:17
Chyba z tego powodu niektórzy mają "poznawać" niż poznać.
A dlaczego "niektórzy" ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: marcin » 2024-03-25, 12:41

Bo nie wszyscy tam trafia.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1969
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Praktyk » 2024-03-25, 13:24

marcin pisze: 2024-03-25, 12:41 Bo nie wszyscy tam trafia.
Wypowiedź @Pytający sugeruje raczej rozróżnienie na tych którzy będą poznawać i tych, którzy proces poznania zakończą. Tych, którzy nie chcą ani jednego ani drugiego nie rozważałem.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 592
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Poznanie / P oznawanie Boga

Post autor: Pytający » 2024-03-28, 19:05

Nie wcale nie sugeruję, że istnieje rozróżnienie na tych, którzy poznają "wiecznie", i poznać nie mogą. Jak i zupełnie poznających. Mi szło o różnice w przekładach. Niektóre dostrzegają istnienie różnicy miedzy czynnością dokonaną, a dokonywaną. I jedni traktują greckie "ginoskosin" jako czynność dokonaną "poznali". Inni dokonywaną tzn. "poznawali". A greka przemawia za "dokonywaną" = "poznawali".
Podobnie mamy w przypadku Rzym.12:2 I tak np. B.T wyd V ma "lecz się przemieniacie". A np.E.Dąbrowski "ale się przemieńcie".
Jedni przemieniajcie, inni przemieńcie.
I tutaj B.T wyd. V, jak i NW i wiele innych, maja "przemieniajcie". Niektóre "przemieńcie". Podobnie jak w J 17:3 Nie tyle "poznali"co "poznawali".

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 168
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: ArtFunky » 2024-04-20, 15:11

Nie znam się, ale się wypowiem. :p

Swoboda tłumaczy polega na tym, że nie są w stanie, choćby nie wiem jak byli doskonałymi znawcami języka starożytnego, na 100% oddać tego, co autor pierowotny miał na myśli.
Stąd każde tłumaczenie jest osobistą refleksją i subiektywną interpretacją (intuicją?) tłumacza.

Otóż w wersecie J 17:3 mamy do czynienia z wypowiedzią wyrażoną w trybie łączącym (tj. koniunktiwie) i jest to wypowiedź w formie czasu teraźniejszego, a koniunktyw w czasie teraźniejszym określa generalnie czynność niedokonaną, którą uznaje się za:
  • wzmagającą się/progresywną (opisuje czynność ciągłą czyli w trakcie rozwoju, kontynuowaną, ale nie w sensie: powtarzaną), stąd: aby poznawali - i tak w wielu przekładach czytamy;
  • powtarzaną nieregularnie (iteracyjną, iteratywną), wyrażaną często np. infinitiwem (bezokolicznikiem) - życie wieczne oznacza: poznawać Ciebie, Boga itd. - lepiej oddawać słowem: poznawać (aspekt niedokonany) niż poznać (dokonany);
  • "zwyczajową" (regularną, nieustannie, zazwyczaj) - aby poznawali (nieustannie, regularnie);
  • wyrażającą jakąś prawdę, regułę, mądrość życiową, (gnomiczną, uroczystą) - życie wieczne polega na tym, aby poznawali Ciebie itd.
  • "wyjaśniającą", ale ze względu na apozycję spójnika "aby", które oznaczałoby tu: "a/mianowicie", czyli: to zaś jest życie wieczne, mianowicie, żeby poznawali Ciebie itd.
Z reguły forma koniunktiwu kierunkuje na wypowiedź w zdaniu wyrażającym cel lub skutek (głównie poprzez spójnik: "aby/żeby" tj. aby być może wszyscy ostatecznie poznali i znali Boga i Jezusa) i przy okazji może być koniunktiwem woluntatywnym, czyli wyrażać stan woli podmiotu (tu: Jezusa, że taka jest np. wola Boża). Ostatecznie jednak zgodnie z wersetem np.:

1J 2:3 Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania.

tu tkwi głębsza teologia tego poznawania Boga i Jezusa, kto wie? Nie znam się na tym.

No, ale dodatkowo, że w naukach filologicznych, szczególnie dla tekstów, które nie są wyrażone w językach współczesnych, zatem nie ma z kim "na żywo" (z native speakerem) tego skonfrontować, to wszystkie powyższe opcje (i pewnie inne) są możliwe i dlatego można snuć mnóstwo fajnych lub mniej fajnych interpretacji (spekulacji). Widzimy je także w przekładach.
A z kolei co filolog, doktor i profesor, to każdy będzie się mniej lub bardziej mądrze wypowiadał, jak ja tu powyżej :)

Gdy chodzi o Rz 12:2 mamy do czynienia z formą bierną w trybie rozkazującym czasu teraźniejszego od czasownika: zmieniać się, dawać się zmieniać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tłumacze mieli inną intuicję niż tylko słownikową i mogą odczytywać inną intecję np. nie w formie trwającej "dawać się zmieniać", ale dokonanej: "dać się zmienić".
W polskich przekładach jest chyba pół na pół: tj: dajcie się przemieniać/przemienić vs. przemieniajcie się.

Czy to ma jednak wszystko jakieś znaczenie? To raczej często spory "o literę", a podobno "duch" najważniejszy. Nie wiem, nie znam się i więcej nie wypowiadam [-(

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Poznanie / Poznawanie Boga

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-20, 16:20

Obrazek

Dodam, że słowo może oznaczać poznać, rozpoznać, dostrzec, poznawać, uczyć się, nabywać wiedzy - więc nie wiem czy dyskusje są zasadne.

ODPOWIEDZ